Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Etain
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2016, 05:36

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Etain »

A jak tak przegladam ceny sklepow plus te ewentualne rabaty to nie sadzicie ze cenowo to lepiej wypada na allegro ?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vinnichi »

Tylko nie wszystko na allegro jest dostępne takie hity oczywiście można kupić bed bawienia się w jakieś rabaty ale jeśli już potrzebujesz kupić coś mniej popularnego to warto mieć rabat, poza tym ja np.wolę zakupy w stałym punkcie.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 512
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Retro »

Etain pisze:A jak tak przegladam ceny sklepow plus te ewentualne rabaty to nie sadzicie ze cenowo to lepiej wypada na allegro ?
Na alledrogo to najtaniej znalazłem za 346zł z wysyłką a przy swoim rabacie w 3trolach to mam za 312zł
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Etain
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2016, 05:36

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Etain »

Retro pisze:
Etain pisze:A jeszcze pytanie z innej beczki :D
Zdradzi ktoś tajemnicę jak dostać taki 17% rabat o którym ktoś pisał kilkanaście stron wcześniej :) ?
Do jutra idzie zmontować coś podobnego w 3trolle , wychodzi coś koło 312zł z darmową wysyłką
O no to na allegro za tyle sie na pewno nie kupi. Z tego co widzialem najtaniej z wysylka 340zl
Etain
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2016, 05:36

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Etain »

Retro pisze:
Etain pisze:A jak tak przegladam ceny sklepow plus te ewentualne rabaty to nie sadzicie ze cenowo to lepiej wypada na allegro ?
Na alledrogo to najtaniej znalazłem za 346zł z wysyłką a przy swoim rabacie w 3trolach to mam za 312zł
No ale niestety ja nie mam w ogole rabatu, a na stronie 3trolli cena jest 365zl
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: KrzysiekL »

Etain pisze:
Retro pisze:
Etain pisze:A jak tak przegladam ceny sklepow plus te ewentualne rabaty to nie sadzicie ze cenowo to lepiej wypada na allegro ?
Na alledrogo to najtaniej znalazłem za 346zł z wysyłką a przy swoim rabacie w 3trolach to mam za 312zł
No ale niestety ja nie mam w ogole rabatu, a na stronie 3trolli cena jest 365zl
Jeszcze powinien działać kod -9%: nowyrok
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Etain pisze:
Retro pisze:
Etain pisze:A jak tak przegladam ceny sklepow plus te ewentualne rabaty to nie sadzicie ze cenowo to lepiej wypada na allegro ?
Na alledrogo to najtaniej znalazłem za 346zł z wysyłką a przy swoim rabacie w 3trolach to mam za 312zł
No ale niestety ja nie mam w ogole rabatu, a na stronie 3trolli cena jest 365zl
Trzeba dobrze poszukać na google: 330 zł:

http://planszosfera.pl/index.php?main_p ... ts_id=1341
http://www.xjoy.pl/posiadlosc-szalestwa ... dycja.html
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: crsunik »

Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

W końcu i do mnie dotarła druga edycja Posiadłości Szaleństwa. Na tytuł nakręciłem się bardzo, bo z całego "Arkham Files" MoM moim zdaniem buduje najlepszą atmosferę. Powiem wprost - Jestem rozczarowany.
Rozegrałem już kilkakrotnie 2-3 scenariusze. Ich zróżnicowanie jest niewielkie i uważam, że niewykorzystanie kafelków z pierwszej edycji to strzał w kolano. Tak - zaznaczyłem w opcjach, że jestem posiadaczem pierwszej edycji i wszystkich dodatków. Maksymalnie w pierwszym scenariuszu pojawiły mi się tylko dwa kafelki z podstawki 1st ed. Przecież z takiej ilości elementów posiadłość Vanderbildów mogła być trzy razy większa. Idąc dalej. Pudełko zawiewa więcej powietrza niż elementów. Jakość wykonania figurek jest tragiczna - mają mało detali za to mnóstwo niedoróbek. Nawet do konwertera muszę się doczepić. Robimy wsteczną kompatybilność - bomba, tylko czemu nie uwzględniamy kultystów? No tak... w drugiej edycji przecież też są - dokładnie takie same figurki, więc po co? Słabo. Bardzo słabo. Liczę na to co przyniosą dodatki. Szkoda, że na tłumaczenia trzeba tak długo czekać. Niestety jestem beznadziejnym przypadkiem. FFG wyhodowało sobie we mnie takiego klienta, że mimo rozczarowania drugą edycją Posiadłości Szaleństwa, na pewno sięgną po kolejne rozszerzenia... shame... SHAME!

