Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

TV3 pisze:....tylko teraz tak się zastanawiam, nie mam karty przed sobą, czy tu rzeczywiście o rany chodziło. W każdym razie nie wpływa to na omawiany problem.
Heh, racja. Nie o rany chodzi. Nie mam gry przy sobie, ale wydaje mi się, że kafelek z totemem jest od razu zakryty mgłą.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Żeby było zgodnie z tematem:

Otóż mam wątpliwość! :) Jaką muzykę proponujecie pod grę?

Assasins Creed 4 OST wymiata:
http://www.youtube.com/watch?v=JzRybjyOFNc

Co jeszcze?

Od razu podajcie mi stronę w instrukcji, gdzie znajdę odpowiednie motywy ;)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Ścieżka dźwiekowa z Castaway "Poza światem".

Ale bez jaj, przenieście to do wątku o grze :P
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Peter128 pisze:Ścieżka dźwiekowa z Castaway "Poza światem".

Ale bez jaj, przenieście to do wątku o grze :P
Co racja to racja, poniosło mnie z pisaniem tutaj :) Przyznam, że specjalnie
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

YuZ pisze:
TV3 pisze:Swoją drogą scenariusz 2 wydaje mi się prostszy od 1 (a mówią, że im dalej tym trudniej).
Już choćby poprzez sam fakt użycia 10 drewien dla zbudowania potrzebnych do wygranej przedmiotów w drugim vs 15 drewien w pierwszym. A jeśli się gra Cieślą (a ja gram póki co Cieślą), to wykorzystując jego zdolność suma wydanego drewna na wszystkie 5 krzyży waha się u mnie pewnie między 6 a 8.
Poziom trudności drugiego scenariusza bardzo zależy od kolejności ułożenia się w talii wydarzeń z księgą. Wczesne zasłonięcie większości terenu wyspy przez mgłę poprzez dociągnięcie serii ksiąg z jednoczesnym niezbyt łatwym do wynalezienia dzwonem (wymagana lina) może skutecznie napsuć sporo krwi. Dodatkowo wymuszenie przenoszenie obozu aby pokryć 5 kafli wyspy krzyżami wcale sprawy nie ułatwia. Moje pierwsze ukończenie scenariusza 2 też było łatwe. Nawet grając ze złą interpretacją zasad (mgłę kładłem tylko na kaflach wyspy) udało mi się go łatwo ukończyć. W dużej mierze właśnie dzięki "późnym" księgom. Następne podejścia (już z poprawnymi zasadami, więc teoretycznie łatwiejsze) już nie były takie różowe.
To ja może zacytuję samego siebie sprzed kilkunastu stron tego wątku:
Dopiero po kilku grach w scenariusz nr 2 uzmysłowiłem sobie jak kłopotliwe (gdyż bardzo rzadko występujące) będzie granie z użycie "Świętego dzwonu". Otóż OBA kafelki ze wzgórzem występujące w grze posiadają totem. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest to, że jeśli jednym z pierwszych dwóch odkrytych totemów nie jest kafelek ze wzgórzem, to trzeba sobie już radzić bez świętego dzwonu.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Dobra zmieniam zdanie. Trudność scenariusza jest mocno losowa. Zależy jak się ułożą wydarzenia, przedmioty, przedmioty początkowe, żetony, rzuty kością... w sumie wszystko :) jak to w grach.
Wcześniej wydawało mi się, że gracz ma większą kontrolę nad sytuacją. Ale nic z tego, to sytuacja ma kontrolę nad graczem :) Ale co się dziwić - końcu to dzikie wyspy i rozbitkowie!

Dzisiaj pierwszy raz (na 6 gier) udało mi się wygrać solo 1 sceno.
I to już w 8 rundzie nawet nie budując masztu (co swoją drogą uważam teraz za błąd przy graniu solo).

Przy okazji jak interpretujecie te zasady:
1. Wydarzenie "Kataklizm" - połóżcie wszystkie przedmioty na pole przyszłych surowców, nie możecie korzystać z przedmiotów w tej rundzie. Czy to znaczy, że w fazie zbieraniu surowców tej rundy należy zignorować znacznik +1 drewna z kafelka obozu, który się otrzymało budując siekierę?

