"Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Raf79
Posty: 11
Rejestracja: 02 maja 2008, 22:48
Lokalizacja: Będzin

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Raf79 »

www.mabiweb.com - tu można grać w "W roku smoka" online w systemie turowym. Wystarczy się zarejestrować i można grać ile wlezie ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Browarion »

Raf79 pisze:www.mabiweb.com - tu można grać ...
Można można, ale b. często jedna rozgrywka trwa pare tygodni.
IMHO serwer b. fajny. ale gra tylko wtedy gdy gramy z kimś, kogo 'znamy" - i umawiamy się na częste ruchy.
Że nie wspomnę o tym, że jak gram z amerykanami, to oni robią ruch ok. 2-3 w nocy (mojego czasu), ja inaczej... i jedna tura trwa...
Ale jak to na serwerach grupowych
:mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
IceManEk
Posty: 109
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:36
Lokalizacja: Katowice

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: IceManEk »

mabi web jest fajne. mozna grac kilka gier naraz co znacznie przyspiesza rozgrywke. Rozegrałem już kilka partii (w tym także pięcioosobowych) i każda z nich kończyła się w przeciągu tygodnia. No ale wszystko zależy od graczy. Sama gra w roku smoka jest imho rewelacyjna. rozegrałem już ok 10 gier i w każdej inna taktyka była tą wygrywającą. Replayability jest więc bardzo wysokie. poza tym nie ma nic przyjemniejszego niż pokrzyzowanie planów przeciwnikowi i zmuszenie go do wyrzucenia 3 postaci:)
Ice
Quis custodiet ipsos custodes?
Posiadane gry: Puerto Rico, Blue Moon city, Taluva, Machina2, 1960:tMotP, Twilight Struggle, Ingenious travel edition
Raf79
Posty: 11
Rejestracja: 02 maja 2008, 22:48
Lokalizacja: Będzin

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Raf79 »

poza tym nie ma nic przyjemniejszego niż pokrzyzowanie planów przeciwnikowi i zmuszenie go do wyrzucenia 3 postaci:)
Święte słowa :wink:
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Arhtu »

A ja chciałem zadać swoje ulubione pytanie - jak w tych pozycjach wygląda poziom losowości?
-
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Blue »

W notre dame jest tak, ze zbytnio jej wpływu na wynik rozgrywki się nie odczuwa:
- Są 2 kupki z postaciami które można przekupić, wykłada się 3 co "turę" i każdy ma możliwośc przekupić każdego.
- Każdy z graczy ma swój deck złożony z 9 kart, każdy deck jest taki sam. Przy swojej kolejce ciągniesz 3 karty, zostawiasz jedną i 2 przekazujesz dalej itd. Czyli zawsze wiesz jakie karty zeszły z Twojego decka, dodatkowo wiesz cześciowo jakie zesżły z decków innych graczy. W nastepnej turze ciagniesz kolejne 3 i potem ostatnie 3 wiec zuzywasz caly deck.

Ogólnie zapamiętanie tego co schodzi/co będzie jest jedny z podstawowym aspektów tej gry i bez tego moim zdaniem ciężko czerpać z niej pełną radość ;). Ja dopiero po 3ciej rozgrywce pokochałem tą grę, właśnie jak się nauczyłem mniej więcej kart.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: cezaras »

WRS - praktycznie zero losowości. Jedynie kolejność poszczególnych wydarzeń jest losowana, ale primo jest to robione w fazie przygotowań do gry, więc jedynie zwiększa się replaybility, a secundo, wszyscy gracze mają te same wydarzenia w tej samej kolejności.

