Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
soap
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2016, 09:06

Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: soap »

Witam was wszystkich.
Przeczytałem poradnik dotyczący wyboru gier, jednak jest ich tam tak dużo... Ponadto nie potrafię jeszcze określić, jaki poziom trudności będzie idealny.

W swoim życiu styczność miałem jedynie z kilkoma grami. Były to: nieśmiertelny Eurobusiness, Gnaj w celu do PRL-u (podobna do eurobusiness) Munchkin (gra kolegi, grałem 2 razy ale pokochałem tą grę), oraz wiedźmiński Gwint.

Poszukuję ciekawej gry (nie wiem jaki poziom mają powyższe gry), jednocześnie takiej, w której trzeba pomyśleć, ale i z jasnymi zasadami. Rozważałem wcześniej kupno innej gry z serii Munchkin, ale poza tym nie wiem na co się zdecydować.
Lubię tematykę gier, wcielania się w kogoś (biznesmen, PRLowiec czy rycerz).

Gra przeznaczona dla 2-5 osób. Budżet na pierwszą grę mam umiarkowany - ok 100-120zł.
Okazje? Gra dla dwojga na wieczory albo dla 3-5 osób w spokojnej atmosferze przy piwie.
Czas rozgrywki - tutaj nie jestem pewien jaki byłby najlepszy. Z mojego doświadczenia wiem że ok 1,5-3 godzin.

Serdecznie proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: warlock »

http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=63

Moim zdaniem dobrym pomysłem będzie Puerto Rico (~117 zł). To jedna z pierwszych gier, które wprowadziły mnie do świata planszówek. Przejrzyste zasady i płynna rozgrywka - powinna się sprawdzić (w pudełku masz dwa dodatki, z których na początku nie musisz korzystać - dopiero po pewnym czasie możesz je włączyć do rozgrywki).
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: toblakai »

Weź cokolwiek z poradnika co wpadnie ci w oko. Jeżeli nie wiesz do końca jaka tematyka i poziom trudności cie interesuje to tak naprawdę jest to strzał - albo trafisz albo nie. Wybór planszówki to bardziej skomplikowana sprawa bo nie liczą się wyłącznie twoje preferencje, ale również preferencje współgraczy. Dopóki nie ograsz jakiegoś tytułu bądź kilku nie będziesz w stanie określić czego dokładnie oczekujesz od gry.

Dlatego ja polecam pójść na żywioł i kupić to co ci podejdzie z poradnika. Inaczej dostaniesz listę rekomendacji różnych gier które i tak ci nic nie powiedzą więcej niż to co wyczytałeś w poradniku.
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Om nom nom »

Puerto Rico +1, regrywalny klasyk z bardzo elegancką mechaniką, teraz chyba nawet odświeżyli szatę graficzną

Możesz także zerknąć, czy u Ciebie w okolicy nie ma klubów planszówkowych. Przyjdź, zagraj kilka razy i sprawdź co Ci się podoba http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=4
.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: rastula »

Spróbuj Kakao i / lub Wyspe Syke - jak dobrze poszukasz to kupisz obie niewiele przekraczając budżet a będziesz miał dobre gry z różnymi mechanikami ( aukcja, układanie kafelków, budowa silniczka ekonomicznego) przystępne dla każdego. Obie gry dobrze się skalują dla różnej ilości graczy. Do Kakao jest też fajny dodatek Czekolada.

Munchkin ( który jest niezbyt popularny na tym forum) to przyjemna gra imprezowa - dużo śmiechu i raczej chaos i szczęście niż strategia - jeśli chcesz nieco więcej kombinowania ale i sporo chaosu to proponuję Innowacje...tu już jest kilka zasad do ogarnięcia - ale jest odrobina ducha munchkina czyli - "a masza, a masz".


