Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Jestem jeszcze przed pierwszą partią, ale jak tak patrzę na rozgrywkę to mam wrażenie, że Terraformacja Marsa to takie nieślubne dziecko Race for the Galaxy + CO2 ;).
Ja po pierwszej rozgrywce napisałem, że Terraformacja wygląda jak skrzyżowanie RftG i Terra Mystica. Po siedmiu partiach nadal mogę się pod tym podpisać, z tym, że dla mnie obecnie Terraformacja jest już najlepszą z tych trzech gier ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Ja tutaj czuje Race, Osadników Trzewiczka chociaż moi współgracze się z tym nie zgadzają ale za to według nich czuć w grze ducha Cywilizacji Chvatila. A Terra Mystica? Sam nie wiem.

@Tycjan, podczas Rozmów znad Planszy , chyba pierwszy raz od dawna , będziecie w trójkę zgodni co do oceny danej gry. Pytanie czy doczekamy się kolejnego odcinka...... :roll:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Z Terry jest tutaj całkiem sporo, przede wszystkim budowanie na planszy i jego przestrzenny aspekt. Dodatkowo możliwość kierunkowego rozwoju i wyścig graczy w kilku kategoriach. Tak ja to widzę.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Tycjan pisze: Jakie wnioski? Mnie jakoś nie ciągnie za bardzo, ale na pewno spróbuję. Mam wrażenie, że to tylko jeszcze bardziej wydłuży grę (a wiemy, że króciutka, to ona nie jest), a nasz wpływ na grę innych nie będzie aż tak duży. Czy widzisz, że bez draftu gry mocno by się różniły? Sama losowość dociągu kart nie wystarczy na skomplikowanie życia przeciwnikom? Po którejś z rzędu rundzie i tak chyba trudno wszystko spamiętać, co komu daliśmy.
Yavi pisze:[..]Gdy siadamy do stołu z zaprawionymi terraformatorami, to draft wydłuża partię może o jakieś 20 minut, pozwala jednak na sensowniejsze planowanie rozbudowy. No i bardzo często zdarzają się sytuacje, w których dobiera się projekty tak, by przeszkodzić przeciwnikowi, nawet jeśli później mają polecieć na stos odrzuconych.
Ostatnie zdanie - dla mnie po to jest draft :) aby nie dopuścić to sklejenia dużego silnika, może czasem coś zyskam i sensownego coś zrobię ;)
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Hej. Witam wszystkich forumowiczów jestem "nowy". W temacie gra jest świetna. Wariant solo tez bardzo dobry. Oczywiście na więcej osób gra się jeszcze fajniej.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2016, 08:53 przez buhaj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Jako że sprzedałem Co2 to bardzo się cieszę że mam terraformację, bardzo dobrze mi wypełniła dziurę po CO2.

Mars jest oczywiście inną grą ale mimo wszystko dobrze CO2 zastępuje, no i jest dużo bardziej przystępny.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

mat_eyo pisze:Z Terry jest tutaj całkiem sporo, przede wszystkim budowanie na planszy i jego przestrzenny aspekt. Dodatkowo możliwość kierunkowego rozwoju i wyścig graczy w kilku kategoriach. Tak ja to widzę.
Jakoś tego nie czuje... To tak jakby porównać Imperium Atakuje i Blood Rage bo gry mają figurki. Ale może za mało grałem w Terre!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Wincenty Jan pisze:Ja tutaj czuje Race, Osadników Trzewiczka chociaż moi współgracze się z tym nie zgadzają ale za to według nich czuć w grze ducha Cywilizacji Chvatila.
Mam te same odczucia odnośnie Cywilizacji.

Trochę szkoda, że brak w TM upgrade'u rodem z Chvatila właśnie. Mogłaby być dostępna dodatkowa opcja podmiany karty przykładowo "Huty" na "Stalownie" płacąc różnicę kosztu tych kart (ale wtedy Huty odrzucamy) - ewentualnie by nie było za łatwo to za połowę kosztu normalnego. Oczywiście nadal by istniała możliwość zagrania Stalowni za pełny koszt.

