Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

ech "fetyszyści balansu" :mrgreen:

Jamey Stagmaier przyznał, że to jedna z bardziej wytestowanych jego gier - i kwestie balansu bardzo leżały mu na sercu.
Asymetryczne możliwości frakcji w kwestii poruszania się - w tej grze balansuje niezmienna mapa i pola startowe frakcji.
Np. łatwość poruszania przez rzeki u Nordyków równoważona jest brakiem zasobów na północy mapy. I takie podobne "kwiatki" mają wszystkie frakcje/nacje.

Dopiero karty polityki mieszają i wprowadzają twist - ale po to jest ta gra aby sytuację startową potraktować jak wyzwanie. :wink:

jak ktoś lubi pogmerać w statystykach - kawał dobrej roboty (BGG)
bardzo ciekawe wnioski wychodzą - i tym bardziej zabawne w ich świetle są wasze "przemyślenia" :mrgreen:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: ChlastBatem »

tejot pisze: Nigdy nie dostałem takiego łomotu jak grając Nordią przeciwko Polanii właśnie.

Przypadek?
Polania na dwie osoby jest bardzo silną frakcją. Głównie rozchodzi się o specjalną umiejętność ze spotkaniami. Na 4 osoby jest już bardziej sprawiedliwie. Najciekawsze jest to, że zdolność czerwonych zawsze jest tak samo mocna, bez względu na liczbę graczy.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

ozy pisze:Dziś rozesłaliśmy ostatnie brakujące karty, zatem powinny do Was dotrzeć w tym i następnym tygodniu.
Czy jeśli nadal nie mam kart powinienem się zacząć martwić, czy wstrzymać się do kolejnego tygodnia?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Scythe

Post autor: Dellas »

Czy jeśli nadal nie mam kart powinienem się zacząć martwić, czy wstrzymać się do kolejnego tygodnia?
Też cierpliwie czekam do następnego tygodnia.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Scythe

Post autor: Gromb »

Ja bym sie wstrzymał. Zamawiałem w 3T i z maili które dostaję widzę, ze sklep ma jakiś problem w komunikacji z wydawcą. Nie wnikam. Niech Michały się dogadują. Cierpliwie poczekam do świąt.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: malekith_86 »

ja jestem z poznania i karty dostałem chyba w środę albo we wtorek
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe

Post autor: playerator »

ozy pisze:Dziś rozesłaliśmy ostatnie brakujące karty, zatem powinny do Was dotrzeć w tym i następnym tygodniu.
To informacja z 30.11, następny tydzień właśnie się kończy. Moje karty dotarły we środę.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

playerator pisze:
ozy pisze:Dziś rozesłaliśmy ostatnie brakujące karty, zatem powinny do Was dotrzeć w tym i następnym tygodniu.
To informacja z 30.11, następny tydzień właśnie się kończy. Moje karty dotarły we środę.
Dlatego właśnie zadałem pytanie. Jeśli 'ostatnie' karty zostały wysłane 30.11, to powinny dojść najpóźniej w pierwszej połowie tygodnia. Ale znając pocztę wiem, że u nich 3 dni często trwają 2 tygodnie, także spokojnie poczekam, do przyszłego tygodnia.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

Brakujące karty promo 3T też już wyszły. Chyba jeszcze tylko od Dragonusa nie mamy listy, już o nią poprosiliśmy.

Poczta działa jak działa, jest szczyt sezonu, ale listy dochodzą jak widzę, zatem proszę sprawdzajcie skrzynki. W razie czego piszcie na PW.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: nikozja_dg »

Na otarcie łez po informacji, że odwołano Pionka, mamy dla Was zaproszenie. W #Scythe będzie można zagrać na konwencie WlenKon w województwie dolnośląskim!
Obrazek
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

I nie kupujcie angielskiego dodatku. ;) Wkrótce więcej info na ZnadPlanszy.pl.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe

Post autor: playerator »

ozy pisze:I nie kupujcie angielskiego dodatku. ;) Wkrótce więcej info na ZnadPlanszy.pl.
.... :D
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Hazegiant
Posty: 240
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times

Re: Scythe

Post autor: Hazegiant »

Z tego wątku co kolega podesłał:

Crimean : 25 - 28.09 % of total games
Nordic : 16 - 17.98 %
Polania : 18 - 20.22 %
Rusviet : 14 - 15.73 %
Saxon : 16 - 17.98 %

But, if I calcul winning % of factions for games where the factions are in, I have this :

1 - Crimean : 36.23 % - Crimean won in more than 1/3 games where the faction played.
2 - Polania : 30.00 %
3 - Nordic : 29.09 %
3 - Saxon : 29.09 %
5 - Rusviet : 22.22 %

So far, the Rusviet seems the weakest faction. To confirm.

