Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

Wincenty Jan pisze:
Majek10 pisze:
Wincenty Jan pisze:
A ja jestem dupa! Grałem cztery razy z draftem i NIGDY nie wygrałem... :cry:
Nie dupa tylko masz szczęście w miłości. :lol:
Ta... :lol: tylko kiedy to szczęście zacznie działać.... :cry:
Szczęściu trzeba pomóc.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Graliśmy wczoraj drugi raz, tym razem z draftem i na 3 osoby. Kurczę, dłuży się ta gra - graliśmy jakieś 2,5 godziny, przy czym po drugiej godzinie chciałem, żeby już się skończyła. Wciąż nie ruszyliśmy jeszcze kart ery korporacyjnej, bo graliśmy ze znajomą, która raczej nie grywa w cięższe euro. I żeby było śmieszniej, wygrała z nami o 5 pkt :mrgreen: Ale przy starcie z produkcją na 0 TM potrwa jeszcze dłużej, więc niespecjalnie mi się do tego spieszy (przy czym karty są bardzo ciekawe, więc w końcu się pewnie zdecyduję ;)).

Generalnie po drugiej partii skłaniam się chyba ku stwierdzeniu, że nieco większy fun od Terraformacji daje mi CO2. Ekonomia w tej grze wymusza nieco ciekawsze decyzje ;).

Zastanawiam się, na ile Terraformacja będzie regrywalna. Tak tak, wiem, że tam jest kilkaset unikatowych kart. Nie wiem do końca jak przelać na papier moje odczucia, ale chyba martwi mnie nieco statyczny cel gry (maksymalizacja poziomów tlenu/temperatury/liczby oceanów). Wiem, że całe piękno tkwi w zróżnicowanych drogach do tego celu i zrobieniu tego efektywniej za kolejnym podejściem, ale mając wizję kolejnych gier partii trwających ~3 godziny, w których ciągle "podnosimy słupki" mój zapał nieco się ostudza ;). Są gry, w których mi to kompletnie nie przeszkadza, ale tutaj siadam trochę do stołu, patrzę na wskaźniki na poziomie 0 i myślę "boże, ile jeszcze tego trzeba zrobić".

Muszę pograć jeszcze kilka razy, żeby wyrobić sobie ostateczną opinię ;). Bo to nie jest tak, że tej gry nie lubię - to dla mnie solidne 8/10. Ale chyba nie wgniata mnie w podłogę tak jak pozostałych, przede wszystkim ze względu na długi czas rozgrywki. Ostatnio rozgrywałem Cywilizację: Poprzez Wieki 1v1 w 110 minut (nie sądziłem, że to możliwe, ale jednak), więc mając 2,5 godziny wolnego czasu raczej wolę usiąść do tego tytułu ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Polecam zagrać we czwórkę - czas gry nie ulegnie zmiany, ale sama terraformacja będzie szła szybciej, bo więcej osób będzie się na nią "zrzucało".
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

Na Twoim miejscu nie grałbym z draftem z nowicjuszami. To znacząco wydłuża rozgrywkę, a nie wnosi aż tak wiele pozytywów. Z draftem pograj z ogranymi, wtedy dłużyć się nie będzie, bo decyzje będą szybsze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Ale ona nie zamulała wcale, przekazywała karty tak samo szybko jak my ;) (przy czym draft chwilę trwa, to inna sprawa). I faktycznie nie wiem, czy wnosi coś do rozgrywki (to bardziej taka iluzoryczna kontrola nad talią jest, czasem z rozdania można dostać rewelacyjne karty, które przy drafcie do nas nie trafią ;)).

Następnym razem zagramy bez draftu, ale z erą korporacyjną.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Lothrain pisze:Na Twoim miejscu nie grałbym z draftem z nowicjuszami. To znacząco wydłuża rozgrywkę, a nie wnosi aż tak wiele pozytywów. Z draftem pograj z ogranymi, wtedy dłużyć się nie będzie, bo decyzje będą szybsze.
Tego już nie chciałem pisać, bo już kilka razy mówiłem, że draftu nie lubię, ale zgadzam się. W tej grze draft nie daje tak dużo kontroli, jak niektórzy twierdzą, a niepotrzebnie wydłuża grę.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: crsunik »

