Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Ezechiel pisze:Zostanę raczej przy Duel im Dunkeln. Prostsze zasady, lepsze wykonanie, ciekawszy klimat i nie robi go FFG.
Naprawde masz tak, że możesz nie lubić jakiejś gry, bo jej wydawcą jest FFG? :-)

(abstrahując od faktu, że Memoira "robi" Days Of Wonder)
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Naprawde masz tak, że możesz nie lubić jakiejś gry, bo jej wydawcą jest FFG? Smile
Owszem. Pominąwszy gry z serii Silver Line (Cytadela, Przez Pustynię), FFG produkuje gry nie trafiające w moje gusta.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 577
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Post autor: miras23 »

ja tez tak mam, ze pominawszy gry ktore lubie, to reszty nie lubie :D
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Ezechiel pisze:Zostanę raczej przy Duel im Dunkeln. Prostsze zasady, lepsze wykonanie, i ciekawszy klimat.
Nie wiedziałem że Memoir'44 ma skomplikowane zasady. Poza tym zawsze wydawało mi się, że DoW w wykonaniu gier jest w czołówce. Dziwne są twoje argumenty, szczególnie że z pewnością Memoir'44 Air Pack nie miałeś w rękach, a porównujesz np. wykonanie.

Abstrahując od faktu że na DiD też jestem napalony :)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Jak widać są gust i guściki :)

Dla mnie serja gier Silver Line od FFG jest nie grywalna bo są jak dla mnie zbyt abstrakcyjne. Za to praktycznie każda inna ich pozycja to ciasteczko z mega klimatem.

Akurat za M'44 to nie przepadam (po doświadczeniach z ToI). Ale z tego co napisał Ezechiel to nie wiem czy miał z nim doczynienia wogóle...
Zasady banalne, aż zbyt banalne jak dla mnie. No i wykonanie gry przez DoW to najwyższy światowy poziom. Z tym dodatkiem Air bedzie napewno tak samo.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Akurat za M'44 to nie przepadam (po doświadczeniach z ToI). Ale z tego co napisał Ezechiel to nie wiem czy miał z nim doczynienia wogóle...
Czytałem instrukcję, widziałem kilka rozgrywek na konwentach. W porównaniu do instrukcji DitD, czy do Twilight Struggle ta od M' 44 pozostawia dużo do życzenia. O zbalansowaniu scenariuszy nawet nie wspomnę.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

a wolisz scenariusze historyczne, czy zbalansowane? Bo to się niestety w dużej mierze wyklucza. Takie życie.
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Ezechiel pisze:Czytałem instrukcję, widziałem kilka rozgrywek na konwentach. W porównaniu do instrukcji DitD, czy do Twilight Struggle ta od M' 44 pozostawia dużo do życzenia. O zbalansowaniu scenariuszy nawet nie wspomnę.
No i znowu te Twoje argumenty są takie trochę "kulą w płot".
Instrukcja do Memoira napisana jest bardzo dobrze. Jasno, klarownie z odpowiednimi przykładami. Po jednokrotnym jej przeczytaniu nie ma najmniejszych wątpliwości o co chodzi i jak grać (w przeciwieństwie do wspomnianego przez Ciebie Twilight Struggle).
W ogóle instrukcje gier DOW powinny być wzorem dla innych wydawców.

A o zbilansowaniu scenariuszy pisał już Muttah... Albo rybki, albo akwarium :-)

Aha... I żeby nie było, że uważam Memoira za grę pozbawioną wad.
Wręcz przeciwnie - ma ich całkiem sporo. Tyle tylko, że żdnej znich nie wymieniłeś.

Tradycyjnie lacze dwa posty w jeden - Don Simon
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Post autor: uyco »

W 2 numerze ŚGP pojawiła się informacja nt. polskiego wydania M44. Czy coś wiadomo na ten temat?
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Właśnie rozpocząłem przygodę z Memoir 44 i mam pytanie o kilka rozkazów.
Z góry proszę o wyrozumiałość. :oops:
1.Behind Enemy Lines - czy aktywowana tą kartą jednostka może przeprawić się przez rzekę?
2.Artillery Bombard - czy po zagraniu tej karty można też przenieść artylerię z bunkrów.(sytuacja hipotetyczna ,bo w grze jest to raczej nieopłacalne) ?
3.Counter-Attack- czy można powtórzyć rozkazy przeciwnika wykonane przy pomocy "Tactic Cards",czy tylko rozkazy wg. Kart Sekcji.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Memoir'44

Post autor: Larry »

1. Tak
2. Nie
3. Tak

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Czy ktoś dysponuje tłumaczeniem instrukcji do dodatku "Air Pack" ?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Memoir'44

Post autor: bogas »

GagarKhan pisze:Czy ktoś dysponuje tłumaczeniem instrukcji do dodatku "Air Pack" ?
rebel.pl dysponuje :)
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... 20maly.pdf
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Memoir'44

Post autor: shadowrun »

