through the ages

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

Tommy pisze: Może po prostu sprawdźcie po tych radach:
Rownie dobrze mozna powiedzeci ze slonia od nosorozca rozpoznac po chropowatej skorze a nie trabie ;)
Eh, niewierni Tomaszowi ...
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: through the ages

Post autor: Tommy »

ragozd pisze:
Tommy pisze: Może po prostu sprawdźcie po tych radach:
Rownie dobrze mozna powiedzeci ze slonia od nosorozca rozpoznac po chropowatej skorze a nie trabie ;)
Eh, niewierni Tomaszowi ...
To nie jest kwestia, że ja Ci nie ufałem, ale po tym jak Ty napisałeś, że kupiłeś u nich 3rd edycję:
ragozd pisze: Ja swoja otworzylem - nowych plansz ciezko niezauwazyc :P. 3 edycja.
A tam dalej było zastanawianie się:
sosna pisze:Hm, hm, czyżby to o mamy to 3 edycja? niestety w żaden spsób nie mogę tego wykoncypować a dostawca sam nie wie. Ragozd sprawdził i twierdzi, że to co mamy możne być 3 edycja. Głowy sobie jednak uciąć nie dam...
Stąd napisałem, żeby może sprawdzili po prostu pudełko i liczbę elementów :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: through the ages

Post autor: Pjaj »

Mam pytanie do szczęśliwych posiadaczy przede wszystkim trzeciej ale również poprzednich edycji. Otóż zgodnie z instrukcją w zestawie kart cywilnych dla każdego wieku (I, II i III) znajduje się 5 kart z oznaczeniem 3+ i 5 z oznaczeniem 4+. W moim wydaniu w wieku II znajdują się tylko 4 karty 3+: architektura, monarchia konstytucyjna, strzelcy i selektywne nasiennictwo (jak przetłumaczyć selectiv breeding? :wink: ) Policzyłem wszystkie karty cywilne i ich liczba się zgadza z instrukcją (185). Wychodzi więc, że zapomnieli oznaczyć jednej karty 3+. Z porównania z innymi wiekami wynika mi, że należy tak oznaczyć 1 węgiel, ale pewny nie jestem.

Stąd pytanie do posiadaczy 3-ej edycji - czy też tak macie, czy tylko mi trafił się taki egzemplarz. No i oczywiście (to już pytanie do wszystkich, którzy potrafią na to odpowiedzieć) - czy rzeczywiście chodzi o węgiel.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: through the ages

Post autor: JB »

Pjaj pisze:jak przetłumaczyć selectiv breeding?
Sztuczna selekcja?
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: through the ages

Post autor: yakos »

JB pisze:
Pjaj pisze:jak przetłumaczyć selectiv breeding?
Sztuczna selekcja?
Zgadza się.
Albo „dobór hodowlany”.
Albo „dobór sztuczny”.

http://portalwiedzy.onet.pl/90149,,,,do ... haslo.html
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: through the ages

Post autor: Pjaj »

Nie sądziłem, że w wyniku odpowiedzi na mojego posta wzbogacę przede wszystkim mój angielski :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: yosz »

Pjaj pisze:Mam pytanie do szczęśliwych posiadaczy przede wszystkim trzeciej ale również poprzednich edycji. Otóż zgodnie z instrukcją w zestawie kart cywilnych dla każdego wieku (I, II i III) znajduje się 5 kart z oznaczeniem 3+ i 5 z oznaczeniem 4+. ...
Stąd pytanie do posiadaczy 3-ej edycji - czy też tak macie, czy tylko mi trafił się taki egzemplarz. No i oczywiście (to już pytanie do wszystkich, którzy potrafią na to odpowiedzieć) - czy rzeczywiście chodzi o węgiel.
Może ten wątek na BGG pomoże: http://www.boardgamegeek.com/article/2900957#2900957
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: through the ages

Post autor: krystek »

Mam pytanko w kwesti formalnej. Chciałem się upewnić, czy na początku każdej tury każdy z graczy usuwa karty i uzupełnia w Card Row, czy tylko Starting Player bo jakoś mam wątpliwości, czy nie za szybko skończy się talia.
Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: dasilwa »

krystek pisze:Mam pytanko w kwesti formalnej. Chciałem się upewnić, czy na początku każdej tury każdy z graczy usuwa karty i uzupełnia w Card Row, czy tylko Starting Player bo jakoś mam wątpliwości, czy nie za szybko skończy się talia.
Z góry dziekuje
Karty są uzupełniane dla każdego gracza.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: through the ages

Post autor: MataDor »