Grą która ma przystępną mechanikę, dużo kombinacji i fajną oprawę są Osadnicy Narodziny Imperium - warto.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2016, 12:06 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Elemele »

imho jako pierwsza gra zawsze (lub prawie zawsze) sprawdza się Wsiąść do pociągu Europa. Tylko by cena była z Twojego zakresu to musiałbyś upolować jakąś promocję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: rastula »

Elemele pisze:imho jako pierwsza gra zawsze (lub prawie zawsze) sprawdza się Wsiąść do pociągu Europa. Tylko by cena była z Twojego zakresu to musiałbyś upolować jakąś promocję.

moim zdanie tylko jeśli zawsze będzie miał 3 lub więcej graczy


propozycje wyżej lepiej się skalują...
8emce8
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:48

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: 8emce8 »

U mnie zaczęło się od:

od 2 graczy
Puerto Rico
= budowa wyspy +duża regrywalność, dość proste zasady, sporo kombinowania.
Kakao
= budowa dżungli +przyjemne kafelki, proste zasady, szybka, kombinowanie ( do 4 graczy)

raczej od 3 graczy(można na 2 ale gorzej)
7 Cudów Świata
= rozwój cywilizacji +polecam, pozycja "must have"- dość szybka, duża regrywalność, sporo kombinowania, dużo dodatków, "dla każdego";
Wsiąść do Pociągu(Europa)
= budowa tras kolejowych +podobnie jak 7 cudów, klasyka, proste zasady, duża przyjemność z gry zwłaszcza dla mniej doświadczonych graczy ( ci bardziej zaawansowania nieraz narzekają, że zbyt prosta);
Alhambra
= budowa kaflekowa twierdzy +luźna gra z kombinowaniem, proste zasady, spora regrywalność;
Colt Express
= "symulator kowboja" +bardziej luźna, nawet lekko imprezowa gra, ze sporą interakcją;

Od 3 graczy
Dixit( odyssey)
= zabawa w skojarzenia +bardzo przyjemna imprezówka, im więcej osób tym lepiej.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: misioooo »

Ja zaczynałem od:
K2 Działa świetnie na 2/3 osoby i bardzo dobrze na 4. Na 5 nie lubię. Prowadzisz grupę dwóch himalaistów w wyścigu na tytułowy szczyt. Gra jest klimatyczna, bardzo ładnie wydana, niedroga i przede wszystkim - pozbawiona kostek. wietny tytuł na pokazanie "nowym", że nie zawsze granie to "rzuć i się rusz".

Równie dobrym pomysłem może być:
Domek Niby dziecinna, ale ja ją mam i wcale z dziećmi w to nie gram, a w gronie 30+ latków ;P Bawimy się świetnie, pomimo naszego ogrania w setki gier. Jesteś... mężem, żoną... I urządzasz swój nowy dom :)

I jak lubisz nieco negatywnej interakcji ("walki") to świetnym tytułem może być:
Blood Bowl - Manager Drużyny Jesteś menadżerem drużyny bloodbowla (orki, elfy etc.). Zbierasz swój skład i przydzielasz zawodników do różnych meczy wykorzystując ich umiejętności. Tytuł na pewno nieco trudniejszy niż dwa powyższe, ale daje mnóstwo radochy. Jak dla mnie działą bardzo dobrze na 2 osoby i świetnie na 3/4.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
soap
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2016, 09:06

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: soap »

Dzięki wielkie za wszystkie rady :) Na pewno którąś z w/w gierek wybiorę, ale jakby co to możecie dopisywać inne propozycje.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 481
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 18 times
Been thanked: 116 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Zaan84 »

Ja zacząłem dość hardo bo od Robinsona Crusoe i omal nie odbiłem sie od planszówek w ogóle. Dość trudna gra i nie polecałbym jej nikomu na początek. Mój kolega postąpił jeszcze bardziej hardkorowo i jako pierwszą grę w swojej kolekcji zakupił Mage Knight, rezultat jest taki że ta jego kolekcja od dwóch lat składa się z tej jednej gry, w którą zagrał pół raza i tyle go widzieli.
Gdybym miał zacząć jeszcze raz to jako pierwsze kupiłbym (kolejność dowolna):
Wsiąść do pociągu
7 cudów
Carcassonne
Pandemic
Stone Age
Dominion
To takie dość podstawowe gry, które dają jako takie pojęcie na temat tego czym ten cały planszówkowy świat pachnie.
Kup ze dwie gry, nawet z forumowej sekcji handlowej i przedstaw towarzystwu. Jak podejdzie to zostaw jak nie to sprzedaj i kup kolejną. Z budżetem ok 300 zł dasz radę "zaliczyć" parę gier, będziesz już wiedział co i jak. No chyba że wszystkie ci sie spodobają to wdasz trochę więcej ale to jest nieodłączny element tego hobby, więc dobrze się zastanów zanim dasz się wciągnąć :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: krzyss »

