Essen 2009 - na co czekacie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Tycjan »

Pancho pisze:
Tycjan pisze:... Masakryczna bzdura, szczególnie, że gra nie jest utrzyma w klimacie satyry czy gatunku pulp. I po prostu strasznie denerwuje.
A co z mechaniką? Bo na podstawie tego co napisał Dabi to ten chaos ma jednak sens.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Pancho »

Tycjan pisze:A co z mechaniką? Bo na podstawie tego co napisał Dabi to ten chaos ma jednak sens.
Ma sens? Nie ma sensu. Musisz znać bitewniaka albo jakąś niszową planszówke, żeby mieć tego świadomość. 1 na 1000 osób nie będzie miało o tym pojęcia. Czytasz w instrukcji do Arcana, że jest sobie miasto Cadwallon, są gildie, które ze sobą rywalizują. Brzmi naturalnie, poważnie, sensownie. Po czym atakujesz marynarzem mangową księżniczkę, a dyniogłowym przerośniętego kozła.

Mechanicznie straszliwe marne, głównie walki między sobą, czyli porównywanie wartości różnych cech postaci. Karty lokacji i przedmiotów w niewielki sposób rozbudowują możliwości gry. Czyli atakujesz, aby zdobyć lepsze jednostki do atakowania i nimi znowu atakujesz. I tak w kółko.

Wszystko jest zrobione w pośpiechu i bez większego pomysłu. Tak, aby wydać grę na targi. Instrukcja jest marna, brak wyjaśnienia kilku elementów. Mieliśmy na przykład kartę, której nie wiedzieliśmy jak użyć. Ostatecznie wymieniliśmy ją na inną.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Filip z Lublina »

a ja proszę choć o 2 zdania o Makao jeśli ktoś grał;) poza Marią chyba najbardziej mnie interesuje.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Tycjan »

Pancho pisze:Ma sens? Nie ma sensu. Musisz znać bitewniaka albo jakąś niszową planszówke...
To jest tak jak z karcianką Wiedzmi opartej na... grze komputerowej, którą nie każdy musi znać. To już jednak indywidualne gusta graczy ocenią. Z tego co piszesz to ważniejsza jest tutaj kulejąca mechanika.
Ale jeszcze jej nie skreślam z listy poczekam na inne relacje ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Pancho »

Tycjan pisze:Ale jeszcze jej nie skreślam z listy poczekam na inne relacje ;)
Nadzieja umiera ostatnia :)
Happosai pisze:a ja proszę choć o 2 zdania o Makao jeśli ktoś grał;) poza Marią chyba najbardziej mnie interesuje.
Bardzo fajne, choć losowe, ale paradoksalnie nie przez kostki a karty :D. Dużo niemieckiego, więcej na GF wkrótce.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Tycjan »

Coś czuje, że w najbliższym czasie będziesz Pancho rozrywany towarzysko :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: wicked »

O rany, aż boję się zapytać o The Adventurers :) W końcu Alderac z Dust Games robili tę grę. Pancho, powiedz, że gierka jest niezła, bo strasznie się na nią napaliłem :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Pancho »

wicked pisze:O rany, aż boję się zapytać o The Adventurers :) W końcu Alderac z Dust Games robili tę grę. Pancho, powiedz, że gierka jest niezła, bo strasznie się na nią napaliłem :)
Akurat tej gry nie próbowaliśmy. Niestety po Infinite City i Arcana zupełnie nam przeszła ochota na próbowanie czegokolwiek od Alderaca (nie mówiąc o tym, że ciężko też się było do tej gry dopchać). Może akurat The Adventures im się udało, bo niczego nie naśladowało i od razu wiadomo o co chodzi w tej grze?
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: wicked »

W takim razie pozostaje mieć nadzieję, że udało im się nie sknocić tej gry.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Dabi »

A skąd te smęcenia niektórych na Dungeon Lords ? Jaka była ich największa przyczyna ?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2009, 16:36 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: salou »

