(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

(sorry za podposta)

W nocy nieskutecznie gnębiłem niziołka z kradzionymi kosztownościami i jego dziwnych kolegów o różnym pochodzeniu (mulitkulti)...
znaczy pograłem z Boguszem w Wojnę o Pierścień. Dzięki Bogusz!
Co prawda podstępnie ze mną wygrałeś, ja przegrałem przez losowość oczywiście... a może po prostu umiesz w to grać, a ja grałem jak dupa Saurona ;)

Gra jest fajna, epicka, bardzo dużo klimatu - ale ja skupiałem się na kolejnych ruchach i nie było miejsca na podniecanie się ;) ma baaaaardzo wysoki próg wejścia. Sporo kombinowania i naprawdę można fajnie poukładać sobie plan - jak ktoś ma pojęcie jak grać ;)
No i jest bardzo losowa jak na mój gust, kości determinują jakie akcje robimy, o walce nie wspomnę. Wczoraj rzucałem mega lipnie, praktycznie zawsze mi nie wychodziło :lol:

Chętnie bym jeszcze pograł kiedyś, ale do grania raz na jakiś czas to ten tytuł się nie nadaje. Może kiedyś towarzysko z takim samym lamerem jak ja ;)
Jednak to zdecydowanie nie moja bajka. Zbyt dużo czasu zajmie nauka, a losowość mnie będzie frustrować. Chociaż fun i poziom kombinowania jest satysfakcjonujący dla eurograjka jak ja.
Już teraz kumam, ludzi "zamykających" się w ciężkich grach wojennych - jednak trzeba na to poświęcić masę czasu i jak już się człowiek nauczy to by grał i grał, a na zwykle euro szkoda wtedy czasu. ja zostaję w niszy ciężkich sucharów.

Raz jeszcze bardzo dziękuję Bogusz!
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

O, w WoP pograliście i nawet skończyliście :D Ile to potrwało? 6-7h? Mam swój egzemplarz z nieogranymi jeszcze dobrze dodatkami, jakby Was kiedyś naszła ochota znowu w to pograć to piszę się na to :P
piton pisze:Już teraz kumam, ludzi "zamykających" się w ciężkich grach wojennych - jednak trzeba na to poświęcić masę czasu i jak już się człowiek nauczy to by grał i grał, a na zwykle euro szkoda wtedy czasu.
Kwestia nastawienia.
Komuś, kto "gra żeby wygrać" nie będą się podobać tego typu gry, bo nie będzie potem mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że "skill" miał decydujący wpływ na wynik. W takie coś gra się przede wszystkim by nacieszyć się tym klimatem, tak mi się przynajmniej wydaje. I to mi wystarcza :P
j_g pisze:Przepraszam Cię, Alek, za StarWarsy... ja jak najbardziej, ale musiałbym mieć cynk dwa dni wcześniej, żebym ogarnął sobie zasady. tytuł dłuższy i lepiej zaczynać z jakimś pojęciem, aby nie zmarnować tego czasu (Twojego czasu).
Nie ma za co, zakładając że o mnie chodzi :) Po to właśnie piszę 2-3 dni wcześniej na forum co zabieram ze sobą.


Odnośnie najbliższej środy: chce ktoś w coś konkretnego zagrać? Nie mam pomysłu co przywieźć. A może po prostu się dołączę tym razem do jakiejś gry?
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: DarkBogas »

cyb3k pisze:Ile to potrwało? 6-7h?
Graliśmy trochę ponad 3 godziny (z szybkim tłumaczeniem ale bez setupu który zrobiliśmy wcześniej).
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

cyb3k pisze:Nie ma za co, zakładając że o mnie chodzi :)
Przepraszam, trochę się pogubiłem... Obiecuję nadrobić przy najbliższej okazji.
cyb3k pisze:Po to właśnie piszę 2-3 dni wcześniej na forum co zabieram ze sobą.
No i bardzo dobrze. Ale raz, że ostatnio nie miałem możliwości odrobić zadania domowego, wpadłem z marszu wprost ze świątecznych wojaży, a dwa, że przeważnie gotowym ustąpić jakiemuś bardziej chętnemu na dany tytuł, więc wyczekuję na ewentualnych takowych zanim stanowczo się opowiem za.