https://www.fly4free.pl/nasa-rekrutuje- ... eresowani/ - jakby ktoś chciał mega klimatyczne plakaty, to na dole strony jest link do pobrania, a w samym artykule poglądowe zdjęcia ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Trzecia partia, tym razem na dwie osoby, bez draftu i z erą korporacyjną. Nie wiem jak Wy, ale ja już do tej gry nie siadam bez kart ery korporacyjnej :twisted: Podstawowa rozgrywka będzie mi się wydawała wykastrowana z najciekawszych zagrań ;). Draftu nie brakuje mi w ogóle. TM się zrehabilitowała w moich oczach, rozgrywka była zdecydowanie ciekawsza, a decyzje jeszcze trudniejsze ;).

Podsumowując: era korporacyjna + brak draftu + 1v1 = 9/10 :D

Wykręciłem 99 pkt (nie wiem czy to dużo, czy mało). Przy czym aż 14 pkt. pochodziło z karty, na której za 6 jednostek energii można umieścić jednostkę nauki wartą 2pkt na koniec gry. Wydawało mi się to strasznie przegięte, bo karta kosztuje tylko kilkanaście megakredytów i nie ma żadnych wymagań.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: wc »

Jak to nie ma wymagań - musisz mieć produkcję energii na 6, to wcale nie jest takie proste biorąc pod uwagę ile kart wymaga od Ciebie zjechania z produkcją energii.
Ale to prawda - to jedna z najmocniejszych kart w grze. Nigdy jej nie oddaję w drafcie i nigdy nie odrzucam - zwłaszcza jeśli pojawi się na początku gry :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Od połowy gry miałem produkcję energii na 18 (w idealnym momencie zagrałem kartę, która podbija produkcję energii za każdą zagraną kartę z symbolem energii).

Oprócz tego grałem korporacją, która podbija megakredyty za każdą zagraną kartę z symbolem Jowisza - miałem 8 takich kart, a w dodatku miałem 2 karty, które punktowały za te symbole :D Także hiper-combo na wielu płaszczyznach weszło do gry.

Po dzisiejszej partii Terraformacja ma szansę wślizgnąć się do mojego TOP10 :) Złapałem się na tym, że w wolnym czasie analizuję strategię do rozegrania następnej partii :D (tak samo mam z Dominionem ;)).
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 06:54 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Galatolol »

Dawno mi się nowa gra tak nie spodobała. Świetny klimat, wiele możliwości. Szkoda, że niezmienna mapa i tory, z drugiej strony Mars jest jeden i sprecyzowany.
Niezbyt mi się podobało usuwanie przeciwnikom zasobów, przynajmniej w podstawowej wersji - za rzadko się pojawiało, by nie było wrażenia niesprawiedliwości.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: akahoshi »

A ja się nadal trzymam i nie kupuję.
Mocno mnie nakręcacie na tą pozycję, ale trwam w swoim mocnym postanowieniu nie kupowania nic więcej do końca roku, niż mam zaplanowane (a mam jeszcze do zakupu 4 pozycje).
Mam nadzieję, że się nie złamię...
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

akahoshi pisze:A ja się nadal trzymam i nie kupuję.
Tylko nie zdziw się jeśli na ulicy na Twój widok matki z dziećmi zaczną przechodzić na drugą stronę i przyspieszać kroku nerwowo oglądając się za siebie, a mijający cię ludzie zaczną szeptać: "Patrz! To on!" "Podobno jest gejem, weganinem i cyklistą!" "Pewnie zjadł coś przeterminowanego!" "Biedaczek!" "Wie pani, słyszałam, że w okolicy gdzie mieszka zaczęły ginąć koty" :mrgreen: :twisted: 8)

Także, ten tego, wybór należy do Ciebie :roll:
akahoshi pisze:ale trwam w swoim mocnym postanowieniu nie kupowania nic więcej do końca roku, niż mam zaplanowane (a mam jeszcze do zakupu 4 pozycje).
Przed Essen?! :shock: ja wiem, że to tylko 2,5 miesiąca do końca roku, no ale... to 2,5 miesiąca!
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gambit »

