Steam Works / Wiek pary (Alex Churchill)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
refresh
Posty: 29
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:30
Been thanked: 1 time

Re: Steam Works

Post autor: refresh »

I tak każdy ostatecznie przy grze nazwie sobie płytkę po swojemu, u mnie ze znajomymi np. na kostki energii w King of Tokyo mówimy żelki.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Steam Works

Post autor: GrzeL »

refresh pisze:I tak każdy ostatecznie przy grze nazwie sobie płytkę po swojemu, u mnie ze znajomymi np. na kostki energii w King of Tokyo mówimy żelki.
Problem w tym, że na kafelkach są ich nazwy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Steam Works

Post autor: misioooo »

GrzeL pisze:
refresh pisze:I tak każdy ostatecznie przy grze nazwie sobie płytkę po swojemu, u mnie ze znajomymi np. na kostki energii w King of Tokyo mówimy żelki.
Problem w tym, że na kafelkach są ich nazwy.
I?
To nie problem... Wszak np w Tzolkinie mamy kukurydzę, a mówimy na to "pasza" (pamiętajmy, że obrazek szybciej/lepiej dociera do mózgownicy od tekstu).
Nikt nie będzie tego na kafelkach czytał przecież, tylko będziemy budować "kręcioła elektrycznego" czy "śmierdziucha" (węglowego) etc. W CO2 elektrownie węglowe to są u nas śmierdziele ;) Eko to są "leśne" między innymi etc...
Instrukcja winna być tak napisana, aby każdy miał szansę ją zrozumieć. Nawet, jak nie do końca zgodnie z nauką to będzie (wszak to tylko gra i zabawa!).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: baldar »

ja i tak podkreślam że to jest jak najbardziej z naukąw klimatach steam punka:)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Steam Works

Post autor: Cin »

baldar pisze:Wszystko jest ok. Steam punk ma też swoje prawa. Zresztą silnik stirlinga (kojarzony ze steam punkiem) chyba też potrafi wytworzyć sam energię i jest źródłem. Albo jakiś inny silnik. Wiki podpowie:)
U China Miéville silnik może być nawet źródłem życia:)
Nie masz pojęcia o czym piszesz, ale będziesz się upierał, że masz rację.
Zagęszczenie bzdur napisanych w tym temacie trochę mnie przeraża.
Pas, poddaję się.
Jeśli tak się wydawcy podoba to może być silnik, żyrafa albo ciastko truskawkowe. Wasza instrukcja, Wasza sprawa, tylko nie przekonujcie, że ma to jakikolwiek sens.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Steam Works

Post autor: misioooo »

Dla większości Polaków granie całymi dniami w gry planszowe jest bez sensu ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Steam Works

Post autor: adikom5777 »

Też się zastanawiam czemu source nie mogło zostać przetłumaczone jako źródło mocy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Steam Works

Post autor: misioooo »

adikom5777 pisze:Też się zastanawiam czemu source nie mogło zostać przetłumaczone jako źródło mocy.
Może źródło mocy jest zastrzeżone przez Magów z krainy Andor? ;) Albo innych fantasy-ludków.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Steam Works

Post autor: rattkin »

Wreszcie zagrałem. Chryste Panie, co za kicha. Mogę mieć żal tylko do siebie, ze nie sprawdziłem dokładniej przed wsparciem, ale to był okres gdzie wiele gier sie pojawiło, a nad tą wszyscy sie rozpływali.

Brzydkie (blur na okładce to jakiś smutny żart), nudne, nieczytelne (design graficzny i ikonografia nasuwa skojarzenia z clipartami Worda z okolic 95), niespójne (ikony raz znaczą jedno, raz drugie), słabo przetłumaczone euro z naklejonym klimatem, tragiczna instrukcja, która nie uznaje za stosowne wyjaśnić tak kluczowych rzeczy, jak akcje na karcie postaci. Gra w zamienianie pieniędzy i kafelków na pezety. Ok, jest tam jakaś przestrzeń ma decyzję i optymalizacje, ale wsród tak małej różnorodności kafelków, polotu i duszy w tym żadnej. Kafelki dzielą się na: zbuduj maszynę (w dużej mierze potem zbędne, bo nie opłaca się budować więcej niż 3-4 maszyn), rozbuduj maszynę, wygeneruj pieniądze/silniki/punkty, zamień kafle/pieniądze na punkty. I ot, standardowy do bólu worker placement.

