Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Szpanerski »

Większość osób posiada więcej niż jedną grę. Najczęściej kilka lub kilkanaście (lub niektórzy jeszcze wiecej). Jakie gry najczęściej trafiają u was na stół w mniejszym gronie (powiedzmy 2 osoby) a jakie w większym (około 4 osob)? Zauwazylem, że pomimo iż mamy kilka gier całkiem różnych od siebie to najczęściej we 2 gramy w Seasons lub Gejsze (jako filer gdy mamy ochotę na coś lekkiego). W większym gronie najczęściej sprawdza się 7 cudów świata (choć nie jestem zwolennikiem tej gry) lub Pociągi.

Zadaje to pytanie dlatego gdyż oprócz tego posiadamy jeszcze kilka tytułów na półce (jak np. Star Wars Lcg, Dolina Królów, 7 cudów pojedynek, osadnicy narodziny imperium, X wingi i jeszcze kilka pudełek z grami) jednak 90 % przypadkach wybieramy Seasons lub inna grę wymienioną wcześniej ;) też tak macie?

Reszta naszych gier też jest fajna ale bardzo rzadko (może 1 na 10 gier trafia do nas na stol). Temu też chciałem zapytać jakie z waszych gier dominują na stole w małym/dużym gronie pomimo iż macie inne tytuły które rzadziej wyciagacie? Może uda się dzięki temu dokupić grę która się przebije do tych częściej wyciaganych xD
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: koczkodan »

z gier na 2 osoby to neuroshima hex najczesciej u nas wjezdza na stol. z zona uwielbiamy chociaz niestety to ona czesciej wygrywa
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Budyka »

Ja w przypływie szaleństwa doprowadziłam do stanu liczby gier wykraczających znacząco poza możliwości mojego mieszkania. Efekt jest taki, że do części gier nie sięgamy, bo trzeba się do nich dokopać, a do części - bo nie pamiętamy instrukcji :P Więc w praktyce najczęściej sięgamy do gier dwuosobowych, a do tego dochodzi tak do 10 gier, które śmigają na większe grono (np. Osadnicy: NI, Magia i Myszy, Martwa Zima, Chaos w Starym Świecie). A reszta leży i czeka na swoją szansę raz na x miesięcy :P Nie polecam tej taktyki :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: RUNner »

Żaden ze mnie kolekcjoner, bo w najgrubszych czasach miałem około 30 gier. Obecnie w mojej szafie jest 15 tytułów, bo stwierdziłem, że nie ma sensu trzymać gier dobrych i w nie nie grać. Dlatego mam tylko takie gry, które uważam za topowe i które trafiają na stół w miarę często.
Z tego grona najczęściej sięgam po WP LCG i Netrunnera. Pierwszy to król solo, a drugi król rozgrywki dwuosobowej. Z typowymi planszówkami mam ostatnio problem, bo czas rozgrywki jest w ich przypadku zbyt długi i siłą rzeczy muszę je traktować trochę po macoszemu. Niemniej takie tytuły jak Terraformacja Marsa czy Runebound 3 potrafią się przebić.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Ardel12 »

Moja kolekcja to już pod 60 dochodzi, więc przyjąłem system losowania kolejnego tytułu do ogrania wraz jego usunięciem po rozegranej partii. Pula zeruje się, gdy osiągnie zbiór pusty.

Mimo to jest jedna seria, która liczbą partii przygniata resztę. Jest nią Legendary (marvel oraz alien i predator), która potrafi nie schodzić ze stołu przez kilkanaście dni.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: RE.Lee »

Jako gra pojedynkowa najbardziej sprawdza się Blood Bowl: Team Manager.

W większym niezobowiązującym gronie nigdy nie zawiodło jeszcze Tokaido.