Ja zacząłem od Magii i Miecza. Przez pewne okoliczności został zastąpiony Talismanem.
Potem pojawił się Stronghold, Pociągi: Europa, Wsiąść do Pociągu, Ora et Labora, Metropolia, Carcassonne, Ora et Labora, Farmerama, Ognisty Podmuch, Zamki Szalonego Króla Ludwika, O mój Zboże i jeszcze trochę innych.

Gdybym miał polecić coś na początek to na pewno coś prostego aby nie pojawiło się zniechęcenie przy pierwszej styczności z instrukcją - a jak wiemy są pisane różnie i jeśli komuś brakuje zacięcia i samozaparcia to może się zrazić i po zamiatane z planszówkami.
Także ode mnie na swoim przykaładzie:
- Carcassonne,
- Wsiąść do Pociągu
- Metropolia
- Talisman
- Ognisty Podmuch (kooperacja)
- Pociągi: Europa
- Farmerama
- Zamki Szalonego Króla Ludwika (tu troszkę więcej kombinowania jak powyżej)

Kolejnymi moimi grami będą zapewne Wysokie Napięcie, Zamki Burgundii, Puerto Rico.

EDIT: i ciągle po głowie chodzi mi Small World.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: EMI_NAT »

Myślę jednak, że powinieneś sobie odpowiedzieć sam czego oczekujesz.
Ja jako Świeżak, zacząłem od Catan'a i .... Eldritch Horror, ten drugi tytuł zajął mi sporo czasu aby przekroczyć próg wejścia w ten planszowy świat, ale załapałem system i chyba za bardzo, bo wpadłem do tej "palanszówkowej" studni.
Później rodzinka podłapała temat Carcassonne (z dwoma pierwszymi dodatkami) i Splendor'a, czyli takie lekkie i spokojniejsze wejście.
Kolejne pozycje to już: 7 cudów świata: Pojedynek,
Five Tribes (z dodatkiem) EXTRA,
Terra Mystica (WoW),
Pola Arle SUPER,
Roll for the Galaxy Ulubiona rodzinna i ......
Terraformacja Marsa ostatni Hit HIT Hit

I co gorsza teraz dalej szukam: Scythe, Blood Rage, Adrenaline, Mage Wars ............ itp. (wpadłem w ten świat i to mi się podoba)
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Dosia »

Wydaje mi się, że warto przyjrzeć się takim grom jak:
- Kolejka - niski próg wejścia, dużo śmiechu i wyścig po towary z peerelowskiej półki,
- Letnisko - przyjemna gra autora wspomnianej wyżej "Kolejki" o prowadzeniu letniska; proste zasady i trochę główkowania,
- Metropolia - ciekawa karcianka w stylu "zbuduj swoje miasto"; jeśli chcesz się poczuć burmistrzem, będzie w sam raz,
- Patchwork - odprężająca gra logiczna dla dwóch graczy; trochę taki Tetris na planszy,
- Santiago de Cuba - świetna gra ekonomiczna dla rozpoczynających przygodę z tym typem gier; różnorodność wyborów i kubańskie klimaty.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: TV3 »

Pełno tu propozycji gier niespełniających wymogu: 2-5 graczy. Stone Age - brać! No... ale to do 4 (bez dodatku). Podobnie Pandemia. Patchwork - brać! Ale to z kolei na 2...

Wspomniane wcześniej K2 jest przeznaczone do 5 sztuk osób i jest szansa, że spodoba się. Bo to fajna gra jest. Wymóg piątej osoby dość znacznie redukuje zbiór odpowiednich gier.