W tę środę pewnie będę, ale nie wiem czy jako opiekun mojej nielicznej niezdecydowanej gromadki, czy jako osoba do zagospodarowania.
Mogę wziąć Libertalię - ale to krótszy temat, pewnie godzinka łącznie z tłumaczeniem, 2-6 osób, więc taki fillerek nie nadający się do zaplanowania, ale raczej wyciągany w razie potrzeby, w zależności od tego jak się ułoży sytuacja stolikowo-osobowa w trakcie.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

cyb3k pisze:
piton pisze:Już teraz kumam, ludzi "zamykających" się w ciężkich grach wojennych - jednak trzeba na to poświęcić masę czasu i jak już się człowiek nauczy to by grał i grał, a na zwykle euro szkoda wtedy czasu.
Kwestia nastawienia.
Komuś, kto "gra żeby wygrać" nie będą się podobać tego typu gry, bo nie będzie potem mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że "skill" miał decydujący wpływ na wynik. W takie coś gra się przede wszystkim by nacieszyć się tym klimatem, tak mi się przynajmniej wydaje. I to mi wystarcza :P
Klimat klimatem i zabawa zabawą.
Tylko mi bardziej chodzi o to, żeby grać dobrze w takie tytuły trzeba sporo czasu poświecić na poznanie mechaniki i smaczków w grze - zbadanie mapy, kart, potencjalnych strategii. A uczyć się grać w tytuły kilkugodzinne to trzeba być pasjonatem i siłą rzeczy wchodzisz w jakąś niszę, bo nie każdy jest do tego stworzony i wielu ludzi takich nie ma. Kilka godzin na każdą rozgrywkę + kilkanaście rozgrywek żeby grać dobrze. Trzeba być pasjonatem żeby tak grać.
To jak już człowiek jest w niszy i ma kompanów do grania, to mu się nie chce zbytnio grać w lżejsze tytuły i grać z przypadkowymi ludźmi - przynajmniej ja mam taką opinię.

Zagram we wszystko w sumie (niektóre gry tylko raz...), najlepiej się bawię przy eurograch. Tylko ja bym chciał grać znowu w niszowe euro, z którym jest taki sam problem jak z grami wojennymi.
Kilkugodzinne kobyły, które wymagają sporo czasu na naukę (18xx, Splottery, ciężkie ekonomie). Mało kto jest w stanie grać w coś takiego ze względu na bardzo wysoki próg wejścia, bardzo długi czas gry i tak naprawdę konieczność grania często ( w kółko) w dany tytuł, na wysokim poziomie.
Tylko żeby grać świadomie w coś niszowego i się tym zainteresować świadomie - nie na zasadzie mody - to trzeba grać bardzo dużo, poszerzać horyzonty i wtedy mierzyć siły na zamiary. Znowu moje zdanie i piszę po sobie.

Tłumaczyć komuś grę jako sztuka dla sztuki OK, ale to robię z lżejszymi tytułami. Wprowadzać kogoś w gry też super, bardzo to lubię i nieustannie to robię.
Ale pokazać komuś tytuł, którego nie zrozumie i nigdy w niego nie zagra, to szkoda czasu. Mam tracić godzinę na tłumaczenie i potem grać kilka godzin(nawet nie skończyć) to ja dziękuje, szkoda czasu. Dlatego jak ktoś jest w niszy, to się jej mimochodem trzyma - ja tak uważam.

Ja w taką Wojnę o Pierścień z kimś ogranym już bym nie zagrał, nie chcę zajmować komuś czasu. Nie będę w stanie poświecić sporo czasu żeby się w to nauczyć grać, a koniec końców jest to dla mnie jednak losowe - jak na moje wymagania. Z każualem jak ja mógłbym sobie popykać, ale dla funu to ja wolę zagrać w coś 10 razy krótszego, i do tego 5 razy w tym czasie. (ale jeszcze bym pograł...)

na marginesie, to ja się dobrze bawię, jak gram z ludźmi ogranymi w dany tytuł. Granie na poziomie PRO jest dla mnie niesamowitą zabawą. Lanie nowicjuszy, czy granie z przypadkowymi ludźmi nie daje mi takiej satysfakcji z rozgrywki, jak gra z ogranymi - nieważne jakim wynikiem się skończy. Wtedy się docenia prawdziwy potencjał gry. Im cięższy tytuł i im głębsza rozgrywka, tym staranniej dobieram graczy.

każdy z nas ma inne spojrzenie na gry, ale każdy szuka w nich zabawy -tak sądzę. Tylko co innego daje nam radochę ;)
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

Cześć wam, eh dawno mnie tu nie było :x a w środę raczej też nie dam radę się pojawić, a 3.05 pewnie się nie spotykamy czyż nie? :(

PS: https://www.youtube.com/watch?v=DYRtdsaSO0E
W co grałem:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

Będę w środę :)

Dostosuję się, bo od tygodnia nie grałam i jestem na głodzie :P
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

Hm, jakby tu odpisać, żeby się nie rozpisać...? :) Tak ogólnie, to rozumiem i z większością tego, co napisałeś się zgadzam.

