(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Scarlet pisze:Co to się porobiło z tym Pionkiem...
Teraz to już na pewno ktoś przyjdzie na opolski konwent... no tak... ja na pewno :P
Mój Marcin też chce ze mną. Może nam kto obiad przyniesie? :P
To już nie ten sam Pionek, Pani kiedyś to były czasy! Pionki, granie, konursy i after u Zwierzaka po wszystkim...
teraz nima Pionka, nima aftera u Zwierzaka... To trza jakieś konwenty o nieznanych paramtetrach w łopolu robić

Polecam Pyszne.pl - w kwestii obiadu ;)

Swoją drogą ciekawy przypadek (nie sadzę i ne jest to Benjamin Button) a mianowicie:
w Opolu ogłaszają konwent na trzy dni przed rozpoczęciem, w Gliwicach pada konwent na trzy dni przed rozpoczęciem. Wnioski nasuwają się same
Towarzysz Jan Winnicki pisze:Oczywiście, że jest to ukartowana robota określonych kół.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: ozy »

piton pisze:To już nie ten sam Pionek, Pani kiedyś to były czasy! Pionki, granie, konursy i after u Zwierzaka po wszystkim...
teraz nima Pionka, nima aftera u Zwierzaka...
Starość Panie, starość...
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Pudelek
Posty: 650
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

piton pisze:
melusina pisze:A co jest w sobotę :shock:

Obrazek
zabawy rycerskie :lol:
balik150
Posty: 19
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:49

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: balik150 »

kojarzy ktoś gdzie w pobliżu tego konwentu można zostawić samochód od strony Czarnowąsów?
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Koło katedry lub na placu Sebastiana (o ile będzie miejsce)

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Na placu obok Soalrisa (dawnym targu) jest wielki parking. Piechotą 3 minuty
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Jeżeli nie pojadę do wro w biznesy to może nawet rzucę okiem na to... Kto i o której macie zamiar się pojawić?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Myśmy wstępnie z Pitonem umówili się około 10:00. No a Arleta będzie tam od rana na stoisku.
MichałSmolnik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016, 19:46

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: MichałSmolnik »

Super było na Konwencie gier planszowych w Mechaniku :3 Studenci polecają i pozdrawiają Pana Marcina Banaszewskiego :P PS. jestesmy w TVP3 OPOLE tylko szkoda że tyłem tutaj link jakby ktos nie widział:https://opole.tvp.pl/28176854/lamiglowk ... w-szkolach
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Czy po południu było więcej ludzi? Bo do 14 to było mocno żenujące doświadczenie.
Przy okazji jak już wychodziłem, wytłumaczyłem jakiejś parce Puerto Rico w 3 minuty. Pobieżnie oczywiście, ale sedno zrozumieli :wink:
MichałSmolnik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016, 19:46

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: MichałSmolnik »

no nie było za dużo osób ale wiesz my bylismy cała grupą więc dla nas zabawa była widziałem że poprzychodziło troche chyba najwiecej było tak po 15:00 osób chociaż nie powiem ci bo czas nam latał szybko przy grach.Porozmawiałem też z rożnymi osobami o grach ale tak trzeba przyznać nie było za dużo osób ale ja i moja grupka zabawę mielismy swietna :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

A w co wyście grali?
MichałSmolnik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016, 19:46

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: MichałSmolnik »

Cyklady,Summoner Wars,cards against humanity znaczy sie polska wersje czyli karty dżentelmenów+chcielismy w metro ale brakło nam czasu i nie ogarnelismy
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

A bo już myślałem, że to Wy graliście w Talismana. Metro podobno mocno kiepskie jest, raczej nie warto.
MichałSmolnik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016, 19:46

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: MichałSmolnik »

kiedys zagramy to sie dowiemy no nie?moze akurat sie spodoba XD oni bardzo chcieli zobaczyc bo czytali ksiazki a ja tylko takie meh i tak nam czasu nie starczylo moze nastepnym razem.Teraz jeszcze w srode od 9;00-13;00 ma byc jakies granie tam.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: PanOddjob »

Wnioskując po zdjęciach to u Czarka bywało więcej osób :d
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

było troch więcej osób, tylko 3/4 to ludzie przewijający się kiedyś przez nasze spotkania w bibliotece - twarze pamiętam - i ekipa (za przeproszeniem) z tzw. Portalu.
nowych graczy bardzo mało. Nawet jak ludzie u Arlety coś kupowali/oglądali to byli raczej ludzie grający, nie nowicjusze.
Zabrakło reklamy i to jest odpowiedź na niską frekwencję.