Mam nadzieję, że podrzuciłem pomysł na dodatek :mrgreen: (bo chyba będzie dodatek? :roll: ), w którym weszłoby do gry trochę nowych kart niebieskich, które pozwalałby albo zagrać je za pełny koszt, albo upradować już zagrane, wszak nie musimy na Marsie wciąż budować nowych instalacji - możemy unowocześniać już istniejące.

Swoją drogą mamy mocnego kandydata na tytuł "Gra Roku" w najbliższej edycji. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Ja po pierwszej rozgrywce napisałem, że Terraformacja wygląda jak skrzyżowanie RftG i Terra Mystica. Po siedmiu partiach nadal mogę się pod tym podpisać, z tym, że dla mnie obecnie Terraformacja jest już najlepszą z tych trzech gier ;)
mat_eyo, nie przeginasz? Terra Mystica nie znam, więc niech Ci będzie. Ale lepsza od Rejsa?! :twisted: :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

DarkSide pisze:Swoją drogą mamy mocnego kandydata na tytuł "Gra Roku" w najbliższej edycji. :D
Śmiesznie piszesz słowo "murowanego" ;)
Andy pisze:
mat_eyo pisze:Ja po pierwszej rozgrywce napisałem, że Terraformacja wygląda jak skrzyżowanie RftG i Terra Mystica. Po siedmiu partiach nadal mogę się pod tym podpisać, z tym, że dla mnie obecnie Terraformacja jest już najlepszą z tych trzech gier ;)
mat_eyo, nie przeginasz? Terra Mystica nie znam, więc niech Ci będzie. Ale lepsza od Rejsa?! :twisted: :wink:
Hehe przepraszam, w Twoim przypadku krytyka RftG ociera się o obrazę uczuć religijnych :P
Mimo wszystko zostanę przy swoim. Rejs jest świetną grą w swojej kategorii, czyli engine buildingiem. Jednak to koniec, więcej w RftG nie ma. Terraformacja daje dużo głębsze doznanie.
No i na koniec powiem tylko, że wszystko co napisałem wyżej jest bez znaczenia, bo to i tak jakby dyskutować o wyższości szczypiorku nad pietruszką ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Hehe przepraszam, w Twoim przypadku krytyka RftG ociera się o obrazę uczuć religijnych :P
Amen! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

mat_eyo pisze:
No i na koniec powiem tylko, że wszystko co napisałem wyżej jest bez znaczenia, bo to i tak jakby dyskutować o wyższości szczypiorku nad pietruszką ;)
Jasne , że Pietruszka. To tak jakby porównać CRY HAVOC i DINO kontra DINO! :wink:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

mat_eyo pisze:
DarkSide pisze:Swoją drogą mamy mocnego kandydata na tytuł "Gra Roku" w najbliższej edycji. :D
Śmiesznie piszesz słowo "murowanego" ;)
Żeby było jeszcze śmieszniej to w pierwotnym wpisie użyłem słowa "murowanego", ale zmieniłem, bo nie chcę by potem mi wypominano to gdyż:
- mamy dopiero końcówkę września, a Essen przed nami (może ktoś szykuje równolegle jakąś polską edycję-niespodziankę)
- Troyes PL :roll: (nie wiem czy będzie się kwalifikować)
- TIME Stories PL :roll: :roll: podobnie jak Troyes (jeśli nie będzie opóznień i zdąży w 2016)
- i sądząc po recenzjach Cry Havoc

Z wyżej wymienionych TM jest najlżejsza, więc pytanie czy ma szansę wbić się do kategorii Zwykłej i/lub Zaawansowanej?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