Z nieco cięższych - Chaos in the Old World, najlepsza gra ever :wink:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Szpanerski »

Ja się zastanawiam nad kupnem Yamatai. Do tej pory jak pisałem Seasons każdy zawsze chce grać i się pojedynkowac. Nie wiem czy cokolwiek to przebije xD
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: kmd7 »

Ja mam taką "podręczną" półkę, na której stoją najczęściej grane tytuły. Są tam: Agricola, Tzolkin, Rosyjskie Koleje, Goa, Badacze Głębin, Gejsze, 7 CŚ: Pojedynek, Zamki Burgundii, Star Realms, Najeźdźcy z Północy, Pory Roku, Szklany Szlak, Micropul - to tytuły w które najczęściej gramy w dwie osoby. Dodatkowo są tam gry, w które gramy raczej w 3,4 i więcej osób - Tobago, Wiek Złodziei, Martwa Zima i Colt Express. Jak widać, we dwie osoby lubimy sobie "pomóżdźyć", a w większym gronie stawiamy raczej na klimat luźniejszej zabawy. A ostatnio regularnie grywamy w Gejsze :).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: warlock »

Od 2006 roku regularnie wracam do Neuroshimy Hex! Szacunkowo mam rozegranych ponad 320 partii (a tak naprawdę dużo więcej, bo nie logowałem wszystkich partii na aplikacji). Ex aequo stawiam Dominiona ;).

Z dużych gier najchętniej wracam do Gry o Tron, a obecnie zakochałem się w Chaosie w Starym Świecie i to też jest gra, którą miałbym ochotę zgłębić na maksa i wyciągać przy każdej okazji ;).
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 70 times
Been thanked: 89 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Bludgeon »

port royal i carcassonne (bo są fajne i szybkie)
talisman (bo jest totalnie regrywalny)
roll for the galaxy (bo moja kumpela za każdym razem mi truje żeby w to zagrać :P )
terraformacja marsa (bo jest fantastyczna)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Majkel89 »

Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Gra do której najczęściej wracam to ZAKAZANE GWIAZDY i SAMURAJ
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: maciejo »

Rodzinnie:
Szogun
NH Hex
King of Tokyo

Solo:
Legendary
Phantomy
GS
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: ko2a »

51 ma wyparł u nas seasons.
Do tego pi c klanów i Capital. Top 3.

Na więcej osób to fuse / obóz ninja
Wlades
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2017, 09:58

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Wlades »

Zawsze wracam z znajomymi do monopoly, też się liczy? :)
Cześć wszystkim :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: Legun »

Dwa wątki na podobne tematy już się tu kiedyś przemknęły:
h-indeks: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=32946
życie gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=28483

U mnie h-indeks dalej koło 27. Cykl życia gier też już chyba się nie zmieni.
W ostatnim półroczu 16 partii "Zaginionych Miast" (od prawie 12 lat na stole) i 14 partii "Tobago" (od 7 lat na stole). Za to nagły przesyt "7 Cudów" - 3 partie wobec kilkudziesięciu w poprzednich latach (konkurencja "Pojedynku" w przypadku partii dwuosobowych i coraz liczniejszego grona piątkowych graczy) i "San Juan" (to ostatnie głównie za sprawą Absolutnie Najlepszej Żony, która straciła serce do gry, gdy wymogłem usunięcie jednego elementu z zestawu kart, zapewniającego jej regularną przewagę w zwycięstwach...).
Bezkonkurencyjne jest w powrotach 6.Bierze oraz Dixit - głównie za sprawą liczby graczy i uzupełniających się aktywności umysłowych. Obie od 6 lat wracają mniej-więcej raz na tydzień.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: kinioo »

Na dwie osoby:

1. Siedem Cudow Pojedynek - absolutny Nr 1!
2. Pandemia - zastapiona ostatnio Pandemia Legacy

Solo:

1. Mage Knight;
2. Robinson

Wakacyjnie/wyjazdowo:

1. Jaipur
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Gra do której najczęściej powracacie/wybieracie to...?

Post autor: garg »

Legun pisze:[...]"San Juan" (to ostatnie głównie za sprawą Absolutnie Najlepszej Żony, która straciła serce do gry, gdy wymogłem usunięcie jednego elementu z zestawu kart, zapewniającego jej regularną przewagę w zwycięstwach...). [...]
A ciekawości - jaka to karta? :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