Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wruszka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016, 09:29
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: wruszka »

Witam szanownych graczy!

W świecie gier planszowych jestem od niedawna, ale wciągnąłem się bez reszty i jak każdy początkowy entuzjasta mam problem z zakupem ze względu na to, że nie znam wiele tytułów. Ślędze tematy na forum i na tej podstawie dokonywałem dotychczasowych zakupów, jak na ten moment jeszcze się nie zawiodłem!
Moja kolekcja na ten moment jest następująca wraz z oceną rozgrywki
- Red 7 - 2/5 - niespecjalnie mi podeszła, za szybka za prosta
- Patchwork 4.5/5 - genialne w swojej prostocie! niesamowicie regrywalna pomimo tematyki :)
- 7 cudów świata: Pojedynek 5/5 - strzał w 10!
- Listy z Whitechapel 4/5 - dla mnie bomba, bardzo lubię gre zarówno jako Kuba jak i policjant, lepiej chodzi według mnie na więcej osób gdzie można podyskutować o ruchach Kuby co wytwarza u niego dodatkowy dreszczyk - znajomi trochę narzekają, że za dużo cyferek i analizy i że trochę zbyt mózgożerna przy dłuższej rozgrywce
- Cyklady 5/5 - genialna gra pod każdym względem, pięknie wykonana, ciekawa mechanika, sporo dróg do zwycięstwa dająca dużo frajdy, idealne połączenie funu i rozkminiania taktyki!

Oprócz tych gier grałem jeszcze:
Osadnicy z Catanu - od tego się zaczęło, początkowo bardzo mi podeszła jednak w dłuższej perspektywie za bardzo losowa
Puerto Rico - fajna gra, ale trochę za sucha, za mało bezpośredniej interakcji aczkolwiek mechanicznie naprawdę ciekawa

Wyamgania:
- 3-6 osób (warianty skrajne 3 i 6 osobowe będą grane sporadycznie więc tak na prawdę nie są konieczne)
- ładnie wykonana (niekoniecznie tak dużo elementów jak w Cykladach, ale plansza musi cieszyć oko)
- ciekawa mechanika
- niezbyt trudna - coś na poziomie Cykald lub trochę trudniejsze
- z ciekawym motywem przewodnim - tematyka właściwie dowolona
- niewielka ilość losowości
- konieczna interakcja, jednak nie typowa nawalanka
- przede wszystkim jednak gra musi być regrywalna! z różnymi drogami do zwycięstwa
- cena maksymalnie 150 zł
- czas gry w okolicach 2 godz.

Myślałem nad grą o tron bo bardzo lubię motyw fantasy i świat, ale nie wiem czy to dobry wybór , tak samo chciałbym Wojnę o Pierścień jednak jest trochę za droga.

Z góry dzięki za propozycję!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: warlock »

Skoro 7 Cudów: Pojedynek to strzał w dziesiątkę, to kup klasyczne 7 Cudów Świata (2-7 osób) ;).

Gra o Tron mechanicznie jest bardziej skomplikowana od Cyklad i jest typową nawalanką ;) (oprócz tego działa najlepiej na 6 osób albo DOKŁADNIE na 4 z dodatkiem Uczta dla Wron, w innych konfiguracjach nie warto do tego siadać).
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: Leszy2 »

Polecam Simurgha.
-plansza cieszy oko i to bardzo. Elementów dużo.
-2-5 osób
-nie zbyt trudna
-losowość mała do średniej, bardzo dużo zależy od spostrzegawczości, planowania i ruchu przeciwnika
-interakcja jest, patrzysz przeciwnikom na ręce, czekasz na odpowiedni moment, blokujesz pola
-jak dla mnie bardzo regrywalna, mnóstwo wyborów i dróg do zwycięstwa
-na allegro 148 zł (nowa)
-ok 2 h


Wojna o pierścień - świetna, ale tylko na 2 osoby (4 to mrzonka), trudna (dużo zasad), długa (3,5 h to minimum)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: Rafalm »