Jedynie, z tego co pamiętam, K2 jest krótsze niż wspomniane 1,5-3 godz.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: zix »

Ekipo..
Czy Terraformacja (która jest hitem), Pola Arle, Terra Mistica, Puerto Rico - to na pewno gry idealne na "wejście" do świata planszówek?
Polecacie świetne tytuły, jednak ja się obawiam, że instrukcja skutecznie zabije i nie utrudni czerpanie przyjemności z gry.
Moim zdaniem warto skupić się na grach dla graczy +2. W większą ilość osób zawsze fajnie siedzi się przy stole/na podłodze :)
2 osobówki nie pokażą tego jak fajnie może to łączyć ludzi.

Ja polecam:

2 tańsze:
Wyspa Skye
Prosta, szybka ale wymaga kombinowania i ma fajną mechanikę.
Zasady gry się losuje z dużej puli zadań i zawsze trafi się inny układ :)
Od momentu gdy poznałem tę grę nie patrzę w kierunku (też chwalonego) Carcassonne
nowa ok 75 zł

Splendor
Proste, szybkie, świetne wykonanie i wymagania małego (ale nie intensywnego) kombinowania.
nowa ok 75 zł

2 droższe:
Wsiąść do pociągu
Wersją na androida zaraziłem kilka osób planszówkami :)
Na 2 osoby też dobrze idzie, a zawsze będzie opcja wyciągnięcia przy większej ilości osób.
Polecam wersję z Europą.

Smallworld (jako prostsza gra strategiczna)
Można zagrywać się w Gra o Tron, jednak zawsze jest okazja by wyciągnąć coś szybszego :)
Jak dla mnie: bardzo fajna i bardzo ładna gra. Świetne nawet dla doświadczonych graczy.
Uwaga! Negatywna interakcja - wymaga psucia cudzych planów, podbijania ich terenów itp.
(nie wiem jakim cudem ale są osoby, które tego nie lubią!)
nowa ok 110 zł

Imprezowe
Dixit, Tajniacy (tekstowi)
Bardzo fajne jako imprezowe przy większej ilości graczy. Drugi tytuł to rewelacja jednak (moim zdaniem) od 6 graczy + cena to zaledwie 45 zł

Choć i colt express (moim zdaniem - od 4 graczy) też jest świetny. Cena podobna do Dixita
nowa ok 95 zł


+ rozejrzyj się w okolicy za wypożyczeniem gier.
Niektóre sklepy stacjonarne mają taką usługę, a dzięki temu można przetestować kilka tytułów :)
Ostatnio zmieniony 08 lis 2016, 10:46 przez zix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: warlock »

Zaczynałem od czterech gier: Cytadela, Neuroshima Hex, Puerto Rico i Gra o Tron (!) ;). Puerto Rico da radę, to nie jest trudna gra.

Terraformacja/Pola Arle/Terra Mystica - zdecydowanie nie na początek.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: kmd7 »

Cytadela - 2-8 graczy -też jedna z moich pierwszych gier i do dzisiaj zagram od czasu do czasu.
Santiago - 3-5 graczy - proste zasady, licytacja, interakcja i korupcja :D, stosunkowo tania.
El Gaucho - 2-4 graczy - mam i gram od 3 dni, cudne krówki, mniej cudny złodziej.
I za darmo dla dwóch graczy - Micropul. Wystarczy kartka A4 i czarno-biała drukarka oraz 2 razy po 3 guziki, a ile radochy!
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=4702
StanleyStone

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: StanleyStone »

Terra Mystica? Ogarnąć zasady jest ciężko, a co dopiero znaleźć drogę do zwycięstwa?

Puerto Rico? Terraformacja Marsa? Gry, których największą zaletą jest mechanika mogą łatwo zrazić początkujących, zwłaszcza, jeśli przebrnięcie przez instrukcję ze zrozumieniem, to nie żadne 15 minut. Wpuszczacie chłopaka w maliny.

