(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

W czwartek zagraliśmy w Labirynt. Taki jakby COIN. Ale jest moc w tej grze. W pracy wszyscy już usłyszeli jak przebiegała wojna w Syrii i jak zaatakowałem Pakistan.
Świetny klimat i morze możliwości i decyzji, które można podjąć.
Nie mogę doczekać się następnej gry i nauki COIN ów:)
Dzięki Muad!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: hancza123 »

Janek czy w ogóle jakaś gra z tych co graliśmy Tobie nie podeszła? Trochę Ci zazdroszczę tego że co poznajesz grę to masz ogromną frajdę i często czuć zachwyt. Ja trochę kręcę nosem że suchar Odyn to nie, a zasady długie Alchemików to też nie. Brass tak no ale nie zawsze. A że ważny jest duży stół, światło i ciszej z tą muzyką. Piwa Żywiec czy Tyskie to już nie wypiję i lepiej by była górna fermentacja itd. :lol:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

Już się tłumacze ;) :
- nie podoba mi się taka głupia gra o budowaniu miasta którą przyniósł Dr Bobaz :)
- nie podchodzi mi Age of Steam bo to za duże móżdżenie - wolę móżdżyć przy ciężkich grach strategicznych
- VSDW powoli mnie przerasta, ale mam ambicję nauczyć się grać porządnie
- nie lubię Mombasy i Great Western Trail
- nie cierpię Carcassone i Dominiona
- Odyn to suchar, ale właśnie czytam książki o Wikingach i się wczuwam
- piwo piję tylko jasne pełne, im mniej % tym lepiej oraz bardzo ciężkie bałtyckie portery
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Wolf »

Będzie offtop, ale trzeba edukować naród w tematyce piwa:
hancza123 pisze:Piwa Żywiec czy Tyskie to już nie wypiję i lepiej by była górna fermentacja itd. :lol:
Akurat problemem koncerniaków nie jest zastosowanie dolnej czy górnej fermentacji, tylko nastawianie na produkcję maksymalnie zoptymalizowanego kosztowo bezsmakowego piwa jako flagowego produktu. Dolna fermentacja po prostu lepiej nadaje się do osiągnięcia tego celu, bo drożdże dolnej fermentacji produkują piwo o czystszym profilu, ale to nie wina drożdży, że wychodzi kiepskie piwo, te same drożdże można zastosować do produkcji o wiele lepszego piwa, wybierając je do gatunków, w których czysty profil będzie pożądany.

Browary rzemieślnicze też robią dolniaki, chociażby pierwsze z brzegu: "Jak w dym" z Pinty (świetne piwo wędzone). Zresztą taki Żywiec ma w swojej ofercie chociażby Żywiec Porter, który mogę spokojnie polecić z zastrzeżeniem, że warto go przeważnie trochę doleżakować.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: hancza123 »

Skoro się znasz to skorzystam z okazji i to podaj mi 5 piw które są ogólnodostępne w sklepach typu Biedronka / Carefour / Piotr i Paweł a które są dobrze zrobione. Interesują mnie pszeniczniaki, ipy, no może być jakiś lager.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Markus »

hancza123 pisze:Janek czy w ogóle jakaś gra z tych co graliśmy Tobie nie podeszła? Trochę Ci zazdroszczę tego że co poznajesz grę to masz ogromną frajdę i często czuć zachwyt. Ja trochę kręcę nosem że suchar Odyn to nie, a zasady długie Alchemików to też nie. Brass tak no ale nie zawsze. A że ważny jest duży stół, światło i ciszej z tą muzyką. Piwa Żywiec czy Tyskie to już nie wypiję i lepiej by była górna fermentacja itd. :lol:
Doktor Markus stawia diagnozę:

Hańcza ciebie przedwcześnie dopadł "kryzys wieku średniego" :-)
Kiedy kupujesz Porshe? :-)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Wolf »

hancza123 pisze:Skoro się znasz to skorzystam z okazji i to podaj mi 5 piw które są ogólnodostępne w sklepach typu Biedronka / Carefour / Piotr i Paweł a które są dobrze zrobione. Interesują mnie pszeniczniaki, ipy, no może być jakiś lager.
Raczej nie odpowiem na to pytanie, wynika to z kilku czynników:

