Cytadela (Citadels)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

a nie chodzi o kase?? podaj link do zdjecia z zetonami


albo o żetony z obrazkiem postaci ktore pewnie byly w pierwszym wydaniu a pozniej uznano je za zbedne

zreszta pudelko tez moglobyc o polowe mniejsze :]

np taka razzia to sie nazywa miniaturyzacja :]
Ostatnio zmieniony 24 sie 2007, 14:49 przez mefiug, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Pewnie chodzi o zetony z postaciami. Zupelnie zbedne.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Post autor: buras »

buras pisze:na zdjeciach w angielskiej wesji są jakies zetony a w polskiej nie ma co to sa za elementy??
http://boardgamegeek.com/image/82848
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: assurbanipal »

Jedyne zastosowanie jakie udało mi się wymyślić dla tych żetonów to jak ktoś zagrywa złodzieja/zabójce i kładzie na nim np. żeton kupca - żeby nie zapomniał kogo ma okraść/zabić :lol:

Przychylam się do opinii Don Simona - całkowicie zbędne.
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Czy kogos jeszcze wkurza pudelko z nowej edycji Cytadeli? Mi sie juz wszystkie przegrodki polamaly (jedna byla juz fabrycznie zlamana) i karty lataja dosyc swobodnie. Zdaje sie ze poprzednio w pudelku byla lepsza wypraska.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post autor: lukaszkuch »

hamanu pisze:Czy kogos jeszcze wkurza pudelko z nowej edycji Cytadeli? Mi sie juz wszystkie przegrodki polamaly (jedna byla juz fabrycznie zlamana) i karty lataja dosyc swobodnie. Zdaje sie ze poprzednio w pudelku byla lepsza wypraska.
Mam dokładnie tak samo. Lekko mnie to zdenerwowało na początku. Ale za to karty są z lepszego materiału.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: assurbanipal »

Wnętrze mojego pudełka także było zdewastowane :? Jednak nawet gdyby było w całości to i tak zupełnie nie nadawałoby się do przechowywania w nim kart. Na razie karty przechowuje w wyłożonym bawełnianą chusteczką plastikowym pudełku po dyskietkach.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Najlepsze do trzymania kart są woreczki strunowe.
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Niektórzy powiedzieliby, że najlepsze na karty są deck vault'y... albo tuckbox'y czy jak to się zwało :P
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

mam starą edycję cytadeli- wypraska była w porządku, aczkolwiek kiedy zakoszulkowałem karty to przestały się mieścić w przegródkach:(

wypraskę wywaliłem, pudełko przedzieliłem na 6 części paskami z kartonu- mieści się w nim wtedy idealnie 6 talii kart; w pudełku od cytadeli przechowuję oprócz cytadeli bohnhanzę i sabotażystów (także w koszulkach)

nie ma żadnych problemów z mieszaniem się kart z różnych talii, zawartość nie lata po całym pudle i nie niszczy się
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

moja wypraska (gra z dodruku) też była w jednym miejscu zniszczona.
Ale jak tylko zakoszulkowałem talię, okazało się, że dzięki temu karty w dwóch stosach idealnie mieszczą się w tak powstałej dużej przegrodzie i nic mi po pudełku nie fruwa.

więc w sumie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Niemniej takie jakieś wrażenie nie najlepsze, kiedy po otwarciu pudełka widzi się podarty karton wewnątrz.
_________
Moje gry
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Jak wczoraj otworzyłem pudełko to myślałem że to jakaś wada ale tu widzę że wszyscy na to narzekają. Również miałem fabrycznie złamane 2 przegródki, a w środku pomiędzy dwoma taliami była wolna przegródka. Początkowo pomyślałem że może brakuje jakiejś talii, ale widze że to chyba taka seria i tak to powinno wyglądać.
Jeszcze tylko pytanie. W angielskiej wersji widziałem na zdjęciach jakieś żetony, czy w polskiej wersji już ich nie ma czy to u mnie jest jakiś brak?
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

rufio pisze:Jeszcze tylko pytanie. W angielskiej wersji widziałem na zdjęciach jakieś żetony, czy w polskiej wersji już ich nie ma czy to u mnie jest jakiś brak?
chodzi o te żetony:
Obrazek


w nowej edycji cytadeli ich nie ma...
żeton króla zastępuje drewniany pionek
żetony złota - plastikowe monety

a z reszty zrezygnowano (i bardzo dobrze)

żetony ułatwiające liczenie pktów:
żeton +4 brał gracz który zbudował pierwszy 8 dzielnic
żetony +2 brali kolejni gracze, którzy wybudowali 8 dzielnic
żetony +3 brali gracze posiadający 5 kolorów dzielnic w swoim mieście

żetony postaci wykłada się na stole, i prezentują one aktualny skład talii postaci


----

co do przechowywania cytadeli: to ja trzymam karty w koszulkach yu-gi-oh, z czego talia postaci w innym kolorze niż talia dzielnic.
karty trzymam w plastikowym pudełku na karty (tym większym) - mieszczą się idealnie w koszulkach - cała talia + król.

monety trzymam w takiej metalowej, zakręcanej tubie po perfumach... ale jak będzie okazja to skombinuje sobie jakiś klimatyczny mieszek.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

moonman pisze:co do przechowywania cytadeli:...
Swego czasu pożyczałem grę od jednego z kolegów z forum i podzielę się jego patentem. Cała Cytadela mieści się w pudełku po dyskietkach (takie platykowe pudełka na 10 dyskietek kiedyś były) - tzn. karty w protectorach przylegają ładnie do ścianki, a resztę miejsca zajmują pieniądze i żeton króla. Jedyne co się nie mieści to instrukcja, ale po to ją taką zrobili, żeby uzasadnić chyba że jest to planszówka, bo równie dobrze mogłaby to być karcianka.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Tak moonman chodziło o te żetony. Jak zobaczyłem że zniszczone pudełko to myślałem że może żetonów też brakuje. Dzięki za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Post autor: Filippos »

maluman pisze: Jedyne co się nie mieści to instrukcja, ale po to ją taką zrobili, żeby uzasadnić chyba że jest to planszówka, bo równie dobrze mogłaby to być karcianka.

