Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: tejot »

Deem pisze:
raj pisze:Prawda jest taka, że figurki są w LoH integralnym elementem budowania klimatu. Co ciekawe to nie jest klimat Gracji, wogóle nie czułem się helleńsko, ale to jest klimat epickiego konfliktu bohaterów o półboskich mocach walczących o terytoria i z potężnymi potworami.
Bez tych figurek gra zostaje spłaszczona i bardziej eurowata.
W rpgach ukuło się takie ładne powiedzenie "System does matter" i to samo dotyczy planszówek. Jeśli mechanika jest eurowata to choćbyś dorzucił tonę plastiku to gra nadal taką pozostanie. Z resztą siedząc w grach wojennych sam wiesz, że do stworzenia klimatu epickiego konfliktu plastik nie jest niezbędny.

Figurki dorzucili, bo to się sprzedaje i tyle. Ludzie lubią ładne żołnierzyki i są gotowi zapłacić więcej - zamiast gry za 200 pln masz grę za 400 pln (w podstawowej wersji). Jak widać po wynikach wyszło im to na dobre, ale nie ma co dorabiać do tego filozofii i tłumaczeń.
Co do filozofii to ja po prostu:
1. lubię euro.
2. bardziej lubię euro z klimatem.
3. bardziej lubię euro z klimatem, mapą, area control.
4. bardziej lubię euro z klimatem, mapą, area control i figurkami.

Dlatego nie zgadzam się z teorią że figurki to tylko plastik, który nic nie wnosi, a jak gra jest sucha to sucha pozostanie.
Prawdą jest, że plastik nic nie wniesie do gry bez klimatu. Ale jeśli twórcom udało się już w mechanice gry, wykonaniu planszy, komponentów etc. ten klimat nieco zbudować to dobrze dopasowane stylistyką figurki mogą jeszcze to uczucie wzmocnić. W tym sensie istotnie przyczyniają się do budowy mitycznego (nomen omen) "klimatu", przy czym absolutnie nie mogą być jego jedynym wyznacznikiem.
Agrykola z figurkami nie będzie miała tego efektu m.in. ze względu na tematykę. W przypadku gra wojennej, czy po prostu innej typu area control może być zupełnie inaczej.
Wiele osób lubi strategie rozgrywane kartonikami na heksach, ale to nie znaczy że gdyby tam były miniaturowe czołgi to klimatu nie byłoby więcej.
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: anion »

tejot pisze:Co do filozofii to ja po prostu:
1. lubię euro.
2. bardziej lubię euro z klimatem.
3. bardziej lubię euro z klimatem, mapą, area control.
4. bardziej lubię euro z klimatem, mapą, area control i figurkami.

Dlatego nie zgadzam się z teorią że figurki to tylko plastik, który nic nie wnosi, a jak gra jest sucha to sucha pozostanie.
Prawdą jest, że plastik nic nie wniesie do gry bez klimatu. Ale jeśli twórcom udało się już w mechanice gry, wykonaniu planszy, komponentów etc. ten klimat nieco zbudować to dobrze dopasowane stylistyką figurki mogą jeszcze to uczucie wzmocnić. W tym sensie istotnie przyczyniają się do budowy mitycznego (nomen omen) "klimatu", przy czym absolutnie nie mogą być jego jedynym wyznacznikiem.
Agrykola z figurkami nie będzie miała tego efektu m.in. ze względu na tematykę. W przypadku gra wojennej, czy po prostu innej typu area control może być zupełnie inaczej.
Wiele osób lubi strategie rozgrywane kartonikami na heksach, ale to nie znaczy że gdyby tam były miniaturowe czołgi to klimatu nie byłoby więcej.
Doskonale to ująłeś.