ND - jest trochę losowości przy dzieleniu kart (każdy ma 9 kart, które dostaje 3 X 3 - nie masz wpływu na o jakie to będą karty) - losowość niewielka, ale jest. Z tym, że moim zdaniem, akurat dzięki temu gra jest świeża i daje dużo radości z grania.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: jax »

No, nie przesadzajmy :wink:
cezaras pisze:WRS - praktycznie zero losowości. Jedynie kolejność poszczególnych wydarzeń jest losowana, ale primo jest to robione w fazie przygotowań do gry, więc jedynie zwiększa się replaybility, a secundo, wszyscy gracze mają te same wydarzenia w tej samej kolejności.
W kazdej turze losowo tez uklada sie staly zestaw akcji - rozne grupy tych akcji sie formuja (a to jest istotne, bo wybranie akcji z danej grupy przez gracza podraza wybor z tej grupy dla innych). To MOCNO wplywa na gre. Ale na rozne niespodzianki z tym zwiazane trzeba sie zawczasu przygotowac (np. majac rezerwe kasy albo o dbajac o inicjatywe w wyborze akcji) - tak wiec dla mnie to nie jest wada.
cezaras pisze:ND - jest trochę losowości przy dzieleniu kart (każdy ma 9 kart, które dostaje 3 X 3 - nie masz wpływu na o jakie to będą karty) - losowość niewielka, ale jest. Z tym, że moim zdaniem, akurat dzięki temu gra jest świeża i daje dużo radości z grania.
Losowo wskakuja tez postacie, ktore pod koniec tury mozna przekupywac. Ale raczej nie jest to wielka wada, gdyz wszyscy na poczatku tury je widza i pod ich katem moga planowac. Ew. problem moze byc gdy ktos bardziej dlugofalowo planuje czy tez czeka goraczkowo na jakas postac a ona jak na zlosc sie nie pojawia w danej turze... (nie pamietam czy jest nadwyzka posatci i niektore w ogole moga sie nie poajwic w grze - jesli tak, to to by jeszcze bardziej utrudnialo dlugofalowe planowanie). Ale generalnie ND to bardziej gra taktyczna niz strategiczna...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: cezaras »

Losowo wskakuja tez postacie, ktore pod koniec tury mozna przekupywac. Ale raczej nie jest to wielka wada, gdyz wszyscy na poczatku tury je widza i pod ich katem moga planowac. Ew. problem moze byc gdy ktos bardziej dlugofalowo planuje czy tez czeka goraczkowo na jakas postac a ona jak na zlosc sie nie pojawia w danej turze... (nie pamietam czy jest nadwyzka posatci i niektore w ogole moga sie nie poajwic w grze - jesli tak, to to by jeszcze bardziej utrudnialo dlugofalowe planowanie).
nie ma nadwyżki - wszystkie postacie się pojawiają (a sześć z nich wręcz po 3 razy w ciągu gry)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: MichalStajszczak »

W Notre Dame za czynnik losowy mozna uznać to, jakie karty dostaje się od innych graczy (każdy gracz bierze 3 karty, jedną sobie zostawia, a dwie przekazuje sąsiadowi z lewej; sąsiad z tych dwóch jedną zachowuje, a drugą przekazuje następnemu graczowi)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:W Notre Dame za czynnik losowy mozna uznać to, jakie karty dostaje się od innych graczy (każdy gracz bierze 3 karty, jedną sobie zostawia, a dwie przekazuje sąsiadowi z lewej; sąsiad z tych dwóch jedną zachowuje, a drugą przekazuje następnemu graczowi)
Ale to nie jest taki czynnik losowy. Bo te karty przekazujesz sąsiadwi świadomie a nie losowo, i czasami warto zostawić sobie kartę, która bardzo by pasowała sąsiadowi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: MichalStajszczak »

Geko pisze:Ale to nie jest taki czynnik losowy. Bo te karty przekazujesz sąsiadwi świadomie a nie losowo, i czasami warto zostawić sobie kartę, która bardzo by pasowała sąsiadowi.
Nie zawsze jest to takie oczywiste, co się przyda sąsiadowi. Ponadto czasami jest taka sytuacja, że z trzech kart, które bierzesz, tylko jedna jest przydatna. I wtedy powstaje dylemat: czy pogorszyć sobie sytuację tylko po to, by sąsiad zbytnio nie skorzystał. A przy tym: tak jak ja biorę losowo karty ze swojej kupki, tak też sąsiad bierze ze swojej losowo i od tego też zależy (a nie tylko od jego decyzji), w jakiej kolejności będę od niego dostawał karty.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Geko »

