Najlepsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: TV3 »

Już pomijam, że praktycznie przy każdej mam jakieś "ale" bądź wątpliwości, czasem wynikają one w większej mierze z mojej (nad)interpretacji (by nie powiedzieć ułomności intelektualnej), ale w zasadzie w każdej, którą poznałem, są byki albo/i niejednoznaczne kwestie. Nawet @#$% w Liście Miłosnym :lol: . Nawet do Mr Jacka można się doczepić (5 zasad na krzyż).

Zatem odświeżę temat DOBRYCH INSTRUKCJI, by wspomnieć delikatnie o Cesarskim Kurierze (choć tu oczywiście wątpliwości miałem, ale to dopiero moja bodaj druga "normalna" gra była, musiałem się nauczyć czytać instrukcje).

Za to z całą mocą wspomnę o Wysokim Napięciu. Półtora raza przeczytana i gra śmigała że ho. Jasna, dokładna, logiczna.

Co prawda do dziś nie wiem, dlaczego dodatkowego domu nie dodali... ale to drobiazg ;)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: mikeyoski »

Marco Polo. Dla mnie wzór. Najlepsze, że przebieg rundy to w zasadzie ostatnia strona :-) Grand Austria Hotel też jest niezła (nie licząc błędu w polskiej wersji w przygotowaniu gry)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: detrytusek »

mikeyoski pisze:Marco Polo. Dla mnie wzór. Najlepsze, że przebieg rundy to w zasadzie ostatnia strona :-) Grand Austria Hotel też jest niezła (nie licząc błędu w polskiej wersji w przygotowaniu gry)

Tapnięte z espiątki
GAH ma mylące opisy ikon. Nawet to poruszałem w wątku z zasadami.
Jak dla mnie mistrzostwem jest instrukcja do Gallerista.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: malekith_86 »

dla mnie poza tym czy instrukcja nie ma błędów istotne jest to jak się ją czyta
i moim zdaniem wzorem jak powinna być napisana instrukcja jest Scythe
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: louiscyphre »

Concordia
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Aville »

Lekka gra, ale instrukcja wzorowa - Teby.
Czytałam wersje angielska, koleżanka równolegle polską, i miła niespodzianka - w polskiej instrukcji były wtrącenia w nawiasach, których nie było w wersji angielskiej, a które wyjaśniały watpliwosci oryginalnej instrukcji dokładnie tam, gdzie powinny. Wspaniała sprawa. Rzadko się Rebelowi takie zgrabne instrukcje zdarzają :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: krzyss »

Belfort - raz przeczytałem i wiedziałem jak grać. Instrukcja wręcz napisana idealnie.
Wsiąść do Pociągu - instrukcja OK.
Nowy Jork 1901 - instrukcja OK.
Metropolia - instrukcja OK.
Talisman - instrukcja OK.
Cytadela - instrukcja OK.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: kastration »

Cyklady, Zimna Wojna, LE: Alien, Friedrich, Wyścig do Renu, Rattus. Bardzo szybkie przyswojenie zasad u mnie i współgraczy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 339 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Nidav »

Totalnie Alchemicy. Najlepsza instrukcją, jaką dotąd czytałem. Świetnie napisana, wszystko wytłumaczone jasno i klarownie, sensowne ułożenie poszczególnych zagadnień, a do tego cudowny humor wpleciony między wierszami. Jak dotąd chyba jedyna instrukcja, z której lektury czerpałem prawdziwą przyjemność. Kiedy tłumaczę ziomeczkom zasady kolejnych gier prawie nigdy nie cytuję instrukcji, a w tym wypadku zdarzyło mi się cytować chociażby dla heheszków pomiędzy wierszami (w szczególności, kiedy grałem z farmaceutą i analitykiem medycznym - heheszek o leku homeopatycznym wyjątkowo ich rozbawił).
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: fantazyn »

Gry Vlaada Chvatila (Dungeon Lords, Dungeon Petz, Space Alert, Galaxy Trucker, Mage Knight).
A szczególnie Dungeon Lords - aż żałuję, że jak tłumaczę gry nowym osobom to nie potrafię przenieść frajdy z czytania instrukcji (dialogi między postaciami są przezabawne). Humor i wyjaśnianie pewnych reguł, to wszystko ułatwia zapamiętywanie zasad.
Czytanie instrukcji to przyjemność w powyższych przypadkach : )
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: elayeth »

W tej kolejności:

1. Great Western Trail
2. The Gallerist
3. Vinhos

Powyższe gry są z kategorii cięższych euro, a instrukcje są bardzo dobrze przemyślane, czytelne i logiczne. W Great Western Trail są dodatkowo zaskakujące wyjaśnienia definicji... na zasadzie... jeśli dalej w instrukcji mowa o X... to mamy na myśli ... Uważam to za skrajnie pozytywny przykład dbałości o logikę i czytelność.

Moim zdaniem takie instrukcje jak Seasons, Small World, Neuroshima, Terra Mystica, Eclipse, Zimna wojna które wyżej wymieniliście (choć dobre, bo czytałem) nie są jednak w tej samej lidze, co wymienione wyżej. ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: detrytusek »

Zgadzam się. Liga wyżej. The Gallerist to jest dla mnie ideał. Wszystko czytelne i jasne po pierwszym przeczytaniu. Jeśli nie jest jasne to zapewne ktoś to przegapił, a napisane było (np ja ;) ). Jeśli się czegoś zapomni to wiadomo gdzie szukać. Dodatkowo bogate i równie czytelne pomoce gracza.
Vinhos podobnie choć G. jest bardziej przejrzysty wg mnie i brakuje pomocy gracza (niby to nie instrukcja ale podciągnąłbym jako element, który również uczy). GWT nie czytałem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: rafaelus »

detrytusek pisze:Zgadzam się. Liga wyżej. The Gallerist to jest dla mnie ideał. Wszystko czytelne i jasne po pierwszym przeczytaniu. Jeśli nie jest jasne to zapewne ktoś to przegapił, a napisane było (np ja ;) ). Jeśli się czegoś zapomni to wiadomo gdzie szukać. Dodatkowo bogate i równie czytelne pomoce gracza.
Vinhos podobnie choć G. jest bardziej przejrzysty wg mnie i brakuje pomocy gracza (niby to nie instrukcja ale podciągnąłbym jako element, który również uczy). GWT nie czytałem.
Ja też się zgadzam całkowicie. Instrukcja The Gallerist to najlepsza instrukcja, jaką czytałem. W Vinhos Deluxe trochę zmienili instrukcję w stosunku do wersji starszej i też jest bardzo dobrze napisana. I dołączyli pomoce dla graczy.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Hazegiant
Posty: 240
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Hazegiant »

Najlepsze:
Scythe - raz przeczytasz wiesz jak grać, raz powiesz współgraczom jak grać i praktycznie nie ma pytań

Dobre instrukcje:
wg mnie nie sztuka napisać dobrą instrukcję do łatwej gry więc raczej takie bardziej skomplikowane wezmę:
- Millennium Blades, poza jednym zawirowaniem w dziale z keywordami, wszystko jasne po przeczytaniu instrukcji
- Terra Mystica, odpowiedzi na pytania z reguły są w instrukcji po przeczytaniu raz, można juz zagrać
- Mechs vs Minions, bardzo ciekawie poprowadzona instrukcja a pewne elementy wcale nie są proste do wytłumaczenia
- Chaos w Starym Świecie, raczej bez pytań i płynna rozgrywka po przeczytaniu instrukcji
ODPOWIEDZ