Kingsburg vs Yspahan

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Kingsburg vs Yspahan

Post autor: Deem »

Ostatnio poszukuję substytutu dla Yspahanu. Chodzi przede wszystkim o pomysłowe wykorzystanie kości, które wprowadzają element losowy, ale jest on na przestrzeni całej rozgrywki na tyle niewielki, że nie decyduje o zwycięstwie czy porażce. W oczy rzucił mi się właśnie Kingsburg, który dodatkowo jest pięknie wykonany.

Ważną kwestią jest również to, jak gra chodzi na 2 osoby. W Yspahanie umożliwiają ją dodatkowe zasady zamieszczone na stronie producenta. A jak skaluje się Kingsburg?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: bazik »

nie wiem jak sie skaluje, nie lubie yspahana dosc mocno, kingsburg mi sie podobal bardzo. 2 razy wiecej oczek na kostakch wcale nie znaczy 2 razy wiecej zysku z tego, bardzo ladnie to sie usrednia, a pomyslow na rozgrywke mam tyle ze sie gra nie powinna znudzic za szybko... w yspahanie po 2giej grze mialem poczucie ze wszyscy graja identycznie i tylko kostki rozrozniaja kto ma wiecej a kto mniej punktow
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: Pancho »

Niestety nie powiem ci jak się skaluje, bo grałem tylko w 5 osób. Natomiast pomimo, że są tam kostki i gra pozornie wydaje się mocno losowo to tak naprawdę jest znacznie mniej losowy niż Yspahan, a nawet słabe rzuty nie są zbyt bolesne. Ważniejsze jest jak prowadzisz rozgrywkę, w jakie miejsca skierujesz swoje kostki i jakie budynki będziesz kupował.

P.S. O widzę, że napisałem równocześnie z bazikiem. Kolejna gra (w sumie dość rzadkie zjawisko), w której mamy podobne zdanie :D
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: knidyjczyk »

Gra w 3 osoby (lub 2, bo to właściwie na jedno wychodzi) jest troszkę mniej emocjonująca niż na 4-5. Wiadomo: im ciaśniej na planszy tym większa nerwówka. Ale dalej jest ciekawie. Graliśmy z Dagmarą kilka razy we dwoje i pewnie jeszcze nie raz zagramy.
Co więcej, przy większej ilości graczy może wystąpić paraliż decyzyjny - czekanie na swoją kolejkę często trwa kilka minut (każdy z osobna studiuje co wyrzucili przeciwnicy i co mogą mu zabrać/zostawić).

Jest to znacznie bardziej strategiczna gra, niż na pierwszy rzut oka wygląda. Rzeczywiście wcale nie jest tak, że im więcej rzucisz, tym lepiej.
Na przykład dość korzystnie jest rzucić na którejś z kości 1 :)
W grze nie ma zbyt wielu możliwości na zdobywanie punktów zwycięstwa i wykorzystanie kości z 1 na zgarnięcie punktu jest wcale opłacalną strategią.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: wc »

Pancho pisze:Niestety nie powiem ci jak się skaluje, bo grałem tylko w 5 osób. :D
hmmm policzmy...
Ola ... to raz
bazik ... to dwa
wc ... to trzy
pancho ... to cztery ...

:shock: :? :roll: :?:

aaa... piąty był duch nataniela który uciekł przed rozpoczęciem rozgrywki 8)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: Pancho »

Hehe, policzyłem jeszcze swoje alter ego :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: Nataniel »

wc pisze:aaa... piąty był duch nataniela który uciekł przed rozpoczęciem rozgrywki 8)
Uciekl? Chyba zostal bezwzglednie wyrzucony! :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: mst »

wc pisze:hmmm policzmy...
Ola ... to raz
bazik ... to dwa
wc ... to trzy
pancho ... to cztery ...
Nadzorca (odsyłający towary do karawany) ... to pięć :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: ja_n »

