Akcje napędzane kartami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Akcje napędzane kartami

Post autor: Gizmoo »

To pewnie będzie niełatwe zadanie, bo trochę poszperałem na BGG i nie znalazłem nic, co chwyciło by mnie za serducho, ale wierzę, że forumowi wyjadacze mogą mi coś zbliżonego przynajmniej - polecić. :wink:

Przez całe życie grałem w karcianki i dopiero nie tak dawno (niecałe dwa lata temu) "przesiadłem" się na planszówki. Od zawsze jednak wielbiłem kartoniki. Ostatnio zagrałem w dwa tytuły, w których absolutnie oczarowała mnie mechanika - czyli połączenia karcianki z planszówką i wykonywaniem akcji na planszy za pomocą kart. Mowa o Wiertła, Skały, Minerały i Cry Havoc. Ten drugi tytuł zresztą absolutnie oczarował mnie mechaniką i naprawdę doskonałym wykorzystaniem kart - w zasadzie każda akcja, którą wykonujemy, uzależniona jest od kart posiadanych na ręce. Szukam więc podobnych gier, które spełniały by poniższe kryteria:

1. Wszystkie (bądź większość) akcji napędzanych jest kartami.
2. Karty można wykorzystać na kilka sposobów. Tutaj wzorem absolutnym jest Cry Havoc!
3. Sytuacja na planszy modyfikowana jest za pomocą kart.
4. Wskazany deckbuilding, lub przynajmniej rozwój naszej talii.
5. Poza standardowymi akcjami - są karty ze specjalnymi zdolnościami.
6. Gra działa świetnie na cztery osoby (Wiertła niestety nie działają najlepiej w takim gronie)
7. Najchętniej euro, ale nie jest to kluczowe. Wolałbym jednak, żeby nie było to kolejne "dudes on the map".
8. Tytuł nie może być przesadnie skomplikowany. Powiedzmy wagowo maks. 2.90 w skali BGG :D

Im dłużej się nad tym zastanawiam, to szukam coś bardzo zbliżonego mechanicznie do Cry Havoc, tylko z mniejszym progiem wejścia. I niekoniecznie, a wręcz lepiej, żeby nie było to area control.

Help! :wink:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: warlock »

Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Patyk »

W pewnym sensie Concordia powinna spełnić te wymagania (chociaż karty wykorzystuje się generalnie na jeden sposób).
Awatar użytkownika
istvankohany
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2011, 09:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: istvankohany »

Lewis i Clark (może poza pkt. 3). Akurat sprzedaję :-)

Wysłane z mojego GT-I9100
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze:Eurosuchar, ale może...?
Od dawna się nad tym zastanawiałem, ale nie wiem czy to jest to.
Patyk pisze:W pewnym sensie Concordia
Nope.
istvankohany pisze:Lewis i Clark
Nope. Grałem. Nie podeszło. I to niestety kompletnie nie o to chodzi. W Cry Havocu mamy realny wpływ na to, co dzieje się na planszy, a niemal każdą kartę możemy zagrać na cztery sposoby.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: misioooo »

Gry Carla Chudyka. Impuls, Na chwałę Rzymu, Ptaszki Ćwierkają... Tam zawsze karty można wykorzystać na wiele sposobów. I są to w zasadzie karcianki.

Prostsza gra gdzie kartami się ją napędza, ale jest plansza - K2.

Z nowości KS Kings Forge, One deck dungeon (to ma być po polsku).

