Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: WRS »

To akurat nie jest argument - tak się może zdarzyć i w przypadku pokolejowego wybierania.

Jakoś mi się kojarzy, że na międzyPionku (wtedy właśnie!) szykowaliśmy karty równocześnie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: cezaras »

nie znam żadnego zapisu w instrukcji, który kazałby wybierać równocześnie.
Gracze wyvierają postaci po kolei. Gdyby działo się to równocześnie mogłoby się zdarzyć, że wyłożymy kartę postaci, która przed naszym ruchem zniknie z planszy.
To akurat nie jest argument - tak się może zdarzyć i w przypadku pokolejowego wybierania.
ale może być tak, że wzięlibyśmy daną postać ale tylko wtedy, gdyby była dostępna ta z większą inicjatywą itp.
dodatkowo zobaczenie co zrobią przeciwnicy ułatwia nam decyzję czy walczymy o inicjatywę czy nie...

i sprawdziłem w regułach. W polskim tłumaczeniu jak wół stoi "każdy z graczy w kolejności wyznaczonej ..."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: WRS »

Akceptuję wyjaśnienia. Niemniej jednak pytanie nader często bywa zasadne, bo tłumaczenia reguł nie zawsze są wierne.
Z polskiego wyleciała np. informacja o nieograniczonej dostępności zasobów (a w ang. jest!), co może wpływać na taktykę - np. chęć "wyczerpania" ryżu... A zgodnie z regułami jest to niemożliwe, bo żetony należy zastąpić czymkolwiek.

Dziękuję za upewnienie co do reguł!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: MataDor »

Mam 2 pytania co do zasad:

- czy 7 kart akcji tasujemy i rozkladamy w grupach (w zaleznosci od ilosci graczy) tylko na poczatku gry czy też robimy to na poczatku kazdej z 12 rund?

- po każdym zdarzeniu usuwamy po jednym poziomie z każdego niezamieszkanego pałacu, czy robimy to też w 2ch pierwszych turach kiedy jest "Peace/pokój" i nic się nie dzieje?

Z góry dzięki za pomoc :)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: WRS »

MataDor pisze:- czy 7 kart akcji tasujemy i rozkladamy w grupach (w zaleznosci od ilosci graczy) tylko na poczatku gry czy też robimy to na poczatku kazdej z 12 rund?
instrukcja na str. 3 pisze: Gra składa się z dokładnie 12 rund, które odzwierciedlają 12 miesięcy Roku
Smoka. Każda runda składa się z 4 faz, w podanej poniżej kolejności:
► 1 Faza: Akcja
[...]
► 1 Faza: Akcja
Na początku tej fazy należy potasować 7 kart akcji. Następnie umieszcza się
je, wciąż zakryte, w grupach na środku planszy.
Czyli na początku każdej rundy.
MataDor pisze:- po każdym zdarzeniu usuwamy po jednym poziomie z każdego niezamieszkanego pałacu, czy robimy to też w 2ch pierwszych turach kiedy jest "Peace/pokój" i nic się nie dzieje?
instrukcja na str. 8 pisze: Ruina
Po wydarzeniu każdy z graczy musi sprawdzić czy posiada jakieś niezamieszkane
pałace. W takim przypadku musi każdy niezamieszkany pałac zmniejszyć
o jedno piętro (oddaje je z powrotem do banku). Może to doprowadzić
do całkowitego zniszczenia jednopiętrowego niezamieszkanego pałacu.
Uwaga: Z racji tej zasady nie ma sensu budowanie jednopiętrowego pałacu bez dołączenia
do niego postaci w następnej fazie!
I do "wydarzeń" zaliczony jest także "pokój".
Czyli zawsze usuwamy.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Firenski »

- tasujemy i rozkładamy na początku każdej rundy
- o ile dobrze pamiętam to usuwamy poziom z każdego niezamieszkanego pałacu w każdej z 12 rund

edit: ups... Wojtek był pierwszy :D
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Bea »

Cytat z instrukcji:
Spośród 9 typów żetonów postaci 6 jest podzielone ze względu na doświadczenie. Zatem jest pośród nich 6 młodszych, mniej doświadczonych postaci (ich żetony mają mniej symboli i niższy koszt) oraz 4 starsze, bardziej doświadczone postaci (z większą ilością symboli i większym kosztem).
O co chodzi z tym kosztem? Przecież rekrutując postać nic nie płacimy...
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Majek10 »

Bea pisze:Cytat z instrukcji:
Spośród 9 typów żetonów postaci 6 jest podzielone ze względu na doświadczenie. Zatem jest pośród nich 6 młodszych, mniej doświadczonych postaci (ich żetony mają mniej symboli i niższy koszt) oraz 4 starsze, bardziej doświadczone postaci (z większą ilością symboli i większym kosztem).
O co chodzi z tym kosztem? Przecież rekrutując postać nic nie płacimy...
Koszt w tym wypadku to wartość na torze pierwszeństwa.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Bea »

Majek10 pisze:
Bea pisze:Cytat z instrukcji:
Spośród 9 typów żetonów postaci 6 jest podzielone ze względu na doświadczenie. Zatem jest pośród nich 6 młodszych, mniej doświadczonych postaci (ich żetony mają mniej symboli i niższy koszt) oraz 4 starsze, bardziej doświadczone postaci (z większą ilością symboli i większym kosztem).
O co chodzi z tym kosztem? Przecież rekrutując postać nic nie płacimy...
Koszt w tym wypadku to wartość na torze pierwszeństwa.
To po pierwsze, dlaczego jest to tak bezsensownie nazwane, a po drugie na kaflach postaci jest odwrotnie. Gdy postać ma mniej symboli to ma wyższy "koszt", czyli gracz pójdzie dzięki nie bardziej do przodu.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Majek10 »