Druga - ważniejsza - sprawa, to podział naszego środowiska. Powiedzmy, że 100 osób gra w planszówki regularnie (w 100tys. mieście ała), bywa...
tylko my(!) tutaj, występując jako Planszowe Opole wychodzimy do ludzi regularnie/cyklicznie/natarczywie z różnymi inicjatywami typu biblioteka, teraz WSB, i ostatnie lata PO.
Ludzie z (za przeproszeniem) tzw. portalu nie integrują się z nami (mimo moich wielkich zachęt tamże), kolega organizator konwentu podobnież (zna nas od lat) i można tak wymieniać nadal. Chodzi mi o osoby, które grają regularnie i nawet się z widzenia znamy, czy tam wspólnego gadania przy graniu gdziekolwiek. Ale o wspólnym graniu zapomnij panie.

Jako Planszowe Opole organizujemy granie, zachęcamy/namawiamy, a ludzie mają to w dupie. w portalu nagle(wtem!) bywało 25 osób, ale jak mamy grać teraz na WSB to nikt. Dlaczego? nie wiem...Terminy różne, gry rożne, wszystko dla ludzi - i tak od lat! Nikt nie podejdzie. Żenada.
Smutne to bardzo.

Żeby nie siać defetyzmu, garść optymizmu :mrgreen: pograłem ze studentami(?) młodymi osobnikami i są chętni na granie, fajnie się gra, jest wesoło i najważniejsze kumate towarzystwo. Minus: pytali czy pogram z nimi w Splendor ;)
są też plusy: wygrałem w Santaigo ;)
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Myśmy byli popołudniu. Na plus sala z grami dla dzieci. Pani miała czas nam wytłumaczyć. Młodemu najbardziej spodobały się pszczółki, a mnie wąsy ;)

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze:Druga - ważniejsza - sprawa, to podział naszego środowiska.
IMHO taki podział to naturalna sprawa. Pamiętam za poooortaaaalowych czasów, gdy dosiadałem się ze dwa razy do innych, to słyszałem tonem raczej wykluczającym integrację przy jednym stole, ze 'moje towarzystwo to eurosucharzyści'. Gusta są różne, normalna sprawa - widocznie ameriludzie mają gdzie grać, jeśli nie trafiają, nawet do osobnego stolika, na WSB. O WSB pewnie wiedzą za sprawą Staszka, będącego, ja tak to odbieram, pomostem między oboma obozami (Kuba był raz na WSB z tego co pamiętam, więc świadomość raczej powinna się rozpropagować).

Też słyszałem kiedyś, że mój rozmówca postawił na naszym towarzystwie krzyżyk, po tym jak wyraźnie odczuł, że próbuje się mu udowodnić za wszelką cenę, że jest kiepski (przy czym wyraził to znacznie dosadniej) - szczegóły pominę. Mogę ze swej strony napisać dla czytających nie znających naszej ekipy, że byłem mocno zdziwiony jak to słyszałem, bo przy mojej częstej frekwencji od lutego 2016 nic takiego mnie nie spotkało - wprost przeciwnie (no może poza kilkoma wtrętami pitona, ale wiadomo, odpowiednia poprawka uwzględniająca poczucie humoru (czy cokolwiek to jest) tego osobnika i wizytę u psychologa można odwołać).

Co do przystępowania nowych niedoświadczonych ludzi - jeśli istnieje między graczami różnica w doświadczeniu to ciężko oczekiwać, że będzie im się dobrze wspólnie grać. Im różnica jest większa, tym ciężej obu stronom o satysfakcję z wspólnego grania (jeden będzie się stresować, że zamula, a dla drugiego, znającego dany tytuł na wylot, to żadne intelektualne wyzwanie - mój przypadek). Też oczywista oczywistość i nie ma co z tym dyskutować, ale empatyczny niedoświadczony planszowicz z zewnątrz może postrzegać to jako barierę i nie zdecydować się na uczestnictwo. Być hermetycznym i mieć satysfakcję z grania w gronie znających tytuł, czy uczyć nowy narybek kosztem swojej satysfakcji z grania? Nie wiemy ile takich potencjalnie chętnych osób śledzi to forum (podejrzewam, że niewiele), ale wyraźny jednoznaczny komunikat w tej kwestii mógłby im ułatwić decyzję o pojawieniu się na WSB. Spotkania w bibliotece, wiadomo, dla wszystkich, ale musi się pojawić pytanie czy naprawdę zdzierżycie taki zalew niedoświadczonych co tydzień na WSB? Pewnie jak zwykle życie to wyreguluje, bo ani zalew, ani co tydzień, ani nie aż tak niedoświadczeni i na tej zasadzie będzie się kręcić pomału po staremu.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: gafik »

piton pisze:... - twarze pamiętam - i ekipa (za przeproszeniem) z tzw. Portalu....
Zabrakło reklamy i to jest odpowiedź na niską frekwencję.

