Altiplano (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 08 maja 2022, 22:09
XLR8 pisze: 08 maja 2022, 21:58 Kupiłem pod wpływem bardzo przychylnej recenzji Gambita i kompletnie się nie zawiodłem. Zagraliśmy raz i gra jest po prostu świetna. Poprawia wszystko to co denerwowało nas w Orleanie i dodaje jeszcze coś od siebie ekstra. Ja jestem zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Graliśmy od razu z dodatkiem i wszystkimi modułami.
Mógłbyś pokrótce wspomnieć jakie aspekty gry poprawia i co dodaje ?
Jasne:
-faktycznie budujemy worek, czyli są cykle opróżniania i resetowania worka, jest też sporo metod na pozbywanie się żetonów
-zagadka przestrzenna z poruszaniem się chłopkiem mocno zawęża możliwe opcje i wymusza lepsze planowanie
-przybudówki są dostępne w liczbie 5, a nie wszystkie budynki na raz co przygniatało wręcz mniej doświadczonych graczy do tego stopnia, że nie chciało im się nawet ich sprawdzać
-więcej strategii vs stare dobre wymaksowanie mnożnika na torze uczonych i ewentualnie towary
-rycerze są trudniejsi do zrobienia i trzeba się mocno zastanowić czy ich maksować od razu
Ogólnie gra jest o dwa poziomy trudniejsza i głębsza. Jednak pociąga to za sobą większy downtime i czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Bruno »

XLR8 pisze: 08 maja 2022, 21:58 (...) Ja jestem zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnych partii. (...)
Kim jesteś i dlaczego przejąłeś konto 8XLR :?:
Spoiler:
PS.
A żeby ten mój półtoratysięczny post nie był całkiem poza tematem wątku, to dodam, że Altiplano wynudziło mnie jak rzadko która gra. Pasjonujące to jak zabawa na punkty w upychanie nikomu niepotrzebnych gratów w piwnicy :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Gizmoo »

Bruno pisze: 08 maja 2022, 23:29 Trop emfazy zdaje się prowadzić do Gizmoo :wink:
Trop byłby całkiem dobry, ale nie grałem w Altiplano. Nie ciągnie mnie z dwóch powodów:

1. Klemens.
2. Franz.

No i na siłę trójka - Orleans mnie nie porwał.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 08 maja 2022, 23:43 1. Klemens.
2. Franz.
Szczerze to w ogóle nie zauważyłem, ze autorem ilustracji ejst KF - ta gra jest naprawdę przyjemna wizualnie
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 486
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Lolas »

Altiplano zapowiadało się jako gra, która będzie rozwinięciem/ulepszeniem tego co znaliśmy z Orleanu. Nuda zaklęta w mieleniu surowców szybko pokazała, że autor musi jeszcze sporo popracować, aby przebić swoje wcześniejsze dzieło :lol:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: XLR8 »

Oczywiście jest to mało ekscytujący design, ale mi Orlean się bardzo podobał mechanicznie, ale gameplay był dość ubogi więc po jakiś 7 partiach wyleciał.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: detrytusek »

Zatem czekamy z niecierpliwością na 7-mą partię w A.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

XLR8 pisze: 08 maja 2022, 22:23 -zagadka przestrzenna z poruszaniem się chłopkiem mocno zawęża możliwe opcje i wymusza lepsze planowanie
-przybudówki są dostępne w liczbie 5, a nie wszystkie budynki na raz co przygniatało wręcz mniej doświadczonych graczy do tego stopnia, że nie chciało im się nawet ich sprawdzać
No właśnie to poruszanie się tym chłopkiem jest dla mnie minusem bo mnie zwyczajnie ogranicza a w Orleanie czuję się wolny.
A co do budynków to ja w Orleanie losowo wykładam po 5 więc dla mnie ten problem nie istnieje.
Generalnie w Altiplano partyjki nie odmówię, ale bardziej wolę jednak Orlean.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wajwa
Posty: 2238
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: wajwa »

Bruno pisze: 08 maja 2022, 23:29
XLR8 pisze: 08 maja 2022, 21:58 (...) Ja jestem zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnych partii. (...)
Kim jesteś i dlaczego przejąłeś konto 8XLR :?:
Spoiler:
PS.
A żeby ten mój półtoratysięczny post nie był całkiem poza tematem wątku, to dodam, że Altiplano wynudziło mnie jak rzadko która gra. Pasjonujące to jak zabawa na punkty w upychanie nikomu niepotrzebnych gratów w piwnicy
Mi to wygląda jakby XLR8 przejął Twoje konto :lol:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: kastration »

Altiplano jest "spoko". Raz na jakiś czas dobrze się gra. Ale w porównaniu z Orleanem (gdzie również nie widzę problemu umiejek budynków, bo można wyłożyć tyle, na ile się umówi z współgraczami) występuje potworny brak interakcji (choć przyznam grałem bez jednego modułu z dodatku). Orlean też nie jest jakoś super interakcyjny, ale wspólna planszetka bywa emocjonująca (zwłaszcza gdy końcowy wynik jest wyrównany), dodatkowo karty miast, surowce na planszy, miasta pod domki. Rozumiem osoby, które nie widzą w ogóle opcji posiadania obu gier w kolekcji. Choć... sam mam obie :D
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
mjesionek
Posty: 43
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:51
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: mjesionek »

Jaki insert dla podstawki i dodatku, żetony w kapslach od monet?
ODPOWIEDZ