Zakazane Gwiazdy / Forbidden Stars (Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: szutek »

U nas każda rozgrywka 4-osobowa (zwykle pełne 8 rund) wychodzi mniej więcej 6h razem z setupem. Paraliżu decyzyjnego nikt z graczy nie ma, ale jest trochę dyskusji typu "atakuj go, a nie mnie" no i jednak walki swoje trwają.
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Marcosii »

kurde, kusiliście i kuscie i się nie opanowałem :) , gdzies tam myslalem wcześniej ale tak jakos na boku zawsze była, ze wzgledu wlasnie na czas, ale jeśli ma jej niedługo nie być to niech stoi jakiś czas nawet na polce, a jak nie podejdzie to chyba kupiec się znajdzie :)
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Fojtu »

hadrian pisze:
Fojtu pisze:
dgd79 pisze:Paraliż decyzyjny to coś, czego w tej grze nie da się uniknąć. Już sam fakt, że rozkazy kładziesz jakby od końca, a chcesz planować długoterminowo i dodatkowo patrzysz, jak rozkazy układa i może układać przeciwnik, który przecież może nas przyblokować i nagle trzeba rozważyć inny setup... Ciężko uwierzyć, że ktoś gra 2-os partię (8 rundową, lub podobnie "pełną", nie licząc sytuacji czyjegoś wczesnego błędu) w mniej niż 3h
Ja grałem raz, w 4 osoby i graliśmy 4h 15 min, grając wszyscy pierwszy raz. Jak nie jesteś kompletnie zielony, to jest szansa w 2h się zmieścić w 2 graczy, szczególnie, że wtedy odpada aspekt walki na kilku frontach i pilnowania się ze wszystkich stron.
Ile rund graliście? Ciężko mi uwierzyć że 7 lub 8 w tak krótkim czasie :shock: a jeżeli tak, to szacunek za dyscyplinę podczas gry.
8 rund. Jedyne co, to graliśmy bez set-upu, bo zagraliśmy na ten z instrukcji.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: hadrian »

@Fojtu - to ładnie, nam się nigdy nie udało tak szybko rozegrać :)

Nie wiem czy wszyscy widzieli ale pojawiło się FAQ i errata m.in. do Dread Ritual i Warp Gate
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ow-res.pdf

Warp Gate już nie może wywołać bitwy, co moim zdaniem jest dobrym krokiem balansującym kartę.

Dread Ritual może przywoływać jednostki tylko do friendly area.
Large Hadrian Collider
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: dgd79 »

Błysk pisze:
dgd79 pisze:Paraliż decyzyjny to coś, czego w tej grze nie da się uniknąć. Już sam fakt, że rozkazy kładziesz jakby od końca, a chcesz planować długoterminowo i dodatkowo patrzysz, jak rozkazy układa i może układać przeciwnik, który przecież może nas przyblokować i nagle trzeba rozważyć inny setup... Ciężko uwierzyć, że ktoś gra 2-os partię (8 rundową, lub podobnie "pełną", nie licząc sytuacji czyjegoś wczesnego błędu) w mniej niż 3h
Zapraszam ze stoperem. ;) Nie wiem ile zajmuje wam partia 4 osobowa, ale chyba bałbym się z wami grać. Partia 4 osobowa to maks 6h w momencie gdy dwóch graczy rozkminia jak Kartezjusz swoje istnienie.
lubię rozkminiać, czasem sam się z kogoś (lub ktoś ze mnie) podśmiewam "ile można myśleć nad ruchem" ale na poważnie nigdy bym kogoś nie popędzał. Nagrajcie kiedyś taką rozgrywkę, chętnie obejrze jak gracie :wink:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Markus »

Z ciekawości : jak jest z dostępnością tej i nnych gier po ogloszeniu rozwodu ffg i gw.
Czy FS już się wyprzedało? :-)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: Bary »

O Chaos można być spokojnym, bo płynie dodruk, ale Gwiazdy szybko znikają.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: kaszkiet »

I ja kupiłem choć nie miałem w najbliższych planach.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

dgd79 pisze: lubię rozkminiać, czasem sam się z kogoś (lub ktoś ze mnie) podśmiewam "ile można myśleć nad ruchem" ale na poważnie nigdy bym kogoś nie popędzał. Nagrajcie kiedyś taką rozgrywkę, chętnie obejrze jak gracie :wink:
Też myślałem, że nigdy bym na poważnie kogoś nie popędzał, ale w momencie kiedy kolega robił ruch godzinę (patrzyliśmy na zegar) w Axis and Allies, to zmieniłem zdanie. :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Karit »

hadrian pisze:@Fojtu - to ładnie, nam się nigdy nie udało tak szybko rozegrać :)

Nie wiem czy wszyscy widzieli ale pojawiło się FAQ i errata m.in. do Dread Ritual i Warp Gate
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ow-res.pdf

Warp Gate już nie może wywołać bitwy, co moim zdaniem jest dobrym krokiem balansującym kartę.

