Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

dzięki, krótka przerwa jednak robi swoje
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Zastanawia mnie, jaką decyzję podejmujecie w pewnym wypadku (trudno tu szukać opisów w instrukcji, zostaje jak sądzę kwestia uzgodnienia w danym gronie graczy).

Mianowicie - może się zdarzyć, że w danej turze trzeba położyć Kartę Bestii na wierzchu Talii Wydarzeń. W kolejnej zaś turze, przed pociągnięciem Karty Wydarzenia należy z tym zwierzem walczyć.
Co jednak, gdy zajdzie konieczność przetasowania Kart Wydarzeń? Czy Kartę Bestii też tasujecie z resztą kart, czy po potasowaniu kładziecie ją mimo wszystko na wierzchu talii?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: uday »

Tasujemy. Pomyśl o tym jak o mechanice kwantowej. Dopóki nie odsłonisz karty jest równa szansa, że jest to goryl, puma, czy ptaki. Po przetasowaniu, mimo iż fizycznie jest to pewnie inna karta to szansa na to, że jest to goryl, puma, czy ptaki jest dokładnie taka sama.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

Ee.. to zamiecenie problemu pod dywan.

Przyznam, że gdy kiedyś, grając solo, taka sytuacja mi się przydarzyła, tasowałem wszystko. Ostatnio zaś, gdy graliśmy we 4, w podobnej sytuacji uznaliśmy (choć nie do końca jednoznacznie), ze jednak zostawiamy zwierzaka na wierzchu.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Zależy co pisało na karcie, która go wywołała. Wydaje mi się, że sytuacja była tak opisana, że nie powinno się tasować bo zwierzak kręci się koło obozu i ma się pojawić następnego dnia. Głowy nie dam bo nie pamiętam tego dobrze.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ChlastBatem »

Zwierzaka się nie tasuje według mojej logiki. Zawsze jak graliśmy i była taka sytuacja to zwierzak zostawał na wierzchu talii... bo w końcu według zasad/karty mamy z nim walczyć następnego dnia bo nas wytropił, a nie pod koniec gry lub nawet w ogóle.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

"zwierzak zostawał na wierzchu talii... bo w końcu według zasad/karty mamy z nim walczyć następnego dnia"

Wg zasad/karty mogę też dostać np. siekierę. Co nie znaczy, że w pewnych okolicznościach nie mogę jej stracić. I jako właśnie takie "pewne okoliczności" można traktować wymóg przetasowania Kart Zdarzeń (na których akurat zwierz leży).
Jest "przetasuj talię", a na talii leży zwierzak. Czy jest w tym momencie częścią kupki kart/talii? I tak sobie można rozważać...

Ale jak pisałem, ostatnio też uznaliśmy, że powinien zostać. Tak powiedzmy na 60 do 40.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Jest różnica pomiędzy "wtasuj do talii" a "połóż na wierzchu".
Karty przygód się wtasowuje do talii wydarzeń, a tę bestię akurat kładzie się na wierzchu i tam powinna wg. mnie pozostawać.

Zresztą, przy grze gdzie istnieje taka ilość kombinacji jak w RC, nie ma problemu aby sobie ustalić coś raz i tak już grać :) Interpretacji jest pewnie tyle co ludzi.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: TV3 »

"Jest różnica pomiędzy "wtasuj do talii" a "połóż na wierzchu". "
Ależ oczywiście, mówimy o 2 różnych momentach. Chodzi o to, że najpierw w turze zwierz ląduje na kupce kart (czyli wspomniane "połóż na wierzchu"). A dopiero w kolejnej fazie tejże tury może zaistnieć przymus potasowania tej talii, przez np. dołożenie tam Karty Przygody (czyli wspomniane "wtasuj do talii" bądź nie-"wtasuj do talii").

"Zresztą, przy grze gdzie istnieje taka ilość kombinacji jak w RC, nie ma problemu aby sobie ustalić coś raz i tak już grać"
Oczywiście. Stąd jedynie moje pytanie, zadane z czystej ciekawości, jak inni pechowcy lądujący na wyspie z pająkami i śniegiem grają.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Spoko, zrozumieliśmy się. U nas się gra bez tasowania bestii.

