Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Może tu znajdziesz coś, co się nadaje do druku:
https://boardgamegeek.com/boardgameacce ... cker-sheet
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 41 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Dziękuję, zerknę.

Edit: na pierwszej stronie plików do Agricoli na BGG znalazłem pdf-y z naklejkami na surowce i członków rodziny. Cóż, muszę iść do okulisty.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Ja swojego dziadziusia bardzo chwalę :) Talia Graczy + Torfowisko to wszystko czego potrzebuję, jeśli chodzi o ten tytuł. A znaczniki? Mnie osobiście nie przeszkadzają krążki (ładnie się dzięki temu stackują). Pamiętajcie, że można je dokupić na sztuki np. w mepel.pl, na pewno wyjdzie to taniej niż kupno nowej edycji praktycznie tylko po to :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

Pytania odnośnie dwóch kart z TALII GRACZA
MAŁE USPRAWNIENIA

REORGANIZACJA [G101]
"Kiedy zagrasz te karte zwróć do zasobów ogólnych posiadaną w gospodarstwie jedną farmę, a nastepnie dobuduj do swojego drewnianego domu jedną izbę. (Budowa nie kosztuje cie nic, ale musisz ponieść koszt wskazany na tej karcie <1 drewno + 1 trzcina>

CO TO JEST ZWRÓCENIE FARMY ???? :D

PLACEK Z DYNi [G098]
Za każdym razem gdy używasz 1 lub wiecej zboża, aby UPIEC CHLEB mozesz zwrocić do zasobow ogólnych 1 dodatkowe zboże i 1 warzywo. jeśli to zrobisz otrzymujesz 3 punkty specjalne. po zagraniu tejkarty możesz przeprowadzic akcje UPIECZ CHLEB.

Wychodzi na to, że mogę to robić ZAKAŻDYM RAZEM GDY PIEKĘ CHLEB ? [?] co jest IMHO mega przeboostowaną kartą - bo mogę zebrać podczas jednego pieczenia chleba 3 punkty. Zrozumialbym, jesli idzie o 3 punkty na całę grę. A w dodatku placen z dyni daje JEDEN ZWYKLY PUNKT, oraz kosztuje 2 zboża lub 1 warzywo. Albo karta jest przegieta, albo zapomniano dodać "RAZ NA GRĘ"
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: Mir4ge »

Placek z dyni.
Nie grałem dawno w Agricolę, ale zapłacenie 1 warzywa i 1 zboża za 3 punkty nie wydaje mi się takie przerąbane. Nieczęsto opływałem w te surowce:P
Ostatnio zmieniony 26 paź 2016, 20:31 przez Mir4ge, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Co do placka z dyni: warzywo daje na końcu gry punkt, zboże też jakieś tam punkty daje, więc oddanie tych zasobów niby daje tobie 3 punkty, ale tracisz jakieś punkty również. Poza tym wcale chleba łatwo się nie piecze w Agricoli (przynajmniej u mnie). Ile razy na grę pieczesz chleb? 3? Może 4? Jak dla mnie karcie daleko do przegięcia, ale też żaden tam ze mnie spec.

Teraz sobie uświadomiłem, że warzywa dość późno w grze się pojawiają, więc pewnie jak odpalisz tę kartę 3 razy, to i tak będzie sukces ;].
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

Niedawno byłem uczestnikiem gry, w której jeden z graczy z pola akcji "Weź 1 zboże" dostawał 3 zboża i 2 warzywa. Specjalnego wyniku tym nie wykręcił, ale stosy żarcia miał imponujące.

Taki placek z dyni pewnie by mu się przydał.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

toblakai pisze:Trzeba też pamiętać, że posiadacze poprzedniej wersji nie muszą jej wymieniać na nową - poprzednia jest wciąż grywalna i pojawienie się nowej nic jej nie odbiera.
Bezpośrednio nie. Niemniej pojawienie się nowej Agricoli odebrało posiadaczom starej szansę na wydanie po polsku Goodies Expansion. Lacerta z gigantycznym opóźnieniem, ale te dodatki jednak wydawała. Tego jednego brakło. :(
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Agricola

Post autor: toblakai »

Myślę, że to zbyt pokrętna logika, przecież oryginalny wydawca decydując się na wydanie odświeżonej Agricoli z pewnością nie brał w swoich kalkulacjach pod uwagę faktu, że w Polsce jeszcze nie ma jednego dodatku zlokalizowanego :)

Jeżeli wydanie tego dodatku w naszym języku byłoby opłacalne finansowo to by on się pojawił - bez znaczenia czy jest nowsza wersja Agricoli czy też nie.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3410
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1153 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: piton »

Trolliszcze pisze:Na ludzi są fajne naklejki. Ja np. mam w swojej rodzinie wilkołaka i ufoludka.
Ha! to już wiem co robią moi pracownicy jak nie gram w nasz egzemplarz, robią u Ciebie ;)
to taka odwieczna zagadka: co dzieje się ze światłem w lodówce po zamknięciu drzwi...

