Zaawansowana gra kafelkowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
eszu
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:10

Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: eszu »

Ostatnio bardzo przyjemnie gra mi się w gry typu tile placement, np w Wyspę Skye, Tikala, ewentualnie Kakao. Wszystkie te gry są jednak dość lekkie. Czy znacie jakieś zaawansowane tytuły oparte na tej mechanice? Dodam, że chodzi mi o gry, w których jest to główna mechanika a nie tylko jedna z wielu, jak w Robinsonie czy Archipelago. Dodatkowo fajnie gdyby były to gry, w których gra się na wspólnej planszy (w tym sensie wolę Tikala od Wyspy Skye), które dobrze się skalują dla 2-4 graczy i które nie trwają więcej niż 1,5h.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: louiscyphre »

Sprawdź Galaxy of Trian
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: Sebs »

Nie wiem czy Keyflower wpisuje sie w zalozenia ale mozesz sprawdzic

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
eszu
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:10

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: eszu »

W Keyflower nigdy nie grałem, ale o niej czytałem i jakoś mnie nie do końca przekonuje.

O Galaxy of Trian wcześniej nie słyszałem, ale obejrzałem właśnie przykładową rozgrywkę i to jest zdecydowanie dobry kierunek. Dzięki!

A może jeszcze jakieś propozycje?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: pattom »

Może zobacz Wiek Pary?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: bukimi »

Keyflower nie pasuje, bo to nie jest tile placement, a do tego nie ma wspólnej planszy. Kafle działają po prostu jak budynki i tyle.

Podobno ambitną grą kafelkową jest Micropul (dostępne jako Print&Play). Podobno, bo niestety osobiście nie grałem:
https://boardgamegeek.com/boardgame/10660/micropul
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: rastula »

bukimi pisze:Keyflower nie pasuje, bo to nie jest tile placement, a do tego nie ma wspólnej planszy. Kafle działają po prostu jak budynki i tyle.
Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem - położenie przestrzenne kafelków ma krytyczne znaczenie dla wyniku gry - zarówno pod względem transportu surowców i rozwoju jak i wielu celów końcowych ( najdłuższa pętla, rzeka, otoczenie kafla bonusowego) - oczywiście to miks mechanik ale powiedzieć że kafle to tylko budynki to chyba jest nadużycie :).

PS , nie wiem co autor czytał , ale grę polecam gorąco :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: misioooo »

To i Hegemonic się nada :) Planszę układa się podcas gry (eksplorując ją) z kafli. Ułożenie jest bardzo ważne. Poza tym mamy trochę ekonomi, "walki", przekupywanie Arbitra...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: KubaP »

Praetor też będzie git. No i Suburbia oraz Zamki Szalonego Króla Ludwika.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: mat_eyo »

Wyspa Skye, która Zamki Sz. K. Ludwika wciąga nosem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze:Wyspa Skye, która Zamki Sz. K. Ludwika wciąga nosem.

rozumiem nie czytać całego wątku - ale pierwsze zdanie
Ostatnio bardzo przyjemnie gra mi się w gry typu tile placement, np w Wyspę Skye

:mrgreen:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: mat_eyo »

:oops:

Ok, ale mój post nadal ma wkład w ten temat, odradzam Zamki :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze::oops:

Ok, ale mój post nadal ma wkład w ten temat, odradzam Zamki :D

Suburbia i ZSKLudwika nie pasują do kryteriów również przez brak wspólnej planszy.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: Chaaber »

Suburbię można traktować jako wspólną planszę, bo punktujesz za to co inni mają zbudowane u siebie. Nie ma jednej całej planszy, ale wszystko "plansze traktuje się jako intergralną całość.
Co do tematu, to może Between Two Cities się nada. Albo nowość od Granny, czyli Kapitol.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: romeck »

Expedition: Northwest Passage.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
eszu
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:10

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: eszu »

bukimi pisze:Podobno ambitną grą kafelkową jest Micropul (dostępne jako Print&Play). Podobno, bo niestety osobiście nie grałem:
https://boardgamegeek.com/boardgame/10660/micropul
Na pewno sprawdzę, ale nie wygląda na wiele bardziej skomplikowaną od Carcassone na pierwszy rzut oka ;)

Z pozostałych propozycji podobają mi się Praetor i Suburbia. W wolnej chwili poczytam o tych grach.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: schizofretka »

romeck pisze:Expedition: Northwest Passage.
Jedna z niewielu gier, gdzie po partii miałem wrażenie 'ok, ale dupy nie urywa', a cały czas ją pamiętam i cholera zagrałbym znowu!


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: romeck »

schizofretka pisze:
romeck pisze:Expedition: Northwest Passage.
Jedna z niewielu gier, gdzie po partii miałem wrażenie 'ok, ale dupy nie urywa', a cały czas ją pamiętam i cholera zagrałbym znowu!
Bo to taka dziwna gra. Aż zacytuję sam siebie:

Bardzo ciekawa gra kafelkowa, z elementem wyścigu. Piękna wizualnie - uwielbiam takie rozwiązania graficzne i kolorystyczne. Ciekawy temat i mamy nawet klimat. Rewelacyjny pomysł z zamarzaniem oceanu i przesiadaniem się ze statku na sanie. Można utknąć i przegrać, ale moim zdaniem to tylko podnosi emocje, więc jak najbardziej na plus.