Druga - ważniejsza - sprawa, to podział naszego środowiska. ...
...Jako Planszowe Opole organizujemy granie, zachęcamy/namawiamy, a ludzie mają to w dupie. w portalu nagle(wtem!) bywało 25 osób, ale jak mamy grać teraz na WSB to nikt. Dlaczego? nie wiem...
...
Smutne to bardzo.
...
Jeśli chodzi o tzw. portal to nawet mnie nie wku*wiaj... tyle czasu i energii na to poświęciłem, że mi się płakać chce. Nie cierpię tego słowa już na zawsze... mógłbym jeszcze bluźnić mocno na portal, ale jak się spotkamy to se popuścimy wodze fantazji ... i żółci ... i se po nzrzekamy razem ;)

W sumie to jest połączone z tym podziałem, też nie mam pojęcia ocb? Dlaczego rysuje się tak wyraźna linia. Durny portal to obnażył mocno, ale nie mam na to jedoznacznej odpowiedzi.

... i to jest połączone z tym pytaniem: "dlaczego ludki mają to w dupie?"... zadziwiające to jest srsly!
j_g pisze:...O WSB pewnie wiedzą za sprawą Staszka, będącego, ja tak to odbieram, pomostem między oboma obozami (Kuba był raz na WSB z tego co pamiętam, więc świadomość raczej powinna się rozpropagować)....
...
Co do przystępowania nowych niedoświadczonych ludzi - jeśli istnieje między graczami różnica w doświadczeniu to ciężko oczekiwać, że będzie im się dobrze wspólnie grać. Im różnica jest większa...
Z WSB jest problem nieregularności. Musi być jeden stały dzień. Jedna stała godzina. ...i choćby się waliło i paliło, jest otwarte! inaczej rozpadnie się w miesiąc. Przykładem była przez kilka lat Polibuda. Ale ostatecznie zostałem sam z tym. A jak nie ma 2-3 osób, które poważnie do tego podejdą to się rozsypie w miesiąc. .. o WSB nawet nie poinformowałem braci karcianej, bo oni by z chęcią korzystali, ale ta nieregularność... :(

Co do przystępowania nowych niedoświadczonych... i to jest bardzo ważne! Zresztą PIton od dawna alarmował. jedno spotkanie otwarte (gdzie my się zajmujemy neofitami)... i jedno spotkanie zamknięte (gdzie zajmujemy się sobą). Ale to znowu wymaga organizacji...

... jest ciężko...
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

neutralna miejscówka na regularne granie przyda się mocno.
Dlatego nakręcałem nowych w tym studentów z PO, będzie sala, będą klucznicy :)

Ten "podział" to naprawdę dziwny temat
na spotkania "otwarte" można przyjść swoją ekipą - tak jak ludzie grali w portalu. Ustawiali się nie wiem jak i gdzie, ale zawsze byli i grali w jakieś tam plastiki czy xwingi. Tam im pasowało (miejsce?) inne lokale już nie. To jest dla mnie najdziwniejsze. Nawet wpaść na PO żeby pograć ze swoimi kumplami, jak sala jest za darmo i dla wszystkich. Istna masakra.

I przy stoisku Arlety gadamy o graniu na WSB, na chatach - tak luźno. No i jeden z planszowców/portalowców oglądając gry też rzuca, że wpuszczanie obcych na chatę to jest słabe i fajnie grać w otwartych miejscówkach.. to już nic nie kumam, bo przez lata była taka opcja i nikt nie korzystał i nadał nie korzysta, nawet z WSB.
Odpalimy bibliotekę, może uda się reanimować spotkania na Politechnice i jakoś się zacznie znowu biznes kręcić.

Jakaś integracja nawet najmniejsza będzie świetna, nawet patrząc pod kątem konwentu - z tych kilkudziesięciu osób, niech każdy da znać kilku znajomym i jest super reklama. Tak samo wolontariuszy by się dało wyłuskać z wielkiej ekipy.

A to co pisał Jacek o świeżakach - zawsze w bibliotece pokazujemy "startery', jak ktoś chce wymagające gry to zapraszamy go na PO. Tak samo teraz grałem ze studentami, pokazuje im łatwiejsze gry, mówiąc, że gramy w dużo bardziej zaawansowane (bo może te za łatwe - wybrali jednak Splendor hehe) albo mogą zagrać w co chcą jak nam powiedzą tytuł tutaj albo na fejsie. Do nich to dociera i będą grać.
Także problemu z dobraniem gier do ludzi nie ma i nie było, tylko zawodzi komunikacja międzyludzka i brak chęci przybycia na spotkanie...
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Może pozwolicie, że się wypowiem jako "żółtodziób". Wg mnie trochę by też chyba ułatwiło jakbyśmy my nowi wiedzieli w co będzie grane. Można się wtedy w domu z grubsza zapoznać z zasadami i byłoby chyba łatwiej przy tłumaczeniu. Instrukcje do wielu gier są przecież dostępne w necie. Najważniejsze to imo miłe wspólne spędzanie czasu, czyż nie?