Obrazek

Szlak mnie trafia, kiedy obok mnie leży sterta niesamowicie szczegółowych kafelków, a w grze wykorzystuje ich tylko kilka. Krótko - jak za tą cenę odradzam. Za 250zł - zrobicie świetny deal.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bea »

A ja jestem po drugiej rozgrywce i gra mi się coraz bardziej podoba! Po pierwszej, przyznam, że mimo zachwytu tematem, byłam nieco sceptycznie nastawiona do mechaniki i stopnia użycia komputera. Jak graliśmy za drugim razem to sama postanowiłam obsługiwać aplikację i czytać wszystkie teksty. Naprawdę baaardzo ważne jest aby komputer był niedostępny dla wszystkich poza osobą prowadzącą, bo bardzo rozprasza i odciąga od planszy i robi się z tego gra komputerowa. Drugą ważną rzeczą jest żeby nie szczędzić czasu na dokładne czytanie wszystkich opisów i flavour tekstów. Gdy pomijamy opisy, lub czytamy je szybko i pobieżnie, żeby skrócić czas rozgrywki, gra zaczyna udawać marne euro. Pewnie dla wielu jest to oczywiste, ale ja, zatwardziały euro gracz, dopiero zaczynam odkrywać te burzliwe wody przygodówek. Kiedyś, jakiś czas temu, zostały mi pokazane klasyczne gry przygodowe, ale tak na szybko, odarte z klimatu, z ziejącym szkieletem mechaniki turlania kośćmi - i mi się bardzo nie spodobały. Dobrze że wróciłam do nich po czasie z innym podejściem :).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vinnichi »

Ja się nie nastawiałem na nic konkretnego, dlatego może pozytywnie się zaskoczyłem, szczególnie przy drugim scenariuszu. Aplikacja nie psuje nam zabawy, wręcz przeciwnie ułatwia życie, nie mogę doczekać się kolejnych sesji, fajnie że to już pełna kooperacja i wszyscy walczą razem, gramy z dzieciakami i mity aż się kurzą z planszy. Widać że ludzie mieli różne oczekiwania i niektórych rozczarowała Posiadłość, ja jednak nie żałuję wydanej kwoty i na pewno pójdę w dodatki. W sumie to nie bardzo wiem co mogło by być bardziej klimatycznego? Nie przeszkadza mi rozegranie kolejny raz scenariusza na podobnym układzie kafelków. Z opisu dodatku wynika, że kafelki będą się zmieniać w trakcie gry, więc może być jeszcze fajniej.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Coen »

Gra jest u mnie wysoko na liście "zastanawiam się nad zakupem" ;)
Czy do jeszcze większego wczucia się w temat warto przeczytać jakąś książkę w tematyce Cthulu? :D Jeśli tak, to za jaką się zabrać?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Archiwista »

Nieodmiennie zostaną pewnie polecone:
"Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści" i "Przyszła na Sarnath zagłada" w przekładzie Macieja Płazy

Jeżeli, dzięki lekturze konkretnych pozycji bardziej się wkręcasz w klimat...sądzę, że te podane powyżej mogą tylko pomóc ;-)
Arius
Posty: 1427
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 305 times
Been thanked: 165 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Arius »

Ja jestem po trzech pierwszych scenariuszach i:
Pierwszy jako wstępniak podobał mi się (jako wstępniak).
Drugi mnie nakręcił pozytywnie.
Trzeci na swój sposób zachwycił.
Nie mogę się doczekać kolejnego, a potem na pewno zagram kilka razy w 3 i 2 (tym bardziej, że zakończył się porażką).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