Jednak od określenia "niszowe" wolę "bardziej wymagające" :) , chociaż tak to i o np. Chińczyku można powiedzieć - zależy co autor tego określenia miał akurat na myśli. :D W ogóle epitety odnoszące się do "mody" wobec planszówek nie bardzo mi się podobają. Podaj tytuł gry, a znajdzie się grupa, która uzna ją za "niemodną", "niszową", niewartą uwagi i cokolwiek jeszcze by to miało znaczyć. Odwrotnie zresztą też. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :)

Z tym się za to na pewno nie zgodzę:
piton pisze:Tłumaczyć komuś grę jako sztuka dla sztuki OK, ale to robię z lżejszymi tytułami. Wprowadzać kogoś w gry też super, bardzo to lubię i nieustannie to robię.
Ale pokazać komuś tytuł, którego nie zrozumie i nigdy w niego nie zagra, to szkoda czasu.
A to dlatego, że jest tylko jeden sposób żeby się przekonać, czy zaznaczone założenie jest prawdziwe :) Idąc tym tokiem rozumowania, jakiekolwiek próby tłumaczenia komuś zasad gry są bez sensu, szkoda na to czasu, najlepiej to niech się sam nauczy :wink:
Aby nie brnąć dalej w ten temat - poprzestańmy na stwierdzeniu, że niektórzy gracze są bardziej wymagający niż gry, w które zdarza się im pogrywać. :) A wszyscy lubimy wyzwania :wink:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Pierwszy przykład z brzegu
Ostatnio jest "moda" na grę Brass - bo jest na kickstarterze. Dyskusja u nas na forum jest niemal identyczna z tą na KS, tzn: Dlaczego nie ma metalowych monet, dlaczego nie ma figurek w ciula lecą bo nie dają fajnych gadżetów itp.
Ludzie nie mający pojęcia o tej grze najwięcej gadają bzdur - akurat w tym temacie nie mając kompletnie racji. Gra ekonomiczna, ciężkie euro nie będzie figurowym ameri, a na fali hypu i ogólnego szumu zaczynają się interesować, bo trzeba, bo to teraz jest modne i na topie. O taką modę mi chodzi.

Co do tego "nie zrozumie" to odnoszę do segmentu ciężkich gier. Gram z rożnymi ludźmi od kilku lat i widzę kto jak gra, co jest w stanie przyswoić. Dlatego lubię grać z kilkoma "sprawdzonymi" osobami, bo z nimi rozgrywka w każdą grę będzie wymagająca - bardzo szybko łapią temat i potrafią dobrze grać. Kwestia doświadczenia i dużego wieloletniego ogrania.
Teraz też gramy razem na PO - chwilę, bo chwilę - ale widać kto ma potencjał na cięższe granie, kto woli radosne przygody, kto będzie grał w tytuły średniej ciężkości itd. Zaczynasz komuś tłumaczyć łatwe gry, potem trudniejsze i stopniując poziom trudności w pewnym momencie widzisz jak ludzie (nie)przyswajają zasad(y) i kompletnie nie pasuje im dany typ gier. No to cięższych im nie pokażę... a jak już dochodzi do takiej sytuacji i ktoś totalnie nie odnajduje się przy zasadach czy grze, to jest to strata czasu dla obu stron. O to mi chodzi. Tylko tutaj trzeba mierzyć siły na zamiary i mieć dozę samokrytyki, a z tym jest często problem (ja nie dam rady?!... nie dałem).

Po prostu gram już kilka lat i mam inne spojrzenie na ten temat. Początkowo każdy jest entuzjastą wszystkiego, nigdzie nie ma problemów i potem przychodzą refleksje ;) Dopiero rozkręcamy polibudę version 2.0 i większość pewnie nie rozumie o czym piszę, więc do tego tematu możemy wrócić za 2-3 lata ;)

Postaram się przyjść w środę na granie. Jeśli mi się nie uda to przybędę się przywitać i zasiać terror Zombich :D
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Mnie niestety nie będzie. Znowu mnie rozłożyło. Kiedy będą upały, czekam na nie jak na zbawienie.
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Ja jutro się pojawię z tym co zwykle i w premii będzie jeszcze Le Havre pożyczone od Pitona.
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Mnie dwa razy nie było i niecierpliwie czekam na jutro. Wezmę Terraformację Marsa i 51stanMS i Twardy orzech od Artemii ;). Zagram we wszystko. :) Będę tradycyjnie koło 17.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Będę w okolicach godziny 17 +/-10 minut, postaram się jak najszybciej dotrzeć.
Będę miał Jorvika - chętnie w toto zagram. Mogę potem pograć w Le Havre, ale max na 3 osoby. W zasadzie to ustawia spotkanie ;)

Jak zdecyduję co jeszcze zabiorę to dopiszę. jeśli macie jakieś życzenia piszcie śmiało.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Jorvik jest całkiem ciekawy, szczególnie na dwie osoby. Tylko paskudny.
JasonDCLXVI
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:33

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: JasonDCLXVI »

Będziemy jutro z Emilią ok. 17.

