Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: jax »

pridebowl pisze:Jak ktoś ma kompleksy z tego powodu, że jest ze wsi i jakoś chce aspirować do miana miastowego to będzie się tak zachowywał, że na każdym kroku będzie pisał "kupuję wersję Angielską !!!" :)
Nominuję tę wypowiedź do 'najbardziej prymitywnej wypowiedzi na forum w 2016r'.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: donmakaron »

Oj tam, oj tam. Wspomnieliśmy, że większość kart jest ok. Nie porównuję tego do swoich wypracowań - oczywiście, że były, są i będą pełne błędów, ale nie chcę od nikogo pieniędzy za nie. Argumenty w stylu "przecież da się w to grać" jakoś mnie nie przekonują.
No ale mniejsza. Racja pewnie leży gdzieś po środku. Mam nadzieję, że moje obserwacje, przypuszczenia i wróżby się nie sprawdzą i wording nie jest i nie będzie spaprany.

@jax - konkurencja będzie niezła, ale masz moje poparcie ;)
pridebowl
Posty: 174
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:24
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: pridebowl »

jax pisze:
pridebowl pisze:Jak ktoś ma kompleksy z tego powodu, że jest ze wsi i jakoś chce aspirować do miana miastowego to będzie się tak zachowywał, że na każdym kroku będzie pisał "kupuję wersję Angielską !!!" :)
Nominuję tę wypowiedź do 'najbardziej prymitywnej wypowiedzi na forum w 2016r'.
Lokalizacja: Warszawa ... nie sądzę :D
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Kostaki »

Podejście, że "jest fajno przecież to nie przeszkadza w grze" sprawia, że za tłumoczenie znów będzie się brał amator który ".38 special Rolanda" przetłumoczy jako "specjalna .38 Rolanda".

Nie no, po prostu nie! Zęby bolą i tyle. I nie ma to żadnego związku z tym czy wygrasz czy przegrasz, ważna jest jakość gry - a ja coś takiego za przeproszeniem <ocenzurowano> i czekam aż normalnie dostępna będzie angielska wersja w jakiejś ludzkiej cenie. A naprawdę chciałem kupić polską wersję - zwyczajnie może jestem zboczeńcem i mnie coś takiego boli - a może po prostu wymagam profesjonalnego tłumaczenia, a nie przez kolegę po kosztach - bo na to wygląda przytoczony powyższy przykład.
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: marcin8509 »

"Słowianie nie Amerykanie, swój język mają".

A chaszcze słowne w każdym języku się znajdą. Ktoś zauważył że być może było mało czasu na tłumaczenie, jednak gra w zamyślę podstawowym jest tworzona po gęsiemu, a oni mieli jednak ciut więcej czasu.

Ale przyznać trzeba powinno być sprawdzone przynajmniej przez 3 osoby, bo ile ludzi tyle opinii.
A jak robi to jeden człowiek, po takiej ilości tłumaczenia może mu się w głowie poprzewracać :D
:), ach ta cenzura.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Jacek_PL »

Może mi ktoś wyjaśnić co to jest "tłumoczenie" bo nie mogę tego znaleźć w słowniku języka polskiego ?
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Goldberg »

Hihihi....macie problemy panowie. Z tego co ta karta z napojem była już w pewnej karciane ffg ;) Dobra wy tu sobie badanie a ja spadam do Arkham :* buziaki ;)

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Goldberg »

T9..... :(

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

Zamiast jedynie pisać, jakie błędy zawiera tłumaczenie, warto także wyskrobać maila do Galakty ze zgłoszeniem problemu i pytaniem, jak zamierzają rozwiązać tę kwestę i wyeliminować wadę produktu. Kilkanaście takich maili da więcej, niż kilka stron uwag na wątku, którego Galakta pewnie nie odwiedza. Samemu zaproponowałem rozwiązanie polegające na dodaniu poprawionych kart w dodatkach. Niby analizują tę możliwość- zobaczymy, jakie będą skutki.
Nie wieszajmy psów na ludziach dlatego, że popełniają błędy. Rozliczajmy ich z tego, jak te błędy rozwiązują.
Co do jakości samego tłumaczenia to faktycznie, fajnie byłoby jakby wydawnictwo podeszło do tematu ze skrupulatnością Macieja Płazy, ale obawiam się, że na to zabrakło zarówno czasu jak i pieniędzy (chociaż niegłupim pomysłem byłaby prośba o przegląd treści kart w.w. tłumacza- facet przecież nie może być aż tak drogi).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: RUNner »