Jeśli wchodzisz w świat gier planszowych i gracze są na podobnym poziomie, to zdecydowanie polecę Ci Pandemię. To gra dla 2-4 osób i trwająca trochę ponad godzinę, w której razem z innymi graczami jesteście zespołem ratującym świat przed epidemiami 4 chorób. Przejrzyste i dość krótkie zasady, świetny klimat i co najważniejsze - stopniowalny poziom trudności (w wersji bez dodatku to aż 4 poziomy trudności). Syndrom "jeszcze jedna partyjka" murowany ;) Ponadto, gra w jednym ze sklepów teraz kosztuje tylko 93,50 z przesyłką.

Colt Express jest super, ale skrzydła rozwija od 4 graczy wzwyż. Da się i na 2 osoby, ale pewnie nie będzie tak kusiło. Gra przy dobrych poszukiwaniach zamknie się w stówce, klimat dzikiego zachodu, trochę do siebie postrzelacie i pogonicie się po pociągu. Łatwe zasady i całkiem sporo możliwości kombinowania jak na ten typ gier. Również polecam.

Metropolia dla 2-4 graczy jest bardzo losowa, ale decyzyjnością bije na głowę wszelkie mutacje Monopolo-Eurobuissnessowych gier. Klimat bardzo fajny i chyba najprostsze zasady z powyższych. A cena? Chyba nawet 50 zł starczy.
Rozgrywka trwa około 60 minut.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: warlock »

StanleyStone pisze: Puerto Rico? Terraformacja Marsa? Gry, których największą zaletą jest mechanika mogą łatwo zrazić początkujących, zwłaszcza, jeśli przebrnięcie przez instrukcję ze zrozumieniem, to nie żadne 15 minut. Wpuszczacie chłopaka w maliny.
Zaczynałem od Puerto Rico, więc nikogo nie wpuszczam w maliny. Dla mnie mechanika to najważniejsza rzecz w grze - to jest właśnie to, co czyni grę dobrą (albo w ogóle to, co czyni ją grą). Możesz mieć wydmuszkę z figurkami z platyny, tylko co z tego, skoro mechanika może w niej kuleć.
Jeśli wchodzisz w świat gier planszowych i gracze są na podobnym poziomie, to zdecydowanie polecę Ci Pandemię. To gra dla 2-4 osób i trwająca trochę ponad godzinę, w której razem z innymi graczami jesteście zespołem ratującym świat przed epidemiami 4 chorób. Przejrzyste i dość krótkie zasady, świetny klimat i co najważniejsze - stopniowalny poziom trudności (w wersji bez dodatku to aż 4 poziomy trudności). Syndrom "jeszcze jedna partyjka" murowany ;) Ponadto, gra w jednym ze sklepów teraz kosztuje tylko 93,50 z przesyłką.
A największą zaletą Pandemii nie jest jej mechanika :mrgreen: ?

Absolutnie nie polecam zaczynania przygody z planszówkami od gry kooperacyjnej. Nie każdy to lubi. Zdecydowana większość graczy preferuje jednak rywalizację.

Co więcej, zasady Pandemii mogą rodzić więcej wątpliwości niż zasady Puerto Rico. I wcale nie przyswaja się ich prościej/szybciej (jest masa ludzi, którzy źle rozumieją zasady Pandemica). Puerto Rico jest niesamowicie eleganckie i łatwe do przyswojenia.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: malekith_86 »

a co jeśli ktoś jako pierwszą grę weźmie na warsztat coś prostego?
czy to gwarantuje, że się nie zrazi do planszówek?
może stwierdzić, że to jest banał i nie warto tracić na to czasu i co wtedy?

ja np pierwszą grę jaką kupiłem to cywilizacja: poprzez wieki 3ed [tak w światku planszówek jestem dopiero od lutego tego roku]
nie znałem wtedy ani tego forum ani tym bardziej bgg i nie miałem świadomości na co się porywam
obszerność instrukcji nie zwróciła za bardzo mojej uwagi bo nie wiedziałem ile stron mają instrukcję do innych gier
przeczytałem ją, przejrzałem kilka filmików i zacząłem grać
gra oczywiście jest wymagająca i przez kilka pierwszych rozgrywek wracałem czasami do instrukcji ale ogólnie w tamtym czasie nie oceniałem jej w kwestii "ciężkości" bo i tak nie miałem z czym jej porównywać

moim zdaniem dużo bardziej mogą zrazić gry, które mają źle napisaną instrukcję niż te, które są trudniejsze ale mają dobrze przygotowaną instrukcję
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: zix »