Jest jedna rzecz której nie jestem pewien.
Jest pierwsza era, mam despotyzm który ogranicza mnie do wystawiania tylko dwóch urban buildings tego samego typu.
I pytanie brzmi jak działa to ograniczenie odnośnie Labs i Temples. Czy jeśli dajmy na to wystawię upgrade do Temples "Teologia" to mogę zasiedlić i zwykłe Temple 2 robotnikami oraz Teologię dwoma. Czy też razem na obu tych kartach (Temple i Teology) może być maxymalnie dwóch robotników? Czyli czy upgradey do Temples i Labs zastępują poprzednie karty.
Mam nadzieję że jest to jasne co napisałem :p
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Ryslaw »

Możesz mieć PO dwie świątynie i laboratoria.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

MataDor pisze:Jest jedna rzecz której nie jestem pewien.
Jest pierwsza era, mam despotyzm który ogranicza mnie do wystawiania tylko dwóch urban buildings tego samego typu.
I pytanie brzmi jak działa to ograniczenie odnośnie Labs i Temples. Czy jeśli dajmy na to wystawię upgrade do Temples "Teologia" to mogę zasiedlić i zwykłe Temple 2 robotnikami oraz Teologię dwoma. Czy też razem na obu tych kartach (Temple i Teology) może być maxymalnie dwóch robotników? Czyli czy upgradey do Temples i Labs zastępują poprzednie karty.
Mam nadzieję że jest to jasne co napisałem :p
Limit budynkow oznacza ile zoltych zetonow mozesz miec w kazdej pionowej kolumnie oznaczajacej dany rodzaj urban building. Czyli jak masz limit "2" i masz Temple i Teology to mozesz miec 2+0, 1+1, 0+2 itp.
Limit jest rozpartywany dla kazdego rodzaju budynku (kolumny) oddzielnie.
Upgrade\y nie zastepuje poprzednich kart - one iagle dzialaja i mozesz na nich stawic zolte klocki (by np. pozniej uggradeowac budynek przesuwajac klocek na karte wyzej i placac tylko roznice w kosztach).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: through the ages

Post autor: uyco »

Praktyczny przykład limitów urban buildings znajdziesz tutaj
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

po 5 grach przeczytalem instrukcje ;) - tam przeciez jest jednoznaczny przyklad :)

Wczoraj w koncu udalo mi sie zbudowac zrownowazona cywilizacje pod kazdym wzgledem i wygralem, choc w pewnym momencie zamiast gonc jaxa zaczalem myslec czy to samur mnie nie dogoni :) jax poszedl na minimalistyczna cywilizacje wysoko punktujaca od poczatku, jaldnie kosil kolonie z Cookiem, ale to jednak troche go oslabilo. Koncowe eventy to jednak duza dopalka dla rozwinientych panstw :)
Zaczalem tez cenic akcje militarne i tym samym Hammurabi awansowal na mojego najgorszego przywodce ;) Newton z nastepca Einstainem to jest to :)
Niestety znow nie bylo wojen - przy wyrownanej rozgrywce kazdy pilnuje swej sily militarnej i chyba wojny po prostu sie nie oplacaja.
Po raz kolejny tez gra skonczyla sie jakby zbyt szybko. Znow przeinwestowalem i nie ukonczylem cudu ktory dalby mi ze 20 pkt :( No ale w tej grze nie mozna miec wszystkiego :(
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: through the ages

Post autor: uyco »

Wracając do wątku 2 i 3 edycji: TtA pojawiło się w REBELU, ale jak wynika z opisu i ze zdjęcia jest to 2 edycja :?
Może jeszcze nie rozfoliowali i nie zrobili testu na "chropowatość" pudełka :lol:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: through the ages

Post autor: bogas »

uyco pisze:Wracając do wątku 2 i 3 edycji: TtA pojawiło się w REBELU (...)
A cena to..... :? A ja głupi myślałem, że 55 euro na targach w Essen to jest baaaardzo drogo (wtedy euro chodziło po 3,5 złotego).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Ink »

uyco pisze:Wracając do wątku 2 i 3 edycji: TtA pojawiło się w REBELU, ale jak wynika z opisu i ze zdjęcia jest to 2 edycja :?
Ale jak wynika z tytulu - jest trzecia. Byc moze dopiero zmienili.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

Wtedy euro bylo prawie 4 zl. Ja bym stawial ze zdjecie i opis jest z 2 edycji, a gra z 3 :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: through the ages

Post autor: Sztefan »

Właściwie to już grałem w Tta, ale dosyć dawno temu, no i zawsze było kogo spytać o reguły. Jak mam sam przynosić grę na spotkania, to wolę znać się na wszystkich niuansach. Ostatnie kilka godzin spędziłem nad instrukcją. Mam niejasność, co do jednej sprawy.

Karty akcji (żółte). Możemy zagrać tylko jedną na turę, czy dowolną ilość (z zastrzeżeniem, że nie mogą to być dobrane w tej rundzie)?