@Coen
Opowiadanie "Widmo nad Innsmouth", dwa z czterech podstawowych scenariuszy rozgrywają się w tym miasteczku. Ogólnie Posiadłość Szaleństwa jest bardzo przystępna fabularnie i nie oczekuje od graczy znajomości literatury, opisy będą zrozumiałe nawet dla osób, które nie czytały Lovecrafta. Dużo więcej niezrozumiałych opisów znajdziesz w Eldritch Horror, ale tam są pierdyliardy spotkań w różnych miejscach i światach, więc siłą rzeczy przewija się mnóstwo nawiązań do przeróżnych mitologii, wierzeń, istot, postaci, przedmiotów itd.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Archiwista pisze:Nieodmiennie zostaną pewnie polecone:
"Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści" i "Przyszła na Sarnath zagłada" w przekładzie Macieja Płazy

Jeżeli, dzięki lekturze konkretnych pozycji bardziej się wkręcasz w klimat...sądzę, że te podane powyżej mogą tylko pomóc ;-)
Podpisuję się wszystkimi mackami pod tym co napisał Archiwista. Zacznij najpierw od "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opo­wie­ści" a potem przeczytaj "Przyszła na Sarnath zagłada". Pierwszy zestaw opowiadań jest podobno najlepszy jeśli chodzi o H.P. Lovecrafta, drugiego jeszcze nie czytałem (czekam na zamówioną książkę). Nie warto brać innych przekładów ponieważ Maciej Płaza jest najlepszym tłumaczem, posługuje się bardzo wyszukanym wręcz staropolskim słownictwem, co super oddaje klimat tamtej epoki.
Na dowód zerknij sobie na recenzję "Przyszła na Sarnath zagłada" http://www.hplovecraft.pl/2016/06/29/pr ... -recenzja/ i porównanie fragmentu jego tłumaczenia do tłumaczenia z Wydawnictwa Zysk i S-ka, dla mnie jest bezkonkurencyjny :)
Arius pisze:Ja jestem po trzech pierwszych scenariuszach i:
Pierwszy jako wstępniak podobał mi się (jako wstępniak).
Drugi mnie nakręcił pozytywnie.
Trzeci na swój sposób zachwycił.
Nie mogę się doczekać kolejnego, a potem na pewno zagram kilka razy w 3 i 2 (tym bardziej, że zakończył się porażką).
Mój ulubiony to 4 scenariusz, jest najdłuższy i w innym bardziej detektywistycznym klimacie. Tylko imho jest trochę za łatwy, ale ja sobie wprowadziłem dodatkową utrudniającą zasadę :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vinnichi »

Tylko pamiętaj że wersja Lovecrafta w wydaniu FFG to bardziej Indiana jones ;-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

vinnichi pisze:Tylko pamiętaj że wersja Lovecrafta w wydaniu FFG to bardziej Indiana jones ;-)
W Posiadłości nie jest już aż tak Indiana Jonesowo jak w EH :), natomiast faktycznie za dużo rozwiązań siłowych, brakuje mi tu lepszej mechaniki uciekania i przede wszystkim ukrywania. Lepszy pod tym względem jest Horror w Arkham Gra Karciana.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vinnichi »