Myślę, że to jest też kwestia tego jaką maksymalnie kwotę ludzie są gotowi przeznaczyć na grę.
W takich wypadkach idealnym rozwiązaniem byłaby tu opcja wyboru karton lub plastik - czyli:
a) gra mi się podoba z samej mechaniki, nie potrzebuję do niej figurek (lub nie stać mnie na nie), więc chętnie (lub z konieczności) wybiorę opcję z żetonami, kartonikami itp.;
b) gra mi się bardzo podoba i ma być "perełką" w mojej kolekcji, dlatego wydam na nią dużo większe pieniądze (lub po prostu to dla mnie nie jest wielki wydatek) i wybieram wersję z plastikiem.
Można by powiedzieć: szkoda, że nie zawsze wydawcy gier dają nam taką możliwość wyboru, jak analogicznie np. producenci TV (wersja z Androidem, wersja "goła" itp.), czy AGD (np. lodówka z kostkarką lub bez). ;)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Deem »

@tejot
W sumie najmocniej odnosiłem się do ostatniego zdania z wypowiedzi raja - moim zdaniem figurki nie sprawią, że eurowata gra przestanie być eurowata czy będzie eurowata mniej. To robią zasady. Zgadzam się, że jeśli gra w swoich zasadach jest klimatyczna to, figurki ten efekt wzmocnią. Posługując się przykładami negatywnymi: w moim wypadku ani Scythe ani Blood Rage nie zostały uratowane przez figurki ponieważ same w sobie są sucharkami nie oddającymi tego o czym niby opowiadają (poprzez szatę graficzną, tematykę). Chciałbym, żeby z LoH było inaczej, ale przekonam się na własnej skórze jak już gra ukaże się w ostatecznym kształcie (łącznie z opiniami, które dodatki są tylko ozdobnikami, a które faktycznie wzbogacą rozgrywkę na tyle, że będą mastchewem).

@Anion
Myślę, że taki wybór uszczęśliwiłby sporą grupę osób.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Galatolol »

W teorii wersja z żetonami brzmi dobrze, ale pamiętam, że przy jakiejś innej kampanii napędzanej figurkami, która taką opcję oferowała, się to nie sprawdziło, sprzedano jakoś 10 (?) zestawów z żetonami na kilkaset z figurkami (niestety nie przypominam sobie dokładnych liczb ani nawet nazwy tej gry; wypowiedź twórcy była gdzieś zacytowana na tym forum. W każdym razie chodzi o to, że był to malutki ułamek i się nie opłaciło). Choć ja sam takę wersję bym prawdopodobnie kupił (obecną kampanię jedynie śledzę z ciekawości).

EDIT: chodziło mi o to: viewtopic.php?f=1&t=39474&p=875712#p875712
Ostatnio zmieniony 21 cze 2017, 14:29 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: pan_satyros »

Galatolol pisze:W teorii wersja z żetonami brzmi dobrze, ale pamiętam, że przy jakiejś innej kampanii napędzanej figurkami, która taką opcję oferowała, się to nie sprawdziło, sprzedano jakoś 10 (?) zestawów z żetonami na kilkaset z figurkami (niestety nie przypominam sobie dokładnych liczb ani nawet nazwy tej gry; wypowiedź twórcy była gdzieś zacytowana na tym forum. W każdym razie chodzi o to, że był to malutki ułamek i się nie opłaciło). Choć ja sam takę wersję bym prawdopodobnie kupił (obecną kampanię jedynie śledzę z ciekawości).
Gloomhaven. I chodziło o standy vs figurki dla bodaj 15 postaci graczy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Galatolol »

pan_satyros pisze:Gloomhaven. I chodziło o standy vs figurki dla bodaj 15 postaci graczy.
Gloomhaven bym nigdy nie nazwał napędzanym przez figurki. W każdym razie Twój post skłonił mnie do wytężenia mózgownicy i sobie przypomniałem, chodziło mi o Kingdom Death Monster, konkretnie o to: viewtopic.php?f=1&t=39474&p=875712#p875712
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Rocy7 »