2. Karta gdzie można wybrać -1 dach lub palisada. Czy zgodnie z logiką słowa "lub" mogę wybrać palisadę, którą mam = 0 i w wyniku tego otrzymać 1 ranę bo nie ma co pomniejszyć? Sorry pewnie było, bo wydaje mi się, że gdzieś już o tym czytałem na forum. Ale jak pomyślę, żeby znowu przebijać się przez tyle postów to wolę zapytać :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

sqb1978 pisze:Dzisiaj pierwszy raz (na 6 gier) udało mi się wygrać solo 1 sceno.
I to już w 8 rundzie nawet nie budując masztu (co swoją drogą uważam teraz za błąd przy graniu solo).
Nie wygrałeś :). Zerknij na kartę scenariusza - na tor punktacji i zgadnij dlaczego:).
sqb1978 pisze:1. Wydarzenie "Kataklizm" - połóżcie wszystkie przedmioty na pole przyszłych surowców, nie możecie korzystać z przedmiotów w tej rundzie. Czy to znaczy, że w fazie zbieraniu surowców tej rundy należy zignorować znacznik +1 drewna z kafelka obozu, który się otrzymało budując siekierę?
Wg mnie tak. Siekiera to przedmiot. Dzięki temu przedmiotowi masz + 1 drewno. Nie masz (chwilowo) siekiery - nie masz (chwilowo) drewna. Inaczej mówiąc, chwilowo tracisz bonus z tego przedmiotu.

sqb1978 pisze:Karta gdzie można wybrać -1 dach lub palisada. Czy zgodnie z logiką słowa "lub" mogę wybrać palisadę, którą mam = 0 i w wyniku tego otrzymać 1 ranę bo nie ma co pomniejszyć? Sorry pewnie było, bo wydaje mi się, że gdzieś już o tym czytałem na forum. Ale jak pomyślę, żeby znowu przebijać się przez tyle postów to wolę zapytać :)
Ostatnio też szukałem dyskusji na temat różnic między lub/albo (na pewno na karcie jest słowo "lub"? Czy nie przypadkiem "albo"?).
Natomiast co do kwestii odejmowania - gdy jest z czego odejmować i gdy nie ma z czego odejmować - polemika tu gdzieś, zaledwie kilka stron wcześniej była - w dość podobnej wątpliwości. Było chyba nawet, ze autor twierdził, iż jeśli nie masz od czego odjąć (czyli masz 0), powinieneś wybrać to drugie. Nie wiem na ile to wiążące.
Jednak jak dla mnie przymus otrzymania rany jest ostatecznością, gdy już innych opcji nie ma. W tym wypadku więc najpierw obniżam to co mogę, jak nic nie ma - to rana. Ale to takie moje rozumowanie jest.


Podepnę się przy okazji i zapytam o to nieszczęsne "lub"/"albo".
Gdzieś tu znalazłem, nazwijmy to, następujące wytyczne:
LUB: możesz wybrać (np. między dachem a palisadą)
ALBO: A albo B => wybierasz A, jeśli nie możesz, to wybierasz B, jeśli nie możesz, to rana itd.


Ale na jakiejś karcie wydarzeń, jest coś w ten deseń: coś tam coś tam i -1 dach albo - 1 palisada albo rana. I to się wpasowuje w to co napisałem powyżej - muszę rozważać po kolei.
Jednak na dole karty (przy Akcji Zagrożenia) jest coś takiego (po spełnieniu warunków - pionek, chyba drewno czy coś): + 1 dach albo + 1 palisada (...).
I teraz, jeśli niebieski fragment jest prawdziwy, to występuje tu pewna nieścisłość logiczna - dach mogę podnosić w nieskończoność, więc nigdy nie będzie w tym wypadku możliwości, abym podniósł palisadę.

