Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

W styczniu. Dla paru kart, lepszych planszetek i świadomości posiadania najlepszej wersji Terraformacji, jaka jest
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Moge grać na tych planszetkach które mam ale dodatkowe karty z nowej edycji muszę mieć!
Ostatnio zmieniony 01 lis 2016, 18:21 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: crsunik »

Paru kart i planszetek ;)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pattom »

crsunik pisze:Paru kart i planszetek ;)

Gdzie to Rebel potwierdził?
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Skorzeny »

W tym wątku kilka stron wcześniej.
REBEL.pl pisze:Z wątku Rebel - plany wydawnicze na 2016 rok:
TTR_1983 pisze:Super info z dodrukiem. Rozumiem, że poza poprawieniem błędów na kartach nie będzie żadnych zmian?
Będą zmiany. W pierwszej edycji bardzo problematyczna była wypraska, która nie dość, że często nie wytrzymywała transportu, to potrafiła zniszczyć planszę. Trwają prace wydawcy i konsultacje z fabryką w celu znalezieniem innego rozwiązania. Równolegle, przychylając się do głosów graczy, trwa wycena grubszych plansz graczy - i tutaj także, słuchając głosów graczy, wydawca projektuje "wycięcia" w tych planszach, aby wskaźniki przyrostu nie przesuwały się przy trąceniu planszy. Nie licząc poprawek drobnych błędów i faktu, że opracowywany jest mini dodatek (oraz duży dodatek), to żadnych więcej zmian nie będzie.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Skorzeny pisze:W tym wątku kilka stron wcześniej.
REBEL.pl pisze:Z wątku Rebel - plany wydawnicze na 2016 rok:
TTR_1983 pisze:Super info z dodrukiem. Rozumiem, że poza poprawieniem błędów na kartach nie będzie żadnych zmian?
Będą zmiany. W pierwszej edycji bardzo problematyczna była wypraska, która nie dość, że często nie wytrzymywała transportu, to potrafiła zniszczyć planszę. Trwają prace wydawcy i konsultacje z fabryką w celu znalezieniem innego rozwiązania. Równolegle, przychylając się do głosów graczy, trwa wycena grubszych plansz graczy - i tutaj także, słuchając głosów graczy, wydawca projektuje "wycięcia" w tych planszach, aby wskaźniki przyrostu nie przesuwały się przy trąceniu planszy. Nie licząc poprawek drobnych błędów i faktu, że opracowywany jest mini dodatek (oraz duży dodatek), to żadnych więcej zmian nie będzie.
rattkin pisze:Kiedy wyjdzie ta nowa edycja Terraformacji Marsa i jak ją będzie można rozpoznać?
Na wstępie dziękujemy za wszystkie uwagi, zarówno w tym wątku, jak i w wątku Rebel - plany wydawnicze na 2016 rok. Są one dla nas bardzo cenne, a niektóre pokrywają się z naszymi pomysłami.

Otrzymaliśmy aktualizację z fabryki. Styczniowy dodruk Terraformacji Marsa będzie posiadał tą samą zawartość co obecna gra, został zakontraktowany miesiąc temu i fabryka już wyprodukowała część elementów (w tym plansze graczy). Jedyną poprawką będzie usunięcie drobnych błędów na kartach i w instrukcji.

Grubsze planszetki graczy są w opracowaniu i albo staną się integralną częścią kolejnych edycji prawdopodobnie zwiększając koszt gry (naciskamy na Fryx Games także o przygotowanie "improve packa" do zakupienia osobno - dziękujemy za wasze głosy w tej sprawie, są dla nas dodatkowym argumentem), albo staną się integralną częścią drugiego dodatku, nad którym pracuje Fryx Games (pierwszy dodatek to tak naprawdę mini rozszerzenie, wydawca przygotowuje 2 karty, które w USA zostaną wykorzystane jako promówki, udało nam się wyprosić, aby były dostępne także dla polskich odbiorców).

Przepraszamy za zamieszanie, byliśmy pewni, że rozmawiając z fabryką o projekcie nowych plansz mówimy o ich dostępności w druku styczniowym.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

REBEL.pl pisze:Jedyną poprawką będzie usunięcie drobnych błędów na kartach i w instrukcji.
Dzięki za informacje, jednak nie można nie zauważyć, że przemilczeliście jedną, istotną kwestię. Mianowicie co z poprawionymi kartami dla posiadaczy pierwszej edycji? Dostaniemy te karty, będziemy mogli kupić sobie te karty, czy musimy sami wydrukować sobie ta karty?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mikeyoski »

+1 Bardzo słuszna uwaga

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2834
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gromb »