1.) Nie wiem co jest dostępne w sklepach typu Biedronka / Carefour / Piotr i Paweł (bywam sporadycznie i raczej nie z myślą o piwie)
2.) Ogólnie dostępność dobrych piw poprawiła się w ogromnym stopniu w ciągu ostatnich lat, ale równie mocno skoczyła różnorodność, o ile kiedyś znałem na pamięć sporą część oferty, to dzisiaj jest to fizycznie niemożliwe przy setkach nowych premier rocznie
3.) Od ok. roku większość piwa, które pijam jest własnej produkcji, co dodatkowo sprawia, że w mniejszym stopniu śledzę rynek
4.) Piwo kupne pijam najczęściej w pubie, a od czasu do czasu zaopatruje się w sklepie specjalistycznym

To na co chciałem zwrócić uwagę w poprzednim poście to, że lager (dolna fermentacja) to szeroka rodzina piw podobnie jak: ale (górna fermentacja). Chociaż często mówi się potocznie lager myśląc o konkretnym podgatunku, a nawet jeszcze konkretniej o popularnym koncernowym przykładzie tego podgatunku, to w tej samej rodzinie jest cała masa zupełnie innych piw.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: mnowaczy »

W Biedronce niestety nic dobrego nie kupisz (jeszcze). Carrefour już ma całkiem przyzwoity wybór choć szału nie ma. Ja tam zawsze coś wybiorę. Trzeba próbować różnych i zapamiętać co smakowało.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: hancza123 »

Markus pisze:
Doktor Markus stawia diagnozę:

Hańcza ciebie przedwcześnie dopadł "kryzys wieku średniego" :-)
Kiedy kupujesz Porshe? :-)
Nie no w formie to jestem życiowej ;-) Porshe nie mam ale kupiłem za to pierwszego smartfona. Mam od niedawna whatsup i fb i nadużywam. Nie wiem jeszcze co to instagram i snapczat ale na jesieni dojdę do tego.

Koniec offtopa i tych bzdur. W co gramy w poniedziałek lepszego niż Brass? Może coś z klimatem??
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze:- VSDW powoli mnie przerasta, ale mam ambicję nauczyć się grać porządnie
Właśnie zagrałem i przegrałem swoją pierwszą partię online. No i powiem szczerze, że ta partia sprowadziła mnie na ziemię, bo już zaczynałem obrastać w piórka :D, ale jednocześnie ponownie pokazała jak genialna jest ta gra i jak niewielkie błędy rozwijają się do gigantycznych porażek. Także trzeba ćwiczyć i się nie poddawać ;).

Grałem RFN. Zakończenie raczej nietypowe: upadek obu krajów! (co de facto oznacza zwycięstwo NRD). Wywołałem 6 protestów w NRD, ale sam miałem 4. Totalnie udupił mnie Bayern, w którym wczesny protest zbił mnie z tropu, potem liczyłem, że się z tego wywinę z pomocą Kennedy'ego, ale w międzyczasie przeciwnik zdobył przewagę na prestiżu i otwarciem 2 dekady zgarnął wymarzoną przeze mnie kartę. I tak przez całą grę nie dość, że przeciwnik mnie atakował (Saksonia -> Bayern) to jeszcze atakowałem sam siebie dysproporcją dobrobytu. Sam nie wiem czy byłem w stanie się jeszcze z tego wykpić, ale NRD nie odpuszczało i nękało mnie kumulacją protestów, a potem jeszcze przywaliło atakiem na Nadrenię Północną-Westfalię... pod koniec czułem, że już nie starczy ruchów, żeby zbić niepokój do wymarzonych 3 protestów i wygrać. W sumie byłem o włos od wygranej na koniec 3 dekady, bo tam z kolei zabrakło mi 1 niepokoju więcej, żeby NRD miało 4 protesty. Także była to partia na totalne wyniszczenie z obu stron.

Najgorszy był moment jak stwierdziłem: spokojnie 4 niepokoju w Bayernie to jeszcze nie koniec świata, a tu koleś gra z ręki kartę +2 niepokoju :lol:, ale wyszło w tej partii też doświadczenie, od razu popędził na przejęcie prestiżu, żeby mi wybić z głowy, że wyjdę łatwo z sytuacji w 2 dekadzie, a ja tego nie dopilnowałem. Bardzo istotna lekcja, ta partia mi sporo dała do myślenia.

