Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Quetzalcoatl »

dwainlittle pisze:Pozyskując dania z akcji - kość 1/2 możemy je od razu przydzielać do klientów. A w sytuacji gdy pozyskujemy dania/napoje jako bonus np z kart pomocników?
Raczej tak. Skoro jest informacja, że zawsze jak otrzymujesz zasoby możesz je umieścić na karcie klienta, to myślę, że dotyczy to również działania personelu. Choć pewności nie mam.
dwainlittle pisze:I pytanie nr dwa - nie ma mechanizmu usuwania klientów z planszy głównej jeśli np podczas całej rundy nikt żadnego nie pozyskał prawda? Wiem, że to brzmi dziwnie dziś jednak mieliśmy taką sytuację - po 6 rundzie na planszy głównej leżało 5ciu żółtych klientów , których nikt nie chciał.
Właśnie nie ma takiego mechanizmu.
Myślę też nad jakąś domową regułą zrzucania najtańszego klienta na koniec rundy. Tylko nie wiem, czy to nie ułatwi i nie zepsuje gry.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

Quetzalcoatl pisze:
dwainlittle pisze:Pozyskując dania z akcji - kość 1/2 możemy je od razu przydzielać do klientów. A w sytuacji gdy pozyskujemy dania/napoje jako bonus np z kart pomocników?
Raczej tak. Skoro jest informacja, że zawsze jak otrzymujesz zasoby możesz je umieścić na karcie klienta, to myślę, że dotyczy to również działania personelu. Choć pewności nie mam.
Jest jak mówisz.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Czy kolejność wykonywania akcji musi być jak w instrukcji:
1. Opcjonalnie: przenieś gościa z planszy głównej do swojej kawiarni.
2. Obowiązkowo: weź kość i wykonaj powiązaną z nią akcję.
Możesz też wykonać dodatkowe akcje (zobacz „Dodatkowe akcje”).

Czy kolejność jest dowolna np. najpierw wykonam akcję z wybranej kostki, potem wykonam jakieś akcje dodatkowe a na koniec przeniosę gościa z planszy głównej do kawiarni (bo np. stać mnie teraz na pozyskanie go za 2 korony - pozyskałem pieniądze jakąś akcją np. obsłużyłem innego klienta i w bonusie dostałem 2 korony)?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

piotrest pisze:Czy kolejność wykonywania akcji musi być jak w instrukcji:
1. Opcjonalnie: przenieś gościa z planszy głównej do swojej kawiarni.
2. Obowiązkowo: weź kość i wykonaj powiązaną z nią akcję.
Możesz też wykonać dodatkowe akcje (zobacz „Dodatkowe akcje”).

Czy kolejność jest dowolna np. najpierw wykonam akcję z wybranej kostki, potem wykonam jakieś akcje dodatkowe a na koniec przeniosę gościa z planszy głównej do kawiarni (bo np. stać mnie teraz na pozyskanie go za 2 korony - pozyskałem pieniądze jakąś akcją np. obsłużyłem innego klienta i w bonusie dostałem 2 korony)?
Pierwsza decyzja zawsze musi dotyczyć dobrania gościa. Później kolejność akcji dodatkowych/podstawowej jest bez znaczenia.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Yavi pisze:
piotrest pisze:Czy kolejność wykonywania akcji musi być jak w instrukcji:
1. Opcjonalnie: przenieś gościa z planszy głównej do swojej kawiarni.
2. Obowiązkowo: weź kość i wykonaj powiązaną z nią akcję.
Możesz też wykonać dodatkowe akcje (zobacz „Dodatkowe akcje”).

Czy kolejność jest dowolna np. najpierw wykonam akcję z wybranej kostki, potem wykonam jakieś akcje dodatkowe a na koniec przeniosę gościa z planszy głównej do kawiarni (bo np. stać mnie teraz na pozyskanie go za 2 korony - pozyskałem pieniądze jakąś akcją np. obsłużyłem innego klienta i w bonusie dostałem 2 korony)?
Pierwsza decyzja zawsze musi dotyczyć dobrania gościa. Później kolejność akcji dodatkowych/podstawowej jest bez znaczenia.
czyli schemat wygląda następująco:
1. wybór gościa (opcjonalnie)
2. akcja z kości lub akcje dodatkowe wg własnego uznania?