Jedna z najsłabszych gier, w jakie grałem w tym roku. Note to self: unikać jak ognia TMG i szczególnie Setha Jaffe (którego łapy czuję mocno w tym projekcie). Oni nie potrafią robić instrukcji, a co dopiero dobrych gier.

Zdecydowanie nie polecam, ewentualnie chyba tylko początkującym. Ale jak ze wszystkim, na pewno znajdą się zaraz entuzjaści :)
Ostatnio zmieniony 01 sie 2016, 15:31 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: TTR_1983 »

Też dostałem i się bardzo rozczarowałem okładką pudełka. Delikatnie mówiąc masakra.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: baldar »

Na stronach 9-11 instrukcji wyjaśnione są akcje mechaników STRONA B. Po pobieżnym ich przejrzeniu można zorientować się co do akcji na STRONIE A.
Dobrym przykładem jest Dama Permelia Taylor, której strona B od strony A różni się wyłącznie tym, że dodatkowo otrzymuje 1 funta.
Ale fakt, tego jednego zdania zabrakło w instrukcji.

Akcje jakie można podjąć na karcie Wynalazcy STRONA A:

1.Weź jeden skrajny kafelek leżący z prawej strony dowolnego pasa transmisyjnego
2.Weź jeden silnik mechaniczny /parowy/ elektryczny
3.Użyj swoich zasobów i skonstruuj maszynę składającą się z 1 silnika i 1 komponentu
4.Uruchom jeden ze swoich silników.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: Gambit »

Warto dodać, że akcją numer 4, można odpalić własny silnik, który już ktoś zajął wcześniej w tej turze (nawet my sami)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Steam Works

Post autor: rattkin »

Czego też w instrukcji nie ma, ale stanowi jeszcze w miare logiczną konkluzję. Efektywnie można odpalić swój silnik dwukrotnie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: Gambit »

Generalnie obu tych informacji brakowało również w oryginalnej instrukcji.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 307
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Steam Works

Post autor: Helga »

Jakieś jeszcze opinie po rozgrywce? Przyznaję, że przegapiłam kampanię i miałam plan aby od kogoś odkupić, ale pierwsze reakcje na samą grę nie są jakieś zachęcające (pomijając te o pudełkach, bo to mnie szczerze ziębi).

Gracze, napiszcie jak wrażenia.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: baldar »

ogólnie tutaj pojawiła się jedna negatywna opinia o rozgrywce:)
Wszystkie linki do recenzji są zebrane np. na sklepie rebela
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: Tycjan »

Helga pisze:...Gracze, napiszcie jak wrażenia.
Tutaj masz zbiór tego co pojawiło się na ZnadPlanszy.pl: http://patronat.znadplanszy.pl/steamworks/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 307
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Steam Works

Post autor: Helga »

Tzn. inaczej - recenzje filmikowe i pisane na blogach już przeczytałam i się z nimi zapoznałam jakiś czas temu. Czekam jeszcze na reakcje pozostałych graczy, wspieraczy, którzy nie prowadzą blogów itp. tylko zaglądają tu na forum i dzielą się wrażeniami.

Chcę zobaczyć, czy ktoś ma podobne zdanie do rattkina ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Steam Works

Post autor: rattkin »

To się zwykle rzadko zdarza :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1563
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 66 times
Been thanked: 107 times

Re: Steam Works

Post autor: Muad'Dib »

Jeszcze nie mam swojego egzemplarza, dopiero dziś trafił do paczkomatu. Natomiast zmartwiła mnie ta informacja o braku w instrukcji. Nie wiem jak to wygląda w całości ale przed kampanią było wiadomo, że w oryginalnej instrukcji są niedopowiedzenia. Miały zostać uzupełnione w polskiej, natomiast na razie, z tego co słyszę, to przełożono ją 1:1.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Steam Works

Post autor: rattkin »

Przełożono ją na tyle skwapliwie, że pozostawiano Steam Works w tekście conajmniej dwa razy.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Steam Works

Post autor: baldar »

instrukcja nie jest przetłumaczona 1:1 , ale fakt: jedno zdanie dotycxące strony A poleciało
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Steam Works

