Modern Art (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Legun »

Koriko pójdzie w górę?
http://www.rp.pl/artykul/2,353223.html
;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: KubaP »

Jak Modern Art sprawdzi się w towarzystwie, które łaskawym okiem patrzy na AGoT, Carcassonne, Osadników, El Grande, BSG, ale z natury należy do graczy niedzielnych?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: veljarek »

KubaP pisze:Jak Modern Art sprawdzi się w towarzystwie, które łaskawym okiem patrzy na AGoT, Carcassonne, Osadników, El Grande, BSG, ale z natury należy do graczy niedzielnych?
Rewelacyjnie :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: bart8111 »

Ja bym powiedział, że to zależy od ich tolerancji na "suchość" ;) Modern Art podobnie jak inne licytacyjne Knizii - Medici i Ra jest mocno sucha (szczególnie właśnie Modern Art i Medici). Ja przynajmniej w niej żadnego klimatu nie czuję, a jedynie suchą optymalizację. Jeśli brak klimatu w grach im nie przeszkadza to może im podejść, inaczej niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Legun »

bart8111 pisze:Ja bym powiedział, że to zależy od ich tolerancji na "suchość" ;) Modern Art podobnie jak inne licytacyjne Knizii - Medici i Ra jest mocno sucha (szczególnie właśnie Modern Art i Medici). Ja przynajmniej w niej żadnego klimatu nie czuję, a jedynie suchą optymalizację. Jeśli brak klimatu w grach im nie przeszkadza to może im podejść, inaczej niekoniecznie.
:shock:
Wszystko zależy od graczy - u nas zawsze jest bardzo klimatycznie. Zachwalamy swoje obrazy, wybrzydzamy na te wystawiane przez konkurentów. "Pani ze spiczastym tyłkiem" czy "Darmoch z nóżką" mają swoich gorących wielbicieli. Darmoir to właśnie "Darmoch" a Sadland to "Smutas". "Koriko za friko" i "Nech sa patrzi" przy wystawianiu Nexa to obowiązkowe komentarze itd. Jest w tej grze pole do popisu, jeśli chce się je wykorzystać. Może lepiej byłoby, gdyby zamiast abstrakcji Koriko i Nexa były jakieś bardziej pobudzające wyobraźnię obrazy, lecz to tylko większe wyzwanie ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: bart8111 »

Hmm, no z takim podejściem u graczy to faktycznie żadna gra Knizii nie jest straszna - w Ra gracze mogą się modlić do Bogów o to aby Nil wylał i pozwolił im zapunktować ich kafelki albo spierać się czyje odkrycia astronomiczne (te z niebieskich kafelków cywilizacji ;)) są donioślejsze. W Medici można opowiadać graczom w jaki to sposób idąc sobie przystanią natknęliśmy się na tę skrzynię złota, która potem pomogła nam być najlepszym kupcem tego dnia... itd ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: KubaP »

Ok, a które wydanie jest najładniejsze?

Co do licytacyjnych - jeszcze nigdy im nic licytacyjnego nie pokazywałem, pomyślałem, że ładne obrazki z Modern Art mogą im się spodobać.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: veljarek »

Jak się ma taką wersję jak ja http://www.boardgamegeek.com/image/496292/modern-art to i klimat jest inny :D
Dyskusja podczas gry na temat wyższości obrazów Salvadora Dali nad van Gogh-a ... bezcenne :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: KubaP »

A skąd to się bierze takie cuś?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Legun »

bart8111 pisze:Hmm, no z takim podejściem u graczy to faktycznie żadna gra Knizii nie jest straszna - w Ra gracze mogą się modlić do Bogów o to aby Nil wylał i pozwolił im zapunktować ich kafelki albo spierać się czyje odkrycia astronomiczne (te z niebieskich kafelków cywilizacji ;)) są donioślejsze. W Medici można opowiadać graczom w jaki to sposób idąc sobie przystanią natknęliśmy się na tę skrzynię złota, która potem pomogła nam być najlepszym kupcem tego dnia... itd ;)
Jest jednak różnica - choć Ra i Medici nie znam. Te wszystkie teksty okraszają rzeczywiste dylematy i prowadzą do podkreślenia zwrotów akcji wynikających z mechaniki. W tej grze podpuszczanie bądź zniechęcanie przeciwników jest kluczowe dla zwycięstwa. Akcentowanie bądź ukrywanie emocji, które towarzyszą poszczególnym decyzjom ma wpływ na decyzje innych itd.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: veljarek »

KubaP pisze:A skąd to się bierze takie cuś?
Nie chwaląc się moje to cudo.
Pliki do tej wersji masz do ściągnięcia na BGG dodatkowo kupujesz żetony pokerowe za 30zł i klimacik jest bardzo hazardowy :) a cenowo wyjdzie idenntycznie jak gra w sklepie.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: KubaP »

