Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Może to właśnie ta kolekcjonerska, która ma się dopiero pojawić? Cholera wie, może sam wydawca się już w tych edycjach pogubił.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

warlock pisze:Kupiłem nową, bo nie miałem starej. Ale teraz się zastanawiam, czy nie powinienem kupić starej ;).

Jedyny dodatek, jaki kupię, to paczka nowych kart (o ile coś takiego w ogóle wyjdzie).
Torfowisko bardzo dużo wnosi. Nie wiem jak z kompatybilnością z aktualną wersją Dla Graczy, ale kiedy interesuje Cię stara edycja to nie powinieneś odpuszczać tego dodatku :) Jest świetny, choć może nie na początek, zanim nie poznasz gry.
markus74
Posty: 33
Rejestracja: 04 kwie 2015, 17:44

Re: Agricola

Post autor: markus74 »

Dostałem w tym temacie taką odpowiedź od Lacerty na FB:
Nowa edycja Agricoli jest wstecznie kompatybilna
Rewersy kart powinny być identyczne, więc spokojnie można je ze sobą łączyć.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

markus74 pisze:Dostałem w tym temacie taką odpowiedź od Lacerty na FB:
Nowa edycja Agricoli jest wstecznie kompatybilna
Rewersy kart powinny być identyczne, więc spokojnie można je ze sobą łączyć.
Na temat kompatybilności starych dodatków pod względem słownictwa oraz rewersów kart znajdziesz posty w tym wątku.
W skrócie są częściowo kompatybilne a rewersy inne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

warlock pisze:Kupiłem nową, bo nie miałem starej. Ale teraz się zastanawiam, czy nie powinienem kupić starej ;).

Jedyny dodatek, jaki kupię, to paczka nowych kart (o ile coś takiego w ogóle wyjdzie).
O to, że wyjdzie możesz być spokojny. ;) Nawet jednak karty z nowej podstawki starczą na dłuższy czas.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

Jakby ktoś była zainteresowany audycjami (podkastami) w mp3 do ściągnięcia to nagrałem 45 audycję o Agricoli :) Zapraszam do posłuchania tutaj: http://konglomeratpodcastowy.pl/audycja-zkury/agricola/
Sol
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2016, 15:42
Has thanked: 12 times

Re: Agricola

Post autor: Sol »

Lucf pisze:Edycja KOLEKCJONERSKA? Daj źródło takich ploteczek :)

A czy ktoś wie jaki system przyjęto do ZNACZENIA KART ? Nie chodzi mi o ikonki "E" easy K kompleks etc,
ale po rozpakowaniu nowej Agri dla graczy zauważyłem małe literki czcionką Times New Roman typu "M12" - próbowalem porównać do starej Agri, i mimo że karty się powtarzają to nie widze zależności
Miałem na myśli to o czym piszą w tym wątku (i kilku innych) https://boardgamegeek.com/thread/156062 ... ry-edition
Ale może rzeczywiście to tylko plotki.
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Agricola

Post autor: dumspirospero »

Nie wiem, czy nie powinienem założyć nowego wątku, ale trudno, wrzucam tutaj:
http://boardtime.pl/2016/10/agricola-fa ... enzja.html

Recenzja angielskiej wersji Family Edition. Ciut zmieniona w stosunku do oryginału. Jak bardzo? Zapraszam do tekstu :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: janekbossko »

Mnie zastanawia jak sie ma agricola familijna do agricoli chłopi i zwierzyniec?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Trolliszcze pisze:Edycja dla graczy (poprawiona). Edycja rodzinna. Edycja kolekcjonerska.
Czekam na edycję collectible z losowymi kartami w małych i dużych boosterach.

Coś się z naszego niszowego hobby zrobiła maszynka do trzepania kasy :D
Nie zawsze lubię cytować siebie, ale tym razem chyba mam podstawy.
http://www.dicetowernews.com/wizkids-an ... cola/33132
Sześć nowych dodatków do Agricoli! W każdym rodzinka pionków w jednym kolorze, piękne pomalowane plastikowe figurki! Plus kilka unikatowych kart, zaprojektowanych przez samego Uwe Rosenberga. Kto już szykuje portfel?!

Gdyby nie to, że mamy koniec października, to pomyślałbym, że to prima aprilis...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Trolliszcze pisze: Nie zawsze lubię cytować siebie, ale tym razem chyba mam podstawy.
http://www.dicetowernews.com/wizkids-an ... cola/33132
Sześć nowych dodatków do Agricoli! W każdym rodzinka pionków w jednym kolorze, piękne pomalowane plastikowe figurki! Plus kilka unikatowych kart, zaprojektowanych przez samego Uwe Rosenberga. Kto już szykuje portfel?!

Gdyby nie to, że mamy koniec października, to pomyślałbym, że to prima aprilis...

Hahaha Piękne! :D Jak dobrze, że zostałem przy starej edycji i nie poddałem się potrzebie posiadania "nowej, lepszej edycji" ;)
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Agricola

Post autor: everan »

Trolliszcze pisze:
Coś się z naszego niszowego hobby zrobiła maszynka do trzepania kasy :D

Sześć nowych dodatków do Agricoli! W każdym rodzinka pionków w jednym kolorze, piękne pomalowane plastikowe figurki! Plus kilka unikatowych kart, zaprojektowanych przez samego Uwe Rosenberga. Kto już szykuje portfel?!.
Ale z czego się tu nabijać, że fani dostaną więcej opcjonalnych gadżetów? Przecież to jak najbardziej fajna rzecz, chyba że ktoś cierpi na kompulsywne zbieractwo i nie chce, ale musi kupić :-D No i truizm, ale przecież każde praktycznie hobby można określić jako maszynkę do trzepania kasy ;-)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1558
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 194 times
Been thanked: 594 times

Re: Agricola

Post autor: Ayaram »

Bardziej chodzi o to, że to się rozkręca, nasila i twórcy pewnie coraz bardziej będą chcieli zachęcić klientów do kupna owych dodatków. Pojawia się pokusa, by zmusić klientów do kupowania dodatków poprzez właśnie ograniczanie podstawek.