I bądź tu mądry przy "lub" oraz "albo"... :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

sqb1978 pisze:
2. Karta gdzie można wybrać -1 dach lub palisada. Czy zgodnie z logiką słowa "lub" mogę wybrać palisadę, którą mam = 0 i w wyniku tego otrzymać 1 ranę bo nie ma co pomniejszyć? Sorry pewnie było, bo wydaje mi się, że gdzieś już o tym czytałem na forum. Ale jak pomyślę, żeby znowu przebijać się przez tyle postów to wolę zapytać :)

Znaczy, że możesz wybrać, nawet to czego nie posiadasz, w takim wypadku otrzymujesz jak grasz solo (lub całą brygada otrzymuje ranę).

Odniósłbym to do tej sytuacji:
"Jeżeli gracze mogą wybrać czy obniżają poziom dachu lub palisady o 1/2 (zaokrąglone w dół), to czy
można wybrać i obniżyć poziom palisady jeżeli wynosi on 1, a poziom dachu jest 2? W takim
przypadku wybierając palisadę, nie traci się żadnego poziomu, a wybierając dach straciłoby się 1
poziom.

Tak, jeżeli można wybrać, można wybierać dowolnie"

Tutaj link do FAQ - TV3 będzie wniebowzięty :)

http://files.neuroshima.org/RC_FAQ_v1_PL.pdf

Naiwasem mówiąc to wszystko jest w miarę sensownie wyjaśnione w instrukcji.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

TV3 pisze:
sqb1978 pisze:Dzisiaj pierwszy raz (na 6 gier) udało mi się wygrać solo 1 sceno.
I to już w 8 rundzie nawet nie budując masztu (co swoją drogą uważam teraz za błąd przy graniu solo).
Nie wygrałeś :). Zerknij na kartę scenariusza - na tor punktacji i zgadnij dlaczego:).
Hyhy oczywiście chodziło o rundę 10, ostatnio sporo gram w 2 sceno i jakoś mi się utrwaliło te 10 rund, a skończyłem 2 przed końcem, stąd to 8.

Co do reszty to siekierka - zgoda logiczne. Co do dachu to poszukam jszcze odpowiedzi autora.
Fabularnie można powiedzieć, że konar spadając na mnie zatrzymał się na dachu (uszkodził go) lub na palisadzie (uszkodzona), a ostatecznie jeśli nie miał czego uszkodzić to na mnie (rana).

Natomiast na kartach jest czasem LUB (-1/2 dach LUB PALISADA) a czasem ALBO (-1 dach ALBO palisada)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Nie no, faq czytałem. :)

Natomiast co do przytoczonej przez Pynio sytuacji - zwróć uwagę, że tu jest z czego zjeżdżać, i ja też tak gram, i ja też się z tym (w kontekście tej sytuacji) zgadzam. A to, że po wykonaniu działania matematycznego obniżamy o 0 (nie obniżamy) to inna para kaloszy.
Pytanie, czy jeśli w kręgu wyboru jest dostanie rany, to czy mogę sobie świadomie tę ranę zadać.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Sugerujesz, że "dzięki" LUB możesz zburzyć sobie obie rzeczy jednocześnie? :)

Zgodnie z zasadą logiki - ALBO - to opcja 1 / 2.
LUB - 1/2 | 1+2

Po prostu tak jest napisane.

Nie kombinujcie, proszę :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Pynio pisze:Sugerujesz, że "dzięki" LUB możesz zburzyć sobie obie rzeczy jednocześnie? :)
Znaczy, że ja? :)
Nieee.. no skądże.
Może zapytam dla mojej własnej jasności, bo jak widzę z logiką w kontekście tych 2-ch wyrażeń u mnie kiepsko: czy to moje powyżej, na niebiesko to prawda czy nie prawda? :)))))))
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

TV3 pisze: Podepnę się przy okazji i zapytam o to nieszczęsne "lub"/"albo".
ALBO: A albo B => wybierasz A, jeśli nie możesz, to wybierasz B, jeśli nie możesz, to rana itd.
Operator logiczny "albo" nie wartościuje argumentów ze względu na kolejność ich wystąpienia. Wyrażenie A albo B jest równoważne wyrażeniu B albo A.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

DarkSide pisze:
TV3 pisze: Podepnę się przy okazji i zapytam o to nieszczęsne "lub"/"albo".
ALBO: A albo B => wybierasz A, jeśli nie możesz, to wybierasz B, jeśli nie możesz, to rana itd.
Operator logiczny "albo" nie wartościuje argumentów ze względu na kolejność ich wystąpienia. Wyrażenie A albo B jest równoważne wyrażeniu B albo A.