Post autor: myszor »

rattkin pisze:Wreszcie zagrałem. Chryste Panie, co za kicha. Mogę mieć żal tylko do siebie, ze nie sprawdziłem dokładniej przed wsparciem, ale to był okres gdzie wiele gier sie pojawiło, a nad tą wszyscy sie rozpływali.
De gustibus...
rattkin pisze:Brzydkie (blur na okładce to jakiś smutny żart)
A tego to też nie rozumiem. @Baldar, efekt zamierzony czy przypadkiem tak komuś wyszło?
rattkin pisze:nudne
Może nie lubisz eurogier?
rattkin pisze:nieczytelne (design graficzny i ikonografia nasuwa skojarzenia z clipartami Worda z okolic 95), niespójne (ikony raz znaczą jedno, raz drugie)
Nie mieliśmy z tym problemu. Może nie lubisz eurogier?
rattkin pisze:słabo przetłumaczone euro
Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to te silniki/sources.
rattkin pisze:z naklejonym klimatem
O, to zdecydowanie nie lubisz eurogier.
rattkin pisze:tragiczna instrukcja, która nie uznaje za stosowne wyjaśnić tak kluczowych rzeczy, jak akcje na karcie postaci.
Nie mieliśmy z tym problemu.
rattkin pisze:Gra w zamienianie pieniędzy i kafelków na pezety.
Witamy w świecie eurogier, których - jak już ustaliliśmy - chyba nie lubisz. ;)
rattkin pisze:Ok, jest tam jakaś przestrzeń ma decyzję i optymalizacje, ale wsród tak małej różnorodności kafelków, polotu i duszy w tym żadnej. Kafelki dzielą się na: zbuduj maszynę (w dużej mierze potem zbędne, bo nie opłaca się budować więcej niż 3-4 maszyn), rozbuduj maszynę, wygeneruj pieniądze/silniki/punkty, zamień kafle/pieniądze na punkty. I ot, standardowy do bólu worker placement.
Ale czy nie o to chodzi w tej mechanice? Wcale nie jest tak mało rodzajów kafelków. A i "klimatu" się to trzyma - dokładasz kolejne moduły, które są uruchamiane i wykonują swoją (specyficzną) pracę.
rattkin pisze:Zdecydowanie nie polecam, ewentualnie chyba tylko początkującym. Ale jak ze wszystkim, na pewno znajdą się zaraz entuzjaści :)
Zdecydowanie polecam choćby spróbować. Taką antyrekomendacją możesz tylko zniechęcić kogoś do wypróbowania wcale nie najgorszej pozycji.
Setka BGG to-to nie jest, ale na pewno warto zwrócić uwagę i dać szansę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Steam Works

Post autor: rattkin »

Z całym szacunkiem: strasznie fajnie, że Ci się gra podoba. Napisz jak się grało i dlaczego się podoba - wszyscy skorzystają, a Twoja opinia będzie sobie obok mojej. Ale rozbijanie mojej opinii na czynniki pierwsze, tylko po to, żeby na każdy odpowiedzieć "nie lubisz eurogier", jest conajmniej... niemerytoryczne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4128
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2689 times
Been thanked: 2608 times

Re: Steam Works

Post autor: Gizmoo »

@Myszor - można uwielbiać euro i zagrać w euro które nie podpasuje, albo... które jest zwyczajnie słabe. Nie zdecydowałem się na wsparcie SW, bo nie widziałem w tym tytule nic nadzwyczajnego i uwaga (werble) lubię dobre euro. I tak - w euro może być i klimat i czuć theme na kilkometr.

Brakowało mi tylko jeszcze zdania w kwestii zblurowanej okładki:
"Może nie lubisz euro" :lol:

A może masz za słabe (różowe) okulary? Nie dostrzegasz rażących błędów, bo... Reszta Ci podpasowała? Moim zdaniem błędy w tłumaczeniu, niejasności w instrukcji i nie do końca intuicyjna mechanika i symbolika to są jednak ewidentne wady (niedoróbki). Rattkin je podsumował i były to KONKRETNE zarzuty, nie dotyczące kwestii gustu.

Zagram w SW żeby zweryfikować zarzuty dotyczące mechaniki, ale ostatnio zagrałem w sporo tytułów, które kompletnie do mnie nie trafiły i obawiam się, że Steam Works może również do tej grupy należeć. A szkoda trochę czasu na słabe, niedorobione gry. (nawet średniaki).
ODPOWIEDZ