Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Konioczynka »

Się naczytałem no i właśnie kupiłem ... Eh
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Wspieramy Cię! Zrobiliśmy to samo..,
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: HUBertPL »

Normalnie ten hype przekonałby mnie do zakupu, ale mam w pamięci podobny hype na Domek... i daję sobie na wstrzymanie ;)
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hutriel »

HUBertPL pisze:Normalnie ten hype przekonałby mnie do zakupu, ale mam w pamięci podobny hype na Domek... i daję sobie na wstrzymanie ;)
Hype na Domek chyba wygasł krótko po premierze. Tutaj trwa i trwa. Pewnie gdyby nie czas rozgrywki to sam bym się nakręcił, a tak to cieszę się radością innych. :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Nie, to naprawdę rewelacyjna gra ;). A już na pewno co najmniej bardzo dobra (8/10 to absolutne minimum, jakie jej się należy).

Jedyna wada to długość rozgrywki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Czas rozgrywki wadą? Według mnie, nie.
Po pierwsze, gra bez ery korporacyjnej może spokojnie zejść poniżej 2h.
Po drugie, nawet grając w wariancie najpełniejszym z pełnych (era korporacyjna + draft) tych ~3 godzin się w ogóle nie czuje, gra tak mocno angażuje.

Na Terraformację nie ma hype'u. Dla mnie hype może być na coś przed premierą, coś nieznanego do końca. Terraformacja przyszła do nas po cichu, bez hype'u i wzięła graczy szturmem. Gra została zweryfikowana przez wiele osób, choćby tu na forum, i pochlebne opinie są w miażdżącej większości. Dla mnie osobiście to jest TOP3 gier granych w życiu, 9.5 ocierające się o dychę w skali bgg i nie widzę, żeby ocena miała z jakiegoś powodu spaść.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Czas rozgrywki wadą? Według mnie, nie.
Po pierwsze, gra bez ery korporacyjnej może spokojnie zejść poniżej 2h.
Gra bez ery korporacyjnej nie ma już dla mnie sensu :D
Po drugie, nawet grając w wariancie najpełniejszym z pełnych (era korporacyjna + draft) tych ~3 godzin się w ogóle nie czuje, gra tak mocno angażuje.
Mi czasem się już dłuży pod koniec, szczególnie jak człowiek spasuje, a przeciwnik uruchamia miliard akcji z kart :mrgreen:

Ale to czepialstwo z mojej strony. Gra jest WYŚMIENITA.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hutriel »

mat_eyo pisze:Czas rozgrywki wadą? Według mnie, nie.
Po pierwsze, gra bez ery korporacyjnej może spokojnie zejść poniżej 2h.
Po drugie, nawet grając w wariancie najpełniejszym z pełnych (era korporacyjna + draft) tych ~3 godzin się w ogóle nie czuje, gra tak mocno angażuje.
Jak najbardziej się z Tobą zgodzę. Długa rozgrywka to zarzut tej samej kategorii co "zajmuje dużo miejsca na stole". Co nie zmienia faktu, że na chwilę obecną jest to powód dla którego nie mam gry na półce. Ale przyjdą lepsze czasy, nowe dodruki... :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2437
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

hutriel pisze:
mat_eyo pisze:Czas rozgrywki wadą? Według mnie, nie.
Po pierwsze, gra bez ery korporacyjnej może spokojnie zejść poniżej 2h.
Po drugie, nawet grając w wariancie najpełniejszym z pełnych (era korporacyjna + draft) tych ~3 godzin się w ogóle nie czuje, gra tak mocno angażuje.
Jak najbardziej się z Tobą zgodzę. Długa rozgrywka to zarzut tej samej kategorii co "zajmuje dużo miejsca na stole". Co nie zmienia faktu, że na chwilę obecną jest to powód dla którego nie mam gry na półce. Ale przyjdą lepsze czasy, nowe dodruki... :D
A ja się z Tobą zgodzę. Czas rozgrywki potrafi być wadą. W tygodniu w domu nie zagram w grę która ma czas rozgrywki dłuższy niż godzina.
Oczywiście gram w długie gry, ale nie często, bo po prostu trzeba ten czas sobie jakoś wygospodarować.