Dobrze pasowałby Colt Express (do 6 graczy), gdyby nie to że chodzi o typowa nawalankę między sobą. Jak to kiedyś ktoś na forum trafnie stwierdził, "to gra w której zwycięzca jest każdy, kto choć raz da drugiemu w gębę" :lol:

Poza tym zerknij może na poniższe tytuły:

Wsiąść do Pociągu: Europa - (do 5 graczy) klasyk gier planszowych i piękne wydanie. Wiele osób, w tym także doświadczonych graczy, ceni tą grę za uniwersalność i regrywalność. Nie jestem tylko pewien, czy nie uznasz jej za zbyt prostą.
Istanbul - (do 5 graczy) jeśli lubisz planowanie i myślenie na kilka ruchów naprzód, to moim zdaniem będzie Ci się podobać. Bardzo dobry tytuł z kategorii porównywalnej wagowo do Cyklad, choć w grze chodzi o coś zupełnie innego niż rozwój cywilizacji. Do tego do zdobycia w rozsądnych cenach, moim zdaniem jeden z lepszych współczynników grywalności do ceny.
Small World - (do 5 graczy) jeśli myślałeś o nawalance na mapie, to jest to jej najprostsza, ale bardzo regrywalna wersja. Do tego piękne wydanie i dobrze się skaluje, ze względu na to, że ma różne plansze na różną ilość graczy. Klimat baśniowego fantasy i każdy na każdego.
Szogun - (do 5 graczy) tutaj już będzie trochę myślenia, ale fajnie wydana i do tego z ciekawym twistem w postaci rzadko spotykanej mechaniki rozstrzygania walk. Kategoria gier cięższa niż Cyklady.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: Chaaber »

-Libertalia- 2-6 graczy, piraci wypływają na 3 wyprawy 6 dniowe, każdego dnia dzielą się łupami. Ale jak to piraci, starają się zabrać jak najwięcej dla siebie, więc podkładają sobie nawzajem świnie i kombinują jak się wyeliminować nawzajem. Mechanizm role selection jak z Cytadeli, ale każdy ma 30 postaci, a nie 8 na wszystkich graczy. Trochę chaosu, ale można naprawdę ciekawie poplanować.
-Misja Czerwona Planeta- 2-6 graczy, każdy kieruje kompanią wydobywczą i stara się wydobyć jak najwięcej surowców z powierzchni marsa. Najpierw jednak trzeba tam dolecieć i zdominować dany region. Ponownie role selection i sporo kombinowania jak na tak szeroki zakres liczby graczy. Polecam serdecznie!
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: Fojtu »

Zobacz sobie misja: czerwona planeta. Spełnia w sumie prawie wszystkie punkty, może poza tym, że na więcej osób jest spora losowość z racji silnej interakcji kart między graczami, które są wybierane w ciemno.
wruszka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016, 09:29
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: wruszka »

Dziękuje wszystkim za propozycję!

Odnosząc się do samych propozycji poczytałem trochę o każdej grze i na ten moment:
- 7 cudów - mają znajomi, ale nie miałem jeszcze okazji zagrać
- Simurgh - nie wiem dlaczego, ale po wstępnym zapoznaniu się z recenzjami nie przypadło mi do gustu - wygląda trochę nudno i jak sztampowy worker placement
- Wsiąść do Pociągu - rozpatrywałem jako zakup pierwszej gry, na ten moment wydaje mi się trochę zbyt familijnie
- Istanbul - wygląda na bardzo fajną grę, fajne grafiki, ciekawa mechanika, trochę móżdzenia - na pewno przemyślę
- Szogun - wygląda na trochę za ciężką na moja grupę, aczkolwiek przyznaje, że i tematyką i wizualnie wygląda super!
- Smallworld - myślałem przed zakupem Cyklad , na ten moment odpuszczę
- Colt Express - raczej nie, wygląda na fajną grę, ale szukam czegoś cięższego
- Liberatalia piraci odpadają , nie moja tematyka
- Misja: Czerwona Planeta - wygląda bardzo fajnie, na pewno przyjrzę się bliżej!
- i odrzucam Gre o Tron - faktycznie to nie dla nas