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Shantall pisze:Wg mnie trochę by też chyba ułatwiło jakbyśmy my nowi wiedzieli w co będzie grane.
kolejny ciężki temat. o to, jako nowicjusz, apeluję od początku mojej bytności. dla mnie to najważniejsza kwestia, zresztą to dla dobra obu stron (nikt nie lubi zamulać i nikt nie lubi być zamulanym). tym bardziej, że przeważnie mam trochę czasu i jak będę znał tytuł nawet dzień wcześniej to sobie go nawet z grubsza przyswoję. z doświadczenia powiem, że to wypala naprawdę bardzo rzadko. jako przyczynę ja bym wskazał skomplikowany graf sympatii międzyludzkich i preferencji tytułowych, temat na pisanym forum wg mnie nie do pokonania. nawet na żywo formowanie stolików zabiera trochę czasu, w stadzie latających różnych sygnałów niewerbalnych i niewypowiedzianych emocji. ja zawsze się trzymam, podczas tego skomplikowanego procesu socjologiczno-psychologicznego, z boku, nie narzucam nikomu swego zamulania... przeważnie jego ofiarą zostaje Tereska bądź Ania (za co im z tego miejsca składam podziękowania i kondolencje)... i koło się zamyka, bo jakbym wiedział wcześniej, bym nie zamulał aż tak bardzo... pomijając fakt, że zupełnie inna satysfakcja jest z grania ogarniętego, niż z grania na czuja... a że tytułów jest mnóstwo, w zasadzie prawie na każdym spotkaniu dla mnie coś nowego (i jest to zgodne z moimi preferencjami, bo jestem na etapie poszukiwania swych ulubionych tytułów), więc jak po 10 tytułach i dwóch miesiącach się coś powtórzy to i tak nie pamiętam dobrze zasad. moja wina, bo w domu prawie nie gram, a już na pewno nie w tytuły, które się pojawiają na spotkaniach.

Ja jestem otwarty na takie ustawki. Bazę tytułów mam skromną, ale jako nowicjusze możemy się dogadać, stworzyć własny stolik, wypożyczę coś z biblioteki i się stawimy przygotowani.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

przewinicie sobie ten watek kilka lat wstecz...
Kiedyś ludzie umawiali się na konkretne tytuły tutaj. W co i z kim. Po przyjściu na granie, po ogólnych gadkach towarzyskich każdy siadał ze swoją ekipą i grał.
Co do tłumaczenia, to zawsze był taki trend i jest w sumie, że jedna osoba tłumaczyła gry innym i nie było z tym żadnego problemu. Właściciel gry przynosił, tłumaczył, reszta słuchała i grała. Nigdy nie czytałem instrukcji jak ktoś miał tłumaczyć i vice versa. Naprawdę nie było z tym żadnego problemu, nawet przy ultra ciężkich tytułach. Wręcz ludzie byli zadowolenie, że nie muszą sami się przebijać przez instrukcję...
Widać gracze byli inni ;)

a bez bez emotikonek, niestety to jest smutną prawdą.
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze:Wręcz ludzie byli zadowolenie, że nie muszą sami się przebijać przez instrukcję...
ależ ja też jestem z tego zadowolny i Wam wdzięczny, co często podkreślam... zrozum, nie idzie o mój dyskomfort (a jeśli tak to w omijalnie małym stopniu), a o Wasz... no ale jak nie macie z tym ISTOTNIE problemu, to ok, nie ma tematu... widocznie sedno leży w czym innym.
piton pisze:Widać gracze byli inni ;)
a bez bez emotikonek, niestety to jest smutną prawdą.
jak dla mnie to musi iść w świat info, czy chcecie przyciągać (czy co tam z nimi chcecie robić) nowych początkujących graczy, czy nowych ogarniających graczy (pewnie szczególnie cenni to początkujący a ogarniający, takie dwa w jednym)... i obok dopracowania się metody na pozyskiwanie nowych, dodatkowo przydałby się jakiś sposób na rozsądne dawanie znać tym mniej kumatym, że nie są do końca pożądanym nabytkiem... jeśli chodzi o moją osobę to cenię sobie szczerość, jasne sytuacje i do tego nie jestem z tych obrażalskich. oczywiście, można to zostawić podświadomej psychologii i zdać się na ich wyczucie sytuacji, odczytywanie intencji w niuansach, ale czasem to nie działa za dobrze...
ODPOWIEDZ