Jest prostsze i darmowe rozwiązanie. Wystarczy wrzucić na forum wstępne tłumaczenia kart i gracze sami to ocenią, zaproponują poprawki. I zrobią to z przyjemnością. Współpraca zawsze popłaca jak to się mówi ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

RUNner pisze:Jest prostsze i darmowe rozwiązanie. Wystarczy wrzucić na forum wstępne tłumaczenia kart i gracze sami to ocenią, zaproponują poprawki. I zrobią to z przyjemnością. Współpraca zawsze popłaca jak to się mówi ;)
Oczywiście taka opcja w wielu przypadkach się sprawdzi. W tym konkretnym przypadku wątpię, ponieważ kwestie prawne najprawdopodobniej uniemożliwiają wydawnictwu przedpremierowe udostępnianie produktu (lub jego części) bez podpisania NDA.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Kostaki »

Ja zwyczajnie uważam, że kontrola jakości tłumaczenia powinna mieć jeszcze jeden poziom - taki swoisty proofreading - tłumacz nie musi się znać na wszystkim i dlatego jest to zwyczajnie potrzebne.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Aville »

Jacek_PL pisze:Może mi ktoś wyjaśnić co to jest "tłumoczenie" bo nie mogę tego znaleźć w słowniku języka polskiego ?
Bo to stary żart, ktory zdaje sie zostal stworzony przez samych tlumaczy. Takie polaczenie slowa "tłumok" z "tłumaczenie".
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: donmakaron »

Goldberg pisze:Hihihi....macie problemy panowie. Z tego co ta karta z napojem była już w pewnej karciane ffg ;) Dobra wy tu sobie badanie a ja spadam do Arkham :* buziaki ;)

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
I weź tu bądź mądry - czy to jedynie problem z automatyczną korektą, luźne podejście do języka (które by tłumaczyło brak stresu związany z tłumaczeniem) czy może właśnie podśmiechiwanie się z jakości tłumaczenia? ;)
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Arius »

Zgadzam się z przedmówcami, że słabe tłumaczenie jest słabe i poważna firma nie powinna pozwolić sobie na takie babole.
Nie mniej jednak po rozegraniu kilku partii ( 1 i 2 scenariusz, trzeciego jeszcze nie miałem okazji) gra dla mnie jako fana Cthulu po prostu i tak ocieka klimatem.
Ale to pewnie wynika z mojej fascynacji światem. Rysunki, opisy wstępne, nieuchronna świadomość upływającego czasu.
Nawet te kilka bubli językowych nie kradnie mi tego.
Martwi mnie trochę mała liczba scenariuszy, ale to wynika z faktu, że uwielbiam odkrywać.
To tyle gwoli moich subiektywnych zachwytów :)
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Goldberg »

Arius: AMEN!

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Nowy scenariusz stand-alone - tym razem znienacka atakuje FFG xD
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Odi »

No muszą wydawać pojedyncze scenariusze, żeby zrekompensować graczom czas oczekiwania na zakonczenie kampanii. Jeśli Dunwich będzie dostępny w Polsce w styczniu, to koniec kampanii poznamy najwcześniej w lipcu. Nie wiem, jak to wytrzymam...