Czas pokaże.

Jeśli to będzie: "wydajemy grę jak zawsze, i osobno pare bajerów dla kolekcjonerów" - spoko.
Ale jeśli za jakiś czas będzie: "Kurczę, jeśli wrzucimy żetony krówek zamiast drewna, to więcej osób kupi upgrade packi" - nie spoko.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Ayaram pisze:Bardziej chodzi o to, że to się rozkręca, nasila i twórcy pewnie coraz bardziej będą chcieli zachęcić klientów do kupna owych dodatków. Pojawia się pokusa, by zmusić klientów do kupowania dodatków poprzez właśnie ograniczanie podstawek.
Dokładnie tak. Przypominam, że oryginalna Agricola pozwala grać w 5 osób, nowa, obcięta wersja - w 4. Wydawca tłumaczył to tym, że dzięki temu "jest taniej". No to ja zapraszam wszystkich do policzenia, czy wyjdzie taniej, jeśli się kupi wszystkie "wycięte" elementy z wersji pierwotnej, czyli m.in. nowe pionki graczy, pozwalające grać w więcej osób, czy nowe karty.

Nie wspominając o tym, że wydawanie tego w 6 częściach - a w każdej będą także nowe karty - wynika wyłącznie z chęci zysku. Rozumiem podobny dodatek w formie takiej, jaką widzieliśmy np. do Wiedźm Wallace'a - w pudełku ładne figurki wiedźm i nic więcej, ktoś chce sobie upiększyć grę, proszę bardzo. A co ja mam zrobić, jeśli jestem fanem nowych kart i chcę mieć te karty, ale plastikowe agricolowe rodzinki nie są mi do niczego potrzebne?

Powinni to wydać w dwóch pudełkach: w jednym plastikowe pionki dla oszołomów, w drugim wyłącznie karty dla ciut normalniejszych ludzi. Ale nie, z jakiegoś powodu się nie dało. Kto zgadnie, z jakiego?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

Był jeszcze jeden powód wydania nowej Agricoli - przejrzenie kart i dobalansowanie całości. Stawiam jednak dukaty przeciwko marchewkom, że zapowiedziana seria mini dodatków przyniesie nowe dyskusje i zarzuty o przegięciu pewnych pomysłów.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Ciśnie mi się na usta takie powiedzonko: if it's not broke, don't fix it. Jasne, były w Agricoli karty silne i słabe, ale nie przeszkadzało to tej grze święcić wielkich triumfów. Ale co ja tam wiem...
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 227 times
Been thanked: 237 times

Re: Agricola

Post autor: toblakai »

Trzeba też pamiętać, że posiadacze poprzedniej wersji nie muszą jej wymieniać na nową - poprzednia jest wciąż grywalna i pojawienie się nowej nic jej nie odbiera. Ja mam wersję starą i nawet nie myślę o tym aby przymierzać się do wymiany. Szczególnie, że regrywalność w Agricoli stoi na wysokim poziomie i w kolejce jest za dużo innych tytułów, żeby wymieniać jeszcze nieograne pozycje na nowe.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Trolliszcze pisze:Ciśnie mi się na usta takie powiedzonko: if it's not broke, don't fix it. Jasne, były w Agricoli karty silne i słabe, ale nie przeszkadzało to tej grze święcić wielkich triumfów. Ale co ja tam wiem...
Jestem o krok od wymiany nowej edycji na starą. Ta ogromna liczba kart, interaktywna talia, no po prostu cudo...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Jako zadowolony właściciel starej polecam taką wymianę ;) Chociaż to chyba pierwszy przypadek w historii, że ludzie myślą o wymianie nowej edycji na pierwotną...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Tylko w starej edycji są dyski zamiast warzyw i surowców, tak ;)?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: vincentblack »

warlock pisze:Tylko w starej edycji są dyski zamiast warzyw i surowców, tak ;)?
I zamiast ludzi :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Na ludzi są fajne naklejki. Ja np. mam w swojej rodzinie wilkołaka i ufoludka.
(Można mieć też w rodzinie samego Rozenberga.)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Generalnie jedyne, co mnie będzie bolało przy konwersji wstecznej to brak planszy-puzzli i brzydkie znaczniki surowców ;). Pytanie - czy warto wracać do starej edycji ze względu na bogactwo kart? Bo to jedyne, co mnie do niej przyciąga - właśnie ta różnorodność.

Jestem w stanie wydać kasę na nadchodzące dodatki, bo przestałem póki co kupować nowe gry ;). Rozbudowuję stare.
Ostatnio zmieniony 26 paź 2016, 14:31 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Twój dylemat mógłby rozwiązać jedynie ktoś, kto dużo grał w oba wydania. Ja znam tylko stare i raczej mnie nie kusiło na przesiadkę, bo dla mnie regrywalność i zawartość >> estetyka, a po zapowiedziach tych dodatków nie kusi mnie już wcale.
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

A czy są dostępne gdzieś takie naklejki na dyski członków rodziny? Mogą być np. w wersji pnp.
Bo same pionki (i naklejki na nie) oraz znaczniki surowców i warzyw można kupić i podmienić w starej wersji, to wiem i rozważam ich zakup. Aczkolwiek wyniesie to niewiele mniej niż nowa wersja bez dodatków :).
ODPOWIEDZ