Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

steemm pisze:
steemm pisze:Czy można zagrać kartę którą np dostajemy za darmo, za którą są 2pz i daje nam opcję położenia 2 oceanów podczas gdy np został jeden wolny ocean lub nie ma ich już wcale(wszystkie są na planszy)? Powiedzmy że pozostałe wymagania spełniam(obniżenie poziomu produkcji jakiegoś wskaźnika).
ktoś poratuje odpowiedzią?
Pytania tutaj http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=44887, nie róbmy bałaganu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

tomb pisze: Co prawda sam uważam, że ikonografia jest w tej grze świetna - jasna i czytelna, ale ostatnio zerknąłem nam recenzję GameTrolla i tam dziewczyna twierdziła, ze nie rozumiała działania wielu kart.
Oglądając ten filmik miałem wrażenie, że recenzenci bardzo chcieli powiedzieć o TM coś nowego. 8)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Mamy już pierwsze wrażenia dotyczące drugiego dodatku do gry Terraformacja Marsa: Wenus! :D

Rozgrywka była prowadzona na komponentach testowych, które zostały udostępnione przez oryginalnego wydawcę "FryxGames" firmie Rebel Sp. z o.o. do tzw. "użytku wewnętrznego" przy pracy nad polskim tłumaczeniem.
Do testów nad tym dodatkiem wybraliśmy jedną osobę, właściwie można powiedzieć, że poleceniem służbowym ten egzemplarz został "przejęty" przez prezesa firmy Rebel, Piotra Kątnika, który na koncie ma bardzo dużą ilość rozgrywek w Terraformację Marsa. Poniższe wrażenia to podsumowanie tego co sądzi on na temat tego dodatku, który nakładem wydawnictwa Rebel pojawi się w polskiej edycji, w październiku 2017 roku. Zapraszamy do lektury :)

Dodatek "Wenus", oprócz nowej planszy, zawiera 5 nowych korporacji i dodatkowe 55 kart wtasowywanych w główną talię. Karty te są związane z całkowicie nową planszą planety Wenus i dają pole do rozwinięcia opcjonalnych strategii zdobywania punktów za pomocą nowych zasobów. Wielu z tych kart nie jest łatwo użyć ze względu na wysokie wymagania, jednak oferują one wysokie nagrody - przynajmniej 2 karty mają nadrukowane 4 punkty zwycięstwa, dodatkowo większość z nich posiada po 3 symbole, dzięki czemu zagrane w początkowej fazie pracują nam na spełnienie wymagań bardziej kosztownych pod tym względem kart.
Sama plansza Venus posiada nowy tor terraformacji. Nie jest jednak uwzględniany jako warunek zwycięstwa - grę kończymy według standardowych kryteriów (tlen, temperatura i oceany na Marsie). Jednak każde podniesienie współczynnika terraformacji Wenus podnosi nam jednocześnie główny marsjański Współczynnik Terraformacji, dzięki czemu terraformując Wenus otrzymujemy więcej punktów i większy przychód.

Obrazek

Z racji tego, że kart i strategii jest więcej, została wprowadzona zupełnie nowa mechanika gry, która zapobiega nadmiernemu przedłużeniu rozgrywki. Na koniec kolejki aktualny pierwszy gracz podnosi dowolny współczynnik (tlen, temperatura, Wenus lub kładzie ocean na planszy Marsa), nie biorąc za to żadnej nagrody. Mimo, że byłem dość sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania, okazało się, że dzięki niemu gra po wprowadzeniu dodatkowej puli kart trwa mniej więcej tyle samo tur co gra bez dodatku. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że pozwala ono kreatywnie psuć szyki przeciwnikowi - np. podnieść temperaturę kiedy wiadomo, że w najbliższej kolejce przeciwnik jako pierwszy by ją podniósł i na dodatek uzyskał darmowy ocean.

Obrazek

Wypróbowaliśmy też 2 z 5 nowych korporacji. Moja pozwalała raz na turę użyć podwójnie dowolnej niebieskiej karty. Absolutna rewelacja jeśli chodzi o elastyczność przy posiadanych kilku niebieskich projektów. Czasem stalownie dwa razy wyprodukują tlen, kiedy indziej dwa razy doda się mikroby. Przeciwnik za to produkował jedną jednostkę każdego zasobu, którego produkcję aktualnie podniósł. Przykładowo, na energię z elektrowni trzeba poczekać turę po jej zbudowaniu, a tu zaskoczenie - od razu otrzymywał ten zasób i można go było użyć.