Bea pisze: To po pierwsze, dlaczego jest to tak bezsensownie nazwane, a po drugie na kaflach postaci jest odwrotnie. Gdy postać ma mniej symboli to ma wyższy "koszt", czyli gracz pójdzie dzięki nie bardziej do przodu.
Ja tylko przypuszczam, że o to chodzi. W którym miejscu instrukcji jest tak napisane? Mam tylko angielską.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Bea »

Majek10 pisze:
Bea pisze: To po pierwsze, dlaczego jest to tak bezsensownie nazwane, a po drugie na kaflach postaci jest odwrotnie. Gdy postać ma mniej symboli to ma wyższy "koszt", czyli gracz pójdzie dzięki nie bardziej do przodu.
Ja tylko przypuszczam, że o to chodzi. W którym miejscu instrukcji jest tak napisane?
Pierwsza połowa drugiej strony:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... uSmoka.pdf


Edit:
Fragment z angielskiej instrukcji:
6 younger, less experienced persons (their tiles have fewer symbols and
higher values), and 4 older, more experienced persons (with more symbols
and a lower value)
Nie dość, że jest przetłumaczone odwrotnie to jeszcze tłumacz gry na oczy nie widział tłumacząc słowo value jako koszt. Nie wiem jak jest w niemieckiej wersji, bo ta chyba jest oryginalna.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: kdsz »

Zapis o koszcie jest oczywiście bez sensu. Postaci rekrutuje się za free, a zasada jest taka, że starsze postaci mają więcej symboli a młodsze więcej punktów inicjatywy
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Majek10 »

6 younger, less experienced persons (their tiles have fewer symbols and
higher values), and 4 older, more experienced persons (with more symbols
and a lower value)
Teraz już wiesz o co chodzi.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Cin »

Bea pisze:tłumacz gry na oczy nie widział
Ktoś ze znających sprawę "od środka" pisał kiedyś na tym forum, że to niestety bardzo częsta sytuacja.
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Rumburak »

To tylko wina wydawnictwa lub dystrybutora, że wybrali takiego ciołka.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Veridiana »

Kolega się czasem nie zapędził?
Po pierwsze, to wina "systemu", że bardzo często tłumaczy się na sucho. A jeśli chodzi o pomyłki (każdemu mogą się zdarzyć), to z kolei wina braku korekty, która przy tłumaczeniach powinna być obowiązkowa.
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Rumburak »

To nie "system" (utarte hasło, które nic nie mówi) sprowadza grę, prowadzi jej dystrybucję i sprzedaż, tylko określone firmy i to one "ponoszą odpowiedzialność" za produkt, który otrzymują gracze. W tym przypadku to Rebel i być może jacyś pośrednicy. Zapewne korekty nie było, tym gorzej dla dystrybutora i tym bardziej, że nie są to duże koszty. Instrukcja ma raptem kilkanaście stron tłumaczeniowych.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Erni »

A ja mam pytanie odnośnie 11 kart postaci - czy swoją talię tych kart gracze ukrywają przed przeciwnikami, czy też należy je położyć przed sobą odkryte i widoczne dla innych?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: romeck »

Erni pisze:A ja mam pytanie odnośnie 11 kart postaci - czy swoją talię tych kart gracze ukrywają przed przeciwnikami, czy też należy je położyć przed sobą odkryte i widoczne dla innych?
Ukrywają.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: Erni »

Ok, dzięki :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen [W roku smoka]

Post autor: MichalStajszczak »

Już od dawna nie mam w sprzedaży gry "W roku smoka" więc niezbyt się dyskusjami na temat jej zasad interesowałem. Ale teraz sprawdziłem, czego dotyczyły problemy i widzę, że faktycznie instrukcja ze strony Rebela jest mniej precyzyjna, niż ta, którą ja kiedys zrobiłem na potrzeby swoich klientów.
Erni pisze:A ja mam pytanie odnośnie 11 kart postaci - czy swoją talię tych kart gracze ukrywają przed przeciwnikami, czy też należy je położyć przed sobą odkryte i widoczne dla innych?
Instrukcja Rebelowa:
- 11 kart postaci (w kolorze gracza), które tworzą rękę gracza;
Moja instrukcja:
- 11 Kart Postaci (o takim samym kolorze na rewersie), które bierze do ręki
Problem zgłoszony przez Bea 3 lata temu, dotyczący postaci.
Instrukcja Rebelowa:
Spośród 9 typów żetonów postaci 6 jest podzielone ze względu na doświadczenie. Zatem jest pośród nich 6 młodszych, mniej doświadczonych postaci (ich żetony mają mniej symboli i niższy koszt) oraz 4 starsze, bardziej doświadczone postaci (z większą ilością symboli i większym kosztem).
Moja instrukcja:
Sześć spośród dziewięciu rodzajów Postaci ma 6 żetonów Postaci młodszych czyli niedoświadczonych (mniej symboli, wyższa wartość liczbowa) i 4 żetony Postaci starszych, bardziej doświadczonych (więcej symboli, mniejsza wartość liczbowa).
WRS pisze:Z polskiego wyleciała np. informacja o nieograniczonej dostępności zasobów (a w ang. jest!)
W mojej instrukcji, przy opisie podatków, jest tekst:
Ogólna uwaga: Żaden z elementów gry, poza Żetonami Postaci, nie ma ograniczeń ilościowych, związanych z liczbą rekwizytów w pudełku. Tak więc, gdy zabraknie Monet, Pięter Pałaców, Żetonów Przywilejów, Ryżu albo Rac, można je zastąpić dowolnymi innymi przedmiotami spoza wyposażenia gry.
ODPOWIEDZ