Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Dina
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2017, 11:49

Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Dina »

Hej,

niedawno kupiliśmy z narzeczonym Alhambre.. na razie wydaje nam się trochę nudna i mało skomplikowana. Praktycznie cały czas gramy w Carcassonne z prawie wszystkimi dodatkami i jesteśmy zachwyceni, dlatego ciężko będzie to przebić :P Stąd nasze pytanie - czy Alhambra jest w stanie dorównać Carcassonne po zakupie dodatków, jeżeli tak to jakie najlepiej wybrać do gry dla 2 osób? Zastanawiamy się czy zainwestować w dodatki czy lepiej odpuścić jeżeli gra nudzi nam się już przy podstawowej wersji..

Z góry dzięki za opinie ;)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Aville »

Zagrać w wiecej osob ;) Mimo wszystko niestety jak widzicie gdzies, że na 2 osoby jest "gracz widmo", to lepiej sobie odpuscic, bo to znaczy, ze gra wymaga więcej osób. Są tylko nieliczne chlubne przypadki gdzie obsługiwalny dummy fajnie działa.
Dina
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2017, 11:49

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Dina »

Ok, a jakieś dodatki polecasz? ;)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Aville »

Nie mam wszystkich dodatków, ale nie zaobserwowałam wpływu tych, które mam, na jakość rozgrywki dwuosobowej :( wręcz przeciwnie, raczej wymagają zaangażowania większej liczby graczy (elementy licytacji, przeskakiwania kolejki itd.) :( Dla mnie to gra ktorej nie wyjmę na 2 osoby, niestety. Może obozy i warsztaty... ale one raczej nie zmienią odbioru gry, jeśli jest dla Was słaba w podstawowej formie.
Dina
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2017, 11:49

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Dina »

Właśnie dawno temu grałam w 3 osoby z 1 dodatkiem i mi się bardzo podobała.. tylko wtedy nie znałam jeszcze Carcassonne :P w takim razie chyba odsprzedamy tą grę, bo jednak zależy nam na czymś, w co można przede wszystkim grać we 2, bo tak najczęściej gramy.. ze znajomymi gramy teraz w Grę o Tron więc chyba nie ma sensu inwestować w dodatki do Alhambry żeby zagrać raz kiedyś ;)
A polecacie jakąś grę, w którą można grać w 2 osoby? Taką, która dorówna Carcassonne :P Słyszałam dobre opinie o Wyspie Skye, Osadnikach (Narodziny Imperium), co myślicie?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 259 times
Been thanked: 114 times

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: hamish »

Wyspę Skye zdecydowanie polecam. Bardziej elastyczna niż Carcassonne w kwestii dokładania kafli, ale jest fajny motyw licytacji o te właśnie płytki, który bardzo dobrze działa na dwie osoby, a dodatkowo też jest fajny twist przy punktacji, która co rundę uwzględnia zupełnie inne typy terenu czy kafelków, co z kolei zmusza graczy do planowania. I zasady... ech, pięć minut i gracie na poziomie PRO ;)

Fajna, kafelkowa gra, choć nie tak rozbudowana jak Carcassonne to Wikingowie (ale NIE Wojownicy Północy) Wolfganga Kramera. Świetny mechanizm z rondlem i zakupem kafelków, które umieszczamy w swoich "włościach" :) Bardzo dobra gra, be klimatu, ale z fajnymi meeplami w rogatych hełmach. Obecnie raczej dostępna na rynku wtórnym. Można czasem łapnąć za śmieszne pieniądze.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Żubr »

Tom Vasel kiedyś omawiał wszystkie dodatki po kolei. W zasadzie są to zestawy mikrododatków. Tutaj link do pierwszego https://www.youtube.com/watch?v=C5eCa7hpeW4
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Rafalm »

Ja z nieskomplikowanych gier kafelkowych polecam Kakao. Wyspa Skye moim zdaniem słabo chodzi na 2 osoby, bo tam jest mechanika oparta na licytacji, więc raczej lepsza przy większej ilości graczy (najlepiej chodzi na 4 osoby IMHO).

Weźcie tylko pod uwagę, że mnie Alhambra się bardzo podoba i uważam ja za dużo lepszą grę od Carcassonne. Ale wiadomo, o gustach się nie dyskutuje...

Natomiast jeżeli chcecie dobrą grę na dwie osoby, to polecam następujące tytuły dedykowane dla 2 graczy:
Patchwork
7 Cudów Świata: Pojedynek
Mr. Jack
Pola Arle

Ta ostatnia to już dość wysoka liga planszówkowa.
Dina
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2017, 11:49

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: Dina »

Dzięki za odpowiedzi :) w takim razie musimy się poważnie zastanowić na co wymienić Alhambrę :P
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Alhambra - jakie dodatki dla 2 osób?

Post autor: kisiel365 »

Musiałabyś sprezycować co lubisz: jakie mechaniki, czas rozgrywki, poziom losowości, interakcji (w tym negatywnej), ulubione tematy. Tak ogólnie z mojej strony:
- Kakao, podobne do Carcassone (być może nawet zbyt podobne) ale bardziej pasjansowe, dobrze się skaluje w całym zakresie 2-4 graczy, krótkie szybkie
- 7 Cudów Świata Pojedynek + dodatek - rewelacja (ten sam poziom złożoności i losowości co Carcassone, ale zupełnie inne), krótkie
- Le Havre dobrze działa w 2 osoby, trochę trudniejsza, ale bardzo dobra gra, dłuższe
- Osadnicy NI też mogą być, fajna gra, albo Stan 51 Master set (to samo, ale klimat postapokaliptyczny), albo Na Chwałę Rzymu, wszystkie dłuższe
- Tzolkin, trudność jak w Le Havre, ale gra jest epicka i dobrze na 2 osoby wychodzi
- Cywylizacja poprzez wieki III edycja, trudna, ale dobrze się gra w 2
- Istambuł się dobrze skaluje na 2 osoby, a jest dobrą, przyjemną grą
Z takich mniejszych:
- również polecam Patchwork, Splendor, Battleline
- kilka abstrakcyjnych: Quarto, Rój, Abalone, gry z serii GIPF
Dużo karcianek dobrze chodzi na 2 osoby, ale pytanie czy lubisz, np. Race for the Galaxy czy Might and Magic the Gathering (spece od karcianek niech lepiej doradzą, bo to nie moja domena)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