Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: michalldz90 »

Szukam gry ekonomicznej która:

-jest srednio-ciezka lub ciężka
-dobrze dziala na 2 i 3 graczy
-w grze mozna dyktowac wlasne ceny za okreslone dobra, akcje itp
-fajnie jakby odzwierciedlala mechanizmy gieldy
-wydarzenia gry dzieja się na jakiejś mapie, gdzie np zarzadzamy przedsiebiorstwem logistycznyn

Na ten moment na radarze:
Stockpile - czy to dobrze działa na 2-3 graczy?

Container - tu niestety słyszałem ze gra dobrze chodzi tylko na 5 osob...

Wildcatters - to samo co w przypadku Container, czyli chyba wiecej osob potrzebnych do gry

Indonesia - ta gra chyba najblizej moim wynaganiom szkoda tylko ze jest taka brzydka...

Arkwright
Ostatnio zmieniony 08 paź 2016, 14:33 przez michalldz90, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: kaszkiet »

Z tego co wiem, Stockpile specjalnie ciężkie nie jest.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: genek »

i nie można dyktować żadnych własnych cen, w sumie to chyba w niewielu grach jest taki mechanizm
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: Zet »

Container sprzedałem, bo rzadko kiedy już mam 5 graczy :-( więc potwierdzam, na 4 jest jeszcze nawet ok, ale niżej już nie. Arkwright czeka na pierwszą grę, ktora nie mam pojecia kiedy nastąpi. Z Indonesią czekam na okazję jak gwiazdka czy Mikolaj ;-) ale obawiam się, czy gracze beda chętni na dwie takie symulacje. I na bgg są różne opinie, niektórzy wolą Indonesię na 5, inni na 3.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: bukimi »

Podpowiem 2 ciekawe gry, choć każdej będzie czegoś brakować.

1. Ground Floor
- jest zarządzanie ceną produktów (bardzo istotne)
- średnio-ciężka
Niestety nie dzieje się na mapie - każdy buduje własną firmę we własnym wieżowcu.

2. Food Chain Magnate
- jest mapa z bardzo ważną logistyką, która wpływa na to gdzie chodzą klienci, gdzie dotrze reklama itp.
- jest ciężka
Niestety mamy niewielki wpływ na swoje ceny - zależą odrobinę od zagranych kart, ale generalnie ustalane są przez mechanikę.

Obie są mocno ekonomiczne i którą Ci się może spodobać.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: michalldz90 »

bukimi pisze:Podpowiem 2 ciekawe gry, choć każdej będzie czegoś brakować.

1. Ground Floor
- jest zarządzanie ceną produktów (bardzo istotne)
- średnio-ciężka
Niestety nie dzieje się na mapie - każdy buduje własną firmę we własnym wieżowcu.

2. Food Chain Magnate
- jest mapa z bardzo ważną logistyką, która wpływa na to gdzie chodzą klienci, gdzie dotrze reklama itp.
- jest ciężka
Niestety mamy niewielki wpływ na swoje ceny - zależą odrobinę od zagranych kart, ale generalnie ustalane są przez mechanikę.

Obie są mocno ekonomiczne i którą Ci się może spodobać.

Obie również w kręgu zainteresowań :) Możesz mi powiedzieć jak interakcja w Ground Floor ?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: kaszkiet »

W jakichś 15-20% wymagania może spełniać Kraftwagen, gdzie w pewien sposób dyktuje się własne ceny (wybiera się żetony do przypisania do sprzedawanego samochodu z puli i można oczywiście wziąć najdroższy, ale klienci kupują najtańszy samochód spośród poszukiwanych przez siebie). Na 2-3 osoby działa dobrze, choć najlepiej na 4.
Ciężkość raczej po środku skali.
Giełdy nie ma.
Przedsiębiorstwo logistyczne też to nie jest, tylko fabryka samochodów w początkach motoryzacji.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: bukimi »

michalldz90 pisze: Obie również w kręgu zainteresowań :) Możesz mi powiedzieć jak interakcja w Ground Floor ?
Raczej dużo interakcji.
Aby wyciągnąć zyski z akcji inwestycji, ktoś musi ją wykonać ponownie - jeśli nikt tego nie zrobi to musisz to zrobić samemu lub akcja Ci przepadnie.
Ścigasz się też na cenach towarów i na torze popularności. W zależności od popytu i popularności może okazać się, że sprzedadzą się tylko Twoje towary, a inni gracze zostaną bez zysków. Do tego dochodzi wyścig o ciekawe rozwinięcia firmy, które są ograniczone ilościowo.

Jedyny zarzut jaki mam do tej gry to punktacja, która zawsze jest zbyt wyrównana - punkty zdobywasz za jakiś cel, w który zainwestujesz, ale wszystkie cele dają praktycznie tyle samo punktów, a w praktyce uda Ci się zrealizować tylko jeden, więc czasem wygrywa się na małych niuansach (typu ciut lepszy budynek X lub więcej gotówki w kasie).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: vinnichi »

Indonesie sam bym zakupił gdyby nie kiepska skalowalność tej gry, na bgg ludzi piszą że to raczej gra 4-5 osobowa.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: Tolis »

Z wymienionych gier zdecydowanie polecam:
Food Chain Magnate
Indnesia
Arkwright ( ale tylko z wariantem rozszerzonym)
Z innych gier proponuję się zapoznać z:
The Great Zimbabwe - da się podciągnąć pd te wymagania, zarządzanie cenami jest ograniczone można ustalić cenę za wszystkie swoje produkty identyczne (1,2,3 sztuki bydła), ale już zasad logistyki można sporo zauważyć.
Duck Dealer - tutaj jest dużo planowania, jest to gra typu pickup and delivery, ale planowania jest dużo, można złożyć że spełniało by to założenia logistyki.

Zastanów się też nad seriami gier 18xx - wydają się to najbardziej zbliżone gry dla podanych wymagań.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: michalldz90 »

dzięki za powyższe propozycje. Ktoś ma jeszcze coś ? :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: mat_eyo »

michalldz90 pisze:dzięki za powyższe propozycje. Ktoś ma jeszcze coś ? :)
Wybrałeś coś? Pochwal się, przyda się kolejny szukającym z podobnymi wymaganiami ;)
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: Elemele »

Mi tutaj generalnie pasuje Wysokie Napięcie.

Nie spełnia co prawda warunku "w grze mozna dyktowac wlasne ceny za okreslone dobra, akcje itp" ale przecież chodzi o to, żeby zawsze kupić najtaniej jak się da, a w WN cenę reguluje rynek. Pozostałe podane przez Ciebie kryteria WN spełnia imho idealnie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna na 2-3 graczy z okreslonymi wymaganiami

Post autor: vinnichi »

Brassa kup, możesz wypróbować w wersji elektronicznej ale gra jest ponadczasowa, jedna z ciekawszych ekonomii gdzie wspólnie gracze tworzą rynek i sieć połączeń a nie tylko samodzielnie gromadzą punkty
EDIT: no tak najlepiej niedoczytać specyfikacji i juz się pchać z propozycjami :) teraz dopiero widzę że masz konkretne oczekiwania odnośnie giełdowych możliwosci. Najbliższą grą którą znam a ma możliwość ustalania cen to Great Zimbabwe, nie ma tam giełdy :) ale jest budowanie rynku poprzez ustalanie cen produkcji wyrobów rzemieślników i artystów
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