Dread Ritual może przywoływać jednostki tylko do friendly area.
Jak to będzie w polskiej edycji?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Te błędy są tylko w angielskiej edycji.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: schizofretka »

Będę chyba upierdliwy w tym wątku jak kiedyś w Szogunowym. tak, ta gra jest bardzo podatna na paraliż decyzyjny i są pewne granice, przy których już wszyscy zasypiają. Ale w przeciwieństwie do np. Dominant Species (najbardziej apogennej gry jaką znam), tutaj rzeczywiście da się ogarnąć z grubsza wszystkie prawdopodobne scenariusze i dużo przewidzieć, przygotować albo skuteczną obronę, albo misterny wieloetapowy plan ataku. Granie 'na szybko', pomijając ludzi przerastających mnie o klasę inteligencją/umiejętnością przeszukiwania drzew decyzyjnych lub z taką liczbą partii na koncie, że nie musi się patrzeć na planszę tylko z pamięci wie która planeta ma jakie statsy, imo mija się z tym, co gra ma naprawdę ma do zaoferowania, jak nieprzymierzając jazda terenówkami po asfalcie. Można, i nawet daje to jakąś frajdę, ale są lepsze gry do takiego stylu, np. Exodus.

Rozumiem, że można grać dla samego klimatu, ale ja gram dla tych momentów, gdy rozkładacie rozkazy patrząc w oczy przeciwnikowi, a przy ich wykonaniu okazuje się, że wyprowadziłeś bezbłędną kontrę, całkowicie niszcząc rundę przediwnikowi. Brutalne, ale nawet jak mnie ktoś przetrzepie tyłek, to potafię docenić zagrywkę od strony estetycznej.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: dgd79 »

schizofretka pisze:Będę chyba upierdliwy w tym wątku jak kiedyś w Szogunowym. tak, ta gra jest bardzo podatna na paraliż decyzyjny i są pewne granice, przy których już wszyscy zasypiają. Ale w przeciwieństwie do np. Dominant Species (najbardziej apogennej gry jaką znam), tutaj rzeczywiście da się ogarnąć z grubsza wszystkie prawdopodobne scenariusze i dużo przewidzieć, przygotować albo skuteczną obronę, albo misterny wieloetapowy plan ataku. Granie 'na szybko', pomijając ludzi przerastających mnie o klasę inteligencją/umiejętnością przeszukiwania drzew decyzyjnych lub z taką liczbą partii na koncie, że nie musi się patrzeć na planszę tylko z pamięci wie która planeta ma jakie statsy, imo mija się z tym, co gra ma naprawdę ma do zaoferowania, jak nieprzymierzając jazda terenówkami po asfalcie. Można, i nawet daje to jakąś frajdę, ale są lepsze gry do takiego stylu, np. Exodus.

Rozumiem, że można grać dla samego klimatu, ale ja gram dla tych momentów, gdy rozkładacie rozkazy patrząc w oczy przeciwnikowi, a przy ich wykonaniu okazuje się, że wyprowadziłeś bezbłędną kontrę, całkowicie niszcząc rundę przediwnikowi. Brutalne, ale nawet jak mnie ktoś przetrzepie tyłek, to potafię docenić zagrywkę od strony estetycznej.
+10000
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

schizofretka pisze:Będę chyba upierdliwy w tym wątku jak kiedyś w Szogunowym. tak, ta gra jest bardzo podatna na paraliż decyzyjny i są pewne granice, przy których już wszyscy zasypiają. Ale w przeciwieństwie do np. Dominant Species (najbardziej apogennej gry jaką znam), tutaj rzeczywiście da się ogarnąć z grubsza wszystkie prawdopodobne scenariusze i dużo przewidzieć, przygotować albo skuteczną obronę, albo misterny wieloetapowy plan ataku. Granie 'na szybko', pomijając ludzi przerastających mnie o klasę inteligencją/umiejętnością przeszukiwania drzew decyzyjnych lub z taką liczbą partii na koncie, że nie musi się patrzeć na planszę tylko z pamięci wie która planeta ma jakie statsy, imo mija się z tym, co gra ma naprawdę ma do zaoferowania, jak nieprzymierzając jazda terenówkami po asfalcie. Można, i nawet daje to jakąś frajdę, ale są lepsze gry do takiego stylu, np. Exodus.

Rozumiem, że można grać dla samego klimatu, ale ja gram dla tych momentów, gdy rozkładacie rozkazy patrząc w oczy przeciwnikowi, a przy ich wykonaniu okazuje się, że wyprowadziłeś bezbłędną kontrę, całkowicie niszcząc rundę przediwnikowi. Brutalne, ale nawet jak mnie ktoś przetrzepie tyłek, to potafię docenić zagrywkę od strony estetycznej.
Jeśli gra trwa przez to 12h to sorry, ale nie. Wtedy czas potrenować szybsze kalkulacje. :) Głównie dlatego, że w momencie, kiedy gra trwa tyle czasu to "momenty" będą tak rozwleczone w czasie, że lepiej wyciągnąć warcaby. I mam takie doświadczenia z rozkminiaczami, którzy ZAWSZE robią długi ruch, że jakoś się to nie przekłada na ich większą częstotliwość zwycięstw w cokolwiek. W przypadku FS póki co to po prostu konkretne frakcje dają u nas w grupie większe szanse na zwycięstwo (Chaos).