DarkSide pisze:Z wyżej wymienionych TM jest najlżejsza
Poważnie? Dla mnie to spokojnie waga porównywalna z Troyes i półka wyżej niż Time Stories.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Ale dyskutujemy o grach wydanych w Polsce w 2016 roku czy grach które maja swoja światowa premierę w 2016 roku (mają na BGG rok wydania 2016)?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

DarkSide pisze:(...) Mam nadzieję, że podrzuciłem pomysł na dodatek :mrgreen: (bo chyba będzie dodatek? :roll: ) (...)
Ekhm... Tak, trwają prace nad dodatkiem ;)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

No to oczywiste było. Domyślam się, że po sukcesie podstawki Rebel wyda dodatek? A wiecie kiedy jest planowana premiera?
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

Na bgg widzialem tylko info ze bedzie dodatkowa/alternatywna plansza.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Potencjał dla dodatków jest ogromny:

- nowe karty
- nowe korporacje
- nowe Bonusy i Tytuły
- dodatkowa mini plansza z Phobosem (np.: heks otoczony 6 heksami na nowe żetony specjalne)
- i inne :wink:

Drżyjcie nasze portfele! :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezner »

Potencjał dla dodatków jest ogromny:
- Jowisz i księżyce
- Saturn i księżyce
- Uran i księżyce
- Neptun....
Oczywiście terraformować będzie ciężko ale zasiedlać księżyce, czemu nie :-)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:
mat_eyo pisze:Ja po pierwszej rozgrywce napisałem, że Terraformacja wygląda jak skrzyżowanie RftG i Terra Mystica. Po siedmiu partiach nadal mogę się pod tym podpisać, z tym, że dla mnie obecnie Terraformacja jest już najlepszą z tych trzech gier ;)
mat_eyo, nie przeginasz? Terra Mystica nie znam, więc niech Ci będzie. Ale lepsza od Rejsa?! :twisted: :wink:
O Terraformacji nie za dużo mogę się wypowiadać, bo grałem dopiero raz. Oczywiście miłość od pierwszego wierzenia, ale zaraz jedziemy ma urlop więc zakup zostawiam sobie na trochę później tym bardziej że kilku nowopozonanych znajomych ją ma więc mam gdzie zagrać.
Dla mnie TM ma jedną główną "wadę" w porównaniu do Race - długość rozgrywki. RftG zagram "na szybko" - karty, pyk pyk i po partii. Terraformację trzeba sobie jednak zaplanować.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Trolliszcze »

Mnie się Terraformacja zdecydowanie kojarzy z grami cywilizacyjnymi - także z Wojną narodów i podobnymi tworami. Zaczynamy od zera, rozwijamy się technologicznie, żeby produkować coraz więcej, żonglujemy różnymi wskaźnikami, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Podobnie jak w wymienionych grach cywilizacyjnych, mamy mnóstwo unikalnych kart do tworzenia różnych fajnych kombinacji. Z kolei do Wojny narodów upodabniają Terraformację korporacje - w Wojnie też mamy sporo różnych cywilizacji i lekko asymetryczny start. Inny jest mechanizm pozyskiwania kart (draft), dodatkowo dochodzi plansza, którą zabudowujemy (co też ma aspekt mocno cywilizacyjny, bo spokojnie można by to przełożyć na rozbudowę miast w delcie Nilu i irygację jałowych terenów czy jakikolwiek inny analogiczny temat). Odchodzi za to aspekt militarny (a w każdym razie jest mocno spłycony do czerwonych kart-przeszkadzajek).

Nowy jest za to warunek zakończenia rozgrywki - jednej z najbardziej tematycznych elementów tej gry, którego na inny setting nie byłoby już tak łatwo przełożyć - ale generalnie jeśli ktoś lubi się bawić w rozbudowę cywilizacji, to przy Terraformacji poczuje się jak w domu (stąd pewnie porównanie do Osadników).