raj pisze:Prawda jest taka, że figurki są w LoH integralnym elementem budowania klimatu. Co ciekawe to nie jest klimat Gracji, wogóle nie czułem się helleńsko, ale to jest klimat epickiego konfliktu bohaterów o półboskich mocach walczących o terytoria i z potężnymi potworami.
Bez tych figurek gra zostaje spłaszczona i bardziej eurowata.
Fakt, bo
tejot pisze:
Dlatego nie zgadzam się z teorią że figurki to tylko plastik, który nic nie wnosi, a jak gra jest sucha to sucha pozostanie.
Prawdą jest, że plastik nic nie wniesie do gry bez klimatu. Ale jeśli twórcom udało się już w mechanice gry, wykonaniu planszy, komponentów etc. ten klimat nieco zbudować to dobrze dopasowane stylistyką figurki mogą jeszcze to uczucie wzmocnić. W tym sensie istotnie przyczyniają się do budowy mitycznego (nomen omen) "klimatu", przy czym absolutnie nie mogą być jego jedynym wyznacznikiem.
Agrykola z figurkami nie będzie miała tego efektu m.in. ze względu na tematykę. W przypadku gra wojennej, czy po prostu innej typu area control może być zupełnie inaczej.
Wiele osób lubi strategie rozgrywane kartonikami na heksach, ale to nie znaczy że gdyby tam były miniaturowe czołgi to klimatu nie byłoby więcej.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: xelos80 »

Jeszcze mam pytanie dotyczące kupowania dodatków. Jeśli 2 dodatki maja ta samą cenę, to jak się określa który chce jeśli zwiększe kwote pledge.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

xelos80 pisze:Jeszcze mam pytanie dotyczące kupowania dodatków. Jeśli 2 dodatki maja ta samą cenę, to jak się określa który chce jeśli zwiększe kwote pledge.
Nie da się. Losowo wysyłają. Możesz jeszcze napisać maila i poprosić o konkretny dodatek (ale gwarancji nie ma).
Jakby co, to potem możesz spróbować taki dodatek wymienić na forum z kimś, kto też dostał nie ten co chciał :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: shaigan »

No to się nie doczekałem na zbiorczy pledge, który by nie zawierał tego fantastycznego albumu i cieniowania... jest tylko all in.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: seki »

Curiosity pisze:
xelos80 pisze:Jeszcze mam pytanie dotyczące kupowania dodatków. Jeśli 2 dodatki maja ta samą cenę, to jak się określa który chce jeśli zwiększe kwote pledge.
Nie da się. Losowo wysyłają. Możesz jeszcze napisać maila i poprosić o konkretny dodatek (ale gwarancji nie ma).
Jakby co, to potem możesz spróbować taki dodatek wymienić na forum z kimś, kto też dostał nie ten co chciał :)
Curiosity ale kartofel z Ciebie. Nie jesteś pomocny. Ale za to zabawny ;)
Xelos80 teraz określasz kwotę wsparcia a potem w pladge managerze wybierasz co chcesz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

seki pisze:
Curiosity pisze:
xelos80 pisze:Jeszcze mam pytanie dotyczące kupowania dodatków. Jeśli 2 dodatki maja ta samą cenę, to jak się określa który chce jeśli zwiększe kwote pledge.
Nie da się. Losowo wysyłają. Możesz jeszcze napisać maila i poprosić o konkretny dodatek (ale gwarancji nie ma).
Jakby co, to potem możesz spróbować taki dodatek wymienić na forum z kimś, kto też dostał nie ten co chciał :)
Curiosity ale kartofel z Ciebie. Nie jesteś pomocny. Ale za to zabawny ;)
Xelos80 teraz określasz kwotę wsparcia a potem w pladge managerze wybierasz co chcesz.
Może bym i był pomocny, gdyby kolega pisał we właściwym wątku. Od takich pytań jest stosowne forum.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=57
Ale w sumie po co sobie zadawać trud i kierować pytania na stosowne forum, skoro można pisać gdzie popadnie?

EDIT:
Czekam na cenę ALL-IN w 6-paku. Oj, może się skuszę :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Ogólnie mogli na mnie zarobić. I to sporo, a teraz wesprę podstawkę + maksymalnie 2 dodatki.
Szkoda...
INCLUDES:
Lords of Hellas Core Box
Lords of Hellas - all unlocked Stretch Goals
Terrain expansion
Lord of the Sun expansion
Atlas expansion
City of steel expansion
Art book
Sundrop pre-painted miniatures
Po co mi pre-paint + art? Szczególnie, że planuję malować figurki...
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Lords of Hellas

Post autor: kali »

Curiosity pisze: EDIT:
Czekam na cenę ALL-IN w 6-paku. Oj, może się skuszę :)
What about retailer version?

