Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Krwawisz »

Pograłem ostatnio i o ile gra bardzo dobra i mocno wpisuje się w mój ulubiony typ euro, to naprawdę nie rozumiem kart celów... Miejsca z kart są tak mocno od siebie oddalone, a karty tak mało punktowane, że kompletnie nie widzę idei opłacania całej drogi dla tych kilku marnych punkcików. Środki można przeznaczyć na dużo pożyteczniejsze rzeczy. Może ktoś kto jest bardziej ograny widzi w nich więcej sensu? Bo u nas wszyscy zwyczajnie je olali i odłożyli..
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: palladinus »

Krwawisz pisze:Pograłem ostatnio i o ile gra bardzo dobra i mocno wpisuje się w mój ulubiony typ euro, to naprawdę nie rozumiem kart celów... Miejsca z kart są tak mocno od siebie oddalone, a karty tak mało punktowane, że kompletnie nie widzę idei opłacania całej drogi dla tych kilku marnych punkcików. Środki można przeznaczyć na dużo pożyteczniejsze rzeczy. Może ktoś kto jest bardziej ograny widzi w nich więcej sensu? Bo u nas wszyscy zwyczajnie je olali i odłożyli..
Jak zrobisz obie trasy, to masz w granicach 20 punktów. Przy 60-70 w 4 osoby, to jest całkiem sporo, zwłaszcza, że nie może nikt Ci praktycznie w tym przeszkodzić.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

palladinus pisze:
Krwawisz pisze:Pograłem ostatnio i o ile gra bardzo dobra i mocno wpisuje się w mój ulubiony typ euro, to naprawdę nie rozumiem kart celów... Miejsca z kart są tak mocno od siebie oddalone, a karty tak mało punktowane, że kompletnie nie widzę idei opłacania całej drogi dla tych kilku marnych punkcików. Środki można przeznaczyć na dużo pożyteczniejsze rzeczy. Może ktoś kto jest bardziej ograny widzi w nich więcej sensu? Bo u nas wszyscy zwyczajnie je olali i odłożyli..
Jak zrobisz obie trasy, to masz w granicach 20 punktów. Przy 60-70 w 4 osoby, to jest całkiem sporo, zwłaszcza, że nie może nikt Ci praktycznie w tym przeszkodzić.
No i jeszcze można czerpać korzyści z bonusów małych miast i z kart akcji z dużych miast.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Na dzień dobry 5 punktów za każdy posterunek (edit. tylko za ósmy posterunek), do tego punkty za same miasta z kart celów, także wspomniane bonusy . Czy to lepszy sposób na punktowanie niż kontrakty? Wydaje mi się, że jednak nie.

Zastanawia mnie mini dodatek do Marco Polo z nowymi postaciami i ekstra kontraktami. Ktoś ma, grał z nim?

https://boardgamegeek.com/image/2850546 ... e=original
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Kolega Trolliszcze napisał wcześniej, że strategia zakładająca podróżowanie jest dużo trudniejsza od klepania samych kontraktów, ale zarazem ma większy potencjał punktowy. I ja po ponad dwudziestu grach zdecydowanie się z nim zgadzam :D
Ostatnio zmieniony 28 cze 2016, 11:51 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: warlock »

Zagrałem wczoraj u kumpla (na razie tylko na dwóch graczy). Od razu po skończeniu pierwszej partii rozegraliśmy drugą :D. Pierwsze wrażenia naprawdę fantastyczne - Marco Polo startuje z 9 na BGG :) Zobaczymy jak przetrwa próbę czasu. Ale w kategorii eurogier wagi średniej to naprawdę znakomita pozycja, nie sądziłem, że aż tak mi się spodoba ;).

Myślałem, że kolejna odsłona mechaniki dice placement nie zrobi na mnie wielkiego wrażenia (ciężko przebić Troyes, Zamki Burgundii i Bora Bora). I faktycznie - przyznam szczerze, że manipulacja kośćmi w Marco Polo podoba mi się najmniej z tych wszystkich pozycji (przy czym nadal jest świetna!). Marco Polo oferuje jednak naprawdę dużą przyjemność z rozgrywki i ma syndrom "jeszcze jednej partii" - a to już naprawdę coś! Po partii w Bora Bora czuję się "wypluty", a Marco Polo od razu zachęca do rozegrania kolejnej partyjki (mimo, że całościowo uważam go za słabszą grę) ;).