Pancho pisze:Kolejna gra (w sumie dość rzadkie zjawisko), w której mamy podobne zdanie :D
A jakie są te pozostałe? Może na tej podstawie wyrobię sobie zdanie o Kingsburgu :D...
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: Pancho »

ja_n pisze:
Pancho pisze:Kolejna gra (w sumie dość rzadkie zjawisko), w której mamy podobne zdanie :D
A jakie są te pozostałe? Może na tej podstawie wyrobię sobie zdanie o Kingsburgu :D...
W ostatnim czasie? Through the Ages :)
tantar
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Czersk

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: tantar »

Na stronie http://mitglied.lycos.de/thunderfall/ jest fajna wersja napisana w jawie. To możesz sobie Kinsburga przetestować.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: wc »

mst pisze:
wc pisze:hmmm policzmy...
Ola ... to raz
bazik ... to dwa
wc ... to trzy
pancho ... to cztery ...
Nadzorca (odsyłający towary do karawany) ... to pięć :wink:
nadzorca? towary? do karawany? w kingsburgu? :lol:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: mst »

No tak :oops: - oczywiście miałem na myśli Yspahan ale za to w Kingsburgu mógłby to być Królewski Wysłannik - skąd wiesz, Wojtku czy po godzinach nie dorabia jako Nadzorca Karawany ?. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: kmiernik »

Zagrałem sobie w komputerowego Kingsburga około 10 razy w tym raz dwuosobowo, bez komputerowego gracza. Gra bardzo przyjemna i wciągająca. Boję się jednak, że w tej grze istnieje jedna i konkretna strategia wygrywająca. Przez kilka ostatnich rozgrywek stawiałem budynki w mniej więcej tej samej kolejności i rezultat jaki osiągałem był bardzo podobny - komputer był ogrywany na jakieś 10-15 punktów. Nie twierdzę, że znalazłem optymalną strategię, ale sam fakt, że nikt za bardzo nie może mi przeszkodzić w realizacji wcześniej założonego planu, może wskazywać na istnienie takowej. Oczywiście tak mi się to wszystko wydaje na podstawie wersji komputerowej, ale interakcja między graczami jest słaba (to trochę taki pasjans z losowymi przeszkodami), więc chyba w wersji 'prawdziwej' także nie ma dużo możliwości przeszkodzenia w takim, a nie innym rozwoju.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: berem »

Czy ktoś grał w "Kingsburg" i nowszą "Alea lacte est" i może je porównać?
Która lepsza byłaby dla 2 osób i może mniej losowa (są kostki rzucane i z rózną ilością kropeczek na każdej ściance ale chyba w tych grach przez to losowość nie jest jednak ogromna).
Do Kinsburga jest dodatek i czy to prawda że tam jest ponad 200 kostek i wiele innych elementów?
Jeśli tak to chyba ta gra staje się coraz mniej przejrzysta.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: melee »

200 kostek? Dodatek do Kingsburga jest właśnie dość ubogi, choć kosztuje sporo... doszło trochę kart i podmieniono plansze z budynkami. Niby i tu i w Alea Iacta Est gra polega na turlaniu, ale tak naprawdę poziom losowości w obu tytułach nie jest ogromny.. Chyba trochę mniejszy w AIE.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: jax »

melee pisze:Niby i tu i w Alea Iacta Est gra polega na turlaniu, ale tak naprawdę poziom losowości w obu tytułach nie jest ogromny.. Chyba trochę mniejszy w AIE.
Potwierdzam. AIE nie zalicza się do moich ulubionych gier, ale mimo nieustannego w niej turlania nie można jej postawić zarzutu (nadmiernej) losowości.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: berem »

To chyba na Rebelu coś spaprali z opisem bo jest 218 kości i taka nazwa sugeruje te do rzucania a nie kostki drewniane słuzące jako oznaczniki.
http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... nsion.html
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Kingsburg vs Yspahan

Post autor: melee »

to jest skopiowany opis z podstawki, w dodatku z błędami (nie 216 kości, a 21)
ODPOWIEDZ