We will also add retailers version of this pledge with additional 10% discount and same, cheap shipping!
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

kali pisze:
Curiosity pisze: EDIT:
Czekam na cenę ALL-IN w 6-paku. Oj, może się skuszę :)
What about retailer version?

We will also add retailers version of this pledge with additional 10% discount and same, cheap shipping!
To widziałem, ale czy zniżka -10% ma być tylko na dodatki, czy kolejny raz na core box?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Ogólnie to nawet śmieszne nie jest.

Cena Mythic Collection + brakujące dodatki to 190 funtów*.
Cena All-In który miał być tańszy, to 189 funtów.


Oni mają nas za idiotów czy o co chodzi?

@edit, jeszcze lepiej, 189,5 funta... Pół funta taniej, to jest dopiero promocja!
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Lords of Hellas

Post autor: kali »

Curiosity pisze:
kali pisze:
Curiosity pisze: EDIT:
Czekam na cenę ALL-IN w 6-paku. Oj, może się skuszę :)
What about retailer version?

We will also add retailers version of this pledge with additional 10% discount and same, cheap shipping!
To widziałem, ale czy zniżka -10% ma być tylko na dodatki, czy kolejny raz na core box?
Myślę, że po prostu jak weźmiesz 6 pełnych zestawów to zapłacisz 6*189Ł*0,9 zamiast 6*189Ł. Jak coś dobierasz to już w normalnej cenie. Core Box jest już w tym zestawie.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: olsszak »

Fegat pisze:Ogólnie to nawet śmieszne nie jest.

Cena Mythic Collection + brakujące dodatki to 190 funtów*.
Cena All-In który miał być tańszy, to 189 funtów.


Oni mają nas za idiotów czy o co chodzi?

@edit, jeszcze lepiej, 189,5 funta... Pół funta taniej, to jest dopiero promocja!
Czuję, że nie uwzględniasz jednej kwestii - kosztu "preshade". Co swoja droga i tak jest slabe,bo nie kazdy chce miec malowane.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Uwzględniam. Mysthic Collection ma "pre-shade" w sobie ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: olsszak »

Fegat pisze:Uwzględniam. Mysthic Collection ma "pre-shade" w sobie ;)
No to nie wiem jaki jest sens tego bundle...
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Lords of Hellas

Post autor: kali »

Liczysz sundrop figurek spoza mythic?
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Fegat pisze:Uwzględniam. Mysthic Collection ma "pre-shade" w sobie ;)
Ale nie dotyczy to płatnych dodatków, które są w Tytanie.

Jest reatil Tytana - 1020 GBP
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: tejot »

olsszak pisze:
Fegat pisze:Uwzględniam. Mysthic Collection ma "pre-shade" w sobie ;)
No to nie wiem jaki jest sens tego bundle...
A pre-shade dodatków? Mythic go nie uwzględnia.
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: olsszak »

tejot pisze:
olsszak pisze:
Fegat pisze:Uwzględniam. Mysthic Collection ma "pre-shade" w sobie ;)
No to nie wiem jaki jest sens tego bundle...
A pre-shade dodatków? Mythic go nie uwzględnia.
O tym pisalem pierwotnie.

Ktos liczył ile wyszedłby łączny koszt pre-shade dodatków ?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Ale ten "pre-shade" to zaledwie 23 dodatkowe figurki do 'pospreyowania'...

Tak więc bym z tym nie przesadzał. Mythic uwzględnia wszystkie SG + podstawkę + budynki.
Natomiast pojawiło się pytanie w komentarzach, budynki z dodatku są dla 1-4 graczy, dla 5-6 brakuje kilku figurek. Ciekawe czy je dodadzą.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ODPOWIEDZ