+1 Planszetki ogarnę Geekmodami, ale karty. To inna para kaloszy.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Przyłączam się do pytania o poprawione karty dla posiadaczy wersji z błędami. Miło, że Rebel pilnuje tematu :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

REBEL.pl pisze:(pierwszy dodatek to tak naprawdę mini rozszerzenie, wydawca przygotowuje 2 karty, które w USA zostaną wykorzystane jako promówki, udało nam się wyprosić, aby były dostępne także dla polskich odbiorców).
Jako dodatek dokładany przy przedsprzedaży dodruku, czy wprowadzony do normalnej sprzedaży?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mr_pepeush »

W BGG już #57

Otworzyłem dziś swój egzemplarz i oczywiście - wypraska wewnątrz porwana, zgnieciona. Metaliczne kosteczki faktycznie są słabym elementem, bo otarcia miały już przed pierwszym wyjęciem z woreczka.

do Rebel:
a może byście chociaż zrobili taki zabieg, jaki zastosowano w wojnie narodów? Tam znalazły się 2 błędy w instrukcji, które zostały wyeliminowane w BARDZO prosty sposób. Do gry dołączone naklejkę, którą wklejało się w miejsce akapitu, który zawierał błąd, a na naklejce była właściwa treść. W ten sposób wyeliminowane od razu oba błędy instrukcji. Były chyba jeszcze wadliwe karty, które też można by naprawić naklejką, ale tutaj wydawca wrzucił poprawione karty.
Dla chcącego nic trudnego...

(Albo chociaż opracujcie takie grafiki naprawcze, które będzie można ściągnąć, wydrukować w normalnym rozmiarze i wkleić. Już tę złotówkę na papier samoprzylepny i kolorowy wydruk każdy sobie chyba dołoży bez bólu tylnej części ciała ;))
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

mr_pepeush pisze:(Albo chociaż opracujcie takie grafiki naprawcze, które będzie można ściągnąć, wydrukować w normalnym rozmiarze i wkleić. Już tę złotówkę na papier samoprzylepny i kolorowy wydruk każdy sobie chyba dołoży bez bólu tylnej części ciała ;))
Ekhm... to już jest zrobione :roll: patrz errata.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2834
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gromb »

Naklejki to tylko substytut oryginalnej karty. Jestem za zestawem naprawczym. Kilka złotówek na poprawione karty to nie problem, a wyjdzie porównywalnie, niż bawienie się w druk etykiety i przyklejenie. A zgroza, jak się omsknie coś i źle przyklei.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mikeyoski »

A czy takie karty są możliwe do wydrukowania? Bo zadaniem twórcy O:NI nie bałdzo ;-)

Tapnięte z mojego T800
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mr_pepeush »

mat_eyo pisze:
mr_pepeush pisze:(Albo chociaż opracujcie takie grafiki naprawcze, które będzie można ściągnąć, wydrukować w normalnym rozmiarze i wkleić. Już tę złotówkę na papier samoprzylepny i kolorowy wydruk każdy sobie chyba dołoży bez bólu tylnej części ciała ;))
Ekhm... to już jest zrobione :roll: patrz errata.
chodziło mi o gotowca, który wrzucasz na drukarkę i możesz wkleić w instrukcję. z tego co widziałem, to z erraty trzeba by przeskalować a i tak niekoniecznie będzie pasować.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ghostdog »

Dla kogoś kto rozważa zakup to w takim przypadku lepiej poczekać na styczniowy dodruk?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

ghostdog pisze:Dla kogoś kto rozważa zakup to w takim przypadku lepiej poczekać na styczniowy dodruk?
Karty z błędami są jak najbardziej grywalne. Rozegrałem 12 gier i nawet nie zauważyłem błędów. Moim zdaniem, skoro kolejne wydanie ma zawierać "tylko" poprawione karty to jak najbardziej warto kupić jeszcze pierwsze wydanie i o dwa miesiące wcześniej cieszyć się najlepszą grą 2016 roku! :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Wincenty Jan pisze:
ghostdog pisze:Dla kogoś kto rozważa zakup to w takim przypadku lepiej poczekać na styczniowy dodruk?
Karty z błędami są jak najbardziej grywalne. Rozegrałem 12 gier i nawet nie zauważyłem błędów. Moim zdaniem, skoro kolejne wydanie ma zawierać "tylko" poprawione karty to jak najbardziej warto kupić jeszcze pierwsze wydanie i o dwa miesiące wcześniej cieszyć się najlepszą grą 2016 roku! :)
Otóż to
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Skorzeny »

ghostdog pisze:Dla kogoś kto rozważa zakup to w takim przypadku lepiej poczekać na styczniowy dodruk?
Styczniowy dodruk vs. obecna gra - usunięte błędy na kartach oraz w instrukcji. Skalę tego możesz znaleźć tu http://www.rebel.pl/repository/files/in ... PL_web.pdf
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Zwłaszcza, że na forum czasem znajdzie się Marsa w baaaardzo atrakcyjnej cenie. Za 80zl ta gra to jak za darmo! I nie przesadzam. Za 120 uważam, że to super cena za tyle radochy ile mi dała ta gra!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