Są to wrażenia po jednej grze, na pewno w naszym przypadku wszystko potoczyło się zaskakująco gładko - mimo wybranych różnych strategii nikt nie odskoczył z punktami, długość gry była odpowiednia, a radość z nowych możliwości budowania punktów przeogromna :) Najważniejsze jest jednak to, że ten dodatek nie wywraca do góry nogami bazowej mechaniki i nie wprowadza zbyt wielu pobocznych zasad, plansz i dodatkowych utrudnień, przez co właściwie można go polecić każdemu, bez względu na jego poziom zaznajomienia z podstawową wersją gry.

Piotr Kątnik
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tycjan »

Na koniec kolejki aktualny pierwszy gracz podnosi dowolny współczynnik (tlen, temperatura, Wenus lub kładzie ocean na planszy Marsa), nie biorąc za to żadnej nagrody.
To jest reguła opcjonalna? Jakoś średnio mi ona pasuje.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Mi również, wygląda paskudnie. Na pewno spróbuję zagrać bez niej, nawet jeśli nie jest opcjonalna ;)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Tycjan pisze:
Na koniec kolejki aktualny pierwszy gracz podnosi dowolny współczynnik (tlen, temperatura, Wenus lub kładzie ocean na planszy Marsa), nie biorąc za to żadnej nagrody.
To jest reguła opcjonalna? Jakoś średnio mi ona pasuje.
Nie jest. Nam też średnio pasowała. Ale zrozumieliśmy jej sens po zobaczeniu jak 55 nowych kart nieco rozrzedza talię (wydłużając grę). Zagrywanie tych 55 kart nie przybliża do celu - zakończenia rozgrywki.

Oczywiście - jeśli ktoś nie ma nic przeciwko grze dłuższej o 2-3 rundy to można grać bez tej zasady :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

A mi się pomysł podoba, może być ciekawie, bo, jak rozumiem, podnosząc któryś z parametrów, można grać przeciwko rywalom, ale i przeciwko sobie.

Edycja: tak sobie myślę, że ta zasada wymierzona jest w jedną rzecz, która czasami przeszkadza mi w TM - przeciąganie gry. Teraz będzie wiadomo, że chcesz, czy nie chcesz, a skończyć musisz...
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2017, 14:44 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tycjan »

REBEL.pl pisze:Oczywiście - jeśli ktoś nie ma nic przeciwko grze dłuższej o 2-3 rundy to można grać bez tej zasady :)
Trzymam kciuki, że to jednak wyląduje w opcjach, a jak nie to pierwszy raz zastosuję homerulsa ;)

Ciekawe czy faktycznie te nowe karty wydłużają grę o 2 -3 rundy, bo jak tak to w ogóle nie widzę sensu tej zasady. Bo o ile to dłużnej będzie 15 minut?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Tycjan pisze:
REBEL.pl pisze:Oczywiście - jeśli ktoś nie ma nic przeciwko grze dłuższej o 2-3 rundy to można grać bez tej zasady :)
Trzymam kciuki, że to jednak wyląduje w opcjach, a jak nie to pierwszy raz zastosuję homerulsa ;)

Ciekawe czy faktycznie te nowe karty wydłużają grę o 2 -3 rundy, bo jak tak to w ogóle nie widzę sensu tej zasady. Bo o ile to dłużnej będzie 15 minut?
Ta zasada ma głębszy sens. Ona już teraz bierze pod uwagę dodatek numer 3 w 2018 roku ;) A tamten już będzie działał wydłużająco na rozgrywkę :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezner »

Jedna runda to jakieś 10 minut (co najmniej). Więc rzeczywiście to nam daje dodatkowe 20-30 minut.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Woohoo! Więcej kart! Ja tylko proszę o więcej kart pozwalających odpalać jakieś akcje! :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

"Floater resources" - jakieś nowe mechaniki się szykują :mrgreen:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Też mi się nie podoba automatyczna terraformacja. Z jednej strony wielka wojna o sterraformowanie marsa w wielu pokoleniach przy użyciu klimatycznych fajnych projektów a z drugiej automatyczna terraformacja z kapelusza. Blee.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szaweł »

