Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Veridiana »

Moje wyniki w grach 3- i 2-osobowych są zbliżone. rekord jak na razie to 74 pkt. 165 pkt to jakaś abstrakcja :shock:
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pezetto »

Chciałem dziś zagrać solo, jednak natrafiłem na ścianę :( Cytat z instrukcji: Przesuń karty Ataku, które zostały wykorzystane do określenia splądrowanej Lokacji, na koniec kolejki – na spód stosu odkrytych kart Ataku. W przykładzie jest też chmurka z dopiskiem: Weź kartę Jarmarku i odłóż na stos kart Kolekcji wirtualnego gracza. Karty Ataku przesuń na koniec kolejki.

Czy w podanym w instrukcji przykładzie kolejność kart Ataku nie powinna być (patrząc od góry) następująca:
- złoto,
- drewno (lub odwrotnie tj. najpierw drewno, później złoto?),
- robotnik.

Użyłem wszak do określenia splądrowanej Lokacji drewna i złota, więc obie powinny się znaleźć na spodzie stosu (czyli za robotnikiem, który powinien być umiejscowiony na samym dole). Przykład w instrukcji wskazuje kolejność:
- robotnik,
- drewno,
- złoto.

Byłoby miło, gdyby jakaś dobra dusza mi to wyjaśniła :wink:
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: melusina »

Masz rację. Skoro użyto Kart Akcji z celami: drewno i złoto, to one lądują na końcu zagranych Kart Akcji. Teraz powinny leżeć w kolejności: złoto, drewno, robotnik (wymieniam od góry; w instrukcji nie ma mowy o kolejności położenia zagranej pary Kart Akcji, a z przykładu wynika, że pierwsza zagrana idzie najpierw na koniec, a po niej druga zagrana karta).
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pezetto »

Wygląda to tak, że kolejność kart na podanym w instrukcji przykładzie powinna być dokładnie odwrotna niż jest. Prosiłbym jeszcze inne dusze o weryfikację czy w instrukcji faktycznie jest błąd?
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

dokładnie tak -pierwszy ma być robotnik, a potem to co aktywowało atak + drugi surowiec z karty, czyli

był:
- ludek
- drewno

wychodzi złoto i mamy:
-złoto
-ludek
-drewno

złoto nam aktywuje zniszczenie karty z: złoto+drewno
i następuje zmiana kolejności na:

-ludek
-złoto
-drewno
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kamron6 »

Jest błąd, było to już omawiane w zasadach - pytania i wątpliwości.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Furan »

Odsłodzę nieco temat, bo do kilkunastu stron same zachwyty. :)
Wydanie kapitalne. Instrukcja zrozumiałą i czytelna.
51. Stan mnie irytuje. Nowa Era jest już porządną, ale nieco za długą grą. Z Zimą jest znacznie lepsza, ale nadal nieco zbyt długa. Gdyby nie upierdliwa ikonografia kupiłbym.
Miałem nadzieję, że wyczyszczony z subregułek silnik 51 stanu zadziała fantastycznie w Osadnikach. Pierwsze partie solo były OK.
Potem zagrałem w 3 osoby. Gra absolutnie nie podeszła. Mielenie pozornie różnych zasobów i przerabianie ich na punkty w absolutnie przygnębiająco nudnej wersji. Karty mają megageneryczne efekty (tak, tak, IMHO). Wymień A, za B. Za każdym razem gdy C zrób W.
Zacząłem się zastanawiać, w takim razie co ma seria 51St? Klimat? Być może. Ciekawsze karty, z których na prawdę każda może służyć na 3 różne sposoby (chyba, że akurat daje bonus do umowy/ataku itd). Niby tam też mielimy abstrakcyjne elementy, ale ograniczenie ,,reguły 3" robi z tego GRĘ.
Bez porównania do 51ST Osadnicy też wypadają słabo. Na prawdę spory zawód.

Z drugiej strony stwierdzam, że bigboxa 51ST z naprawioną ikonografią kupiłbym na poczekaniu.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Wosho pisze:Kiepskie zdjęcia ale widać co i jak miałem:
http://zapodaj.net/1d018fd70cede.jpg.ht ... 120147.jpg
Jak pozyskiwałeś tyle brałeś karty?
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2014, 12:35 przez Bea, łącznie zmieniany 2 razy.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

A po co mi w ostatniej turze na koniec gry zamek czy straznica?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Wosho pisze:A po co mi w ostatniej turze na koniec gry zamek czy straznica?
Dlatego pytam co ci dawało te karty, bo nic nie widzę. To byś normalnie odpowiedział. Przeciwnik Cię nie ubijał jak widział, że ty tyle kart ciachasz? U nas to żadna porządna lokacja długo nie postoi, chyba słabo się atakowaliście, może dlatego tyle punktów.
Swoją drogą, nagrał byś kiedyś taką rozgrywkę, bo mnie się też to coś podejrzane wydaje. Toż to nawet znacznik punktów nie ma strony z +100 a jedynie +50.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: uday »

Co nie znaczy, że nie można przebić 100 punktów.