Dobra już czaję :D :
1. wybór gościa (opcjonalnie)

a teraz jak wygodniej - kiedy, jak nie teraz mogę np. zapłacić 1 koronę i zwiększyć liczbę danych kostek :oops: - a potem odpalić akcję z kostki. Inaczej odpalanie dodatkowych akcji po wyborze kostek mijałoby się z celem.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

piotrest pisze:
Yavi pisze:
piotrest pisze:Czy kolejność wykonywania akcji musi być jak w instrukcji:
1. Opcjonalnie: przenieś gościa z planszy głównej do swojej kawiarni.
2. Obowiązkowo: weź kość i wykonaj powiązaną z nią akcję.
Możesz też wykonać dodatkowe akcje (zobacz „Dodatkowe akcje”).

Czy kolejność jest dowolna np. najpierw wykonam akcję z wybranej kostki, potem wykonam jakieś akcje dodatkowe a na koniec przeniosę gościa z planszy głównej do kawiarni (bo np. stać mnie teraz na pozyskanie go za 2 korony - pozyskałem pieniądze jakąś akcją np. obsłużyłem innego klienta i w bonusie dostałem 2 korony)?
Pierwsza decyzja zawsze musi dotyczyć dobrania gościa. Później kolejność akcji dodatkowych/podstawowej jest bez znaczenia.
czyli schemat wygląda następująco:
1. wybór gościa (opcjonalnie)
2. akcja z kości lub akcje dodatkowe wg własnego uznania?

Dobra już czaję :D :
1. wybór gościa (opcjonalnie)

a teraz jak wygodniej - kiedy, jak nie teraz mogę np. zapłacić 1 koronę i zwiększyć liczbę danych kostek :oops: - a potem odpalić akcję z kostki. Inaczej odpalanie dodatkowych akcji po wyborze kostek mijałoby się z celem.
Najpierw możesz wybrać gościa. Jeśli to zrobisz (lub też nie) przechodzisz do akcji dodatkowych/wyboru kostek. Naturalnie tę dotyczącą zwiększenia liczby kostek zagrywa się przed wyborem kostki, ale resztę możesz zagrać jak chcesz - np. najpierw przygotować pokoje z akcji, a następnie przenieść do nich obsłużonych gości (czy też ich najpierw obsłużyć żarciem z kuchni) :)
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Quetzalcoatl pisze:
dwainlittle pisze:Pozyskując dania z akcji - kość 1/2 możemy je od razu przydzielać do klientów. A w sytuacji gdy pozyskujemy dania/napoje jako bonus np z kart pomocników?
Raczej tak. Skoro jest informacja, że zawsze jak otrzymujesz zasoby możesz je umieścić na karcie klienta, to myślę, że dotyczy to również działania personelu. Choć pewności nie mam.
Tu nie jestem do końca pewien (mam polską instrukcję). Tylko na ostatniej stronie w Symbolach jest opis, że możesz przenieść kostkę na klienta lub do kawiarni (bonus za obsłużonego klienta). Natomiast na kartach pomocników jest - np. otrzymujesz 1 strudel ale nie ma wyjaśnione gdzie go kładziesz. Graliśmy tak, że zawsze kostki pozyskane z akcji 1 i 2 wrzucaliśmy do kuchni a te z bonusów od klientów - wg wyboru. Chyba, że jest tak że pozyskane odpowiednie kostki kładę na klienta a pozostałe lecą do kuchni :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

piotrest pisze:
Quetzalcoatl pisze:
dwainlittle pisze:Pozyskując dania z akcji - kość 1/2 możemy je od razu przydzielać do klientów. A w sytuacji gdy pozyskujemy dania/napoje jako bonus np z kart pomocników?
Raczej tak. Skoro jest informacja, że zawsze jak otrzymujesz zasoby możesz je umieścić na karcie klienta, to myślę, że dotyczy to również działania personelu. Choć pewności nie mam.
Tu nie jestem do końca pewien (mam polską instrukcję). Tylko na ostatniej stronie w Symbolach jest opis, że możesz przenieść kostkę na klienta lub do kawiarni (bonus za obsłużonego klienta). Natomiast na kartach pomocników jest - np. otrzymujesz 1 strudel ale nie ma wyjaśnione gdzie go kładziesz. Graliśmy tak, że zawsze kostki pozyskane z akcji 1 i 2 wrzucaliśmy do kuchni a te z bonusów od klientów - wg wyboru. Chyba, że jest tak że pozyskane odpowiednie kostki kładę na klienta a pozostałe lecą do kuchni :D
Gdzieś na początku instrukcji jest to wyjaśnione: wszystkie kostki, które pozyskujesz z zasobów możesz umieścić na gościach lub w kuchni, wedle życzenia :). Nie ma znaczenia jakim efektem je pozyskujesz (pomocnikiem, akcją główną, nagrodą za coś itd.).
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Sorki, mam instrukcję pudełkową ale tego nigdzie nie widzę :(
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

piotrest pisze:Sorki, mam instrukcję pudełkową ale tego nigdzie nie widzę :(
Strona 8, między opisem ostatniej akcji kości, a dodatkowymi akcjami.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Yavi pisze:
piotrest pisze:Sorki, mam instrukcję pudełkową ale tego nigdzie nie widzę :(
Strona 8, między opisem ostatniej akcji kości, a dodatkowymi akcjami.
Dzięki, już znalazłem. :D Graliśmy pierwszy raz i kilka wątpliwości było. Gra super.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: piotrest »