Rozumiem więc, że mogę wybrać którąkolwiek wartość / argument scalony wyrazem “albo”. Okej.
Jaka więc różnica w grze (na kartach) będzie między “albo” oraz “lub”, skoro “lub” dopuszcza wystąpienie obu (czy też więcej) możliwości jednocześnie? Przecież, jak wcześniej zostało wspomniane, jeśli wystąpi zwrot np. “obniżenie/wzrost dachu lub palisady” to nie znaczy, że słowo “lub” traktuję tu jako znak dodawania a całe wyrażenie jako sumę.
W związku z tym “lub” oraz “albo” w tej grze jest... równoznaczne? Jaakoś tak nie bardzo...
Podejrzewam, że czegoś nie łapię jednak.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Jak to mówią w Texasie: lub to lub a albo to albo, po ciul drążyc temat. No wiem, wiem - sam zacząłem ;-)

Jeśli jest możliwość wyboru i nie ma dodatkowych warunków to można wybrać wg upodobania. I ja tak gram.
Gdyby było inaczej to autor raczej by napisał: -1 dach albo palisada, jeśli masz możliwość coś obniżyć to musisz to zrobić.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2014, 16:45 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

To jest piękne :) 43 strona wątku o zasadach i doszliśmy do dywagacji nt. różnic między operatorami logicznymi. Kocham tą grę :D
Sądzę, że autorowi było wszystko jedno czy pisał "lub" lub "albo" ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

YuZ pisze:
TV3 pisze:....tylko teraz tak się zastanawiam, nie mam karty przed sobą, czy tu rzeczywiście o rany chodziło. W każdym razie nie wpływa to na omawiany problem.
Heh, racja. Nie o rany chodzi. Nie mam gry przy sobie, ale wydaje mi się, że kafelek z totemem jest od razu zakryty mgłą.
Jednak rana. Tyle, że o totem nr 2 chodziło (a nie jak pisałem od 3 wzwyż). Jednorazowe to czyli, a więc Piętach (jeśli by grać zgodnie z zasadami, że nie jest on graczem) byłby, jak piszesz, terminatorem jednej rundy.


Natomiast co do lub/albo. Jak Pynio pisał - tu może rzeczywiście jest właśnie tak, że w takich wypadkach ZAWSZE mogę wybrać. Karta Niezwykle Zimna Noc na przykład - odrzućcie 2 drewna albo każdy gracz otrzymuje ranę. Ta rana wydawała mi się następstwem reguły mówiącej o niespełnionych wymaganiach. Podobnie na karcie Powódź, gdzie mamy odrzucić albo Przedmiot, albo broń, albo dach, albo rana. I takoż na Chronicznym Zmęczeniu. Czyli wszędzie mogę dowolnie wybrać?
Fakt - gdyby rana nie była do wyboru, to wystarczyło jej nie wymieniać, bo przecież jeśli nie miałbym czego obniżyć/odrzucić, to ranę bym właśnie wtedy dostawał (bo nie spełniam wymagań). To by oznaczało wcześniejsze nadinterpretacje związane z rozważaniem różnic miedzy "albo" oraz "lub". Moje przywiązanie do rany jako ostateczności było być może na wyrost.

Tyle, że pewnie tego tematu w ogóle bym nie ciągnął gdyby nie to, że podobna dyskusja była już prowadzona. Nie pamiętam tylko czy w tym dziale, czy w ogólnym o Robinsonie. I tam, z tego co pamiętam, dyskutanci doszli to mniej lub bardziej ostatecznych wniosków. Tyle, że, jak mi się wydaje, wnioski te wykazywały różnicę miedzy "lub" a "albo" :))))).
Muszę poszukać tej dyskusji, zobaczyć, co też za herezje to były.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Pytanie, w nowy oknie, coby nie mieszać.