Wyniki są jakie są, też uważam, że wynikały z minimalnej agresji. A czy graliście w wersję pokojową (bez najazdów na cudze karty ogólne)?
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marecki »

Witam,

Przeczytałem instrukcję i ten wątek, obejrzałem kilka video recenzji, jednak mam do Was pytanie "z praktyki", jeżeli chodzi o wykorzystanie kart.

Chodzi mi o częstotliwość ich tasowania, ogrywania. Zakładam, że jest ona na poziomie np. Dziedzictwa czy Memoir, a nie na poziomie Dominiona ?

Jeżeli dobrze zakładam, to i bez koszulek dadzą radę (przy zakładaniu kilku partii w miesiącu), chyba że źle zakładam zasady i jednak jest takie ich użycie jak w Dominionie.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Rune »

Tasujesz tylko przy przegotowaniu rozgrywki i tyle. Co prawda ja grałem tylko 2x ale nikomu nie udało się przejechać całej talii frakcyjnej.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Rune pisze:Tasujesz tylko przy przegotowaniu rozgrywki i tyle. Co prawda ja grałem tylko 2x ale nikomu nie udało się przejechać całej talii frakcyjnej.
Nieprawda, są sytuacje, że tasuje się także w trakcie rozgrywki - wymusza to działanie niektórych kart (dociągnij dwie frakcyjne, wybierz jedną, a drugą wtasuj do talii). W zależności od tego, jak wcześnie taki budynek postawimy, możemy tasować talię frakcyjną nawet kilka razy. Częściej, jeśli mamy budynek pozwalający drugi raz użyć produkcji innego budynku.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kwiatosz »

Przy czym to tasowanie w trakcie partii to nie jest dokładne (oprócz wyczerpania stosu), więc i tak duuużo mniej niż w Dominionie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Wosho pisze:Kiepskie zdjęcia ale widać co i jak miałem:
http://zapodaj.net/1d018fd70cede.jpg.ht ... 120147.jpg
Wosho, To jeszcze jedno pytanko, bo mnie te twoje punkty strasznie intrygują. Zdjęcie jest trochę niewyraźne, ale pewnie ty poznajesz swoje karty, możesz napisać ile punktów z samych kart zdobyłeś w tej rundzie, która jest na fotografii i za co?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Nie ma chyba co robić tyle hałasu o te punkty. To jest karcianka, tutaj ostateczny wynik bardzo zależy od tego, co przyjdzie i w jakiej kolejności. To, że ktoś nie wyciąga pierdyliarda punktów, nie znaczy wcale, że gra gorzej - może po prostu miał mniej sprzyjający dociąg. Najprostszy przykład to Rzymianie i budynki punktujące za stawianie budynków szarych i frakcyjnych - jak podejdą na początku, to jest rzeźnia (można dostawać nawet 5 pkt za budynek, więcej, jeśli mamy odpowiednie karty neutralne), a jak w końcówce, to Rzymianin ma wielki kłopot tłuc dobre wyniki.

Jako ćwiczonko można sobie zagrać solo trochę jak w Agricolę - samemu ustawić talię w najlepszy możliwy sposób i sprawdzić, jak będzie wtedy wyglądać wynik. Ale to tylko dla tych, którzy naprawdę mają obsesję na punkcie punktów (żart celowy).

Ja sobie osobiście myślę, że przeciwnicy Wosho musieli dać ciała i nie zniszczyli czegoś istotnego (przez brak doświadczenia? wiadomo, w pierwszych grach patrzy się głównie na swoje karty, bo trzeba ogarnąć). Np. strażnica czy jak się to zwie to rzecz, którą ja plądruję w pierwszej kolejności - i nawet nie chodzi o to, że jakoś mi strasznie przeszkadza u przeciwnika, tylko że mnie daje dwie karty ;) Choć niewątpliwie możliwa (lecz zarazem mało prawdopodobna) jest sytuacja, że przeciwnicy nie mieli z czego produkować mieczyków. Wszelkie układy są tu możliwe - zarówno te bardzo szczęśliwe, jak i bardzo pechowe.