Oby szybko powstały fanowskie scenariusze :/
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

Trolliszcze pisze:Nowy scenariusz stand-alone - tym razem znienacka atakuje FFG xD
Ciekawe czy będzie w normalnym druku czy DnŻ. Swoją drogą nie macie trochę wrażenia, że rozmieniają się na drobne? Nie żebym nie lubił kupować nowych przygód, ale skoro chcą wydawać coś niezależnego od głównego cyklu to chyba lepiej byłoby zebrać kilka przygód i wydać coś w stylu pudełek sagi do WP.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 723
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: kempy »

Bary pisze:
Trolliszcze pisze:Nowy scenariusz stand-alone - tym razem znienacka atakuje FFG xD
Ciekawe czy będzie w normalnym druku czy DnŻ. Swoją drogą nie macie trochę wrażenia, że rozmieniają się na drobne? Nie żebym nie lubił kupować nowych przygód, ale skoro chcą wydawać coś niezależnego od głównego cyklu to chyba lepiej byłoby zebrać kilka przygód i wydać coś w stylu pudełek sagi do WP.
To standard w przypadku FFG. Warto policzyć sobie przelicznik cena/zawartość, żeby zrozumieć, że najwięcej zarabiają właśnie na takich pierdołach.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
guslarz
Posty: 43
Rejestracja: 07 paź 2014, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: guslarz »

Bary pisze:Ciekawe czy będzie w normalnym druku czy DnŻ.
Z informacji w ich sklepie wynika że to DnŻ ("This expansion is made available via FFG’s in-house manufacturing".).
Czyli ewentualny termin wydania przez Galaktę bliżej nieznany (ktoś tu na forum pisał, że nawet do "Klątwy rugaru" nie mają materiałów).
Ostatnio zmieniony 08 gru 2016, 19:24 przez guslarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Reid666 »

Bary pisze:
Trolliszcze pisze:Nowy scenariusz stand-alone - tym razem znienacka atakuje FFG xD
Ciekawe czy będzie w normalnym druku czy DnŻ. Swoją drogą nie macie trochę wrażenia, że rozmieniają się na drobne? Nie żebym nie lubił kupować nowych przygód, ale skoro chcą wydawać coś niezależnego od głównego cyklu to chyba lepiej byłoby zebrać kilka przygód i wydać coś w stylu pudełek sagi do WP.
Nie ma się co martwić, dodatkowe pudełka pewnie też będą i talie nighmare i inne ekstra produkty poza głównymi cyklami ;)

Jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

kempy pisze:
Bary pisze:
Trolliszcze pisze:Nowy scenariusz stand-alone - tym razem znienacka atakuje FFG xD
Ciekawe czy będzie w normalnym druku czy DnŻ. Swoją drogą nie macie trochę wrażenia, że rozmieniają się na drobne? Nie żebym nie lubił kupować nowych przygód, ale skoro chcą wydawać coś niezależnego od głównego cyklu to chyba lepiej byłoby zebrać kilka przygód i wydać coś w stylu pudełek sagi do WP.
To standard w przypadku FFG. Warto policzyć sobie przelicznik cena/zawartość, żeby zrozumieć, że najwięcej zarabiają właśnie na takich pierdołach.
Nie wiem czy to standard w przypadku lcg. Z tego co kojarzę, takie zestawy towarzyszyły przeważnie eventom.
Talii nightmare raczej nie będzie bo AH LCG ma inny system stopniowania trudnosci. O to, że będzie dużo dodatków się nie martwię, niepokoi mnie jednak tendencja do rozdrabniania widoczna w ostatnim czasie choćby w Runebound. No, ale pożyjemy, zobaczymy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Goldberg »

Piękne te grafiki. I w ogóle wszystko takie ,,chciejne,, xD kupował by xD Byle galakta się sprezyla z wydawaniem

Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Drakkainen »

Scenario packi pokazują przewagę angielskiej wersji nad polską. Posiadacze wersji angielskiej będą je mogli ogrywać znacznie wcześniej. Niemniej cena powala, 75 zł za przedsprzedaż to grubo, 15 zł więcej niż przedsprzedaż dodatków do Netrunnera, a przecież nie dostajemy tu kart graczy tylko pojedynczy scenariusz. Pytanie zatem czy takie scenariusze wydawane jako osobny produkt będą jakościowe lepsze od tych podawanych w zwykłych paczkach.
ODPOWIEDZ