Uniwersalna gra planszowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Onwave »

Witam,

Nie jestem zaznajomiony zbytnio w temacie planszówek, ale chciałbym sprawić sobie jakiś tytuł ze względu na chęć czasami pogrania ze znajomymi.
Sporo czytałem, jednak nadal nie mogę trafić tej jednej.
Chciałbym żeby starczyła na długo,by chętnie chciało się do niej wracać :)

Kryteria:
- fajnie gdyby była grywalna od 2 do 6 osób,
- przygodowa w klimatach fantasy (jednak otwarty na wszelkie propozycje)
- fajnie żeby gracze jednak mieli na siebie jakiś wpływ, pozytywny - negatywny (niech coś się dzieje ;) )
- żeby można było w nią zagrać więcej niż raz. Może pewna losowość w rozgrywkach? Nieliniowość to będzie duża zaleta.
- Ze względu, że osoby grające to przedział wieku 10-30 lat, chciałbym żeby wciągnęła i zaangażowała do gry każdego.
- najlepiej nie za prosta, żeby jednak trzeba było użyć głowy, ale też nie nazbyt skomplikowana by nie odstraszać,
- czas gry powiedzmy ok. 3h, wiadomo że dłuższe już dla wytrwalszych

Grałem i mam dostęp do Talisman. Sam klimat fajny, sporo bohaterów, na planszy coś się dzieje i jest cel, jednak po 3-4 grach po prostu nudziła się.
Runebound - zachęcająca, klimat itd. Jednak brak interakcji między graczami trochę odpycha, chociaż nie grałem więc być może się mylę i byłby to strzał w 10.

Mogę przeznaczyć ok. 200zł

Czy istnieje na tym świecie gra spełniająca takie warunki?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: bukimi »

Aż do 6 nie pójdzie (max 5) ale poza tym spełnia wymagania: Descent
https://boardgamegeek.com/boardgame/104 ... nd-edition

Jest fantasy, z atrakcyjnymi figurkami i sporą interakcją. Jeden gracz jest przeciwko wszystkim pozostałym.
Prowadzisz kampanię, której kolejne kroki zależą od wyniku danego scenariusza. Scenariuszy jest dużo, więc regrywalność jest bardzo dobra.
Dla wieku 10+ może być ciut za dużo negatywnej interakcji, ale za to ogólne zasady (możliwe akcje) są dość proste.
W 3 godziny rozegrasz chyba każdy scenariusz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Onwave »

Też myślałem o tej grze.

A coś żeby wszyscy nie znienawidzili jednej osoby podczas gry? :D
Może są jeszcze jakieś propozycje chociaż w jakimś stopniu spełniające te kryteria?
Ewentualnie jakieś polecane planszówki?
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Eltonos »

Może Eldritich Horror? Od 1-8 graczy (choć powyżej 4 nigdy nie grałem, 6 wydaje mi się że to max), gra mocno przygodowa osadzona w świecie Cthulu, negatywna interakcja nie występuje - gra to kooperacja, gracze razem w drużynie starają się powstrzymać Przedwiecznych. Pewna doza losowości (kostki). Regrywalność spora - różni Przedwieczni, badacze, karty mitów. Większość kart ma opisy, klimat jest. Gra na 4 badaczy to czas ok. 2-3 h. Najlepiej od razu kupować z dodatkiem "Zaginiona wiedza".

Blood Rage - gra każdy na każdego, dużo negatywnej interakcji. Walka o regiony w klimacie Wikingów z elementami fantasy. Od 2 do 5 graczy (5 tylko po zakupieniu dodatku). Gra stosunkowo prosta, ale nie prostacka. Po dwóch turach wszyscy wiedzą jak grać, natomiast jak grać żeby wygrać człowiek uczy się z każdą partią - przed każdą rundą odbywa się dobór kart, których poszczególne zestawienie może ładnie ze sobą współdziałać, możliwość stosowania różnych strategii (np. karty punktujące za wygrywanie walk lub też za ich przegrywanie). Czas gry ok. 1,5 h. Cena gry wykracza troche ponad budżet, ale korzystając ze zniżek czy promocji, można prawie do 200 zł zejść.

Z gier lżejszego kalibru możesz sprawdzić: 7 cudów świata, Misja Czerwona Planeta,
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Azriel »

Onwave pisze:Też myślałem o tej grze.

