Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Dwa razy tak :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Ostatnie pytanka ;)

wersja gry dla dwóch graczy:

jeżeli zona postawi ludków w lesie, wyśle na polowanie, w kamieniołomie, przy rzece, bądź w gliniance, to ja już nie mogę tam postawić, tak? Ona blokuje to miejsce - moje i jej ludziki nie mogą równocześnie korzystać z nich?

Chata, narzędziownia oraz pole - jak ja i zona, bądź jedno z nas postawi w 2 z 3 tych miejsc ludzika, to w tym trzecim już nie można?

Prawda to ? ;)
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Stone Age

Post autor: sheva »

wszystko prawda poza polem polowania, tam nigdy nie ma żadnych limitów :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Są jeszcze dwa pytanka przed weekendową rozgrywką ;)



1. Odnośnie żywienia - jeżeli mam 7 ludków a jedzenia tylko 5 sztuk, to tracę 5 sztuk jedzenia, ale mam możliwość wyjścia
cało z tej opresji oddając w zamian 5 surowców, czy płacę surowcami tylko za 2 ludków (reszta ma jedzenie z żetonów ;) )

2. Karty cywilizacji:

a) gramy w dwie osoby, kładę karty według cennika: dwa i jeden dowolny surowiec?

b) jak zabrana będzie karta warta jeden surowiec, to czy w następnej rundzie "tanieje" - przesuwana w prawo z dwóch
surowców do jednego surowca, a miejsce po niej zajmuje kolejna karta z talii?

Odpowiedzcie proszę, więcej pytań nie mam :D

PS. Na chwilę obecną ;)
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

1. 5 żarcia + 2 surowce zalatwi wyżywienie 7 ludkom :-)
2. Także grając w dwie osoby kladziesz karty na wszystkich polach, na zakończenie rundy zsuwasz niekupione karty w prawo (czyli tanieją) i uzupelniasz wolne miejsca kartami z talii.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Odnośnie drugiego pytania jestem nadal w rozterce,

cytuję instrukcję:
Karty Cywilizacji należy potasować i położyć obok planszy w formie zakrytej talii. Następnie odkrywa się 4 wierzchnie karty (liczba uzależniona od liczby graczy) i umieszcza się je na 4 polach od prawej do lewej
a instrukcja ściągnięta z internetu formie pdf:
Potasuj karty cywilizacji i połóż je jako zakryty stos obok planszy . Weź 4 karty z wierzchu i umieść je na 4 polach od prawej do lewej
Jest zasadnicza różnica, nie wiem które zasady są poprawne ;)

Pozdrawiam, czas iść do pracy ;]
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

Liczba kart technologii nie zależy od liczby graczy - zawsze uzupełnia się wszystkie 4 pola :).
Czyli wersja druga.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Niezależnie od ilości graczy odkrywa sie 4 karty. Ilość graczy wpływa na to ile będzie stosów budynków oraz na to ile osób może wstawić się po surowce i usprawnienia. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Czyli podsumowując jest błąd w instrukcji dołączonej do pudełka z grą :(
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

Lupusek pisze:- żywność nie podlicza się w ogólnym rozrachunku, tak jak pozostałe surowce?
Żywność na końcu gry nie daje punktów.
Lupusek pisze:Czyli podsumowując jest błąd w instrukcji dołączonej do pudełka z grą :(
No niestety tak. Na pocieszenie dodam, że identyczny błąd pojawił się w wydaniu angielskim.

Nawet google translator tłumaczy niemieckie "bei jeder Spielerzahl" jako "for every Number of players", więc nie wiem co miał na myśli tłumacz piszący instrukcję dla RGG, który oddał to jako: "based on number of players" :wink:
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Jednak w czasie gry (właśnie gramy!) nasunęło się pytanko związane z sytuacją na planszy:

Jeżeli żona ma narzędzia: 4 , 4 , 2 i kupiła kartę dającą 4 narzędzia, to otrzymuje : 4 ,4 ,4. Co z pozostałymi 2 narzędziami, czy je liczymy w związku z kartami cywilizacji narzędzia razy ilość? Czy tylko maksymalnie można mieć 12 narzędzi i kolejne stawianie ludka w narzędziowni nic nie przynosi, czy wręcz odwrotnie dostajemy narzędzia dodatkowe które nie kładziemy na planszy ale możemy z nich korzystać?

Jeszcze jedno: mam wystarczająca ilość surowców, ale nie chcę kupić karty cywilizacji na której stoi mój ludek, wraca on do wioski z pustymi rękoma, czy MUSZE kupić?