no właśnie, mogliby dodać więcej nawiązań do postaci, którymi gramy tak jak w AH LCG każda postać ma jakieś psychiczne osłabienia.
Spoiler:
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Dzisiaj skończyłem malować badaczy z pierwszej edycji i akurat przyszedł kurier z drugą, yay! Nie mogę się doczekać aż ją odpalę, prawdopodobnie jeszcze dzisiaj. Pierwsza edycja była świetna, to gra która po latach przerwy ściągnęła mnie z powrotem do tego hobby. Zobaczyłem ją na półce sklepowej w galerii handlowej i stwierdziłem, że nie mogę wyjść bez tego pudła. Za czasów jak w czasach szkolnych grałem w bitewniaki i później planszówki to nie było, albo ja nie kojarzę, żadnego tytułu o Cthulhu z figurkami. Niestety, gra przez swój setup i potrzebę roli mistrza tajemnic (do którego roli sam nigdy się nie poczuwałem) nigdy nie trafiła na stół (tak, nigdy, choć zagrałem kilka razy u znajomego, który też ma swoją kopie i nie ma nic przeciwko prowadzeniu mrocznej narracji i tajemnic). Nie sprzedałem jej z sentymentu, ale zrezygnowałem z nadziej, że wyszoruję stołem kafelki planszy i ktoś podczas gry wyleje mi piwo na karty. Druga edycja załatwia praktycznie cały problem. Teraz mogę usiąść z Lubą wieczorem przy świecach i nie martwić się o narracje, bo aplikacja zrobi to za mnie dużo lepiej. Dodatkowo pierwsza edycja nie idzie na marne, a wręcz warto ją mieć dla powiększenia kolekcji badaczy i większej regrywalności scenariuszy poprzez rozkład mapy. Długo się wstrzymywałem od zakupu właśnie przez tę apkę, bo za pierwszym razem jak ją odpaliłem to mnie odrzuciła, ale jak obejrzałem fragment gry w necie to stwierdziłem, że jest genialna!

Dobra, nakręciłem się jak bączek w misce, wygadałem do internetu, teraz czekać aż wieczorem odpalę i trzymać kciuki, żeby w praktyce gra nie zawiodła :roll:
szczudel
Posty: 1446
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: szczudel »

Zawszę mówię, że Posiadłość Szaleństwa najlepiej oddaje Przypadek Charlesa Dextera Warda. Jest najbardziej podobny konstrukcją do gry. Jest nawet posiadłość :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

vinnichi pisze:no właśnie, mogliby dodać więcej nawiązań do postaci, którymi gramy tak jak w AH LCG każda postać ma jakieś psychiczne osłabienia.
Spoiler:
W zasadzie w 3 scenariuszu też jest taki potwór ;)
szczudel pisze:Zawszę mówię, że Posiadłość Szaleństwa najlepiej oddaje Przypadek Charlesa Dextera Warda. Jest najbardziej podobny konstrukcją do gry. Jest nawet posiadłość :)
2 i 4 scenariusz ewidentnie nawiązują do "Widma nad Innsmouth", nawet występuje kilka postaci z tego opowiadania :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Archiwista pisze:Nieodmiennie zostaną pewnie polecone:
"Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści" i "Przyszła na Sarnath zagłada" w przekładzie Macieja Płazy
Lepiej nie można było tego ująć! :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
szczudel
Posty: 1446
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: szczudel »

Quba40 pisze:2 i 4 scenariusz ewidentnie nawiązują do "Widma nad Innsmouth", nawet występuje kilka postaci z tego opowiadania :)
Rozegrałem drugi scenariusz i faktycznie przed graniem w niego KONIECZNIE należy przeczytać opowiadanie Widmo nad Innsmouth. Myślałem, że niczym w 1ed będą tylko kafelki domostwa i ogrodu i klimat opowiadań nie będzie zachowany a tu taka niespodzianka. A tutaj mamy pełnoprawne uliczki. Dla mnie kosmos. Wracając do samego scenariusza i klimatu książki. Zaraz na początku coś próbuje wytrychem otworzyć drzwi pokoju (żaden to spoiler bo to część wprowadzenia ). Mówię do żony, że w książce tak było i trzeba było spadać :). Niespotykaną Immersja jak dla mnie.

Co do samego scenariusza powinienem czuć się oszukany bo szło nam fenomenalnie a nagle okazało się, że wszystko idzie w diabły. A czuję się podjarany i mam ochotę na więcej.
Spoiler:


Doszliśmy do wniosku, że scenariusze na wysokim poziomie trudności będziemy pokonywać z dodatkowym Badaczem, którego nie widzi aplikacja (ale wszystko musi robić zgodnie z zasadami). W ten sposób obniżymy sobie poziom trudności (do komfortowego dla nas) zachowując możliwość cieszenia się każdym smaczkiem fabularny
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vinnichi »

Końcówka jest najgorsza wręcz irytująca :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