Jako miłośnik Terry Mistiki (który zagrał w nią ponad 30 razy w parę miesięcy po zakupie) mogę powiedzieć, że dla mnie te gry nie mają nic wspólnego. Aspekt przestrzenny w Terze ma zupełnie inną wagę i cel, nie widzę tu podobieństw. Pod tym względem to Terraformacja jest bardziej chyba podobna do Rokoko, bo tam też dostaję inny bonus w zależności od tego, gdzie wstawię swoją sukienkę ;)
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Ja trochę o grze solo. Wg mnie jest to pełnoprawna rozgrywka - zwłaszcza jak ktoś lubi samotne zmagania. Rozegrałem 5 partii. Pierwszą przegrałem, późniejsze miałem na plus. Trzy wygrane miałem w podobnym stylu - szedłem w ciepło i energię a na końcu kupowałem oceany. W jednej z rozgrywek zmiażdzyłem gre bo skończyłem w 12 pokoleniu. Grałem Korpo która zamienia ciepło na kasę. W ostatniej grze miałem trochę więcej szczęścia. W 14 pokoleniu przy końcu zostało mi 28 kasy, 2 energii i 5 roślin i ocean oraz jeden poziom tlenu do zrobienia. Wszystkie karty wykorzystane lub sprzedane. Tylko dwie akcje mi zostały. Kupno za 2 kasy i zmiana energii na kasę. Kupiłem ocean za 18 dostałem jedna rosline za obszar. Dobrałem kartę za 2 kasy. TRAFIŁEM. Dawała 2 rosliny. Zmieniłem 2 energii na 2 kasy, zapłaciłem 10 kasy za kartę. Kupiłem za 8 roslin zielony obszar podniosłem tlen. Zrobiłem koniec gry i na planszetce gracza nie została mi ani jedna jednostka. Morda mi sie cieszyła juz do końca dnia (za dużo go nie zostało).
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tycjan »

Wincenty Jan pisze:@Tycjan, podczas Rozmów znad Planszy , chyba pierwszy raz od dawna , będziecie w trójkę zgodni co do oceny danej gry. Pytanie czy doczekamy się kolejnego odcinka...... :roll:
Postaramy się gdzie indziej znaleźć kilka płaszczyzn niezgody ;) Doczekamy się... 5 października :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
loreciak

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: loreciak »

buhaj pisze:Ja trochę o grze solo. Wg mnie jest to pełnoprawna rozgrywka - zwłaszcza jak ktoś lubi samotne zmagania. Rozegrałem 5 partii. Pierwszą przegrałem, późniejsze miałem na plus. Trzy wygrane miałem w podobnym stylu - szedłem w ciepło i energię a na końcu kupowałem oceany. W jednej z rozgrywek zmiażdzyłem gre bo skończyłem w 12 pokoleniu. Grałem Korpo która zamienia ciepło na kasę. W ostatniej grze miałem trochę więcej szczęścia. W 14 pokoleniu przy końcu zostało mi 28 kasy, 2 energii i 5 roślin i ocean oraz jeden poziom tlenu do zrobienia. Wszystkie karty wykorzystane lub sprzedane. Tylko dwie akcje mi zostały. Kupno za 2 kasy i zmiana energii na kasę. Kupiłem ocean za 18 dostałem jedna rosline za obszar. Dobrałem kartę za 2 kasy. TRAFIŁEM. Dawała 2 rosliny. Zmieniłem 2 energii na 2 kasy, zapłaciłem 10 kasy za kartę. Kupiłem za 8 roslin zielony obszar podniosłem tlen. Zrobiłem koniec gry i na planszetce gracza nie została mi ani jedna jednostka. Morda mi sie cieszyła juz do końca dnia (za dużo go nie zostało).
Jak w dwóch akcjach zrobiłeś zamianę energii na kasę, zakup oceanu, zakup karty i zamianę roślinności w obszar zieleni?
Edit: mój błąd, w grze solo akcje wykonujesz do czasu spasowania :)
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2016, 09:00 przez loreciak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