Polska edycja ma jednak karygodny błąd na karcie pomocy... jeśli rzucimy mniej niż 15 nie dobieramy przecież wielbłądów/złota, tylko wielbłądy/monety...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

Czy jest jakiś szczególny powód, dla którego punkty za placówki w Pekinie doliczane są na koniec gry, a nie od razu po postawieniu?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mat_eyo »

Choćby taki, że jeśli nie masz już placówek, a stajesz w nowym mieście musisz zabrać jakąś już wystawioną i przenieść. Możesz wtedy zabrać tę z Pekinu.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

A racja! Dzięki za odpowiedź. W pierwszej grze wystawiłem może połowę i nie przyszło mi to do głowy.
fumi
Posty: 81
Rejestracja: 09 lip 2015, 11:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: fumi »

Bardzo irytują mnie w tej grze różne rozmiary tych samych zasobów. Nie rozumiem dlaczego zamiast dodać więcej małych znaczników zdecydowano się na taki ruch.
Czy was również to irytuje? Zastanawiam się nad jakimś rozwiązaniem w stylu przyklejenia do tych większych znaczników jakichś naklejek, albo zrobienia markerem wielkiego X3. Może ktoś już znalazł na to jakiś ciekawy sposób?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

Znaczniki same w sobie są bardzo ładne ale faktycznie łatwo się pomylić. Są irytujące. Spróbuj zagrać oddzielając duże od małych, a nie wrzucać wszystko na jadem "stosik". Trochę to ułatwia rozgrywkę.
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: AnaMan »

Baaardzo irytujące. Myślałem żeby pociągnąć komponenty jakimś lakierem bezbarwnym, który zmieni im odcień.
fumi
Posty: 81
Rejestracja: 09 lip 2015, 11:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: fumi »

Szukając na bgg po obrazkach znalazłem dwa ciekawe rozwiązania:

https://boardgamegeek.com/image/2887974 ... marco-polo

https://boardgamegeek.com/image/2580799 ... marco-polo

Może kogoś to zainspiruje :D
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Mi się aż tak często nie zdarzało ich pomylić, prawie w ogóle, i zatem nie jest to dla mnie powód do irytacji (z takiego powodu, serio? ;-) ), ale przyznaję, że pomysł identycznych znaczników różniących się trochę rozmiarem to nieprzemyślane rozwiązanie. Ktoś w wydawnictwie Hans im Gluck zaspał.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Dziś pierwsza partia i jestem zadowolony. To jest ładnie wydana, sprytnie pomyślana mechanicznie gra z dice placementem. Mniód na moje serce :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Będzie Pan zadowolony... :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:Będzie Pan zadowolony... :D
Druga partia na zaawansowanych zasadach stanowczo nie przyniosła rozczarowania... 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: AkitaInu »

Hmm a jakie to zaawansowane zasady? ')

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Nic wielkiego - po prostu inne niż dla początkujących :) Losowy rozkład kafelków małych miast, draft kart celów i wybór postaci, zamiast grania przydzielanymi przez instrukcję. Rozumiem, że tacy starzy wyjadacze, jak Ty, nei pamiętają już o początkach ;P
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: AkitaInu »

Nie nie, bardziej upewniam sie ze dobrze gram, to wszystko :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Czy ktoś już grywał z postaciami z dodatku promo? Jak wrażenia? Jak balans? :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 316
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: cohlerc1 »

Masz na myśli te cztery dostępne np w sklepie bgg o ten
Już był kilkutronie opisywany z 2-3 strony temu...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: warlock »

Marx pisze:Czy ktoś już grywał z postaciami z dodatku promo? Jak wrażenia? Jak balans? :-)
Grałem z dwoma nowymi ;). Kumpel stwierdził, że koleś, który dostaje 6 kart akcji do prywatnego wykorzystania jest absolutnie przegięty ;). Ale generalnie bardzo polecam ten dodatek, bardzo odświeża rozgrywkę. :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

warlock pisze:
Marx pisze:Czy ktoś już grywał z postaciami z dodatku promo? Jak wrażenia? Jak balans? :-)
Grałem z dwoma nowymi ;). Kumpel stwierdził, że koleś, który dostaje 6 kart akcji do prywatnego wykorzystania jest absolutnie przegięty ;). Ale generalnie bardzo polecam ten dodatek, bardzo odświeża rozgrywkę. :)
Właśnie pozyskałem dodatek i zasadniczo nowe postacie wyglądają bardzo interesująco, chociaż ponownie mam wątpliwości odnośnie balansu Jak widzę uzasadnione :-))) Być może rozwiązaniem jest granie tylko czwórką nowych postaci ;-) Chociaż mocny wydaje się też, Altan Ord, który za każdy postawiony posterunek otrzymuje nową nagrodę, w tym ponownie nagrody, które otrzymał za poprzednie posterunki. połączeniu z nagrodami co turę z małych miast, może być zabójczy :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pattom »

Czołem,

czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja w pdf?
ODPOWIEDZ