Tak samo jak nie zaproszę do domu ludzi na rozgrywkę 7 Cudów Świata w siedem osób, bo zwyczajnie nie mam gdzie rozłożyć gry na tyle osób.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

No właśnie, znajomi może by i chętnie w to zagrali, ale te 3 godziny...? :(
Ale osobiście te dwie godziny w trybie solo to ja bym miał :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Zastanawiam się, czy nie podkleić na stałe mat graczy pod organizery pleksi od GeekModa. Ktoś się zdecydował na tak drastyczny krok? ;)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: predki »

warlock pisze:Zastanawiam się, czy nie podkleić na stałe mat graczy pod organizery pleksi od GeekModa. Ktoś się zdecydował na tak drastyczny krok? ;)
To najlepiej wydrukuj sobie kopie planszetek. Wtedy stracisz najwyżej to pleksi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

Jak ktoś marudzi że kiepska jakość, to wy mówicie że jest ok bo stosunek ceny do jakości odpowiedni a w ogóle to fajna gra i nie ma się co czepiać, a potem dokupujecie jakieś pleksi i inne duperele w cenie połowy gry.
To ja się pytam, gdzie tu logika? A nie można było od razu wydać gry jak się należy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Planszman pisze:Jak ktoś marudzi że kiepska jakość, to wy mówicie że jest ok bo stosunek ceny do jakości odpowiedni a w ogóle to fajna gra i nie ma się co czepiać, a potem dokupujecie jakieś pleksi i inne duperele w cenie połowy gry.
To ja się pytam, gdzie tu logika? A nie można było od razu wydać gry jak się należy?
Od samego początku mówię, że planszetki graczy to jedyny minus wydania tej gry (i tu nie chodzi o nawet o ich grubość tylko o to, że trzymasz na nich dziesiątki kosteczek, które mogą się przesuwać - podobny problem możesz mieć w Cywilizacji: Poprzez Wieki). Przy czym nakładki pleksi wcale nie są konieczne, grałem 3 razy bez nich i niczego nie potrąciłem. Ich zakup to moje prywatne widzimisie.

Poza tym to nie jest Twój problem na co wydaję swoje pieniądze ;).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Trolliszcze »

Coś w tym jest, bo koszt gry z lepszymi planszetkami wciąż byłby niższy, niż koszt tej samej gry z kiepskimi planszetkami i nakładkami z pleksi...
Z drugiej strony niektórym taka jakość może nie przeszkadzać i dla nich będzie taniej, jeżeli nie czują potrzeby "odpicowywania" swojego egzemplarza. Ja pierwszą (i na razie jedyną) partię grałem na oryginalnych planszetkach i zupełnie mi to nie przeszkadzało, choć boję się pomyśleć, co by było, gdyby ktoś mocniej stół trącił.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Trącenie planszetek rzadko kiedy (ja jeszcze nie byłem świadkiem) skutkuje nieodwracalnymi zmianami. Jeśli już miałbym coś robić z planszetkami, to bym je zalaminował (są trochę zbyt cienkie jak na mój gust), a to już koszt jest niewielki.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Furia »

Trącenie jest rzadkie, ale niestety się zdarza, czego byłam świadkiem. Nie było to katastrofalne w skutkach. Głównie przesunęły się kostki oznaczające produkcję, ale tę na szczęście można sprawdzić poprzez zagrane karty.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

Jak by nie patrzył to Terraformacja to takie Ferrari na łysych oponach :wink:
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

Ale gdyby planszetki były takie jak w Scythe, nie piali byście z zachwytu :?:
Bo ja tak...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Nie... wiem, że jestem w zdecydowanej mniejszości ale bardziej zwracam uwagę na mechanikę... ktoś kiedyś powiedział, że im brzydsza gra tym bardziej mi przypadnie do gustu... może coś w tym jest... Zamki Burgundii, RFtG, Troyes, Trajan, Mars...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Jak ktoś już słusznie zauważył, poziomy produkcji świetnie oznaczałoby się na kości K100 (tzn k100 + k10). Każdy surowiec miałby parę kości w odpowiadającym mu kolorze ;) I to znacznie lepsza opcja chyba...

E, kolego wyżej - Troyes jest piękne :mrgreen: Widział kiedyś średniowieczne ryciny :>?
Ostatnio zmieniony 13 paź 2016, 13:20 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Ale dla mnie Troyes jest najładniejszą grą jaką widziałem. Scythe jeszcze "na żywo" nie widziałem.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

E tam, ja na koniach się nie znam, ale wiem jedno, ma nie wyglądać jak szkapa i tyle :D
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kali »

K100 lepiej unikać.
Niby mam jedną, ale jest średnio czytelna i niestety kosztowna...
Spoiler:
:)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

LOL :D

Mówię o takiej K100, która ma dziesiątki zamiast jedności :) (10 zamiast 1, 20 zamiast 2 itd. :)).
ODPOWIEDZ