W takim razie RFN vs NRD - 6:5 (+ moja pierwsza porażka jako RFN)
hancza123 pisze:W co gramy w poniedziałek lepszego niż Brass?
Jeden stół na Brassa musi być! Nie będę czekał pół roku, żeby zweryfikować swoje przemyślenia i wnioski. Trzeba grać!
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 704
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 66 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Muad »

W poniedziałek będę miał Jave na 4 osoby. Także można zacząć od tego.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Wolf »

Druga partia online, ponownie jako RFN:
Tym razem poszło łatwo, zwycięstwo w 2 dekadzie (5 protestów w NRD), ale mój przeciwnik ewidentnie dużo słabszy od poprzedniego, byłem też lepiej przygotowany do wczesnego ataku, który nastąpił, ale nie miał takiej siły rażenia, bo chociaż w krytycznym momencie miałem 4 protesty to byłem z nich w stanie wyjść (nie było takiej kumulacji niepokoju). Uważałem też znacznie bardziej na inicjatywę co w kluczowym momencie pozwoliło mi na wprowadzenie kolorowej telewizji, a to zrobiło odpowiednie wrażenie na moich obywatelach, z kolei w NRD, które już się powoli sypało przelało czarę goryczy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę: poprzedni przeciwnik bardzo mądrze planował rozbudowę zostawiając sobie rezerwę tak, że rozbiórki nie powodowały sytuacji krytycznych (np. utrata dobrobytu), a z kolei ten nowy taki przewidujący nie był, co zaowocowało w pewnym momencie zrównaniem z ziemią Brandenburgii, która trzymała się na jednym połączeniu wspierana fabryką z Czechosłowacji (1 punkt rozbiórki za ucieczki + 1 z prestiżu i potencjał przemysłowy poleciał z 4 na 0!).

Trzecia partia online, cisnę dalej RFN:
Ponownie zwycięstwo w 2 dekadzie, 2 x 10 niepokoju = 4 protesty i dziękuję ;). No, ale i tym razem przeciwnik nie był topowym graczem, więc podbudowuję sobie ego, ale to jednak nie to...

Za to teraz mam aktywne 3 partie z lepszymi graczami:
- wszystkie jako RFN (chcę zostać światowej klasy specjalistą od gry RFN-em :P)
- w jednej gram z kolesiem, który ma prawie same zwycięstwa i prowadzi w lidze, więc raczej będzie ciężko
- drugi chociaż nie ma tak wysokiego % zwycięstw, to ma ponad 200 partii na koncie
- trzeci też wydaje się dobrym graczem, więc zobaczymy

No nic, żarty się skończyły...

A najlepsze w tym wszystkim, że jeszcze w międzyczasie warzę piwo :D - to jest dopiero optymalizacja akcji ;)
Muad pisze:W poniedziałek będę miał Jave
Nie mylić z JavaScriptem - taki informatyczny suchar :lol:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

ps.
Obrazek
Patrzcie co tu się działo:
Syria po wojnie domowej, powoli dąży w stronę Kalifatu, Afganistan i Pakistan wolne:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 704
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 66 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Muad »

Afganistan jeszcze dałoby rade popsuć :P
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

Ale w Pakistanie sunnici jedzą już wieprzowinę ;)
ps. co do naszej rozmowy: chodziło mi o COIN - Seperation (jak to się pisze!!??) of Katanga, strony: Kongo, Katanga i psychopaci z ONZ :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Highlander »

Od której się spotykacie w poniedziałek? 17:00? Może zajrzę pierwszy raz. W jakie tytuły planujecie zagrać (i jest wolne miejsce)?
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2017, 23:13 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

18:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: hancza123 »

Chyba dzis nie uda mi sie wpasc.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: mnowaczy »

Ja będę z Brassem i zapewne coś jeszcze zgarnę. 18
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Wolf »

W zastępstwie za Hańczę wziąłem: Hańczę Teutonicę ;)
Rezerwuję miejsce na Brassa. 18
gabione
Posty: 147
Rejestracja: 01 sie 2011, 12:51

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: gabione »

My godz. 18. Najpierw Odyn i jego uczta. Potem zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Jan_1980 »

Rezerwuje miejsce przy Odynie i już obmyślam plany hodowli:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: mnowaczy »

gabione pisze:My godz. 18. Najpierw Odyn i jego uczta. Potem zobaczymy :)
Potem nie będzie już niczego ;)

Weźmiecie Ulm? Może dziś się uda.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Dr Bobaz »

Dzis mnie nie będzie ;(

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Julka
Posty: 98
Rejestracja: 23 paź 2015, 21:19

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu

Post autor: Julka »

Hej, o której zaczynacie Brassa?
Ja z Juniorem możemy być dopiero ok. 19.00 i z chęcią byśmy zagrali.

Wysłane z mojego HUAWEI MT7-L09 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