Na ilu obszarach wyspy gracie? Przeglądałem dział ogólny i tam na 18 stronie jest dyskusja o tym i odniesienie do instrukcji. Zerkam w instrukcję... no bez jaj... :)
10???
Nieeee.... to ja się nie dziwię, że scenariusz 2 tak łatwo mi było przejść, zaprzęgając do gry 14 heksów.


:?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Mam.
Str. 35 ogólnego wątku o Robinsonie, wypowiedź wydawcy (w kontekście karty Niezwykle zimna noc):

"Odrzuć 2 drewna, albo każdy otrzymuje po ranie.
Musisz mieć 2 drewna i je odrzucić. Jeśli masz tylko 1 drewno, to nie wystarcza i nie ma co go odrzucać.
Wyraz albo użyty jest w znaczeniu 'musisz to zrobić, albo spotka cię kara"
Na kartach których jest wybór (zrób to albo to) stosowaliśmy wyraz LUB.
"


Wynika z tego, że moje parę postów wcześniej przytoczone:
"LUB: możesz wybrać (np. między dachem a palisadą)
ALBO: A albo B => wybierasz A, jeśli nie możesz, to wybierasz B, jeśli nie możesz, to rana itd.
"

...jest poprawne. "Albo" nie jest równoznaczne z "Lub". Szkoda. Mniej mieszania by było.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

TV3 pisze: Na ilu obszarach wyspy gracie? Przeglądałem dział ogólny i tam na 18 stronie jest dyskusja o tym i odniesienie do instrukcji. Zerkam w instrukcję... no bez jaj... :)
10???
Nieeee.... to ja się nie dziwię, że scenariusz 2 tak łatwo mi było przejść, zaprzęgając do gry 14 heksów.
Liczą się tylko te "pełne" hexy.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Dobra bo już nie mogę...

Mam parę kart przed sobą, jedziemy:

Niezwykle zimna noc Odrzućcie 2 drewna albo każdy gracz otrzymuje ranę - jak gram? Mam odrzucić drewno, jeśli go nie odrzucę (możliwy powód - brak), mam rany. Tyle w temacie.

W pośpiechu ZADECYDUJ: Odrzuć tę kartę ALBO pociągnij 2 "skarby" oraz wtasuj do Talii Wydarzeń - jak gram? 1 opcja - wyrzucam kartę, 2 opcja biorę dwa okrągłe żetonki i wtasowuję. Tyle w temacie

Katastrofa -1 DACH albo PALISADA - (to jest ciekawe), jak gram? NA PEWNO NIE gram tak: -1 DACH, jak nie mam to -1 PALISADA, jak nie mam to RANY. Nie ma tu słowa kluczowego ZADECYDUJ, ale gram tak, że WYBIERAM czy uszkodzę dach czy palisadę. Na dodatek stwierdzę, że moglibyśmy się zdecydować, że jeśli nie mamy palisady to dostajemy rany w zamian za "zburzenie" jej. :)

Powódź Odwróćcie 1 przedmiot awersem do góry (na stronę pomysłu) albo -1 BROŃ albo -1 PALISADA albo każdy gracz otrzymuje RANĘ No może zacznę sobie zaprzeczać (vide pierwszy przykład) - tutaj gram na zasadzie wyboru. Jest powódź i mogło zalać mi przedmiot (np. piec), broń, palisadę, albo (!!!) nas podtopiło.
(po kilkukrotnym przeczytaniu)
... Teraz to już nie wiem... może na tej karcie należy rozpatrywać opcje w kolejności? Pierwsze to możliwa utrata przedmiotu... jak nie mam to broń, jak nie mam to palisada, w ostateczności rana? Jak to czytać w związku z pierwszą i trzecią kartą? (celowo nie skasowałem co napisałem - objawił się mój "tok myślenia"... ;) ). Może ktoś mądrzejszy się wypowie?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

a) Niezwykle zimna noc
- Jedyny powód, aby nie odrzucić drewna to jego brak - to wg sugestii wydawcy
- wg kilku opinii w tym wątku - wybór dowolny.

b) W pośpiechu - tu wszystko jasne.