akahoshi pisze:A ja się nadal trzymam i nie kupuję.
Mocno mnie nakręcacie na tą pozycję, ale trwam w swoim mocnym postanowieniu nie kupowania nic więcej do końca roku, niż mam zaplanowane (a mam jeszcze do zakupu 4 pozycje).
Mam nadzieję, że się nie złamię...
W obliczu Transformacji Marsa to brzmi jak materiał na Trudne Sprawy, albo Ukrytą Prawdę :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Ja właśnie pozyskałem trochę funduszy do budżetu planszówkowego i planuję kolejny zakup. Złapałem się na tym, że najchętniej bym kupił drugą kopię Terraformacji ;)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pattom »

pattom pisze:Czołem,

ja już miałem kupować ale po bliższym przyjrzeniu się estetyce gry zdecydowałem, że poczekam na MARTIANS: A Story of Civilization.
Lubię gry ładnie wydane, z grafikami, które nie odpychają, te w Terraformacji mi się nie podobają. Chętnie zagram, poznam mechanikę. Może kiedyś będzie jakiaś speszial edyszyn? :-)

... i ja się złamałem :-) w sumie nie jest ta gra jakoś bardzo droga, szanse, że pobije Leaving Earth znikome ale może być przyjemne, czytając opinie :-)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: akahoshi »

@DarkSide, ksiądz mi dał rozgrzeszenie, więc wszystko zostało mi wybaczone :lol:
@Gambit Ufff... Dobrze, że nie Słoiki :wink:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Elemele »

A ja mam takie pytanie, czy wiadomo już czym będzie się różnić dodruk od pierwszego wydania? Poprawione zostaną błędne karty (bo takowe są jak zrozumiałem) i nieścisła instrukcja? Czy planszetki graczy będą pogrubione? No i najważniejsze, czy wiadomo kiedy będzie dostępny ten dodruk?
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

Elemele pisze:A ja mam takie pytanie, czy wiadomo już czym będzie się różnić dodruk od pierwszego wydania? Poprawione zostaną błędne karty (bo takowe są jak zrozumiałem) i nieścisła instrukcja? Czy planszetki graczy będą pogrubione? No i najważniejsze, czy wiadomo kiedy będzie dostępny ten dodruk?
I to jest dobre pytanie, bo ja też mam zamiar się rzucić na Terraformację, ale na drugie wydanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Rebel nie planuje zmian w drugim druku (pewnie poza poprawieniem kart, które mają się też ukazać w formacie pdf):
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 75#p844491
KojusS
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2016, 14:40

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KojusS »

Planszman pisze:
Elemele pisze:A ja mam takie pytanie, czy wiadomo już czym będzie się różnić dodruk od pierwszego wydania? Poprawione zostaną błędne karty (bo takowe są jak zrozumiałem) i nieścisła instrukcja? Czy planszetki graczy będą pogrubione? No i najważniejsze, czy wiadomo kiedy będzie dostępny ten dodruk?
I to jest dobre pytanie, bo ja też mam zamiar się rzucić na Terraformację, ale na drugie wydanie.
Dzień dobry:)
Wiadomo może kiedy będzie ten dodruk i wydanie 2? Bo planuje kupić wlasnie terraformacje Marsa:)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Z tego co wiem, to dodruk jest planowany na początek 2017 roku. Choć szczerze mówiąc, to biorąc pod uwagę niewielką liczbę błędów na kartach (a tylko ich poprawą będą się różniły druki) ja bym nie czekał i kupował teraz jeśli jeszcze jest.
KojusS
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2016, 14:40

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KojusS »

@UP

Tak,własnie się dowiedziałem również,że dodruk planowany jest na styczeń :)
Pan, którego cytowałem poprzednio pisze coś o wydaniu drugim,czy Wiadomo Panu coś może o tym?
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

mat_eyo pisze:Z tego co wiem, to dodruk jest planowany na początek 2017 roku. Choć szczerze mówiąc, to biorąc pod uwagę niewielką liczbę błędów na kartach (a tylko ich poprawą będą się różniły druki) ja bym nie czekał i kupował teraz jeśli jeszcze jest.
Skoro ma być dodruk to niczego nie tracę a tylko mogę zyskać, czyli wszystkie karty bez błędów :wink:
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hutriel »

Planszman pisze: Skoro ma być dodruk to niczego nie tracę a tylko mogę zyskać, czyli wszystkie karty bez błędów :wink:
REBEL zacznie odcinać kupony od sukcesu i przyfasoli kosmiczną cenę. :wink:
ODPOWIEDZ