Nie mówię biegle po angielsku, może po prostu coś źle tłumaczę, ale wydaje mi się, że zapis na stronie 4 jest niejasny. "Inaczej niż pozostałe karty, karty akcji mają natychmiastowy, jednorazowy efekt. Kosztują 1 akcję cywilną, DLATEGO możesz zagrać tylko jedną w swojej turze" "It costs 1 CA to play an AC, SO you may only play one during your own turn"

A co ma jedno do drugiego? Bo kosztują jedną akcję, czy bo efekt jest jednorazowy, tak czy siak nie tłumaczy to, że mogę zagrać tylko jedną taką kartę na turę. Jest to o tyle dziwne, że wiele innych zapisów powtarza się kilkakrotnie. Na przykład mimo osobnego opisu pierwszej tury, zarówno przy opisie możliwych akcji w instrukcji, jak i na karcie pomocy jest napisane, że mamy do wyboru takie i takie akcje, za wyjątkiem pierwszej rundy. Poza tym też i w instrukcji i na karcie pomocy jest napisane, że nie można użyć kart akcji kupionych w tej rundzie. A o tym, że można użyć tylko jedną kartę akcji nie ma już potem mowy. W opisie akcji (i tym z instrukcji i na karcie pomocy) jest po prostu napisane, że użycie karty akcji kosztuje akcję cywilną i tyle. Na dodatek przy spisie możliwych akcji (str. 5) jest napisane, że jeżeli nie jest napisane inaczej, to daną akcję możemy wykonać kilkakrotnie w rundzie. W dokładniejszym opisie akcji, przy kartach akcji (str. 7) nie ma już ani słowa o tym, że tą akcje (zagranie karty akcji w sensie) można użyć tylko raz na turę! To jak to jest?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: through the ages

Post autor: jax »

Moim zdaniem można użyć więcej niż 1 kartę żółtą na turę. Choć cytat z instrukcji istotnie intrygujący.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: through the ages

Post autor: krystek »

Udało mi się w końcu znaleźć chwile żeby zagrać, ale chyba źle graliśmy. Graliśmy w dwie osoby i jeśli każdy gracz na początku tury wymienia w Card Row 3 karty z pierwszych miejsc plus jeszcze coś weźmie z kolejnych i za każdym razem uzupełnia ją do pełna to talia w zastraszającym tempie się kurczy i wychodzi z 9 kolejek na wiek więc coś mi się nie zgadza z czasem gry. Prosiłbym o wyjaśnienie mechanizmu Card Row jeśli by ktoś był tak miły. Dzięki
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

W grze 2-osobowej odrzuca się karty z pierwszych 3 pozycji (jeśli poprzednik kupił jakieś karty z tych 3 pozycji to z pustej pozycji nie ma czego odrzucić). Następnie wszystkie pozostałe karty przesuwa się w lewo tak, żeby wszystkie puste pozycje zostały po prawej stronie. Puste pozycje uzupełniamy nowymi kartami.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: through the ages

Post autor: krystek »

No to jestem załamany bo wychodzi,że dobrze graliśmy i w innym miejscu musi być błąd bo wychodzi nam gra ze dwa razy szybciej niż napisane. Na dwóch graczy wymieniamy średnio po 6 kart na kolejkę więc wychodzi z 8 kolejek na wiek (ok.45kart w tali) dla każdego z graczy to bardzo mało chyba? Coś robie nie tak tylko co?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Żeby wymieniać po 6 kart na kolejkę musielibyście nic innego nie robić tylko brać karty z 4,5 i 6 pozycji. Przecież czasami kupujecie karty z pierwszych 3 pozycji wtedy mniej kart zostaje odrzuconych. Przede wszystkim jednak akcje cywilne konieczne do kupowania kart (na początku każdy z graczy ma do dyspozycji tylko 4 takie akcje na kolejkę) musicie wykorzystywać do wielu innych celów np. powiększania populacji, budowania kopalń, farm, cudów, zagrywania lidera, zagrywanie karty akcji.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3083
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

Pytanie brzmi co to jest kolejka?
Jeśli kolejka to tury obydwu graczy, no to na dwóch graczy zawsze odpadnie co najmniej 6 kart z planszy. Nawet jeśli nikt nie weźmie kart na rękę, to odpada 6 kart ( po trzy na turę gracza).
Więc zgadza się, że mamy najwyżej 8 kolejek na wiek. Trudno mi powiedzieć, czy to mało bo na razie grałem tylko w wersję prostą, która rzeczywiście kończy się bardzo szybko. No ale wersja prosta ma chyba tylko pokazać podstawowe mechanizmy i nic ponadto.
ODPOWIEDZ