Co do "dodatków", to jeśli ma to wyznaczać nowe trendy, to pomysły na fajne gry się wyczerpały. Teraz będą z miejsca wydawać okrojone gry - co już się dzieje - i dodatkowe rzeczy pakować do kolejnych dodatków. Widać kilka(naście) lat temu chodziło o robienie dobrych gier i trochę kasy przy okazji, teraz już kasa ma priorytet.
Obawiam się, że rynek "zweryfikuje pozytywnie", a właściwie utwierdzi wydawców/autorów w słuszności takiego podejścia. Popyt na "ładne gry" np. na KS już mnie martwi, bo ceny takich produkcji są absurdalne. Już nie liczy się mechanika tylko ładne opakowanie. Jakbym do gry podchodził na zasadzie "ładności" i nigdy nie zagrał w np. Agricolę z tego powodu, eh.

Jak ktoś się waha nad wyborem wersji to polecam "starą" - mnóstwo kart i możliwość grania do 5 graczy. Nieskończona regrywalność. Genialna gra.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Na szczęście gier robią teraz tyle, że zawsze coś się znajdzie. Ja np. nie lubię kooperacyjnych, a tyle tego wychodzi. Martwiło mnie dokładanie aplikacji do gier, ale na szczęście nie odbywa się to jakoś kosztem interesujących mnie tytułów; tych wciąż wychodzi rocznie tyle, że nie ogarniam ;].
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1536
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 186 times
Been thanked: 568 times

Re: Agricola

Post autor: Ayaram »

No cóż, z drugiej strony to nic dziwnego. Rynek się zmienia. Generalnie, większość z nas na tym forum, ma więcej gier niż tego faktycznie potrzebuje do szczęścia. Wydawanie więcej kasy, by zdobyć ekskluzywną figurkę. Kupowanie preorderów, bo o mój panie, bez jednej karty promo, to cała gra stanie się bezsensu. Kupowanie dodatków do gier, które zagraliśmy 2x w życiu. Kupowanie gier na jeden raz itd. itp. Nie trzeba jakoś super śledzić rynku, żeby dojść do wniosku, że stosunek - wydana kasa/ilość funu jaki wyciągamy z tego hobby jest coraz mniejsza, ale nam to nieszczególnie przeszkadza.

Nie różnimy się dużo od kolekcjonerów figurek, czy czegoś takiego. Wydawcy to widzą, i zaczynają wykorzystywać proste, bezsensowne sztuczki, które działają na nas aż za dobrze :wink:
Ostatnio zmieniony 27 paź 2016, 12:08 przez Ayaram, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 510 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Ayaram pisze:No cóż, z drugiej strony to nic dziwnego. Rynek się zmienia. Generalnie, większość z nas na tym forum, ma więcej gier niż tego faktycznie potrzebuje do szczęścia. Wydawanie więcej kasy, by zdobyć ekskluzywną figurkę. Kupowanie preorderów, bo o mój panie, bez jednej karty promo, to cała gra stanie się bezsensu. Kupowanie dodatków do gier, które zagraliśmy 2x w życiu itd. itp. Kupowanie gier na jeden raz. Nie trzeba jakoś super śledzić rynku, żeby dojść do wniosku, że stosunek - wydana kasa/ilość funu jaki wyciągamy z tego hobby jest coraz mniejsza, ale nam to nieszczególnie przeszkadza.

Nie różnimy się dużo od kolekcjonerów figurek, czy czegoś takiego. Wydawcy to widzą, i zaczynają wykorzystywać proste, bezsensowne sztuczki, które działają na nas aż za dobrze :wink:
Święte słowa. Sam zaczynam się z siebie śmiać, gdy starając się odwieźć od zakupu kolejnej gry pytam, czy jest regrywalna :lol:

Ba jest na odwrót, najwięcej grałem ostatnimi czasy w te gry, które da się ukończyć (Pandemic:L, Imperium Atakuje, Time Stories) :D
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Tycjan »

Nie mogłem się oprzeć i wersję rodzinną musiałem kupić ;)
Ciekawych jak to wygląda i czy warto ją kupić zapraszam na bloga. Oprócz tekstu sporo zdjęć :)
Link: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... -rodzinna/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Czy ktoś kojarzy te naklejki na surowce widoczne w 2:30 minucie?

https://www.youtube.com/watch?v=etRigig86sk

Kiedyś można było je kupić?

Edit: Znalazłam plik do wydruku:
https://boardgamegeek.com/filepage/3439 ... e-stickers
Ostatnio zmieniony 18 sty 2017, 18:40 przez Kin@a, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Tygrys69 »

Cześć!