A coś żeby wszyscy nie znienawidzili jednej osoby podczas gry? :D
Może są jeszcze jakieś propozycje chociaż w jakimś stopniu spełniające te kryteria?
Ewentualnie jakieś polecane planszówki?
W Descenta można też grać wszyscy vs gra przy użyciu aplikacji, jeżeli pełna kooperacja Wam odpowiada ;)
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: wok »

Small world - do 5 graczy. Przy 200 złotych można dobrać do gry podstawowej jakieś dodatki i wtedy liczba ras i cech rośnie znacząco co zmniejsza liniowość. Jednak jedyna interakcja polega na atakowaniu lub nieatakowaniu konkretnych pól kontrolowanych przez konkretnych graczy.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: bukimi »

Small World i Blood Rage to niezbyt trafne propozycje w kierunku gry przygodowej. Toć obie to typowe area control - wystawienie jednostek i walka o obszary.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Onwave »

Tematyka strategii typu walka o obszary i wystawianie jednostek może niestety odstraszyć znajomych :/
To osoby które nigdy nie grały, i nigdy nie interesowały się taką grą, a chciałyby raz na jakiś czas zagrać dla rozrywki.

Korsarze i Kupcy wydają się fajni, ale widzę że bardzo ciężko dostać tą grę. Może są podobne gierki?

Z tego co czytałem często powtarzające się tytuły z przygodówek na forum to Runebound, Mage Knight, Descent, Eldritich Horror, Robinson, Legendy Krainy Andor.
Eldritich Horror i Cthulu mimo wielu poleceń nie bardzo do mnie przemawia :(
Może Legendy Krainy Andor?

Ostatecznie na coś się zdecyduje, jednak fajnie poczytać polecenia osób, które przegrały więcej gier, niż tak jak ja tylko Talisman i Monopoly :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: bukimi »

Mage Knight chwilowo odpuść jeśli chcesz grać z osobami początkującymi. Samo tłumaczenie zasad zajmie Ci sporo czasu.

Robinson powinien być dobry. Też trzeba przebrnąć przez zasady, ale potem gra się płynnie w każdym gronie, choć niestety jest do maksymalnie 4 osób.
Niemniej jednak jest to "przygodówka" pełną gębą i coś co warto znać, jeśli chcesz poczuć powiew przygody nad planszą.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: c08mk »

Onwave pisze:...
Z tego co czytałem często powtarzające się tytuły z przygodówek na forum to Runebound, Mage Knight, Descent, Eldritich Horror, Robinson, Legendy Krainy Andor.
Eldritich Horror i Cthulu mimo wielu poleceń nie bardzo do mnie przemawia :(
Może Legendy Krainy Andor?
...
Runebound 3-cia Edycja jest znacznie ulepszoną wersją Talizmana lub lekkim Mage Knightem. Interakcja bardzo mała, przyszłe scenariusze mogą grę rozwinąć w tym kierunku. Aktualnie chyba max 4 graczy.

Descent 2-ga Edycja to ruch i walka. Może się wam spodobać po doświadczeniach z Talizmanem. W pełni co-op można grać albo z dokupionymi scenariuszami albo z appką. 4 bohaterów (ewentualnie +1 "zły" gracz)

Mage Knight na razie sobie odpuśćcie. Gra ma dość szczegółowo rozpisane zasady i trzeba przy niej na dłużej usiąść żeby móc zagrać i mieć z tego frajdę. Max 4 osoby ale przy tylu gra się będzie dłużyć.

Eldrith Horror tak na prawdę najbardziej pokrywa się z Twoimi wymaganiami. Niestety jeżeli piszesz, że klimat Ci nie pasuje to chyba lepiej odpuścić, ta gra polega właśnie na wyczuciu klimatu. 1-8 osób.

Robinson jest grą euro (w przeciwieństwie do Talizmana czy Eurobiznesu które są ameri). Euro = optymalizacja. Ameri = losowość. Zaletą Robinsona (co moim zdaniem zrobiło z niego międzynarodowy hit) jest wplecenie ameri w mechanikę gry - rzuty kośćmi, losowość z kart, ale nadal trzeba grać optymalizując, a nie tylko zdać się na rzut kością. Gra do 4 graczy. Zasady powiedziałbym do przejścia ale jest dużo niedopowiedzeń, starczy zobaczyć wątek zasad do Robinsona tu na forum czy na BGG.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: zix »