Podsumowując zainteresowały mnie Istnabul i Misja CZP , ale dzięki wszystkim za propozycję bo nieczęsto trafiałem na nie w innych tematach :)
byłbym wdzięczny za kolejne propozycję jakby coś komuś jeszcze przyszło do głowy.
PanOddjob
Posty: 182
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: PanOddjob »

Zarknij jeszcze na Keyflower. Bardzo dobra gra od 2 do 6 graczy (nie grałem w 6 osób ale od 2 do 5 skaluje sie super). Moim zdaniem idealny kolejny krok w kierunku cięższych gier. Jedyne co może nie spełniać wymagań to ciekawa tematyka ale to już sam oceń. Na gameplayach gra mi się średnio podobała ale kiedy już wylądowała na stole zrobiła duże wrażenie.
wruszka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016, 09:29
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: wruszka »

Witam wszystkich ponownie!

Bardzo dokładnie przestudiowałem ofertę rynku oraz bardzo dużo tematów na forum i chyba powoli do czegoś dochodzę ;)
Dzięki wszystkim za propozycję bo pchnęło mnie to w odpowiednim kierunku przy wyborze gry.

Już praktycznie byłem zdecydowany na Kemeta – ze względu na to, że baaardzo lubię Cyklady a to ten sam wydawca , gra wygląda równie dobrze, a przy tym ma to czego Cykladom najbardziej brakuje czyli nieskrępowanej niczym walki – jednak doszedłem do wniosku, że gra jest jednak trochę za prosta i zbytnio jednowymiarowa. To co w cykladach podoba mi się najbardziej to fakt złożoności i połączenia różnych mechanik – mamy walkę, area control, super licytacje i trochę strategii a Kemet jest jednak trochę uboższy.
Po dalszych poszukiwaniach wpadły mi bardzo w oku 2 tytuły:
- Chaos w starym świecie – gra wydaje się dość złożona przez jej niesymetryczność , różne rasy i ogólnie bardzo odpowiada mi ciężki klimat, nie jestem tylko przekonany jak dobrze przyjmię się wśród mojej grupy ze względu na to, że jest dość zróżnicowana
- Terraformacja Marsa – gorąca gra w ostatnim czasie, wygląda naprawdę fajnie pod względem regrywalności i złożoności , jakby tylko te grafiki wyglądały lepiej...

Co sądzicie o tych w grach w stosunku do moich wymagań?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: warlock »

http://kawanaplansze.blogspot.com/2016/ ... miana.html

W kwestii Terraformacji - przeczytaj i sama zadecyduj ;).
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: mythil »

- 3-6 osób (warianty skrajne 3 i 6 osobowe będą grane sporadycznie więc tak na prawdę nie są konieczne)
- ładnie wykonana (niekoniecznie tak dużo elementów jak w Cykladach, ale plansza musi cieszyć oko)
- ciekawa mechanika
- niezbyt trudna - coś na poziomie Cykald lub trochę trudniejsze
- z ciekawym motywem przewodnim - tematyka właściwie dowolona
- niewielka ilość losowości
- konieczna interakcja, jednak nie typowa nawalanka
- przede wszystkim jednak gra musi być regrywalna! z różnymi drogami do zwycięstwa
- cena maksymalnie 150 zł
- czas gry w okolicach 2 godz.
Terraformacja Marsa
- gra dla 1-5 graczy;
- według mnie zarówno grafiki/zdjęcia na kartach są dobre (choć wolałbym, aby na wszystkich kartach były grafiki, celem ujednolicenia oprawy graficznej) ale same ilustrację dobrze nawiązują do działania karty i nadają w pewnym stopniu klimat, to samo tyczy się planszy, jest zarówno przejrzysta i czytelna jak i z racji na modułowy system wykładania kafelków, daje odczucie postępu i wzrostu w grze,
- proste zasady, (które dodatkowo są umieszczone na kartach pomocy), nie miałem problemu z ich zrozumieniem czytając instrukcję, ani z tłumaczeniem innym graczom (nawet tym "niedzielnym")
- losowość jest ze względu na karty, lecz nie zauważyłem, żeby miała ona ogromny wpływ na rozgrywkę. Nie ważne jakie karty się dobrało, zawsze można było coś z tego zrobić. Daję ona bardzo dużą regrywalność co jest wielkim atutem,
- interakcja jest, nie powiedziałbym że sporo,
- cena spełnia Twoje wymagania,
- czas gry w tej grze jest różny, średnio powiedziałbym, że 2- 2,5 godziny,