Dzięki z góry za pomoc ;]
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Stone Age

Post autor: Palmer »

Narzędzia z kart są narzędziami jednorazowego użytku, nie sumującymi się z narzędziami "stałymi".
Moim zdaniem nie powinny się wliczać do punktowania na koniec narzędzia x ludki na kartach (ale niech ktoś jeszcze to potwierdzi :wink: ).
Co do narzędzi stałych, to gdy masz już 4 4 4 nie możesz pobierać kolejnych.

Kart cywilizacji nie trzeba kupować. Można stawiać ludka jedynie w celu przyblokowania, np. gdy nie chcemy żeby gra się skończyła już w tej kolejce :wink:
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: mn3006 »

Lupusek pisze:Jeżeli żona ma narzędzia: 4 , 4 , 2 i kupiła kartę dającą 4 narzędzia, to otrzymuje : 4 ,4 ,4. Co z pozostałymi 2 narzędziami, czy je liczymy w związku z kartami cywilizacji narzędzia razy ilość? Czy tylko maksymalnie można mieć 12 narzędzi i kolejne stawianie ludka w narzędziowni nic nie przynosi, czy wręcz odwrotnie dostajemy narzędzia dodatkowe które nie kładziemy na planszy ale możemy z nich korzystać?
Nie istnieje karta dająca 4 narzędzia. Jest bodajże tylko jedna karta, która dokłada +1 do narzędzi. Pozostałe dają (jak napisał Palmer) narzędzia "jednorazowego użytku", nie sumujące się z "normalnymi". Taką kartę możesz np trzymać odsłoniętą do momentu wykorzystania 4 narzędzi (trzeba to zrobić na raz, nie da się ich rozdzielić do różnych akcji), a po zużyciu dokładasz do pozostałych swoich kart. W razie niewykorzystania narzędzia "jednorazowe" po prostu przepadają; nie dają żadnej premii.
Lupusek pisze:Jeszcze jedno: mam wystarczająca ilość surowców, ale nie chcę kupić karty cywilizacji na której stoi mój ludek, wraca on do wioski z pustymi rękoma, czy MUSZE kupić?
Nie musisz. Podobnie, jak np. możesz nie zbudować budynku, jeśli nie chcesz, mimo że wysłałeś ludka do budowy.
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Narzędzia z kart są narzędziami jednorazowego użytku, nie sumującymi się z narzędziami "stałymi"
Czy te jednorazowego użytku to nie te,według instrukcji, z PLUSEM na początku np + 1 [symbol narzędzia]?

Edytuję po paru minutach myślenia ;) : zrozumiałem na odwrót myślałem, że te z symbolem narzędzia są do dodania dla nas na stałe, a z +1 jednorazowego użytku ;) teraz już jasne wszystko ;]

Ostatnie pytanko :)

Jeżeli zostały kupione karty za: 3, 2, 1 surowców, a została do następnej rundy ta za 4 surowce, to ona tanieje do 1 surowca, czy do 3 (przesuwana o jedno w prawo), a w resztę wolnych miejsc dokładane są nowe karty z talii ? :)

PS> Przepraszam za milion pytań :)
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Stone Age

Post autor: Palmer »

Przesuwasz karty maksymalnie w prawo. Czyli w tym przypadku jej cena spada do 1.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

Lupusek pisze:Jednak w czasie gry (właśnie gramy!) nasunęło się pytanko związane z sytuacją na planszy:

Jeżeli żona ma narzędzia: 4 , 4 , 2 i kupiła kartę dającą 4 narzędzia, to otrzymuje : 4 ,4 ,4. Co z pozostałymi 2 narzędziami, czy je liczymy w związku z kartami cywilizacji narzędzia razy ilość? Czy tylko maksymalnie można mieć 12 narzędzi i kolejne stawianie ludka w narzędziowni nic nie przynosi, czy wręcz odwrotnie dostajemy narzędzia dodatkowe które nie kładziemy na planszy ale możemy z nich korzystać?

Jeszcze jedno: mam wystarczająca ilość surowców, ale nie chcę kupić karty cywilizacji na której stoi mój ludek, wraca on do wioski z pustymi rękoma, czy MUSZE kupić?

Dzięki z góry za pomoc ;]
nie może być tak: 4,4,2.
- najpierw bierzesz same "jedynki" (1,1,1)
- następnie obracasz każdą po kolei na "dwójki" (2,2,2)
- potem zamieniasz każdą na "trójkę" (3,3,3)
- a na końcu obracasz na "czwórki" (4,4,4)
tak, więc nie można sobie jednego narzędzia ulepszać, nie ulepszając pozostałych :-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Atamán pisze:
Lupusek pisze:Czyli podsumowując jest błąd w instrukcji dołączonej do pudełka z grą :(
No niestety tak. Na pocieszenie dodam, że identyczny błąd pojawił się w wydaniu angielskim.