Weźmiemy ze sobą Martwą Zimę i coś jeszcze.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: gafik »

otworzę o 16.00 ale nie zostaję. może około 18 sie pojawię?
PanOddjob
Posty: 182
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: PanOddjob »

Ja też jutro będę :d Przyjdę o 16.
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

Wezmę troche karcianek, dłuższych i krótszych jakie akurat mam pod ręką, a oprócz tego wezmę jeszcze Zimną Wojnę jako coś dłuższego. Ale raczej i tak nie zagram w coś swojego, chyba że ktoś będzie nalegał - za dużo macie gier które chciałbym wypróbować. :P
Zico
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2017, 18:41
Lokalizacja: Zagwiździe

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Zico »

Nie wiem czy uda mi się jutro dotrzeć :( Sylwii tez nie będzie.
Postaram się tak ogarnąć w pracy aby dojechać, ale ostatnie dni przynoszą zbyt dużo niezaplanowanych niespodzianek pochłaniających czas.
PanOddjob
Posty: 182
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: PanOddjob »

Shantall weź 5tribes zamiast 51 stanu :twisted: Chętnie bym to w końcu przetestował jeśli chce Ci się dźwigać. :D Mogę w zamian przynieść Keyflowera i Terra Mystice bo kiedyś pisałaś, że byś zagrała, a jakoś nie starczyło czasu (teraz pewnie też nie starczy ale mogę pożyczyć).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Wpisujecie takie tytuły, że ho ho... kto w to wszystko zagra i w jakim czasie ;)
Zabiorę jeszcze Oriona, Spiskowców i jakieś sprytne małe gierki. Gier większego kalibru będzie dostatek. Ewentualnych życzeń jeszcze jestem w stanie wysłuchać :)
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Ok, zabiorę 5tribes.
Co do życzeń, to jakby ktoś miał to chciałabym poznać i zagrać w Legendary Encounters Alien, Star Trek Ascendancy, Chaos w starym świecie, Runewars, Bladrejdża no i Brasa (jak się Piton poświęcisz i nauczysz, ładnie się pouśmiecham:D). Zagrałabym też we wszystko co już ktoś poświęcił czas i mi tłumaczył i grałam tylko raz. W zasadzie we wszystki gry, w które się dzięki Wam "nauczyłam" grałam tylko raz i obawiam się, że po dłuższym czasie trzebaby mnie znów przyuczać. To fajnie zagrać w wiele różnych gier, ale nie fajnie, że w zasadzie to się ich wcale nie zna. Tak jak mówił Piton - mi by na przykład pasowało wybrać parę pozycji i grać stale tylko w te kilka gier właśnie, żeby je dobrze poznać.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

:lol:
Trzeba przyznać, że jak człowiek wchodził w to hobby te 12 lat temu to było znacznie prościej. Ciekawych gier było znacznie mniej. Teraz żeby ograć wszystkie interesujące starocie i być może interesujące nowości nie starczy czasu. Chyba, żeby wziąć dwa tygodnie urlopu i od rana do nocy i grać i grać i grać...
A może by zorganizować jakiś wyjazd gdzieś na weekend na takie właśnie granie od rana do wieczora?
Przypominam, że w przeszłości był już taki jeden epizod.
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Szczerze to jak czytam to zagrałbym zarówno w 51. Stan MS, Runewars, Race for the Galaxy, Oriona bym chętnie zobaczył, jak i jakieś RPG-i typu Descent, Mage Knight itd. tylko, żeby wszystko ograć to potrzebowałbym się rozdwoić, albo i roztroić, póki co nie wiem na co się zdecydować, a i tak pewnie zagram w pierwszy tytuł z brzegu z wymienionych XD
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

cezner pisze:A może by zorganizować jakiś wyjazd gdzieś na weekend na takie właśnie granie od rana do wieczora?
Chętnie, tylko to w jakiś "zwykły" weekend. Piątek wieczór - niedziela, super plan. Może być nawet Turawa jeśli mamy tylko grać ;)
Bo długie weekendy wakacje/urlopy to raczej będzie ciężko się zebrać ekipą.

Ostatnio to do rana grywam w piątki/soboty i spanie kilka godzin w weekend powoduje, że dzisiaj już jestem dętka. Pracować trzeba :/

ALE! w sobotę tabletop day i znowu planuję maraton do rana ;)
ODPOWIEDZ