I nie jest tak, że gram bezmyślnie. Downtime w grze jest na tyle duży, że spokojnie można przemyśleć swój ruch i ewentualnie kończyć myślenie/ modyfikować plan kiedy przyjdzie moja kolej.
Amholen
Posty: 113
Rejestracja: 22 mar 2006, 17:00
Has thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Amholen »

Mam pytanie z innej beczki - jaka jakość i rozmiar figurek? Da się malować? Bo na siłę szukam czegoś co by mnie mogło od FS odciągnąć. Z góry przepraszam jeśli takie rozważania już były.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: kaszkiet »

Służę pomocą więc. Figurki to obrzydliwe bloby wielkości 10 cm z plastikiem i poziomem szczegółów jak w polskich żołnierzykach z lat 80.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Karit »

kaszkiet pisze:Służę pomocą więc. Figurki to obrzydliwe bloby wielkości 10 cm z plastikiem i poziomem szczegółów jak w polskich żołnierzykach z lat 80.
To trolowanie czy marny dowcip??

@Amholem Figurki sa naprawde dobrej jakości jak na planszowke. Wiele gier od FFG mam i tu bylem bardzo zadowolony z wykonania. Niektóre elementy powyginane ale pod ciepłą wodą daje rade naprostować
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: kaszkiet »

Próbuję zniechęcić, zgodnie z prośbą. I kto tu pomaga?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: Bary »

FS już w pierwszej setce na bgg. Niezły skok w ostatnich dwóch tygodniach zaliczył, rozwód mu służy. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Markus »

Czy pojazdy latające włożyliście na stałe w podstawki? Czy demontujecie to po każdej rozgrywce?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: Bary »

Ja mam na stałe, nic im się nie dzieje póki co. Odgrodzilem tylko plastiki od reszty folia babekowa, bo potrafią podziurawic sektory.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

Bary pisze:Ja mam na stałe, nic im się nie dzieje póki co. Odgrodzilem tylko plastiki od reszty folia babekowa, bo potrafią podziurawic sektory.
Bardzo dobra rada to jest - u mnie tez z podstawkami włożonymi na stałe wszystko jest ok, ale oddzielenie czymś plastiku od kartonu jest bardzo zalecane jak nie konieczne.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 152
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Piskal »

szutek pisze:U nas każda rozgrywka 4-osobowa (zwykle pełne 8 rund) wychodzi mniej więcej 6h razem z setupem. Paraliżu decyzyjnego nikt z graczy nie ma, ale jest trochę dyskusji typu "atakuj go, a nie mnie" no i jednak walki swoje trwają.
Z całym szacunkiem, ale miałbym ogromny problem usiąść do rozgrywki w gronie gdzie ta gra trwa tak dlugo. Ta gra jednak nie ma tylu opcji które usprawiedliwiają taki czas decyzji.
Nie chwale sie, ale w mojej ekipie w pelnym składzie NAJDLUZSZA gra trwala nieco ponad 3:15 a standardowo zamyka się w 2:30. Oczywiście czas gry jest optymalizowany przez symultaniczne ruchy gdy ktos robi budowę czy rozwija karty i sie nie rusza. Ale 6h to masakra! A i tak czasem się wydaje, ze ktoś myśli wieki.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 960
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 135 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Koshiash »

Piskal pisze:Nie chwale sie, ale w mojej ekipie w pelnym składzie NAJDLUZSZA gra trwala nieco ponad 3:15 a standardowo zamyka się w 2:30. Oczywiście czas gry jest optymalizowany przez symultaniczne ruchy gdy ktos robi budowę czy rozwija karty i sie nie rusza.
Jeżeli rozgrywacie pełne 8 tur (zatem nikt nie popełnia głupich błędów i nie oddaje za darmo celów), to po odjęciu czasu na przygotowanie i porządki między turami wychodzi jakieś 16 minut na turę. Przy 4 graczach pozostaje około minuty na wykonanie każdego rozkazu. To prawdopodobne, zwłaszcza jeżeli jesteście eurostajlowcami i wolicie budować niż toczyć bitwy. :wink:

Można oczywiście wykonywać niektóre rozkazy jednocześnie, ale koliduje to z głównym atutem tej gry: obecnością ukrytych rozkazów, które zmuszają do "zabezpieczania pleców".
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

Bary pisze:Ja mam na stałe, nic im się nie dzieje póki co. Odgrodzilem tylko plastiki od reszty folia babekowa, bo potrafią podziurawic sektory.

No, mnie jeden podziurawiły. Widać tylko pod światło, ale i tak...
ODPOWIEDZ