cathedral czy blokus?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

cathedral czy blokus?

Post autor: rokter »

Kto z Was grał w obie te gry i którą z nich poleciłby bardziej (no i oczywisie dlaczego)?
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: dasilwa »

Blokus i to zdecydowanie. Jest tańszy i można grać w więcej niż 2 osoby. Za Cathedralem przemawia wykonanie gry. Można ją spokojnie postawić w celach ozdobnych na stoliku. Mechanika w tych grach jest mocno zbliżona.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: mst »

Ogólnie zgadzam się z dasilwą. IMHO Cathedral jest zdecydowanie prostszy, oferujący znacznie mniej możliwości - wolałbym nawet Blokus Travel (2-osobowy) zamiast Cathedrala gdybym musiał wybierać. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: rokter »

kurczę... a ja tak lubię ładne gry...

liczyłem na to, że powiecie coś, co usprawiedliwicie mój wybór Cathedrala (też czułem, że Blokus jest niestety lepszy), a przez Was będę musiał się zdecydować na te okropne kolorowe plastiki... :-)

tak czy inaczej - dziękuję bardzo za sugestie.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: mst »

rokter pisze:liczyłem na to, że powiecie coś, co usprawiedliwicie mój wybór Cathedrala
Proszę bardzo - ja kupiłem Cathedrala żeby wykorzystać go jako trening przed Blokusem dla mojego synka - napisałem nawet o tym w wątku Gry planszowe dla pociech? :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: folko »

Ja również jestem za blokusem ;)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: Senaszel »

Szefunio ja polecam Ci rumis ktory jest Blokusem w 3D
jest trzecia niewymieniona opcja ale to tego szukasz :)
zaprezentuje ci po essen a jesli ci sie spieszy to mozemy
zagrac w samorobke,
msm
(ja b chetnie)
Wingmakers
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: Maras »

Szczerze polecam Blokus-a. Moża zagrać od 1 do 4 osób, a w gry logiczne to zdarza się bardzo rzadko. Sprawdza się a każdej sytuacji u laików i zaawansowanych graczy. Wykonanie Blokusa soline ale skromne, Cathedral to małe dzieło sztuki.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: mst »

Maras pisze:Cathedral to małe dzieło sztuki.
Pod warunkiem, że trafi się na odpowiednie wydanie. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: Lucf »

Czy ktoś ma jakieś ULEPSZONE ZASADY TEJ GRY? Albo home made rule, który usprawnia rozgrywkę?

Bo jedyne co tam się dzieje to wystawianie swoich murów i powolne zapełnianie planszy.
Jaki sens ma otoczenie obcego piona kiedy "ten moze go ponownie wyłożyć".
Nie jest jasne co oznacza OTOCZENIE/WYGRODZENIE zamkniętego terenu - jak taki teren działa, oprócz tego, że jeśli tam jest obcy pion-kasujemy go z planszy. ALE jak otoczymy 2 na raz to juz NIE.
Nie jest powiedziane czy to sie tyczy 2 dowolnych budynków, czy tylko jednego z katedrą.

Co do podobieństw z Blokusem to widzę jedną-że jedli chcemy otoczyć i zdjąć jakiś budynek to musimy go OBRAMOWAĆ dokładnie murami < nie mogą się stykać brzegami murów-wlasnie jak klocki z Blokusie > Ale to chyba wlasnie nie podobienstwo ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: cathedral czy blokus?

Post autor: hipcio_stg »

Mam starego blokusa z granny (kupiłem lata temu w empiku) i powiem szczerze, że wygląda super! Ma pełne klocki i dużą planszę (większą niż dziś dostępne). Plansza jest sztywna, a klocki ładnie obrobione.

PS. ze standardowego blokusa można zrobić blokusa dou za darmolca. Trzecim kolorem zawężasz pole do 14x14 i dwiema przeźroczystymi naklejkami zaznaczasz pola startowe.

PS.2 Zwykły blokus skaluje się tylko na 2/4 os, trigon jest stworzony dla 3 graczy (i tylko tak ma sens granie).
ODPOWIEDZ