Drodzy moi, czy mi się wydaje, czy na BGG nie ma Rebelowej wersji Moder Art?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Zet »

Pozwolę sobię na małe wskrzeszenie, bo CMON wydaje w tym roku nową edycję, a ja akurat nabrałem ochoty na nią :)
Słyszałem, że gra sie sprawdza idealnie w 4 osoby, a jak Wam się gra we trójkę?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 10 times
Been thanked: 219 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Furan »

Z tego co widać na grafikach od CMON, to ich nowe wydanie nie jest specjalnie czytelne (ale mogę się mylić). A Modern Art jednak nie kupowałbym do gier tylko w 3.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Zet »

Nie będę tego kupował do gry wyłącznie w trzy osoby. Ja zapytałem tylko, czy jest to grywalna opcja, czy raczej zostawiać tę grę na posiedzenie czwórki.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: veljarek »

Na 3 średnio , na 4 super, na 5 jest dobrze, na 6 też ok (na 6 jest wariant na BGG)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 302
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 16 times
Been thanked: 48 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Bruno555 »

veljarek pisze:Na 3 średnio , na 4 super, na 5 jest dobrze, na 6 też ok (na 6 jest wariant na BGG)
Zgadzam się z przedmówcą.
Dodam od siebie że dla podkręcenia klimatu warto kupić takie mini sztalugi. Jedna na gracza. Na przykład takie:
http://allegro.pl/sztaluga-stolowa-mini ... 73106.html
Fajnie się na nich prezentuje obrazy.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: kaszkiet »

Czy chodzą jakieś słuchy o polskim wydawcy nowej edycji?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 10 times
Been thanked: 219 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Furan »

veljarek pisze:Na 3 średnio , na 4 super, na 5 jest dobrze, na 6 też ok (na 6 jest wariant na BGG)
Popieram. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Legun »

veljarek pisze:na 6 jest wariant na BGG
Dzięki za informację. W sumie to składają się nań tylko dwie reguły - dopływ kart w rundach (7-2-2-0; 4 karty poza grą) i opcjonalna reguła, że nie można zakończyć rundy, jeśli ktoś jeszcze nie miał szansy sprzedać obrazu. Natomiast bardzo podoba mi się podana przy okazji idea, żeby 12 obrazów z podwójnymi aukcjami rozdawać osobno. W wariancie 6-osobowym to oznacza, że dostaje się jedną taką kartę na początku i jedną po pierwszej rundzie. Można to też zastosować w grze 3- i 4-osobowej. Spróbuję przy najbliższej okazji.
Bruno555 pisze:Dodam od siebie że dla podkręcenia klimatu warto kupić takie mini sztalugi.
Też dobry pomysł - wezmę z "Pastiszu" :D
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Zet »

W sumie wystarczy chyba jedna taka sztaluga? Dla aktualnie licytowanego obrazu? :-)
I dzięki za odpowiedzi, jak na 4 jest super to szukam nowego wydania.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: veljarek »

Jedna uwaga siłą tej gry jest klimat i obrazy, jak będą to jakies wymyslone nieistniejace to bedzie słabo, nie wiem czy nowa wersja ma fajne obrazy, ja robiłem swoja wersje z Van Gogh , picasso itd.. i dyskusje przy grze sa super, rzucasz na stół van Gogha i tworzysz klimat, że okazja ze taniej nie bedzie itd... nie wyobrazam sobie tego przy nieistniejacych artystach.
Ja zrobiłem swoja wersje i jest ona na bgg do pobrania :), ewentualnie polecam mała przeróbka na Twoich ulubionych artystów :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Zet »

To chyba i tak wolę kupić grę, a potem ew. wydrukować obrazy i zakoszulkować z kartami.
Na pewno bym wybrał Bagińskiego :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 10 times
Been thanked: 219 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Furan »

Hm. Jeśli idzie o szatą graficzną łączącą się z tematem sztuki klasy ,,żółte kleksy na ścianie", to zdecydowanie lepiej pasują nołnejmy jak w wersji od Rebela. Bo oto ktoś jest kupowany i modny, więc można na nim zarobić, wartość artystyczna nie ma w tym najmniejszego znaczenia. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 302
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 16 times
Been thanked: 48 times

Re: Modern Art (Wydawnictwo Rebel)

Post autor: Bruno555 »

Zet pisze:W sumie wystarczy chyba jedna taka sztaluga? Dla aktualnie licytowanego obrazu? :-)
Ja kupiłem od razu 4, żeby każdy miał swoją i nie trzeba było ją przekazywać z każdą licytacją.
Mi tam najbardziej podoba się wersja rebelowa. Najbardziej czytelna.
ODPOWIEDZ