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli w danej rundzie każdy z graczy ma 2 tury i 2 razy wykonuje akcje z kości, to czy za każdym razem (w sumie 2 razy) może zapłacić 1 koronę aby dodać jeden do liczby kości na wybranym polu akcji?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Veridiana »

tak
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Arek B »

jedno małe pytanko
Czy mogę położyć kostki zasobów (czy to z akcji 1,2 czy to z gości lub pomocników) na więcej niż 1 kliencie?? Bo w instrukcji pisze żeby położyć na wybranym gościu, nie gościach
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Quetzalcoatl »

Arek B pisze:Czy mogę położyć kostki zasobów (czy to z akcji 1,2 czy to z gości lub pomocników) na więcej niż 1 kliencie??
Ja gram, że można, skoro jest wzmianka, że można w ten sposób umieścić dowolną liczbę dań/napojów.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Tony23 »

Kiedy i w jakiej kolejności przyznawane są bonusy z gości?

Chodzi mi np o sytuację w której gość hotelowy daje mi możliwość zatrudnienia pomocnika z bonusem -3$, a chciałbym zatrudnić pomocnika, który za wysłanie gościa do pokoju daje mi jakiś bonus, powiedzmy 4$.
jaka jest kolejność tych akcji ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

Tony23 pisze:Kiedy i w jakiej kolejności przyznawane są bonusy z gości?

Chodzi mi np o sytuację w której gość hotelowy daje mi możliwość zatrudnienia pomocnika z bonusem -3$, a chciałbym zatrudnić pomocnika, który za wysłanie gościa do pokoju daje mi jakiś bonus, powiedzmy 4$.
jaka jest kolejność tych akcji ?
Gość trafia do pokoju, wówczas odpala się jego bonus. Więc takie połączenie nie przejdzie :P
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: dwainlittle »

Yavi pisze: Gość trafia do pokoju, wówczas odpala się jego bonus. Więc takie połączenie nie przejdzie :P
Jesteś pewien? Ikonografia zdaje się sugerować, że bonus jest za skompletowanie zamówienia gościa, a nie za zakwaterowanie go.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

dwainlittle pisze:
Yavi pisze: Gość trafia do pokoju, wówczas odpala się jego bonus. Więc takie połączenie nie przejdzie :P
Jesteś pewien? Ikonografia zdaje się sugerować, że bonus jest za skompletowanie zamówienia gościa, a nie za zakwaterowanie go.
Strona 8 instrukcji, opis dodatkowych akcji, punkt 5: bonus z gościa dostaje się po skompletowaniu zamówienia i wprowadzenia go do pokoju.
Goście, jak np. Przewodnik, mają w opisie w instrukcji wyszczególnione, czy działają gdy gość trafia do pokoju, czy gdy spełni się jego zamówienie.
petina
Posty: 33
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:06

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: petina »

Hej.
Pytanie dot. Kart pomocników.
Chodzi o pomocników którzy pozwalaja wybudować pokój danego koloru za free. Są to karty do użycia raz na turę.

Pytanie : czy możemy wybudować np. pokój niebieski za free raz na turę w obojętnie którym momencie gry (jak np. Wzięcie 1 kostki jedzenia) czy żeby z tego skorzystać musimy wybrać kostkę 3?

Nie jest to dla mnie do końca jasne dlatego że na obrazku na karcie nie ma. Kostki z 3 tam przy innych kartach kiedy to kostka uruchamia dodatkowy bonus pracownika.

Będę wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Veridiana »

Obojętnie kiedy, bez względu na wybraną kostkę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

petina pisze:Hej.
Pytanie dot. Kart pomocników.
Chodzi o pomocników którzy pozwalaja wybudować pokój danego koloru za free. Są to karty do użycia raz na turę.

Pytanie : czy możemy wybudować np. pokój niebieski za free raz na turę w obojętnie którym momencie gry (jak np. Wzięcie 1 kostki jedzenia) czy żeby z tego skorzystać musimy wybrać kostkę 3?

Nie jest to dla mnie do końca jasne dlatego że na obrazku na karcie nie ma. Kostki z 3 tam przy innych kartach kiedy to kostka uruchamia dodatkowy bonus pracownika.