I świetny deckbuilder z planszą Battalia. Jak Dominon mi się nie podoba tak Battalię uwielbiam. Z kart budujesz plansze, łazisz po niej herosami, toczysz walki... I to wszystko bazuje na kartach.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Toomek »

Rzuć okiem na Airlines - tytuł będzie na Essen. Gra spełnia dużą część Twoich warunków (jest plansza, karty można wykorzystać na dwa sposoby, karty modyfikują sytuacje na planszy, jest to lekkie euro). No i ma bajer że składanymi samolotami. Zamówiłem, więc pewnie przyniosę kiedyś do podWieczorków ;).

https://boardgamegeek.com/boardgame/193488/airlines
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Gizmoo »

Chyba nie wyraziłem się dostatecznie precyzyjnie, więc uzupełnię. ;)

Nie chodzi mi o czyste karcianki, tylko o gry w których jest plansza i są pionki/znaczniki, na których działanie mają bezpośredni (a nie tylko pośredni, bo takich gier jest multum) wpływ - zagrywanie kart.

Np. Mamy karty, które wykonują akcję X,Y,Z.

Dajmy na to:

X = Ruch
Y = Pozyskiwanie surowców
Z = Budowanie

Karta A ma układ 2*X, 1*Y, 3*Z. Karta B ma układ 3*X, 3*Y, 0*Z. Od naszej strategii zależy jak wykorzystamy karty. Coś jak w Wiertłach - trzy kolory, do tego możliwość wiercenia, albo wysadzenia bombą + jakaś dodatkowa akcja specjalna. Dlatego pisałem o Cry Havocu, bo tam się to doskonale sprawdza i czegoś w oparciu o podobny wzór - szukam.
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Toomek »

No to dokładnie tak jest w Airlines - po prawej stronie karty masz akcje "standardowe" (w różnej konfiguracji), po prawej - akcje specjalną (więc kartę możesz zagrać na dwa sposoby:) ). Akcje wpływają na pionki - nie możesz ich kontrolować inaczej niż przez karty (są dwie akcje tylko - zagranie karty lub pas). Sama gra wydaje się bardzo łatwa -przetestuje w tym miesiącu :)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: karawanken »

Może Mage Knight, tam wszystko wykonujesz przy pomocy kart.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: mat_eyo »

karawanken pisze:Może Mage Knight, tam wszystko wykonujesz przy pomocy kart.
Tak, właśnie miałem to pisać. Wpływa na planszę - jest, karty zagrywane na różne sposoby - jest, deckbuilding - jest. Tylko to nie jest lekka gra, no i na 4 osoby będzie długa. Aczkolwiek myślę, że warto spróbować. Nie tylko dlatego, że spełnia większość założeń, to po prostu wyśmienita gra jest!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Deem »

Gizmoo pisze: 1. Wszystkie (bądź większość) akcji napędzanych jest kartami.
2. Karty można wykorzystać na kilka sposobów. Tutaj wzorem absolutnym jest Cry Havoc!
3. Sytuacja na planszy modyfikowana jest za pomocą kart.
4. Wskazany deckbuilding, lub przynajmniej rozwój naszej talii.
5. Poza standardowymi akcjami - są karty ze specjalnymi zdolnościami.
6. Gra działa świetnie na cztery osoby (Wiertła niestety nie działają najlepiej w takim gronie)
7. Najchętniej euro, ale nie jest to kluczowe. Wolałbym jednak, żeby nie było to kolejne "dudes on the map".
8. Tytuł nie może być przesadnie skomplikowany. Powiedzmy wagowo maks. 2.90 w skali BGG :D
Ja wiem jak absurdalnie może wyglądać ta propozycja, ale większość wymagań spełnia... Gorechosen :D
1. Wszystkie akcje napędzane są kartami
2. Każda karta ma 3 opcje do wykorzystania
3. Karty kreują sytuację na planszy
4. Nie ma rozwijania talii (chociaż chyba jest opcja draftu)
5. W czasie walki otrzymujemy karty obrażeń krytycznych, które mają negatywne specjalne zdolności :p
6. Gra jest stworzona na 4 osoby
7. Dobrze, że ten punkt nie jest kluczowy :D
8. Zasady są raczej lekkie
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Akcje napędzane kartami

Post autor: Rocy7 »

Studium w Szmaragdzie, obie edycje idealnie spelnia wymogi,choc pkt 8 to raczej tylko 1 edycja.
ODPOWIEDZ