Aczkolwiek tylko jedna taka sytuacja wypadła, więc ciężko to nazwać rutyną ;)
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Mam problem odnośnie jednego z żetonów: tego który położony na obszarze nakazuje przydzielanie jednej postaci więcej do każdej akcji na tym obszarze. Czy dotyczy to tylko akcji zbierania surowców?
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: niwgnip »

Dotyczy każdej akcji wykonywanej na tym kafelku. Czyli zbierania surowców, wykonywania eksploracji na totemach (niektóre scenariusze) itd.
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Czyli budowanie schronienia lub broni oraz porządkowanie obozu też?
Awatar użytkownika
Lashinron
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:15
Lokalizacja: Pabianice
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lashinron »

Witam.
Dziś w trakcie gry wystąpił problem z kartą wydarzeń "ZŁY LOS"
Obrazek
Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi efekt jej działania?
1. Należy zsunąć kartę która jest z lewej strony pola akcji zagrożenia?
2. Wszystkie karty łącznie z tą "ZŁY LOS" wyłożoną teraz na pole akcji zagrożenia?
3. Wszystkie leżące na polu akcji zagrożenia a karta "ZŁY LOS" pozostaje jako jedyna na polu akcji?
Rozumiem, że zsunięte karty odpadają na stos zużytych kart?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Wariant trzeci.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Ponowie swoje pytanie:
Czy żeton który nakazuje przydzielać do akcji na kafelku dodatkowego pionka odnosi się tylko do akcji pozyskiwania surowców, czy też do budowy, porządkowania obozu itd.?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rattkin »

Ostatnio zastanawialiśmy się właśnie, jak interpretować żeton dodatkowego pionka "na kafelku". Nie jest bowiem jasne do końca, które akcje faktycznie wykonuje się "na kafelku". W przypadku eksploracji, to jasne. Budowania krzyża (sc.2), jasne. Budowanie tam obozu, jasne. Wszystkie pozostałe akcje są niepewne - czy zbieranie surowca jest na kafelku czy zasobie i czy ten pionek obowiązuje? Dalej, czy budowanie przedmiotu, mając obóz na kafelku gdzie jest te żeton, też wymaga jednego więcej? Technicznie, budowanie przedmiotu jest "w próżni" i nie jest związane z miejscem... Podobnie akcje wewnątrzobozowe, o jakich maclis wspomniał wyżej - czyli porządkowanie, wypoczynek, itd.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

maclis pisze:Czy żeton który nakazuje przydzielać do akcji na kafelku dodatkowego pionka odnosi się tylko do akcji pozyskiwania surowców, czy też do budowy, porządkowania obozu itd.?
Zaznaczam, że to są moje interpretacje:

Jeśli żeton leży na kafelku to dotyczy akcji na kafelku (zbieranie surowców).
Gdyby miał się odnosić do produkcji to trzeba by go położyć na polu produkcji.
Jednak są wyjątki: np w scenariuszu z krzyżami jeśli buduję krzyż na kafelku z tym żetonem wliczam go jako ujemny bonus do pionków przy produkcji.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Lashinron pisze:Witam.
3. Wszystkie leżące na polu akcji zagrożenia a karta "ZŁY LOS" pozostaje jako jedyna na polu akcji?
Rozumiem, że zsunięte karty odpadają na stos zużytych kart?
Tak, oraz natychmiastowo rozpatrujesz Efekt Zagrożenia KAŻDEJ zsuniętej karty.
Awatar użytkownika
Lashinron
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:15
Lokalizacja: Pabianice
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lashinron »

Dzięki, głupie pytanie:
Czy jeśli postać otrzymuje obrażenia, to znacznik ran na karcie postaci, kładzie się tylko na sercach czy także na rysunku morale?
W wariancie pierwszym automatycznie omija sie znacznik morale (które spada) poniewaz czerwona kostaka moze stac tylko na sercach.
W wariancie drugim kostke stawia sie na rysunku morale i spada ono dopiero przy następnej ranie?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pixa »

Tylko na sercach, morale spada gdy przechodzisz z serca poprzez strzalke na kolejne serce (i NIE wzrasta gdy odzyskasz zdrowie i wykonasz droge odwrotna)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Witam

Rozegraliśmy z dziewczyną 2 x pierwszy scenariusz (standardowy start z Piętaszkiem bez psa)i za drugim razem wygraliśmy kończąc stos z ogniem w XII rundzie mając 60-70% życia każde.
Dziwi mnie to bo wszędzie czytam jaka ta gra trudna. Zacząłem nawet wałkować forum i instrukcję aby sprawdzić czy nie popełnialiśmy błędów na naszą korzyść, ale okazuje się na 99% graliśmy dobrze.

Jednak jest ten 1% i kilka pytań z nim związanych:

1. Czy żetony specjalne scenariusza jak np:"Zioła" i "Medalik z portretem kobiety" działają na wszystkich graczy czy tylko na jednego? (jak tak to którego?). My graliśmy że na wszystkich

2. Czy potrzebna jest akcja, czy też jakakolwiek rezerwacja pionka aby odłożyć drewno na stos i kiedy to się robi? My odkładaliśmy drewno na stos między fazą produkcja a fazą akcji.

3. Czy żetony "?" oraz "przerzucania" które kładzie się na polu akcji mogą się kumulować np: kiedy na danym polu znajduje się już jeden a karta wydarzeń karze położyć znowu. My graliśmy że się nie kumulują z prostego wniosku że np "?" po prostu nie ma więcej.