Chaos w Starym Świecie
- podstawka 3-4 osób, z dodatkiem do 5, najlepiej się gra 4-5,
- wydanie gry bardzo na wysokim poziomie, plansza ocieka klimatem, można jedynie doczepić się do jakości figurek, zwłaszcza kultystów i ich sztandarów,
- z zasadami nie miałem większych problemów, przez instrukcję przebrnąłem płynnie, podczas pierwszej rozgrywki posiłkowałem się instrukcją, w celu sprawdzenia, czy dobrze zapamiętałem zasady;
- gra jest bardzo klimatyczna, jeśli kiedykolwiek miałeś styczność ze światem Warhammera, na pewno przypadnie Ci do gustu, jeśli nie to już sam fakt uczestniczenia w walce Bogów dążących do zniszczenia ludzkości może być ciekawy,
- losowości w grze trochę jest (walka rozstrzygana za pomocą kości, karty wydarzeń i karty frakcyjne)
- negatywnej interakcji w tej grze jest sporo. Każdy Bóg ma inny styl gry, jedni skupiają się na walce, drudzy na kontrolowaniu terenu itd. przez co gra jest regrywalna, w każdej grze można wcielić się w inne bóstwo, zarówno karty wydarzeń jak i znaczniki na planszy są generowane losowo,
- gra zajmuję koło 2 godzin,
- cena okolice 180 zł za podstawkę, dodatek 90 zł

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przybliżyłem oba tytuły.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: misioooo »

Cyklady + krok do przodu... Działa od 2 do 6 osób (4+ najfajniej)... Bardzo ładnie wykonana, przykuwająca uwagę... Miks wielu mechanik - handel, sojusze, zdrady, ekonomia, strategia, wojna, optymalizacja...
Mare Nostrum (2-5 graczy) + dodatek Atlas (i mamy na 6 graczy). Świetna gra.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ptf
Posty: 163
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 7 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: ptf »

Nie skreślałbym GoT. Są świetne warianty dla 4 i 5 graczy.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Nowa gra do kolekcji - 3-6 osob, ciekawa tematyka

Post autor: zix »

ptf pisze:Nie skreślałbym GoT. Są świetne warianty dla 4 i 5 graczy.
Moim zdaniem - gra jest GENIALNA ale w komplecie 6 osób. Podobne ograniczenie (moim zdaniem) mają Tajniacy jako gra od 6 osób :)

Przy mniejszej - nie wyciągam, jednak nie znam dodatków.
Shogun - jako alternatywa dla goT; każdy chwali, a nie grałe... Na pewno warto się przyjrzeć :)
Battlestar - kosmos, motyw zdrajcy także w połowie gry; dużo emocji :) Nie trzeba znać serialu by się dobrze bawić :)
Smallworld - proste ale b. fajne :)
Colt express - przy 6 już jest wesoły western :) Choć to gra od 4 graczy moim zdaniem
Wyspa Skye - kafelki, duża regrywalność i niska cena w porównaniu do powyższych
ODPOWIEDZ