c) Katastrofa
- podobnie jak w "a" - wg wydawcy najpierw dach, potem palisada (w dolnej części w takim wypadku jest błąd logiczny, gdyż dach można podnosić w nieskończoność, nigdy więc nie będzie można podnieść palisady)
- wg opinii części forumowiczów - wolny wybór

d) Powódź - podobnie jak "a" i "c

... byle konsekwentnie. Kluczowe i jedyne pytanie, na które każdy sam sobie odpowie to:

1. Czy "ALBO" traktuje jako następstwo niemożliwości wykonania pierwszego wymogu (A albo B => B tylko wtedy gdy niemożliwe do spełnienia jest A), jak chce wydawca (w odróżnieniu od LUB)
2. Czy też "ALBO" traktuje jako dowolny wybór (podobnie jak LUB) jak gra, z tego co widzę, część forumowiczów.


I tyle.


Biorąc pod uwagę pojawiające się wątpliwości, widzę całą masę korekt, które można by nanieść w trzeciej wersji gry. Bo przecież - na przykład w Niezwykle zimnej nocy - można by napisać:
- "Wybierz - odrzućcie 2 drewna albo każdy gracz otrzymuje ranę" - i byłoby wiadomo, że jest prawo wyboru

albo też

- "Odrzućcie 2 drewna, jeśli nie ma, każdy gracz otrzymuje ranę" - i było by wiadomo, że rana tylko jak 2 drewien brak.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Pynio pisze: W pośpiechu ZADECYDUJ: Odrzuć tę kartę ALBO pociągnij 2 "skarby" oraz wtasuj do Talii Wydarzeń - jak gram? 1 opcja - wyrzucam kartę, 2 opcja biorę dwa okrągłe żetonki i wtasowuję. Tyle w temacie
No tutaj akurat źle, bo ciągnie się karty tajemnic ze skarbem a nie żetony odkryć :)

Pomysł czy też interpretacja rozpatrywania "strat" wg kolejności mi się podoba i chyba zacznę tak grać. W przypadku słowa ALBO. Przy LUB pozostanę z możliwością wyboru przez pierwszego gracza.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2014, 13:43 przez sqb1978, łącznie zmieniany 2 razy.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

sqb1978 pisze:
Pynio pisze: W pośpiechu ZADECYDUJ: Odrzuć tę kartę ALBO pociągnij 2 "skarby" oraz wtasuj do Talii Wydarzeń - jak gram? 1 opcja - wyrzucam kartę, 2 opcja biorę dwa okrągłe żetonki i wtasowuję. Tyle w temacie
No tutaj akurat źle, bo ciągnie się karty tajemnic ze skarbem a nie żetony odkryć :)

Pomysł czy też interpretacja rozpatrywaniem wg kolejności kart ze słowem "ALBO" mi się podoba i chyba zacznę tak grać.
Nie masz karty w ręce :) Napisałem skarby, bo zapomniałem nazwy tych "żetonków" :) są tam narysowane te dwa "okrąglaczki". Gram dobrze.

Tak - też zaczynam się przykładać do tej wersji z ALBO, brzmi ciekawie i ma to jakiś sens.

Edit 2

Nawet spory sens, należy pamiętać, że jeśli jest możliwość wyboru ze słowem ALBO, zawsze jest: ZADECYDUJ. Przeglądnąłem właśnie mnóstwo kart. W innym wypadku wybór, w kolejności (tak jak na opisanych kartach 1,3,4) brzmi bardzo rozsądnie i BARDZO mi się podoba :)

Edit 3 - widać to doskonale przy karcie POWÓDŹ - zaczyna się od w sumie chyba najdotkliwszej straty (przedmiot) , a kończy na otrzymaniu rany, co jest zgodne z zasadami.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

TV3 pisze:Na ilu obszarach wyspy gracie? Przeglądałem dział ogólny i tam na 18 stronie jest dyskusja o tym i odniesienie do instrukcji. Zerkam w instrukcję... no bez jaj... :)
10???
Oczywiście, że 10. Instrukcja bardzo jasno to zaznacza. Wyjątkiem jest 5 scenariusz gdzie na 11 obszarze znajduje się miasto kanibali.
ODPOWIEDZ