Memoir'44 to gra skierowana raczej do osób nie przykładających wielkiej wagi do realizmu odwzorowania pola bitwy. I tak podchodząc do tej pozycji można się dobrze bawić. Tylko zastanawiam się do jakiego typu graczy M'44 jest skierowana? Maniacy tematyki IIWŚ grę będą omijać, a zwykli gracze raczej nie lubią strategii osadzonych w tych czasach. Prostota zasad jest chyba w tym przypadku największą wadą, a szkoda bo wykonanie gry jest bardzo dobre!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Nataniel »

Nie wiem jakiego typu graczem ja jestem, ale mi M44 bardzo pasuje :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Memoir'44

Post autor: waffel »

shadowrun pisze:zwykli gracze raczej nie lubią strategii osadzonych w tych czasach.
Kto to jest "zwykły gracz" i dlaczego nie lubi strategii (ja bym nawet nie nazwał M44 strategią) w "tych czasach"? Wiemy już, że to nie Nataniel :) Przepraszam, że się czepiam, ale czasem ciężko mi zostawić w spokoju takie cudaczne uogólnienia.

Flame on.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Jestem wg tego postu pewnie niezwykłym graczem,bo uwielbiam tematykę II WŚ i bardzo lubię Memoira 44 .
Raczej nie pasuję do Twojej "szuflandii".
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Memoir'44

Post autor: shadowrun »

No i cieszę się że są ludzie dobrze bawiący się przy tej grze :P
Dla mnie M'44 zawiera kilka udziwnień które jednak mnie irytują, np. przyznawanie PZ za wykończenie oddziału wroga, co powoduje że celem jest polowanie na jednostki rywala, a nie wykonywanie zadania. Drugi zarzut - jednostka "jednofigurkowa" ma taką samą wartość atak jak "czterofigurkowa". Niby szczegół ale trochę mnie to odrzuca.
Wracając do mojej szuflandii, może faktycznie źle się wyraziłem używając określenia "zwykły gracz". Miałem na myśli graczy rzadko zasiadających do planszówek, graczy których trzeba trochę namawiać na rozgrywkę! Z mojego doświadczenia wiem że ciężko przekonać takie osoby do strategii o takiej tematyce.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Nataniel »

Nie wiem co to za doswiadczenie... Na wszelkich pokazach planszowek - czy to na konwentach (milosnicy fantastyki) czy na imprezach masowych (pokazy w IKEA, na Jarmarku Dominikanskim, itp.) Memoir '44 cieszy sie zawsze olbrzymim zainteresowaniem -- w szczegolnosci wsrod ojcow z synami.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Memoir'44

Post autor: shadowrun »

Nie mam na myśli ludzi odwiedzających takie miejsca, bo takie osoby raczej są bardzo chętne do gry.

Nataniel, czy jest gra której nie lubisz?? :D
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

I tu się pewnie zdziwisz gdyż moja młodsza córka wprost nie znosi gier z czołgami i karabinami,czyli tradycyjnie tzw. wojennych ,natomiast w Memoir gra bardzo chętnie.
Co ciekawe mimo bardzo podobnej mechaniki średnio lubi BattleLore ,który ma ładniejszą planszę i klimat fantasy....
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Lord_Kristof »

Takie pytanie do was - jeśli nie interesuje mnie za bardzo żeby gra miała klimat II Wojny Światowej i jestem gotów wydać więcej niż kosztuje Memoir, to czy nie lepiej będzie dla mnie, jeśli kupię Battlelore'a? Szczególnie że i tak to planuję.
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Memoir'44

Post autor: waffel »

Ja odradzam BL bo ma tragicznie długi setup. Tak długi, że wolę zagrać w coś innego niż się męczyć (chociaż gdyby kto inny ustawiał i sprzątał a ja tylko grał, to nie odmówię:D) Podobno bardzo dobrą grą z systemu Commands and Colors jest C&C:Ancients, ale nie grałem. Na pewno jest najwyżej na BGG :)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Ja na przykład bardzo lubię klimaty II Wojny i może dlatego częściej grywam w Memoir,ale BattleLore też daje sporo radochy. Długi Setup można rozwiązać trzymając figurki w pudełku z przegródkami.
BattleLore mimo podobnej mechaniki wymaga zupełnie innego planowania ruchu (pomijam tu równie duży element losowy) ,duże znaczenie ma grupa oddziałów (wpływ na odwagę) ,a walka głównie toczy się w zwarciu. W Memoir walka w zwarciu to już raczej ostateczność.
Sama plansza jest ładniejsza i bardziej klimatyczna, a figurki aż się proszą o pomalowanie

Jeżeli nie przeszkadza Ci baaardzo duża losowość ,a lubisz klimaty bitwy średniowiecznej zmiksowanej z fantasy i odrobiną RPG to kupuj śmiało BattleLore.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Memoir'44

Post autor: Geko »

Ja nie bardzo czuję znaczące różnice w długości rozkładania Memoira i BattleLore'a. I tu i tu trzeba wyłożyć żetony terenu i masę figurek.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