Widać jaki ma sens wypowiadanie się o balansie po małej ilości rozgrywek, gdzie nawet doświadczony Gambit, stwierdził że Rosja wydaje mu się op bo może szybko dojść do fabryki :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Tycjan »

ozy pisze:I nie kupujcie angielskiego dodatku. ;) Wkrótce więcej info na ZnadPlanszy.pl.
Potwierdzam i zachęcam do lektury :)
Spoiler:
Link: http://info.znadplanszy.pl/2016/12/09/s ... -medialny/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Scythe

Post autor: buhaj »

Pewnie juz wszyscy wiedzą ale można dokupic same promki do gry.

A w temacie:
Ostatnia gra na 4 osoby i kolejność: 1. Nordycy 2. Krym 3. Roswietja 4. Polonia. Gra była długa bo około 2h 15 min. Było sporo walki - o fabrykę, o spotkania, o zasoby. Nikt nie osiągnął szczytu siły i popularności. Jedyna nacja która miała popularnosc w ostatnim obszarze była Rosja ale nie dało jej to zwycięstwa bo została przegoniona z kilku miejscówek. Moja strategia na tę grę polegała na szybkim wybudowaniu kopalni i posługując się tym tunelem zdobyc jak najwięcej spotkań, rozlac sie moimi robotnikami na duża ilośc obszarów kluczowych do mojej produkcji (mogli przekraczać rzeki) i wzmacniać militarnie poszerzając stopniowo granice. Skończyłem z kontrolą 11 obszarów w tym fabryki.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Buhaj pamiętaj, że fabryka liczy się jako 3 obszary na koniec... Ja po nastu partiach nadal czasami o tym zapominam ;) ja lubię się rozerwać jak widzę, że gra ma się ku końcowi... Wygrałem kilka razy dzięki temu gdy inny gracz zakończył grę. Fajna mina u oponenta kończącego jak to nie on wygrywa :) mój rekord to wygrana przy 2 gwiazdach tylko... Ale full obszarów i komplet za budynki dał radę... No i gotówka skrzętnie ciulana przez całą rozgrywkę. (chciałem sprawdzić czy można ciulac dolce w grze i olać końcową punktację - można! Da się wygrać)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Scythe

Post autor: buhaj »

Pamiętam. Dlatego zawsze o nią (fabrykę) walczę w koncówce. W ostatnich grach też ściubię kasę, bo w drugiej mojej grze o mało nie zbankrutowałem. Kupowałem mechy na potegę przez kartę fabryki i koniec konców zajałem ostatnie miejsce :wink: . Ja zawsze staram sie dbać też o gwiazdki. Nie odpuszczam bo lubię w grze zadbac o wszystkie elementy potrzebne do wygranej.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe

Post autor: playerator »

Ostatni element, monety Albionu (będą w lutym) - https://www.meeplesource.com/proddetail.php?prod=STM618
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: nikozja_dg »

Tycjan już pisał, ale jakoś bez echa przeszła ta wiadomość. To i ja potwierdzę:
Tak - to już pewne! Wiosną 2017 r. wydamy w polskiej wersji językowej dodatek do Scythe, pt.: Najeźdźcy z dalekich krain!
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
http://www.phalanxgames.pl/blog/2016/12 ... ku-do-gry/
Obrazek
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

playerator pisze:Ostatni element, monety Albionu (będą w lutym) - https://www.meeplesource.com/proddetail.php?prod=STM618

w planszostrefie mają też być, zarówno te , jak i 50$... z 2 i 50 jeszcze lepszy i praktyczniejszy ten zestaw monet będzie ...:)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

nikozja_dg pisze:Tycjan już pisał, ale jakoś bez echa przeszła ta wiadomość. To i ja potwierdzę:
Tak - to już pewne! Wiosną 2017 r. wydamy w polskiej wersji językowej dodatek do Scythe, pt.: Najeźdźcy z dalekich krain!
rastula pisze:
playerator pisze:Ostatni element, monety Albionu (będą w lutym) - https://www.meeplesource.com/proddetail.php?prod=STM618

w planszostrefie mają też być, zarówno te , jak i 50$... z 2 i 50 jeszcze lepszy i praktyczniejszy ten zestaw monet będzie ...:)
Obie informacje genialne! Dzięki.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Hazegiant
Posty: 240
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times

Re: Scythe

Post autor: Hazegiant »

Kto już zamówił dodatek po angielsku z planszostrefy? Tak z ciekawości, bo domyślałem się, że będzie polska wersja, ale nie chciałem czekać parę miesięcy. Dużo tego tekstu nie ma na planszach.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: crsunik »

Ja zamówiłem, dla siebie i kilku osób z forum ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

Hazegiant pisze:Kto już zamówił dodatek po angielsku z planszostrefy? Tak z ciekawości, bo domyślałem się, że będzie polska wersja, ale nie chciałem czekać parę miesięcy. Dużo tego tekstu nie ma na planszach.
Zamówiłem już dawno... tyle że coś mi się wydaje, że w święta nie pogramy sobie...bo cisza z wysyłką dodatków od SMG.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

Hm, a ja widze, że jest dostawa za 3-5 dni, czyli już paczka z SMG pewnie idzie. Też zamówiłem i myślę, że jest szansa na dostanie przed świętami.
ODPOWIEDZ