EDIT:
Zresztą, jeśli spojrzeć na zdjęcie, to widać, że karty przychodziły Wosho chyba najlepiej, jak mogły (o ile ich kolejność jest zgodna z kolejnością wystawiania). Pierwsze trzy wystawione karty produkcyjne to karty nie wymagające fundamentów, a dające dużo zasobów do budowania kart frakcyjnych barbarzyńćow (aż 4 drewna). Dwie hołoty na samym początku też są mega - budujesz np. strażnicę, dostajesz dwie karty, możesz ją od razu splądrować i dostać dodatkowe dwie karty i jeszcze zapewnić sobie dodatkowe drewno i fundament. Poza tym wyłożył wszystkie trzy napaści i ma jedną szubienicę, której nikt mu nie splądrował - 4 pkt za plądrowanie, 8 razem z mroczną kaplicą, jeśli dobrze liczę. Taka liczba kart frakcyjnych świadczy o tym, że dociągał też karty dobre do dociągania kolejnych kart. To mógł być błąd przeciwników, jeśli sami ich nie brali, bo nie zawsze jest się pierwszym. Aż trudno uwierzyć, że miał takie szczęście, ale przecież nie da się tego wykluczyć ;)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Galatolol »

W pełni się zgadzam z postem Trolliszcza.
Możliwa jest sytuacja, że przeciwnicy nie mieli z czego produkować mieczyków
Potwierdzam.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Portal Games »

Wosho gratulujemy wyniku, nie zagłębiając się w szczegóły rozgrywki :).

Ale skoro już jesteśmy przy rekordach - w tym tygodniu ruszy konkurs na najlepszy wynik w grze solo... Przy takich rezultatach w grach wieloosobowych czujemy, że bariera 200 punktów może zostać przekroczona...
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kdsz »

Moja małżonka po pierwszej partii powiedziała coś w tym stylu: "Kupujesz kolejne pudełka, ciągle muszę się uczyć nowych reguł, a mam wrażenie, że gramy cały czas w tę samą grę".
To trochę prawda. Moim zdaniem Osadnicy to nie jest gra dla osób poszukujących nowych wrażeń. Ale jest przyjemna i w odróżnieniu od 51 stanu przyjazna dla graczy. Raczej nie będzie to moja ulubiona gra, ale w kolekcji zostanie na dłużej. Tym bardziej, że czas trwania partii jest całkiem przyzwoity (26 minut na gracza?)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zioombel »

@Troliszcze nie mozesz plądrować lokacji, ktore wystawisz. Mozesz plądrować lokacje z ręki lub lokacje wybudowane u przeciwników.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

@zioombel
Doczytaj działanie karty Hołota.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Moi gracze zapewne nie byli nastawieni strasznie hmm ofensywnie, głównie zajmowali się niszczeniem budynków które dawały by im jakieś bonusy.
Czyli brakujące surowce, czy karty.
W obu grach przekręciłem licznik 2x, czyli 50tka oznaczała juz setkę ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Wosho pisze:Moi gracze zapewne nie byli nastawieni strasznie hmm ofensywnie, głównie zajmowali się niszczeniem budynków które dawały by im jakieś bonusy.
Czyli brakujące surowce, czy karty.
W obu grach przekręciłem licznik 2x, czyli 50tka oznaczała juz setkę ;)
Skoro miałeś ponad 160 pkt to musiałeś przekręcić licznik trzy razy. Może tu się pomyliłeś?
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: hadrian »

Bea pisze:
Wosho pisze:Moi gracze zapewne nie byli nastawieni strasznie hmm ofensywnie, głównie zajmowali się niszczeniem budynków które dawały by im jakieś bonusy.
Czyli brakujące surowce, czy karty.
W obu grach przekręciłem licznik 2x, czyli 50tka oznaczała juz setkę ;)
Skoro miałeś ponad 160 pkt to musiałeś przekręcić licznik trzy razy. Może tu się pomyliłeś?
Wczoraj rozegrałem najlepszą grę Barbarzyńcami i wykręciłem 96 punktów :) Głównie dzięki temu że Granica była pierwszą czarną jaką wystawiłem. Gdyby tylko chociaż jedna Hołota doszła to wynik byłby zdecydowanie lepszy. Niemniej 169 wydaje się tak abstrakcyjne że postanowiłem policzyć punkty na zdjęciu od Wosho:

Karty: 21x2 + 4x1 = 46
Forteca: 12
Mroczna Kaplica: max 8 (zakładam że nie było Trupy)
Handel: 4
2xHołota: 2x4 = 8 (tylko bonusy z plądrowania kart)
Granica: co najmniej 11
Rabunek: 2
Statua: co najmniej 2

Razem: 93

Do 169 brakuje jeszcze 76 punktów... Naprawdę ciężko mi sobie wyobrazić aż tylu punktów z samych tylko efektów kart w pierwszych 4 turach tym bardziej że najwięcej kart się wystawia w 5 turze.

Gdyby jednak tak jak sugeruje Bea i poniekąd Wosho że to tak naprawdę 119 punktów, to byłby to wciąż świetny wynik i bardzo realny.

edit: Oczywiście liczę na wskazanie błędu w moim rozumowaniu, będę miał do czego dążyć w czasie swoich gier :)
Large Hadrian Collider
ODPOWIEDZ