Nie należy sugerować się tak strasznie opinią innych, trzeba wziąść pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze gust gracza, po drugie okoliczności w jakich grał, po trzecie z kim grał, po czwarte w co jeszcze grał tego dnia i myślę że istotne też jest ile razy zagrał w grę która ocenia. Wszystkie te elementy mają znaczenie. Po wielu godzinach grania, nie dojadając nie dosypiając czasami potwornie zmęczeni gramy w coś żeby zaliczyć kolejny tytuł żeby poznać jak najwięcej jak najszybciej bo przecież targi się zaraz kończą :mrgreen:

Daleki byłbym od ocen gier w które zagrałem jeden raz o 2 w nocy po całodniowym marszu obok niezliczonych tłumów napalonych i szalonych graczy. :mrgreen:

Swego czasu ktoś strasznie źle opisał grę wysokie napięcie że to nudziarstwo i że samo liczenie i nudaaaaa. :(
Sam jestem szczęśliwym posiadaczem tej gry i cieszę się że opinie innych graczy nie mają wpływu na moje hobby bo nie zagrałbym w wiele bardzo dla mnie ciekawych pozycji.

Wracając do pozycji jakie są na celownikach wielu myślę że to co zaproponowali wydawcy w tym roku jest bardzo przemyślane i dobrze przygotowane


* At the Gates of Loyang :D :D :D :D :D
* Power Grid - Factory Manager :D :D :D :D
* Shipyard :D :D :D :D
* Greed :D :D :D :D
* Opera :D :D :D :D
* Asyria :D :D
* Egiza :D :D
* Dominion: Seaside Chyba pewniak :D
* Havana :D
* Carson City :D
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: steady »

Mi się Macao podobało i co do jego losowości nie jestem pewien - wydaje mi się że to po prostu nie jes gra w której należy nastawiać się na konkretne karty. Ale może mówię tak dlatego, że wygrałem :).
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Pancho »

steady pisze:Mi się Macao podobało i co do jego losowości nie jestem pewien - wydaje mi się że to po prostu nie jes gra w której należy nastawiać się na konkretne karty. Ale może mówię tak dlatego, że wygrałem :).
To ja już wiem, ale wtedy te karty nie mają wielkie sensu, jak nie można z nich skorzystać. Zresztą pogadamy jutro w Planszostacji ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: jax »

draco zrobił ciekawą listę jak sobie na bgg radzą gry, które zadebiutowały na Essen:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/47875

jednak w Last Train to Wensleydale i Tobago bym wyrzucił z tej listy - w te gry można było pograć przed Essen

nie wiem jak ze Strongholdem - czy można było zagrać w wersję oficjalną (tzn. nie-samoróbkę) przed Essen?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: yosz »

Last Train pojawił się dosłownie tydzień przed Essen i to tylko dlatego że Wallace był tak miły że wysłał przed Essen gry. To samo z God's Playground. Ze Steam Barons np mu się nie udało.

Nie wiem jak było z Tobago
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Pancho »

Last Train to Wensleydale, Tabago czy Endeavor brały udziały w głosowaniach i w FairPlay i w GeekBuzz na najbardziej gorący tytuł targów, dlatego jak najbardziej wprowadziłbym je na listę.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Tycjan »

A czy widział ktoś w akcji Thunderstone? Bo to już prawie całkowicie wygląda jak Dominion, nawet wypraska w pudełku.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: yosz »

Pancho pisze:Last Train to Wensleydale, Tabago czy Endeavor brały udziały w głosowaniach i w FairPlay i w GeekBuzz na najbardziej gorący tytuł targów, dlatego jak najbardziej wprowadziłbym je na listę.
To nie jest wyznacznikiem. Automobile też był w obu zestawieniach a ukazał się jakiś czas temu.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Christof
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2005, 11:33
Lokalizacja: z lasu
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Christof »

Kilka fotek z Essen, choć raczej mało planszówkowych.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: draco »

Kryterium przyjmowania gier na listę lub nie było, czy gra była zapowiedziana jako targowa premiera. Tobago cały czas było przygotowywane jako gra na Essen, choć pojawiła się w sprzedaży dwa tygodnie wcześniej. Rise of Empires też się pojawił dwa tygodnie przed targami, ale był zapowiadany na czerwiec, potem na sierpień, a w końcu ukazał się na początku października.

Jadę na Gratislavię, więc mogę mieć przerwę w aktualizowaniu. Czy ktoś z was mógłby mnie zastąpić?
ODPOWIEDZ