Z racji, że 40 stron wątku za nami chciałbym się zapytać zgromadzonych (nie czytawszy wszystkich wcześniejszych postów)
czy tylko ja mam uprzedzenia co do liczby możliwych kart do pozyskania w trakcie tury?
Po kilku partiach ze znajomymi, zauważyliśmy, że grę praktycznie może wygrać/przegrać dociąg. W czterech kartach, przy bodaj 250 unikatowych kartach w całym decku, jest szansa na wyciągnięcie rzeczy, które absolutnie nam nie pasują. Albo nawet samego badziewia, bo jest sporo kart, które dają ujemne punkty, a wydarzenie przy tych nie pasuje do naszej strategii. Wczoraj rozegrałem partię gdzie z kolei przy 3 osobach przemieliliśmy jakieś 4/5 talii, a ja wyciągnąłem 8 z 15 kart mikrobów. Combo jakie udało mi się na tym zbudować było nie do doścignięcia przez resztę, która wcale słabo nie grała.

Gra mi się BARDZO podoba, ale ten szczegół napawa mnie lękiem przed kolejny mi partiami.

Ktoś ma podobne przemyślenia, lub może zdementować? :>


P.S.: I nie podoba mi się w tej grze negatywna interakcja, której najlepiej jakby nie było wcale, albo zdecydowanie w innej formie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Według mnie draft rozwiązuje ten problem :wink:
Niestety bywa tak, że przez całą grę niezwykle rzadko dochodzą karty dzięki, którym możemy zwiększać produkcję, co jest istotne szczególnie w początkowych pokoleniach. Bywa tak, że dostaje się 4 karty produkcyjne i jest super, albo żadnej przez 4, 5 pokoleń - i wtedy jest do rzyci.
Draft rozwiązuje ten problem i karty rozkładają się wtedy mniej więcej równomiernie, albo też można przetrzymać komuś np. mikroby jeśli zbiera.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bea »

zakwas pisze:Z racji, że 40 stron wątku za nami chciałbym się zapytać zgromadzonych (nie czytawszy wszystkich wcześniejszych postów)
czy tylko ja mam uprzedzenia co do liczby możliwych kart do pozyskania w trakcie tury?
Po kilku partiach ze znajomymi, zauważyliśmy, że grę praktycznie może wygrać/przegrać dociąg. W czterech kartach, przy bodaj 250 unikatowych kartach w całym decku, jest szansa na wyciągnięcie rzeczy, które absolutnie nam nie pasują. Albo nawet samego badziewia, bo jest sporo kart, które dają ujemne punkty, a wydarzenie przy tych nie pasuje do naszej strategii. Wczoraj rozegrałem partię gdzie z kolei przy 3 osobach przemieliliśmy jakieś 4/5 talii, a ja wyciągnąłem 8 z 15 kart mikrobów. Combo jakie udało mi się na tym zbudować było nie do doścignięcia przez resztę, która wcale słabo nie grała.

Gra mi się BARDZO podoba, ale ten szczegół napawa mnie lękiem przed kolejny mi partiami.

Ktoś ma podobne przemyślenia, lub może zdementować? :>


P.S.: I nie podoba mi się w tej grze negatywna interakcja, której najlepiej jakby nie było wcale, albo zdecydowanie w innej formie.
Mam dokładnie takie same przemyślenia jak Ty, łącznie z tą negatywną interakcją. Albo jej powinno być więcej, albo w ogóle. Ale niestety nie wolno mi w naszym towarzystwie o tym głośno mówić. ;)
Żeby nie było, gra jest całkiem fajna, ale byłaby fajniejsza, gdyby istniały w niej jakieś mechanizmy zmniejszające tę losowość dociągu, np więcej kart pozwalających przekopywać deck. Ja natomiast słyszałam, że draft nie całkiem rozwiązuje ten problem a znacznie przedłuża grę, więc ciekawa jestem jak to z tym faktycznie jest.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Po pierwszej partii miałem podobne obawy, później odkryłem moc korzystania z projektów standardowych. Zapewne jakieś super kombo wynikłe z przeszczęśliwego dociągu może zaistnieć, ale można to zrzucić na karb karciankowej specyfiki. U nas taki przypadek się nie wydarzył.

Muszę spróbować tego mitycznego draftu. Nie wierzę, że ten rozwiązuje jakiekolwiek problemy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