(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Ja dziś też nie dojadę na front...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Obrazek
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Obrazek

Kloss na 3. Debiut na taką liczbę graczy
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Ależ skupienie na twarzach :)
Widzę, że zmieniliście lokację w lokalu.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Widzę że jednak pojawiła się większa ekipa i miałbym z kim pograć :/ Może za tydzień wspolne umawianie się pójdzie lepiej.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Tam są 3 osoby. Ja musiałem iść.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Macku, nie wiedziałem, że Ty dobrowolnie wybrałeś prace ogrodowe... Następnym razem pisz śmiało, że możesz i chcesz przyjść, i spokojnie się ustawimy na coś.

Wczoraj najpierw z Jankiem zagraliśmy w Bulge 20, a potem z Magdą w składzie, odpaliliśmy we trójkę Klossa z dodatkiem Cafe Rose.

Co do Bulge: bardzo mi się podoba. Mam wrażenie, że gra łapie esencję gry wojennej, w której emocje pochodzą z planowania - w oparciu o zasoby i przestrzeń działania - szturmów, przełamań, oskrzydleń, wykorzystania rezerw itp., wzmocnionych rzutami kością. Bez zbędnych udziwnień, Bulge 20 łapie tę esencję i zamyka ją w ok 90-120 min rozgrywkę. Wczorajsza gra rozpoczęła się niepowstrzymanym szturmem Niemców, których 6. Armia Pancerna szybko przebiła się przez Elsenborn i Malmedy, a nastepnie wspomogła atak 5.APanc na St. Vith. W trzeciej turze Niemcy byli w Liege, Houffalize i Bastogne, szykując sie do ataku na Maastricht i Aachen (taki był cel operacji). Ponoszący duże straty Janek, zdecydował się wprowadzić do gry 3.Armię Pattona, ale jego czołgiści zatrzymali się na bronionym przez 5.APanc Bastogne.
Skończyliśmy w trzeciej turze i Janek uznał, że całą partię sromotnie przegrał, ale myślę, że się zdecydowanie pośpieszył.
Przede wszystkim Niemcy, żeby zwyciężyć w tzw. małym wariancie (atak na Aachen lub Luksemburg) muszą utrzymać się na założonych celach aż do końca gry, przy czym - aby zyskać 1 PZ - muszą stać Armiami (nie korpusami!) w mieście oraz składzie paliw. A to tylko jeden PZ. Drugi można dostać, jeśli Amerykanin wprowadzi Pattona, a trzeci za straty. Czyli spokojnie mógł być jeszcze remis w całej rozgrywce.
Owszem, na początku dałem Amerykanom solidnego kopniaka, i pewnie patrząc z tej perspektywy Janek czuł, że już ani zipnie, ale zmiana liczby kart na ręce i wystrzelanie się Niemców z ich kart specjalnych, drastycznie zmieniłoby przebieg gry w późniejszej fazie. No i ten Patton, którego korpusy są bardzo silne (3 x 3/2), a który może kontratakować z południa, na lewe ramię niemieckiego natarcia... Janku, warto jeszcze pograć w Bulge, bo to jest coś więcej, niż losowy fillerek. W dodatku dochodzą też fajne karty i kilka drobnych, acz ciekawych zasad.

Potem rozłożyliśmy Klossa na trzech, z dodatkiem Cafe Rose. Ze względu na spodziewaną komplikację, zdecydowałem się - odmiennie, niż mam to w zwyczaju - na rozegranie scenariusza szkoleniowego (trzeciego, najbardziej złożonego). Odczucia mam bardzo mieszane. Z jednej strony fajnie, że można zagrać we trójkę, Brytyjczycy mają bardzo interesujące postacie, nie ma też nadmiernych lagów i tempo zbierania dowodów na poszczególnych agentów zostało mniej więcej zachowane. Z drugiej na planszy (bardzo dużej) panował dość spory chaos (aż 12 postaci). Niespecjalnie chyba chciało nam się śledzić poczynania przeciwników i znikło gdzieś poczucie gęstej, szpiegowskiej rozgrywki, tak wyraźne w grze dwuosobowej, w scenariuszu z radiostacją (pierwszy fabularny z podstawki). Ot, każdy biegał, próbował złapać jak nie tego, to tamtego, co jakiś czas odkrył misję. I tyle. Winą za ten stan rzeczy obarczam przede wszystkim fakt, że scenariusz szkoleniowy pozbawiony jest fabuły i zadaniem graczy jest tylko suche zbieranie punktów (za dowody, sekrety, realizowane misje). Znikła gdzieś ta radość, napięcie, a taśmowo realizowane misje nie miały w sobie wiele z epickości.