Bądźmy precyzyjni. Losowy jest dobór kart. Przekazanie ich - już nie, bo sam decydujesz co przekazać. Przyjmując tak szeroką definicję losowości, zawierającej również decyzje graczy, możemy powiedzieć, że Caylus jest megalosowy, bo nigdy nie wiadomo, czy ktoś mi nie zablokuje (mniej lub bardziej świadomie) mojego ruchu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: MichalStajszczak »

Geko pisze:Bądźmy precyzyjni. Losowy jest dobór kart. Przekazanie ich - już nie, bo sam decydujesz co przekazać.
Jeżeli spojrzeć na to z punktu widzenia przekazujacego karty, to masz oczywiście rację. Ale z punktu widzenia gracza otrzymującego karty wygląda to nieco inaczej. Ponieważ nie wie on, jakie karty dostał sąsiad z prawej (poza 3, 6 i 9 rundą) i nie wie, jakie plany ma sąsiad na najbliższą turę, to może zestaw otrzymywanych kart uważać za losowy.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: zephyr »

1> nie zgadzam się z opinią jakoby ND było taktyczne, a nie strategiczne
Nie można bagatelizować strony taktycznej, ale strategiczna też jest istotna.
Wszystkie karty pojawiają się w grze włącznie z postaciami przypisanymi do konkretnych faz, zwłaszcza postacie z fazy C mogą dać sporo punktów, a na takie punktowanie za dzielnice z min 3 kostkami warto by się wcześniej przygotować.

2> Losowość w doborze kart bywa wkurzająca. Jeżeli z 9 kart chcesz koniecznie zagrać 2 i trafiasz obie na raz na rękę, to niestety musisz jedną z nich oddać. Jak jeszcze gracz po prawej chce grać podobne karty to już do ciebie taka nie dojdzie :(
Ale ogólnie to nie przesadzajmy, nie jest to losowość decydująca (a przynajmniej nie zauważyłem). Zawsze można zmienić plany.

edit:
3>
losowość przekazywanych kart można amortyzować, jak ktoś ma dobrą pamięć
od gracza po prawej dostaje się 6 z 9 rodzajów kart (1 zatrzymuje 2 oddaje)
patrząc co przekazał i co zagrywa gracz po prawej w 2 i 3 rundzie można mocno ograniczyć ilość możliwych do dostania kart
(nie, w praktyce nie chce mi się tego pamiętać)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: kmiernik »

Ja bym nawet położył jeszcze większy nacisk na aspekt strategii w Notre Dame. Jeżeli wszyscy gracze stosują te same strategie w dwóch różnych rozgrywkach, to wynik będzie bardzo zbliżony. Różnice biorą się z taktycznej realizacji, determinowanej przez kolejność pojawiania się kart postaci i kart akcji. Ponieważ po gra dzieli się na etapy po 3 rundy, w których muszą pojawić się wszystkie postaci i wszystkie karty akcji, różnice nie będą duże. Oczywiście są możliwe mniej lub bardziej sprzyjające układy, ale całą sztuką w tej grze jest umiejętne wykorzystanie "śmieci" wyrzucanych przez innych graczy, tak aby najlepiej służyły przyjętej strategii.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: MichalStajszczak »

kmiernik pisze:Jeżeli wszyscy gracze stosują te same strategie w dwóch różnych rozgrywkach, to wynik będzie bardzo zbliżony.
I siedzą w tej samej kolejności przy stole ...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:
kmiernik pisze:Jeżeli wszyscy gracze stosują te same strategie w dwóch różnych rozgrywkach, to wynik będzie bardzo zbliżony.
I siedzą w tej samej kolejności przy stole ...
Jak to wygląda w praktyce?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: ja_n »

Geko pisze:
MichalStajszczak pisze:
kmiernik pisze:Jeżeli wszyscy gracze stosują te same strategie w dwóch różnych rozgrywkach, to wynik będzie bardzo zbliżony.
I siedzą w tej samej kolejności przy stole ...
Jak to wygląda w praktyce?
W praktyce zazwyczaj za każdym razem przy stole siedzi się w jakiejś innej kolejności. To jest dość losowe w tych grach (i w innych też). :lol:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Notre Dame" i "W Roku Smoka"

Post autor: Geko »

OK, już załapałem. Jakoś nie zrozumiałem, co Michał miał na myśli :oops:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