Nawet google translator tłumaczy niemieckie "bei jeder Spielerzahl" jako "for every Number of players", więc nie wiem co miał na myśli tłumacz piszący instrukcję dla RGG, który oddał to jako: "based on number of players" :wink:
Ja w trybie sprostowania podkreślonego fragmentu. W mojej instrukcji (fakt nie angielskiej, a amerykańskiej jeśli to robi jakaś różnicę) jest "Draw the top-most 4 cards (for 2, 3, or 4 players) and place them on the 4 spaces (...)"
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Surowce są nielimitowane, instrukcja wyraźnie to zaznacza, a co z narzędziami? Bo jak policzyłem znaczniki 3/4 to teoretycznie może braknąć komuś. Co wtedy? Nie ma i trudno czy dorabiamy?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2011, 12:10 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mbork »

A grałeś, czy teoretyzujesz? Bo mnie się wydaje, że jest praktycznie niemożliwe, żeby nie starczyło narzędzi.

Zresztą, wystarczy policzyć, ile rund by było potrzeba, żeby ich tyle gracze nabrali - podejrzewam, że wyjdzie tak 2-2,5 razy więcej niż w przeciętnej grze.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Stone Age

Post autor: Arkadiusz »

Dokładnie, to jest czysto teoretyczna sytuacja. Zwykle gram na 3 osoby (przypominam, że maks. są 4). W zasadzie rzadko się zdarza, żeby któryś z graczy zdobył chociaż 1 narzędzie 3/4. Pomyśl ile rund musiałoby się odbyć żeby każdy z graczy zdobył tak dużą ilość narzędzi, Przeważnie szybciej się skończy gra z powodu wyczerpania domków na jednym ze stosów. To podobnie jak z surowcami - teoretycznie mogłyby się skończyć ale się nie kończą bo gracze wiedzą, że nie należy ich chomikować i kupują za nie domki/karty.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

mbork pisze:A grałeś, czy teoretyzujesz?
Oba.
STARSCREAM pisze: Pomyśl ile rund musiałoby się odbyć żeby każdy z graczy zdobył tak dużą ilość narzędzi {...)
Jest sześć kart 3/4. czyli trzech graczy musiałoby razem sięgnąć po 25 narzędzi.
Ale to wcale nie oznacza tyle kolejek. Jest jedna karta cywilizacji dodająca + 1 stałe narzędzie, ale i aż 10 dodających je z pewnym prawdopodobieństwem (i to w ilości 1 na gracza). Czyli przy jakimś niesamowitym zbiegu okoliczności brak narzędzi 3/4 może się zdarzyć już w ... drugiej rundzie.

Po 2 rundach bardzo mało prawdopodobne, po 3 trochę bardziej, a po 4, 5, 6 ... szansa rośnie. Gra świetna, popularna, pewnie tysiące partii co dzień na świecie, kwestia czasu by komuś się to zdarzyło. Może mnie. Co wtedy (poza otwarciem szampana ;) )? Jak powinno się postąpić?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age

Post autor: bartek_mi »

FortArt pisze: Jak powinno się postąpić?
Ja bym powiedzial "o braklo zetonow ale od teraz mam narzedzia na maksa".
Wiem wiem, awangardowo to sobie obmyslilem...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: Smoku »

farmer pisze:ŻWYNOŚĆ:

... ewentualne duplikaty zielonych kart tworzą nowy zestaw, liczony od początku..........

Pozdr,
farm
W instrukcji dołączonej do wydania PL jest jest taki fragment na stronie 8:
"Jeżeli gracz posiada duplikaty,są one warte tylko 1 punkt .Gracz nie zdobywa punktów za drugi zestaw."
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

Smoku pisze:
farmer pisze:ŻWYNOŚĆ:

... ewentualne duplikaty zielonych kart tworzą nowy zestaw, liczony od początku..........

Pozdr,
farm
W instrukcji dołączonej do wydania PL jest jest taki fragment na stronie 8:
"Jeżeli gracz posiada duplikaty,są one warte tylko 1 punkt .Gracz nie zdobywa punktów za drugi zestaw."
Zależy od tego, która wersja instrukcji była tłumaczona. Hans im Gluck ma inaczej, nowe Rio Grande ma inaczej. Nie kojarzę, żeby była jakaś ostateczna wykładnia.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: Smoku »

Masz rację w tłumaczeniu na stronie "Rebela" już nie ma takiej informacji. Ciekaw jestem jak oryginały instrukcji.
Czyli przed rozgrywką trzeba się upewnić wg, których zasad gramy. Ja na szczęście gram w gronie rodzinnym ,korzystając z tej samej wersji, ale na jakimś zlocie może być już problem.
ODPOWIEDZ