Hmmm. Czysto teoretycznie jeśli zasadzimy już drzewo i będzie ono rosło to będzie ono samo sadziło inne drzewa. Nie, nie jak Enty, ale poprzez pylenie i inne takie. Woda? Hmmm, no chyba się zbiorniki wodne zmieniają, mogą się stać płytsze a rozleglejsze prawda? Dla mnie ta opcja ma jak najbardziej sens i nawet ją chyba wdrożę próbnie w normalną grę ale z zasadą np. co ileś °C.
Sam dodatek wygląda miodnie, z resztą cała Terraformacja jest miodna. Rebelu nie muszę chyba mówić, że macie mnie zawsze kiedy w planach wydawniczych pada słowo Terraformacja :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Mikanit »

pegzi pisze:Witam, jakiś czas temu natknąłem się na nieoficjalne korporacje na bgg, jest ich aż 22 i z pewnością wniosły by jeszcze więcej różnorodności do gry. Czy ktoś byłby zainteresowany przygotowaniem takich kart po polsku - link do bgg: https://boardgamegeek.com/filepage/1426 ... ions-print

Przypominam o zapytaniu kolegi. Czy jest ktos utalentowany i podejmie sie zadania dla dobra ogółu?
Rumia
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Mikanit pisze:
pegzi pisze:Witam, jakiś czas temu natknąłem się na nieoficjalne korporacje na bgg, jest ich aż 22 i z pewnością wniosły by jeszcze więcej różnorodności do gry. Czy ktoś byłby zainteresowany przygotowaniem takich kart po polsku - link do bgg: https://boardgamegeek.com/filepage/1426 ... ions-print

Przypominam o zapytaniu kolegi. Czy jest ktos utalentowany i podejmie sie zadania dla dobra ogółu?
Proponuję zrzutę na naprawdę dobrą butelkę dla takiego artysty każdy kto zamierzałby skorzystać z efektów jego pracy :)
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

A wiecie co? Postanowiłem zrobić takie tłumaczenie i wrzucam je tutaj, proszę bardzo http://uploadfile.pl/pokaz/1078460---tf5g.html Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Tomson19 pisze:A wiecie co? Postanowiłem zrobić takie tłumaczenie i wrzucam je tutaj, proszę bardzo http://uploadfile.pl/pokaz/1078460---tf5g.html Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D
Ogromne dzięki! Ma ktoś doświadczenie na jakim papierze najlepiej to wydrukować, żeby za bardzo nie różniły się od oryginałów?

Edit:
Na Aqua Corp są dwa błędy - zły symbol i brak cyfry.

Edit2:
Na Spaceways jest zamieniona ikonografia względem tekstu.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, 08:55 przez hipcio_stg, łącznie zmieniany 1 raz.
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Tomson19 pisze:A wiecie co? Postanowiłem zrobić takie tłumaczenie i wrzucam je tutaj, proszę bardzo http://uploadfile.pl/pokaz/1078460---tf5g.html Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D
Dzięki. Fajna akcja
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

Faktycznie teraz zauważyłem te błędy, dzięki za informacje hipcio_stg, co do karty Spaceways ikonografia względem tekstu była źle stworzona już w oryginalnym dokumencie, stąd to niedopatrzenie. Co do Aqua Corp dziwne bo o ile edytowałem ten dokument to ikonografia tam się zgadzała hmmm.. będę musiał zobaczyć co tam jest grane.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Jak byś poprawiał to odwróć tekst, by grał z ikonografią. Zresztą byłoby to dość logiczne.
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

W porządku wrzucam poprawioną wersję http://uploadfile.pl/pokaz/1078930---x6dn.html Poprawione karty korporacji AquaCorp oraz Spaceways. :D
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Dzięki! :D Skąd wziąłeś grafiki bez tekstu?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Tomson19 pisze:W porządku wrzucam poprawioną wersję http://uploadfile.pl/pokaz/1078930---x6dn.html Poprawione karty korporacji AquaCorp oraz Spaceways. :D
Mam wielką, ogromną prośbę, o wrzucenie tego stuffu na BGG. Ten darmowy hosting to jakaś makabra.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Gizmoo pisze:Mam wielką, ogromną prośbę, o wrzucenie tego stuffu na BGG. Ten darmowy hosting to jakaś makabra.
Ciut wyżej było:
Tomson19 pisze:Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D
I gra gitara :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