Tylko niech teraz ten temat nie przerodzi się w rozprawę na temat definicji "najlepszej pierwszej gry" ;)

Tak - zaawansowane gry mogą wciągnąć i od razu pokazują wiele ścieżek zwycięstwa, ogromną ilość decyzji i sprawnie działający mechanizm.
Civka poprzez wieki? Świetna gra :)

Tu pytanie - dla kogo to ma być?
Jeżeli dla osób, które np. chciałyby wkręcić nowych znajomych (bez doświadczenia w grach / nie wiedzących jak to wygląda) to raczej kilka prostszych i szybkich gier pokaże z "czym to się je".
Proste w stylu np. splendor, wyspy skye, smallworld, colt express, tajniacy. Gry, które mogłyby być (albo są) nazwane "gateway".

Jak dla mnie - to dalej fajny gry, po które sięgam, czyli to nie jest jakiś sort dla "gimbazy", którym później pali się w piecu ;)

Jeżeli pytanie brzmiałoby w stylu:
Mam znajomych, którzy nałogowo grają w Civkę/Master o Orion na komputerze i szukamy czegoś w podobnych klimatach to pomysł z podrzuceniem trudniejszych miałby (moim zdaniem) sens.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: kmd7 »

@soap - obecnie nie ma problemu z obejrzeniem filmów z wyjaśnieniem zasad, czy poczytania o grze.
Ja np. długo zastanawiałem się przed zakupem Agricoli. Myślałem, że nie podejdzie moim współgraczom, będzie za trudna. A okazało się, że największym fanem tej gry w domu jest żona, która w czasach "przed Agricolą" najchętniej grywała w Carcassonne. Uproszczone (rodzinne) zasady pierwszej wersji Agricoli nie są przecież przesadnie skomplikowane. Nie musisz od razu kupować, ale możesz obejrzeć filmik z rozgrywki i np. gdzieś ją wypożyczyć. A nuż się spodoba? A wtedy powoli wprowadzając pełne zasady zyskasz grę na wiele rozgrywek.
Agricola to tylko przykład, moim zdaniem najlepiej zobaczyć i poczytać jak najwięcej materiałów o tytule/tytułach, który Cię zainteresuje.
StanleyStone

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: StanleyStone »

Zgadza się, że Pandemia opiera się na genialnej mechanice, ale ta mechanika prowadzona jest przez grę. Ty musisz tylko tasować i przekładać tak, jak każe Ci instrukcja. Tymczasem w Puerto, jeśli nie zrozumiesz sekwencji ruchów, gra może Cię srogo zawieść.

Warto również zwrócić uwagę na wcześniejsze tytuły, w jakie grał SOAP. Moim zdaniem dał jasno do zrozumienia, że na razie grali w lekkie tytuły i dalej ten poziom zaawansowania mu wystarcza (chociażby wzmianka o chęci kupna kolejnego Munchkina). I to jest pułap, z którym mamy do czynienia, stąd takie a nie inne wnioski.
soap
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2016, 09:06

Re: Pierwsza własna gra - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: soap »

Kupiłem grę K2. Gra mi się w nią super na dwie osoby, a na więcej pewnie też będzie nieźle. Instrukcja bardzo fajnie napisana i choć (wg mnie) nie w 100% jasna, filmiki na youtube i to forum pomogły mi perfekcyjnie ogarnąć grę.

Następnie planuję kupić Carcassonne, ale czekam na razie na okazje cenowe.

A Wam dzięki za wszystkie propozycje. Temat sobie zapiszę w przeglądarce, przyda się przy następnych zakupach.
ODPOWIEDZ