Mam pytanie odnośnie nowej wersji Agricoli (wersja dla graczy). Jak to będzie z dodatkami ? Czy Torfowisko jest kompatybilne ? Czy będzie jakaś nowa linia dodatków ?
Focus!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Tygrys69 pisze:Mam pytanie odnośnie nowej wersji Agricoli (wersja dla graczy). Jak to będzie z dodatkami ? Czy Torfowisko jest kompatybilne ? Czy będzie jakaś nowa linia dodatków ?
W wersji niemiecko i angielskojęzycznej tak, zwłaszcza że nowa edycja na innego wydawcę anglojęzycznego i w swoich wypowiedziach na BGG zapowiedział sukcesywne wydawanie dodatków.
Na konwencie od Lacerty dowiedziałem się, że planują na razie wydanie rozszerzenia dla 5-6 gracza, a o pozostałych dodatkach nic oficjalnie jeszcze nie wiedzą.
Na temat kompatybilności Torfowiska już pisałem w tym wątku, wystarczy poszukać.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Tygrys69 »

Ok, dzięki za odpowiedź. Czyli do końca nie wiadomo co z dodatkami. Szkoda, aby wyszło jak z RFTG. Chociaż RFTG jest mocno niezależny językowo. Przejrzałem ten temat od 77 strony i nie znalazłem Twojej wypowiedzi na ten temat. No nic zagłębię się dalej ;p
Focus!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Tygrys69 pisze:Przejrzałem ten temat od 77 strony i nie znalazłem Twojej wypowiedzi na ten temat. No nic zagłębię się dalej ;p
Zajrzyj na 84.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4132
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

Tygrys69 pisze:nie znalazłem Twojej wypowiedzi na ten temat.
Wyszukiwarka: rewersy + GrzeL = http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... sy#p813191

A ja cały czas czekam na potwierdzenie wersji deluks - wydawca Mayfair coś tam komuś pisał, że może tak, a może nie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Tygrys69 »

Jest... ;) Dzięki. Trochę mam namieszane w głowie z tymi edycjami. Chyba najlepiej faktycznie poczekać na wydanie delux...
Focus!
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

GrzeL pisze:
pan_satyros pisze:
GrzeL pisze:Małe podsumowane zmian w nowej edycji.

[*]Usunięto z rewersów kart napisy, co może ułatwić ewentualne mieszanie różnych wersji językowych kart. Dodatki będą się pojawiać, a nie wszystkie zostaną prawdopodobnie wydane po polsku.
czyli karty z Torfowiska jednak nie są kompatybilne z nowym wydaniem?
Rewersy kart z torfowiska zawsze były odmienne od podstawki, również Talia graczy ma inne rewersy.

Na kompatybilność większy wpływ mają zmienione nazwy pól akcji, przez co osoba nieznająca starej edycji może mieć problemy z używaniem starych kart. Natomiast używanie nowych kart w starej edycji jest jeszcze bardziej utrudnione, bo domyśl się które pole z drewnem obecnie nazywa się „Knieja” a które „Las”, albo które z gliną jest „Kopalnią gliny”, a które „Złożem gliny”.
Oprócz powyższych warto wspomnieć o grafikach na kartach. Nowa edycja ma je poprawione, takie "obrazkowe", zaś na kartach w starej edycji jest taka kolorowa rycina.
Mnie to nie przeszkadza bo współgra z tematyką gry.
Jednak wymieszanie kart z nowej i starej edycji może razić dużo bardziej niż kwestia rewersów.




Dlatego ja po wnikliwej analizie wybrałam starą wersję, w Planszóweczce można sobie dokupić dodatkową planszę poletka za 30 zł i z 5 osobowej zrobi się 6 :wink:
Brakujące drewienka kupi się w Meeplu.
W tej chwili na rynku są dostępne wszystkie dodatki (Torf, Z, TG) dające razem z podstawą ok 500 kart.
Do tego moim zdaniem czytelniejsze plansze (wolę tekst od ikon :wink: ).



Na korzyść nowej edycji przemawia tylko poprawiona grafika na kartach, ładniejsze wizualnie plansze...
W tym roku mają pojawić się figurki:
Obrazek
https://boardgamegeek.com/image/3311876 ... ansion-tan
Nie powiem...śliczne. Miejmy nadzieję, że będzie do kupienia osobno.


Wersję de luxe chętnie bym kupiła.
Obawiam się jednak, że w Polsce nie zostanie wydana bo cała energia wydawnictwa pójdzie w wydanie rozszerzenia dla 5 i 6 gracza.
Tak ono wygląda:
https://boardgamegeek.com/video/119580/ ... box-biffta

Ciekawe ile będzie kosztowało.
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Agricola

Post autor: adelaide »

Figurki naprawdę wyglądają super. Chętnie bym sobie takowe dokupiła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Podjąłem męską decyzję i zamówiłem starą wersję Agricoli, nowa pójdzie pod młotek. Nie będzie tak ciekawa wizualnie, ale czuję, że dużo tracę mając tak ograniczoną talię kart w edycji Dla Graczy. Agricola w pierwotnej wersji zdobyła serca graczy - i stało się to z jakiegoś powodu. Karty to najciekawszy element gry. Nawet, jeśli będą mniej zbalansowane, to i tak zostaje nam przecież draft... No i do starej wersji można dokupić dodatki.

Jeśli faktycznie Uwe wypuści wersję Agricoli w wersji premium (która ma mieć ok. 1000 kart), to wtedy taki zestaw kupię. A tymczasem trzymam się klasyki.
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Agricola

Post autor: Konioczynka »

Warlock, dobrze godo.
Też kupuję starą wersję póki jeszcze jest.
No i dodatki :)
ODPOWIEDZ