4. Czy bonusy z przedmiotów np do palisady są stałe czy nie? Np: ognisko daje jeden i palisad z 0 idzie na 1. Po sztormie znowu spada do zera a w obozie dalej jest ognisko. Dla mnie to dziwne, no chyba że tracimy te ognisko i karta odrzucana jest na stronę pomysłu. My graliśmy że bonusy nie są stałe i po redukcji przedmioty zostają, tego jestem pewny na 90%.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rattkin »

piotrek007r pisze:Rozegraliśmy z dziewczyną 2 x pierwszy scenariusz (standardowy start z Piętaszkiem bez psa)i za drugim razem wygraliśmy kończąc stos z ogniem w XII rundzie mając 60-70% życia każde. Dziwi mnie to bo wszędzie czytam jaka ta gra trudna. Zacząłem nawet wałkować forum i instrukcję aby sprawdzić czy nie popełnialiśmy błędów na naszą korzyść, ale okazuje się na 99% graliśmy dobrze.
To dość rzadkie ale nie niemożliwe. Czasem jest dość pomyślny splot wypadków i łatwiej jest wygrać. Niemniej jednak jest też duża szansa, że jakieś reguły jednak źle. Najczęściej zapominane to : nie można grać żołnierzem, zła obsługa morale, zapominanie o pogodzie.
piotrek007r pisze: 1. Czy żetony specjalne scenariusza jak np:"Zioła" i "Medalik z portretem kobiety" działają na wszystkich graczy czy tylko na jednego? (jak tak to którego?). My graliśmy że na wszystkich
Nie pamiętam co robią, ale jeśli leczą rany czy coś takiego, to tylko jednemu graczowi (wybranemu). Jeśli dają ogólny bonus, to wszystkim.
piotrek007r pisze: 2. Czy potrzebna jest akcja, czy też jakakolwiek rezerwacja pionka aby odłożyć drewno na stos i kiedy to się robi? My odkładaliśmy drewno na stos między fazą produkcja a fazą akcji.
Poprawnie. To nie akcja.
piotrek007r pisze: 3. Czy żetony "?" oraz "przerzucania" które kładzie się na polu akcji mogą się kumulować np: kiedy na danym polu znajduje się już jeden a karta wydarzeń karze położyć znowu. My graliśmy że się nie kumulują z prostego wniosku że np "?" po prostu nie ma więcej.
Nie kumulują się.
piotrek007r pisze: 4. Czy bonusy z przedmiotów np do palisady są stałe czy nie? Np: ognisko daje jeden i palisad z 0 idzie na 1. Po sztormie znowu spada do zera a w obozie dalej jest ognisko. Dla mnie to dziwne, no chyba że tracimy te ognisko i karta odrzucana jest na stronę pomysłu. My graliśmy że bonusy nie są stałe i po redukcji przedmioty zostają, tego jestem pewny na 90%.
Jednorazowe. Karta zostaje, ale bonus który dawała już gdzieś tam po drodze "przepadł". Tematycznie: "wiemy jak zrobić ognisko, ale go nie robimy". Mechanicznie: karta zostaje, ponieważ znajomość jakiegoś pomysłu może być potrzebna do wybudowania innego. Jeśli jesteśmy pewni, że karta nie przyda się do niczego innego, a bonus już wykorzystany, można na upartego tę kartę jakoś oznaczyć specjalnie, albo odwrócić. Ale bonus i tak dodawany jest do wartości u góry (palisada, itd.), więc na kartach niczego nie śledzimy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Na początku bardzo często się zapomina o uwzględnianiu ran za brak jedzenia na koniec rundy, brak dachu w nocy, niemożność obniżenia poziomu palisady/dachu, a także niepilnowanie determinacji. A zwłaszcza zacznie sypać śnieg. ;)

ad. 1 Czasem zdarza się, że dany żeton leczy dwie rany wówczas można zdecydować, czy obie rany leczone są u jednej osoby czy też po jednej ranie u dwóch.

ad. 3 Zasada "Tylko Jeden Żeton": na każdym kafelku Wyspy, polu Akcji, Pogody, czy też Nocy może znajdować się tylko jeden żeton danego typu.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Pamiętajcie też że zbiera się tylko z jednego źródła, leczenie nie podnosi morale (niektórzy tak interpretują strzałkę na pasku życia gracza), za niejedzenie są 2 rany, chmury się sumują a za nadmiar nie odnosi się ran, tylko odrzuca zasoby. Pamiętajcie też o niespełnionych wymaganiach, np. przy utracie palisady. Sprawdźcie czy dobrze intepretujecie efekty kart, takie jak Noc poza Obozem.

Ale tak jak poprzednik uważam, że spokojnie da się tak skończyć pierwszy scenariusz i może po prostu szybko nauczyliście się grać. A, jeśli nie jest wyraźnie napisane to każde leczenie wpływa na jednego gracza
ODPOWIEDZ