Będę wdzięczna za pomoc.
Nie znam karty pozwalającej przygotowywać za darmo pokoje raz na turę.
Moja angielska instrukcja mówi, że takie karty jak Butler, Chauffeur czy Floristin są stałe, czyli działają zawsze. Morał z tego taki, że musisz normalnie wybrać akcję przygotowania pokoju itd., ale jak przychodzi co do płacenia, to nic nie płacisz za przygotowanie takiego pokoju.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

BartP pisze:
petina pisze:Hej.
Pytanie dot. Kart pomocników.
Chodzi o pomocników którzy pozwalaja wybudować pokój danego koloru za free. Są to karty do użycia raz na turę.

Pytanie : czy możemy wybudować np. pokój niebieski za free raz na turę w obojętnie którym momencie gry (jak np. Wzięcie 1 kostki jedzenia) czy żeby z tego skorzystać musimy wybrać kostkę 3?

Nie jest to dla mnie do końca jasne dlatego że na obrazku na karcie nie ma. Kostki z 3 tam przy innych kartach kiedy to kostka uruchamia dodatkowy bonus pracownika.

Będę wdzięczna za pomoc.
Nie znam karty pozwalającej przygotowywać za darmo pokoje raz na turę.
Moja angielska instrukcja mówi, że takie karty jak Butler, Chauffeur czy Floristin są stałe, czyli działają zawsze. Morał z tego taki, że musisz normalnie wybrać akcję przygotowania pokoju itd., ale jak przychodzi co do płacenia, to nic nie płacisz za przygotowanie takiego pokoju.
Też nie kojarzę takich "jednorazowych kart", poza niektórymi gośćmi, którzy chyba na to pozwalają.
Pamiętam natomiast pomocników działających cały czas, którzy pozwalają stawiać wszystkie pokoje jednego typu za darmo (ale tylko, gdy inna akcja na to pozwala, np. kość nr 3).
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: zbazyl86 »

Na początku tematu padło hasło że pasuje się za obie tury, a w dalszej części że można pasować więcej niż raz na rundę?
Biorąc przykład z gry na 2 gracz:
1) tury 1 i 4
2) 2 i 3

Zakładając, że pierwszy gracz wykona swoją turę nr 1, potem drugi gracz ma dwie akcje pod rząd. Czyli wg pierwszego twierdzenia nie może on spasować na początku tury nr 2 i przed wykonaniem swojej tury nr 3 przerzucić kości?
W rzeczywistości "pas" drugiego gracza na dwójce (obejmujacy obie tury) dawałby pierwszemu graczowi dwie akcje pod rząd.
Z drugiej strony zabronionym nie powinno wydawać się zagranie przez drugiego gracza tury oznaczonej nr 2 i po jej normalnym wykonaniu powiedzieć pas przed swoją turą nr 3?

Nie do końca rozumiem sytuację tego gracza który według kafli kolejności ma do zagrania dwie tury pod rząd w kontekście "pasowania"..
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

zbazyl86 pisze:Na początku tematu padło hasło że pasuje się za obie tury, a w dalszej części że można pasować więcej niż raz na rundę?
Biorąc przykład z gry na 2 gracz:
1) tury 1 i 4
2) 2 i 3

Zakładając, że pierwszy gracz wykona swoją turę nr 1, potem drugi gracz ma dwie akcje pod rząd. Czyli wg pierwszego twierdzenia nie może on spasować na początku tury nr 2 i przed wykonaniem swojej tury nr 3 przerzucić kości?
W rzeczywistości "pas" drugiego gracza na dwójce (obejmujacy obie tury) dawałby pierwszemu graczowi dwie akcje pod rząd.
Z drugiej strony zabronionym nie powinno wydawać się zagranie przez drugiego gracza tury oznaczonej nr 2 i po jej normalnym wykonaniu powiedzieć pas przed swoją turą nr 3?

Nie do końca rozumiem sytuację tego gracza który według kafli kolejności ma do zagrania dwie tury pod rząd w kontekście "pasowania"..
Gracz 1 (tura 1) wykonuje turę.
Gracz 2 (tura 2) pasuje.
Gracz 2 nie może teraz przerzucić kości, by wykonać jakąś akcję. Musi poczekać, aż wszyscy wykonają akcje lub spasują.
Gracz 1 (tura 4) wykonuje turę.

Teraz gracz 2 może wywalić jedną kość, przerzucić wszystko i zagrać 2 tury.

Gracz 2 może zagrać turę 2, a spasować na 3. Dałoby to taką kolejność ruchów: 1, 2, 1, 2.
ODPOWIEDZ