Tak jak celnie zauważył Rafał: w scenariuszu z radiostacją świetne były "premie górskie" (faktyczne zdobywanie sekretów, poznawanie planu przeciwnika), kompaktowy obszar działania, ograniczony czas trwania, presja przeciwnika, grande finale. W drugim scenariuszu to też już znikło, bo choć grande finale było, to prowadziło do niego (typowe dla kampanii szkoleniowej) zbieranie punktów i dodatkowy (dziwny) etap odrzucania kart lokacji.

Myślę, że to może być właśnie powód, dla którego Stawka nie odniosła (niestety...) większego sukcesu: gra jest bardzo złożona (do tego dochodzą nie zawsze intuicyjne zasady, brak solidnej karty pomocy etc), mniej doświadczeni gracze (casuale) faktycznie powinni zaczynać przygodę grając w scenariusze szkoleniowe (aż trzy), ale one nie mają tej spajającej wszystko osi fabularnej. Są trochę jak gra w Magię i Miecz: wyścig punktowy i wzajemne gonienie się po planszy. Tymczasem siłą Stawki wydaje się być przede wszystkim fabuła. Problem w tym, że scenariusze fabularne zmieniają zasady podstawowe, więc trzeba być albo bardzo doświadczonym graczem, żeby od nich zacząć, albo mieć duże samozaparcie, aby do nich dobrnąć.

Reasumując: nigdy więcej scenariuszy szkoleniowych :) Następnym razem albo gramy któryś ze scenariuszy dwuosobowych (trzeci z podstawki - ten z profesorem Pulkowskim lub Podwójny Bluff), albo we trójkę porywamy się na Cafe Rose. Bynajmniej nie skreślam Stawki, wciąż uważam ją za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą polską grę przygodową, ale po prostu aż szkoda grać w nią "na sucho", bez fabuły.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Macku, nie wiedziałem, że Ty dobrowolnie wybrałeś prace ogrodowe... Następnym razem pisz śmiało, że możesz i chcesz przyjść, i spokojnie się ustawimy na coś.
No to chyba jasno wynikało z moich wpisów, sam się pierwszy pytałem kto będzie i czy są chętni na T&T. W sumie to wróciłbym sobie jeszcze do EA:Ardennes, no ale Sławek ostatnio się nie pojawia. Albo dowolnej innej hex&counter typu AVL, AVD?

Niemniej w ogrodzie też było fajnie, noszenie 80 litrowych worków z ziemią to też radość :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Highlander pisze:
Odi pisze:Macku, nie wiedziałem, że Ty dobrowolnie wybrałeś prace ogrodowe... Następnym razem pisz śmiało, że możesz i chcesz przyjść, i spokojnie się ustawimy na coś.
No to chyba jasno wynikało z moich wpisów
No tak nie do końca. Jak najbardziej chętnie wrócę też do systemów w skali operacyjnej. Pomyśl o bloczkowych, np Rommel in the Desert podobno jest świetny. Jakby co, daj znac i przyniosę do torby w Krolmie
(aktualnie znajduje się w niej QG, T&T, CC:E, Holdfast:Russia, Kloss, Bulge 20, Guadalcanal 1942 i Wiarusi)
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: robertos »

Odi... czytamy wasze barwne opisy i wnioski. Dziękujemy za miłe słowa.
Potwierdzam, że szkoleniowe scenariusze odarte są z klimatu i zadań.
Co mogę polecać z Cafe Rose... trudne.. wymagajace... ale na prawdę ciekawe są scenariusze z kampanii dwuuosobowej.
tytułowy Cafe Rose - to wisienka na torcie. Trudna, złożona i z mnogością decyzji.
A szkoleniowe dodaliśmy po to aby uniknąć zarzutu gdy ktoś ambitny dopadnie podstawkę i Cafe Rose.. i od razu zechce grać w 3 osoby.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 704
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 66 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Czy za tydzień znajdą się chętni na Churchilla? Ja na prawdę chcę w to zagrać full kampanie xD. Ewentualnie T&T chętnie, tym razem będzie lepiej
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Rozumiem Robercie. Dzięki za komentarz. Na pewno Kloss będzie jeszcze grany :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Drodzy,

najbliższe dwa wtorki spotykacie się beze mnie. Najpierw kwestia niemożliwej do przełożenia wizyty u lekarza, a potem mam tzew. dyżur merytoryczny, kiedy to jestem w Muzeum aż do godz. 21.

