Quartermaster General - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Quartermaster General - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Chodzi mi o amerykańską kartę typu Event pt. Lend Lease. Tekst na niej głosi: "The United Kingdom may play a card and then draw a card. After playing, you may discard the top 3 cards of your draw deck and place this card on top of your draw deck."

Proszę zwłaszcza Kolegów z Trójmiasta, którzy mają grę dobrze ograną i pewnie nie raz używali karty Lend Lease, o przeanalizowanie, czy dobrze rozumiem jej działanie.
"The United Kingdom may play a card and then draw a card" - to się odbywa od razu, w ramach tego amerykańskiego eventu?
"After playing" - po zagraniu czego? Karty Lend Lease, czy po zagraniu karty przez Brytyjczyka?
"you may discard the top 3 cards of your draw deck" - "you", czyli gracz amerykański?
"and place this card on top of your draw deck" - "this card" znaczy kartę Lend Lease? Bo przez pewien czas myślałem, że chodzi o kartę pociągniętą przez Brytyjczyka! Ale po co Amerykanom brytyjska karta na wierzchu talii?

Pogubiłem się, a sprawa zapewne jest prosta i oczywista, bo nikt o nią nie pyta na BGG. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Quartermaster General

Post autor: metyu »

"The United Kingdom may play a card and then draw a card" - to się odbywa od razu, w ramach tego amerykańskiego eventu?
tak
"After playing" - po zagraniu czego? Karty Lend Lease, czy po zagraniu karty przez Brytyjczyka?
prawdę mówiąc grałem prawie wyłącznie we dwójkę, gdzie nie miało to żadnego znaczenia, ale gdyby miało to zakładałbym, że chodzi o o zagranie przez brytyjczyka ;)
"you may discard the top 3 cards of your draw deck" - "you", czyli gracz amerykański?
tak, gracz amerykański
"and place this card on top of your draw deck" - "this card" znaczy kartę Lend Lease? Bo przez pewien czas myślałem, że chodzi o kartę pociągniętą przez Brytyjczyka! Ale po co Amerykanom brytyjska karta na wierzchu talii?
chodzi o lend lease
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Andy »

Dzięki serdeczne! Czyli koniec końców dobrze kombinowałem. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Piehoo »

Mam pewną wątpliwość co do edycji 1914 i walki kilku narodów na jednym polu. Dla przykładu: na jednym polu znajduje się armia włochów i anglików. Ja atakuje ich niemcami, więc:
a)obydwoje mogą zagrać przygotowaną kartę obrony;
b)wybieram którego z nich atakuję i tylko jeden z nich może zagrać;

Jedyne co znalazłem w instrukcji to: "po wygranej walce usuwa się wszystkie figurki z danego pola"
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Andy »

Gry nie mam, więc opieram się tylko na tekście z instrukcji:
Instrukcja na s.26 pisze:During a land battle, the defender can use prepared Reinforce
Army cards to prevent its Armies from being removed.
(...)
During a sea battle, the defender can use prepared Reinforce
Navy cards to prevent its Navies from being removed.
Liczba mnoga przy armiach i flotach broniącego się (Armies, Navies) wskazuje wg mnie jednoznacznie, że można używać przygotowanych kart dla każdej broniącej się armii.
A skoro:
Instrukcja na s.11 pisze:A country can never have more than one piece in a space.
to zagrywać te karty może każdy właściciel armii znajdującej się na atakowanym obszarze. Czyli w Twoim przykładzie karty mogą zagrać obaj gracze, włoski i brytyjski.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Piehoo »

Andy pisze:Gry nie mam, więc opieram się tylko na tekście z instrukcji:
Instrukcja na s.26 pisze:During a land battle, the defender can use prepared Reinforce
Army cards to prevent its Armies from being removed.
(...)
During a sea battle, the defender can use prepared Reinforce
Navy cards to prevent its Navies from being removed.
Liczba mnoga przy armiach i flotach broniącego się (Armies, Navies) wskazuje wg mnie jednoznacznie, że można używać przygotowanych kart dla każdej broniącej się armii.
A skoro:
Instrukcja na s.11 pisze:A country can never have more than one piece in a space.
to zagrywać te karty może każdy właściciel armii znajdującej się na atakowanym obszarze. Czyli w Twoim przykładzie karty mogą zagrać obaj gracze, włoski i brytyjski.
Dzięki! W międzyczasie jeden z użytkowników bgg potwierdził mi że jest tak jak mówisz.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Andy »

Wytęż wzrok i znajdź różnice:
Instrukcja QG na s.3 pisze:Each country’s deck is shuffled and the player draws 10
cards. The player must put 3 cards into the country’s discard
pile, leaving each country a hand of 7 cards.
Instrukcja QG1914 na s.5 pisze:Shuffle and draw 10 cards from your Power’s deck. Examine the
cards you drew and choose 7 of them to be your opening hand.
Place the remaining 3 cards on the bottom of your draw deck.
Ciekaw jestem, czy zwróciliście uwagę na różnicę - ja ją "odkryłem" zupełnie przypadkowo. Odrzucanie kart z ręki startowej w QG1914 jest jednak nieco mniej bolesne, skoro mają one szansę później do nas wrócić. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 448
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 46 times

Re: Quartermaster General

Post autor: grabol »

Pytanie o interpretację…

QM1914
Niemiecki status
Easter Rising of Ireland
When this card is FIRST played to the table BBB and gain +1 VP. During each Scoring Round, gain +1 VP if the UK does not have an Army in Ireland.

B - palenie 1 karty Brytyjczyka.

Wątpliwość dotyczy pierwszego zdania. Jak je rozumiecie…? Kiedy zachodzi ten warunek?
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 64
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Quartermaster General

Post autor: Flank3r »

grabol pisze: 13 cze 2024, 20:35 Pytanie o interpretację…

QM1914
Niemiecki status
Easter Rising of Ireland
When this card is FIRST played to the table BBB and gain +1 VP. During each Scoring Round, gain +1 VP if the UK does not have an Army in Ireland.

B - palenie 1 karty Brytyjczyka.

Wątpliwość dotyczy pierwszego zdania. Jak je rozumiecie…? Kiedy zachodzi ten warunek?
Od razu po zagraniu karty, gracz brytyjski jednorazowo odrzuca 3 karty a Niemiecki dostaje VP.
Reszta tekstu ma efekt stały co rundę punktacji.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 448
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 46 times

Re: Quartermaster General

Post autor: grabol »

Tylko dlaczego jest „FIRST”?
ODPOWIEDZ