Gra nie jest jednak pozbawiona wad. Sam wyścig do Northwest Pasasage to jedno, ale gdy przestaje mieć na znaczeniu (faza powrotu), to robi się jałowo. A to dlatego, że twórcy nie mieli żadnego pomysłu na urozmaicenie, a samo punktowanie za wyspy i zbieranie (absurdalnie małych) znaczników, to trochę mało. Czy nie można było połączyć tych znaczników z jakimiś kombosami? Np. odzyskanie członka załogi z "odpoczynku", dodatkowa tura, gratisowy kafel? Byłoby znacznie, znacznie ciekawiej. Obawiam się, że z tego powodu całkiem szybko gra stanie się jedną z tych określanych jako "fajna, ale zagrajmy w coś innego". A potencjał był, i to niemały.


Niemniej nie żałuję, że mam ją w swojej kolekcji, bo układanie mapy z kafelków, wytyczanie i planowanie trasy, uważanie by nie utknąć - to naprawdę frajda i warto wypróbować. Chętnie bym zobaczył edycję 2.0. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: schizofretka »

W wypadku filmów i książek, fakt że wraca się do nich myślami po latach znaczy zwykle, że były dobre. Nie wiem, jak przenosi się to na gry, gdzie mam wrażenie zmarnowy potencjał boli bardziej.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: romeck »

schizofretka pisze:W wypadku filmów i książek, fakt że wraca się do nich myślami po latach znaczy zwykle, że były dobre. Nie wiem, jak przenosi się to na gry, gdzie mam wrażenie zmarnowy potencjał boli bardziej.
Chyba nie jest to dobra analogia, bo chociaż i w jednym i drugim przypadku chodzi o dobrą zabawę, to jednak w pierwszym (filmy, książki) jesteśmy tylko obserwatorami, a w drugim (gry) już uczestnikami. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: kmd7 »

eszu pisze:
bukimi pisze:Podobno ambitną grą kafelkową jest Micropul (dostępne jako Print&Play). Podobno, bo niestety osobiście nie grałem:
https://boardgamegeek.com/boardgame/10660/micropul
Na pewno sprawdzę, ale nie wygląda na wiele bardziej skomplikowaną od Carcassone na pierwszy rzut oka ;)

Z pozostałych propozycji podobają mi się Praetor i Suburbia. W wolnej chwili poczytam o tych grach.
Ja sprawdziłem. I wykopała ze stołu (jak na razie) Jaipur czy 7 Cudów Świata: Pojedynek. Ostatnio ulubiona gra mojej żony. Szybka, wymaga kombinowania, gramy co najmniej 2 partie na raz. Można przegrać przez własną nieuwagę. Potrafi być wredna (gra, nie żona :)).
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: Paskudnik »

romeck pisze:Bardzo ciekawa gra kafelkowa, z elementem wyścigu. Piękna wizualnie - uwielbiam takie rozwiązania graficzne i kolorystyczne. Ciekawy temat i mamy nawet klimat. Rewelacyjny pomysł z zamarzaniem oceanu i przesiadaniem się ze statku na sanie. Można utknąć i przegrać, ale moim zdaniem to tylko podnosi emocje, więc jak najbardziej na plus.

Gra nie jest jednak pozbawiona wad. Sam wyścig do Northwest Pasasage to jedno, ale gdy przestaje mieć na znaczeniu (faza powrotu), to robi się jałowo. A to dlatego, że twórcy nie mieli żadnego pomysłu na urozmaicenie, a samo punktowanie za wyspy i zbieranie (absurdalnie małych) znaczników, to trochę mało. Czy nie można było połączyć tych znaczników z jakimiś kombosami? Np. odzyskanie członka załogi z "odpoczynku", dodatkowa tura, gratisowy kafel? Byłoby znacznie, znacznie ciekawiej. Obawiam się, że z tego powodu całkiem szybko gra stanie się jedną z tych określanych jako "fajna, ale zagrajmy w coś innego". A potencjał był, i to niemały.


Niemniej nie żałuję, że mam ją w swojej kolekcji, bo układanie mapy z kafelków, wytyczanie i planowanie trasy, uważanie by nie utknąć - to naprawdę frajda i warto wypróbować. Chętnie bym zobaczył edycję 2.0. :)
Cholera, gdybym otrzymał taki tekst w mailu, będąc autorem tej gry, to co najmniej poważnie rozważyłbym stworzenie wersji 2.0 :shock:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zaawansowana gra kafelkowa

Post autor: Om nom nom »

Chyba coś przeoczyłem, ale nikt nie zaproponował Tigris & Euphrates?
.
ODPOWIEDZ