Oczywiście zestaw gier macie na miejscu w Krolmie i możecie korzystać.

Mam jednak propozycję: może chcielibyście 2 maja, zamiast na gry, wybrać się do Muzeum? Godzina dowolna, ale proponuję dwie: 10.00 lub 16.00 (dla tych co po pracy).
Dajcie znać kto chętny, wybierzcie jeden termin, i może uda się wreszcie pokazać Wam Muzeum. Konieczne będzie wcześniejsze wykupienie biletów!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze: (...) może chcielibyście 2 maja, zamiast na gry, wybrać się do Muzeum? Godzina dowolna, ale proponuję dwie: 10.00 lub 16.00 (dla tych co po pracy).
Dajcie znać kto chętny, wybierzcie jeden termin, i może uda się wreszcie pokazać Wam Muzeum.(...)
Ja na majówkę będę z rodziną w Beskidzie Niskim. Szkoda z najbliższym wtorkiem, zobaczę jeszcze kto się zadeklaruje ale pewnie zobaczymy się 9 maja.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

A ktoś w ogóle zainteresowany?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:A ktoś w ogóle zainteresowany?
Zainteresowanie jest ale termin niestety też mi nie pasuje bo nie będzie mnie w 3mieście.
Highlander pisze:Szkoda z najbliższym wtorkiem, zobaczę jeszcze kto się zadeklaruje ale pewnie zobaczymy się 9 maja.
U mnie ten wtorek też raczej odpada, mnóstwo spraw do załatwienia przed końcem miesiąca. 9 maja to ładna data (dzień zwycięstwa - patrząc na Berlin od wschodu ;) ), oby udało się spotkać w licznym gronie, donośniej będzie brzmiało gromkie "uuuraa!" wraz z piosenką o kwitnących białych bzach.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Dobrycy
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2017, 20:19

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Dobrycy »

Hej, w zeszłym tygodniu niestety byłem umówiony, ale jutro chętnie bym zagrał w T&T, mam nadzieję, że pójdzie mi lepiej niż dwa tygodnie temu ;) mogę być o 17. Bartek
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Organizacyjnie:
Mnie, z przyczyn majówkowych, nie będzie przez 2 najbliższe spotkania.
Do zobaczenia w maju.
Klossowo:
Ja miałem emocje nawet w tym naszym szkoleniowym scenariuszu. Moment kiedy Brytyjczycy zaczęli zabijać agentów z wrogich siatek był niczym z filmu szpieg. Mam nadzieje, że na następnym spotkaniu też pogram w Stawkę. Fajnie by było odpalić tą kampanie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Wygląda na to, że dziś nikogo nie będzie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Zaczynamy się umawiać.
Ja będę. Kto jeszcze?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Będę. Nastawiam się na test No Retreat: Polish Front.

Jakieś specjalne zamówienia/życzenia?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Ja się nastawiam na Klossa w 3 osoby, albo we 2 (wtedy ta kampania z dodatku). Ale zagram we wszystko bo mam głoda na gry :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: hancza123 »

Odi pisze:Będę. Nastawiam się na test No Retreat: Polish Front.

Jakieś specjalne zamówienia/życzenia?
Jeżeli nie ma chętnych to ja chcę spróbować NR: PF!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Super, że będziesz. Mam nadzieje, że to nie będzie jednorazowy wyskok, ale już stała obecność!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: hancza123 »

To nie takie proste. Gram już wiele lat i jestem już wybredny a może nawet zblazowany. Na większość gier nie mam już chęci tak jak smakosz piwa nie wypije już Tyskiego, Lecha albo Żywca :D

Grom wojennym stawiam wysokie wymagania. Tej idealnej dla mnie wciąż szukam!
ODPOWIEDZ