c08mk pisze:
Onwave pisze:...
Robinson jest grą euro (w przeciwieństwie do Talizmana czy Eurobiznesu które są ameri). Euro = optymalizacja. Ameri = losowość. Zaletą Robinsona (co moim zdaniem zrobiło z niego międzynarodowy hit) jest wplecenie ameri w mechanikę gry - rzuty kośćmi, losowość z kart, ale nadal trzeba grać optymalizując, a nie tylko zdać się na rzut kością. Gra do 4 graczy. Zasady powiedziałbym do przejścia ale jest dużo niedopowiedzeń, starczy zobaczyć wątek zasad do Robinsona tu na forum czy na BGG.
a faq do Robinsona nie załatwiał wszystkich problemów?
Na forum pojawiają się czasem pytania co do kwestii opisanych wprost w instrukcjach różnych gier :)
+ nie wiem czy nowa wersja gry nie wprowadzila nowej instrukcji.

Jak dla mnie - gra ma trochę szczegółów do zapamiętania, jednak bez tragedii.
W takim GoT jest tego sporo (np. kwestia statków: przejęcie portu = przejęcie statku, wsparcie statku w porcie może dotyczyć tylko walki na morzu itp), a nikt mi nie powie, że gra jest tego nie warta ;)
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Onwave »

Odnośnie wcześniejszych propozycji,
Descent jest troszkę za drogi jak dla mnie :/ Ale narazie w jego stronę się zwracam ze względu na brak innych gier.
LEGENDY KRAINY ANDOR wydają się ciekawe ze względu na swoją grywalność i sporo możliwości prowadzenia gry (tak wyczytałem), ale kooperacja tylko pozytywna.
Robinson i Eldritch polecany przez wielu, jednak to nie jest fantasy, a chciałbym coś w tym klimacie. Na pewno następny tytuł to będzie któryś z tych.
Runebound 3-cia Edycja wydaje się super, jednak ten brak interakcji :(


A jeszcze pytanie, gra przygodowa, najlepiej fantasy, aby gracze mogli konkurować ze sobą?
W sensie każdy ma swojego bohatera, mamy plansze i gracze starają się osiągnąć cele (pokonać bossa?), ale przy okazji przeszkadzają sobie podkradajac bonusy lub walcząc ze sobą.
Do tego potworki, rozwój postaci, najlepiej kilka scenariuszy + sporo przygod, wyzwan, potworow, postaci do wyboru.
Może być losowa, bo w końcu to przygodówka (niech los pokaże), na tyle by jednak gracz mógł "grać" w grę.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: bukimi »

Onwave pisze: A jeszcze pytanie, gra przygodowa, najlepiej fantasy, aby gracze mogli konkurować ze sobą?
W sensie każdy ma swojego bohatera, mamy plansze i gracze starają się osiągnąć cele (pokonać bossa?), ale przy okazji przeszkadzają sobie podkradajac bonusy lub walcząc ze sobą.
Do tego potworki, rozwój postaci, najlepiej kilka scenariuszy + sporo przygod, wyzwan, potworow, postaci do wyboru.
Może być losowa, bo w końcu to przygodówka (niech los pokaże), na tyle by jednak gracz mógł "grać" w grę.
To co piszesz znajdziesz w Mage Knight właśnie, ale zastanów się, czy na pewno chcesz angażować innych graczy w aż tak skomplikowany tytuł.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Onwave
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2016, 14:00

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: Onwave »

Szkoda, że nie wymyślili nic takiego... Zawsze można kupić inną grę i zmodyfikować do własnych zasad, ale to już nie to samo.
Właśnie taki jest Talisman, ale chcielibyśmy czegoś więcej do rozgrywki, czegoś ciekawszego, rozwijającego, z celem a nie ziewaniem przy bieganiu pionkiem dookoła planszy
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Uniwersalna gra planszowa

Post autor: c08mk »

Onwave pisze:Szkoda, że nie wymyślili nic takiego... Zawsze można kupić inną grę i zmodyfikować do własnych zasad, ale to już nie to samo.
Właśnie taki jest Talisman, ale chcielibyśmy czegoś więcej do rozgrywki, czegoś ciekawszego, rozwijającego, z celem a nie ziewaniem przy bieganiu pionkiem dookoła planszy
Runebound, oprócz walki pomiędzy graczami, spełnia te wymagania.

Możesz jeszcze zobaczyć Runewars. To jest duża epicka gra, do 4 osób. Rozwój bohaterów, area control, blef, mnóstwo figurek (choć są raczej małe), różne rasy i każda ma inne zdolności. Jak się ma ją nieograną to trzeba zarezerwować po 2 godz.+ na gracza.
ODPOWIEDZ