pozdrawiam, m.
To jest karcianka. Duże pudła robią bo przy kupowaniu nakręcamy się nieświadomie - wieksze pudło, więcej dostaję! Jak widzisz w sklepie Cytadelę i powiedzmy Troję. Obydwie karcianki, obydwie z podobną ilością i jakością komponentów to weźmiesz Cytadęlę własnie dlatego że jest większa (oczywiście zakładając że nie wiesz co kupujesz).
A jak upierdliwe jest korzystanie z pudełka po zakupie to już wiekszości producentów nie interesuje.
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

Pytanie odnośnie karty kuźnia:
"raz podczas swojej tury możesz zapłacić 2 szt. złota, aby dobrać 3 karty dzielnic"
czy mogę to zrobić raz podczas całej gry, czy raz w każdej swojej turze?
czy robię to podczas wykonywania akcji, czyli zamiast zwyczajowych dwóch kart dobieram trzy, czy dobieranie kart w czasie akcji i dobieranie trzech kart dzięki posiadaniu kuźni to dwie różne sprawy?
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: westwood »

badjimi pisze:czy mogę to zrobić raz podczas całej gry, czy raz w każdej swojej turze?
Raz w każdej swojej turze
badjimi pisze:czy robię to podczas wykonywania akcji, czyli zamiast zwyczajowych dwóch kart dobieram trzy, czy dobieranie kart w czasie akcji i dobieranie trzech kart dzięki posiadaniu kuźni to dwie różne sprawy
2 wersja jest poprawna - innymi słowy możesz dobrać karty 2 razy w ciągu tury: raz jako akcję i raz korzystając z Kuźni
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Citadels - POLSKA EDYCJA!

Post autor: badjimi »

Czy stosujecie jakieś patenty, dzięki którym można w łatwy sposób i na bieżąco śledzić stan punktowy każdego z graczy (np. stojące tabliczki z karteczkami - coś podobnego stosuje się przy liczeniu punktów w tenisie stołowym)?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Citadels - POLSKA EDYCJA!

Post autor: mst »

karty dzielnic wykładane są przed sobą więc najprościej sobie liczyć na bieżąco - IMHO dodatkowy element służący obrazowaniu bieżącego stanu punktowego graczy niepotrzebnie przedłużałby rozgrywkę ale pewnie możnaby z powodzeniem wykorzystać jakiś tor punktacji z innej gry (np.Carcassonne)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Odi »

Szybkie pytanie:

Grałem przed chwilą po raz pierwszy w C. na 2 osoby (czyli każdy wybiera 2 postaci). I teraz: czy każda z postaci jest uprawniona do wzięcia 2 szt złota przed własną turą? Np wziałem zabójcę i złodzieja. Zabójca wziął 2 zł i niczego nie kupił. Za chwilę złodziej może wziąć kolejne 2 zł do wspólnej puli i mogę kupić dzielnicę za 4 zł?

A wrażenia z gry 2 os BARDZO pozytywne. Faktycznie, ta gra ma w sobie swietny potencjał skalowalności. Jakby ktoś jeszcze szukał, to dostępna jest w EMPiKach i można ją sobie sprowadzić do salonu w miejscu zamieszkania.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: LostLukas »

Odi pisze:Szybkie pytanie:

Grałem przed chwilą po raz pierwszy w C. na 2 osoby (czyli każdy wybiera 2 postaci). I teraz: czy każda z postaci jest uprawniona do wzięcia 2 szt złota przed własną turą? Np wziałem zabójcę i złodzieja. Zabójca wziął 2 zł i niczego nie kupił. Za chwilę złodziej może wziąć kolejne 2 zł do wspólnej puli i mogę kupić dzielnicę za 4 zł?
Jeżeli monety nazywacie złotówkami (choć IMHO przypominają raczej dropsy lub cukierki :wink:), to jest dokładnie tak jak piszesz.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: BloodyBaron »

Odi pisze: A wrażenia z gry 2 os BARDZO pozytywne. Faktycznie, ta gra ma w sobie swietny potencjał skalowalności. Jakby ktoś jeszcze szukał, to dostępna jest w EMPiKach i można ją sobie sprowadzić do salonu w miejscu zamieszkania.
Mnie na 2 osoby właściwie zupełnie nie siadła - wcześniej grałem w 5-6 osób i zabawa, opierająca się jednak na mechanice wyboru ról, która stwarza interakcję i tak duże emocje, była o wiele lepsza. Są dużo dużo lepsze gry dla 2 osób.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Odi »

Nie kupiłem Cytadeli, żeby grać we dwójkę. Ale tak się złożyło, że zagraliśmy w ten sposób i... zaskoczony byłem, jak to fajnie działa. W przyszłości chętnie zagram w nią w każdym składzie osobowym. I tyle

Wiem, że są lepsze gry na 2os.
Cheww
Posty: 14
Rejestracja: 25 cze 2008, 21:16

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Cheww »

Ja na razie mam zamiar kupić Cytadelę, ale kiedy to będzie... :cry:

Szczerze mówiąc, jestem zdziwiony tak pozytywnymi opiniami... Myślałem, że będzie gorzej, a jednak...
ODPOWIEDZ