(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

piton pisze:Wczoraj, bez żadnego problemu(sic!), odbyło się kolejne fajne spotkanie.

Na początek z Gafikiem słuchaliśmy nauk Mistrza, a potem złapaliśmy za swoje pędzle (każdy za swój!) i wykorzystywaliśmy wiedzę w praktyce machając nimi ochoczo :mrgreen: znaczy zagraliśmy szybką partyjkę w Kanagawe. Gra aż kipi klimatem i jak dla mnie jest absurdalnie śmieszna ;)
Pejzaże Gafika były o wiele lepsze, po drodze zebrał milion dyplomów za ukończenie szkoleń w malowaniu ludzi, drzewek, zwierzątek no i za odpicowanie swojej pracowni. Zmiótł mnie swoim pędzlem ;)

Potem przy dwóch stolikach zagościły odpowiednio Waleczne Pixele (Daniel, Bartek) i Ojciec Chrzestny (Arleta, Ewa, piton). Miałem niewątpliwą przyjemność zagrać w tę drugą grę, bo chciałem bardzo poznać, ba! nawet bardzo kupić.
Godfather to szybkie - nie potwierdza tego nasz czas gry hehe - area control ze zbieraniem zestawów, a w tym zbieraniu jest tzw. twist. Na planszy walczymy o przewagę w dzielnicach i do tego czerpiemy korzyści z legalnych lub nie interesów. Znaczy stawiamy naszego gangstera , który wlicza się do przewagi i dodatkowo odpala pole/pola akcji, gdzie zdobywamy forsę, surowce, zlecenia, pierzemy forsę o czym niżej.
Gramy na forsę, którą po zdobyciu trzymamy w ręce i dopiero po wykonaniu odpowiednich akcji forsa zostaje wyprana i trafia do naszej mafijnej walizki - wtedy jest bezpieczna i daje pezety na koniec gry. Oczywiście jest limit kart na ręce i odpowiednie zarządzanie ręką to klucz do sukcesu.
Do tego na naszej ręce mogą znaleźć się karty zleceń, które wypełniamy przez zebranie (a jakże) kart nielegalnych towarów i ich odrzucenie w wymaganej ilości - zestaw 3 karabinów, proszz, zestaw z alkoholem proszz itd.
Zlecenia są przeróżne (losowo dobierane) - można wyprać forsę, zebrać haracze i najlepsze pozabijać innych gangsterów ;) Przez te ostatnie zlecenia ciężko jest planować, bo nagle może się okazać, że nie mamy kim grać na planszy ;)

Ogólnie gierka jest spoko dla mnie party game(lekkie euro), bo przez dużą losowość i wartką akcję niewiele można zaplanować. Temat doklejony na siłę, mechanicznie działa i jak to euro może być o wszystkim. O pomyśle i wykorzystaniu tematu lub grafik nie będę pisał. Gra się fajnie, powinno być szybko ;) Chętnie jeszcze zagram. Na 4-5 osób bym spróbował, ale przy 5 pewnie downtime będzie masakryczny i sytuacja jeszcze bardziej zmienna.
Wielkie dzięki Arleta!
(aha - dla mnie Blood Rage jest lepszy, ale odczucia bardzo podobne - w sensie obie są jak party game dla mnie. Tylko Blood Rage ma więcej strategii i w sumie żadnej losowości, no jest draft. Wole bardziej strategiczne gry, pewnie dlatego.
Szkoda, że do B'rejdża nie wstawili tematu Ojca Chrzestnego zamiast Wikinkgów, to byłby mega hit jak dla mnie. Każdy by rozbudowywał rodzinę, zbroił swoich mafiozów i potem walki gangów na planszy.)

Potem została nam chwila czasu, więc wyciągnąłem Samarkand - taka rodzinna gra z ustalaniem szlaków handlowych i wielbłądami. Gierkę dostałem na jakimś mat-handlu i ostatnio zagrałem. Jak na taką prostą, w sensie rodzinną grę, to nawet jest spora dawka planowania i kombinowania, mechanicznie działa bardzo fajnie... ale to gra dla geeka nie jest ;)
W sumie jest to coś w stylu gier kolejowych (jak Chicago Express - robił te gry Harry Wu), bo mamy firmy (tu rodziny) kupujemy ich udziały(robimy mariaże) i rozbudowujemy sieć(stawiamy wielbłądy) na planszy. Chodzi o tworzenie i łączenie szlaków handlowych, docieranie do miejsc gdzie są towary i punktowanie za te towary - w wielkim skrócie. Dwie osoby mogą zarządzać firmą/rodziną i mieć przeciwstawne interesy więc timing jest bardzo istotny i to jeszcze dodaje element wyścigowy w grze. Naprawdę jestem zaskoczony, że z tak prostych zasad można sporo wycisnąć.
(nie dokończyliśmy partii)

A na drugim stole po pixelach wpadł Dominion i więcej nie zarejestrowałem.

Dzięki raz jeszcze za granie, dzięki Arleta za Ojca Chrzestnego. Do następnego!

Kiedy Ty masz czas to pisać wszystko? :P Również dzięki! Pogramy jeszcze bo czuję niedosyt w god fathera
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

j_g pisze:dla mojej cioci, emerytowanej plastyk, malarki, i jej najbliższych, planszowych niedzielnych graczy, jak znalazł... może przy jakiejś okazji się wkrótce nadarzy... o ile oczywiście prześwietne, wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju graszki mają jeszcze tego trochę w magazynie (zdechnę, a gdzie indziej nie kupię)...
haha :)
mają mają :)

---
miłego grania jutro wszystkim - ja się grzeję nad Bałtykiem! Pogoda ( o dziwo) wymarzona :P
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Ja wspominałam o Fresco. Mogę jutro przynieść :)
Będę tradycyjnie koło 17. Chociaż chętnie zagrałabym w Tzolkina. Kiedyś raz miałam okazję zagrać niestety nie do końca. Ewentualnie Brassa ...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Pudelek
Posty: 650
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

Scarlet pisze: Pogoda ( o dziwo) wymarzona :P
czyżby woda osiągnęła już magiczne 20 stopni? :mrgreen:

Swoją drogą odnośnie wyjazdów, to ostatnio w Macedonii widziałem... Pitona :shock: (w dość poważnym biznesie).
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Scarlet pisze: ja się grzeję nad Bałtykiem! Pogoda ( o dziwo) wymarzona :P
nie bój, nie bój, w czwartek wieczór załamanie pogody... (bym tam był, bym na trasie dopingował maratończyków z mrdp, a tak to tylko onlajn.)
Shantall pisze:Ja wspominałam o Fresco. Mogę jutro przynieść :)
Będę tradycyjnie koło 17. Chociaż chętnie zagrałabym w Tzolkina.
No. Jakiegoś sucharka by się pykło.
Pudelek pisze:czyżby woda osiągnęła już magiczne 20 stopni? :mrgreen:
chyba w kranie...
Pudelek pisze:Swoją drogą odnośnie wyjazdów, to ostatnio w Macedonii widziałem... Pitona :shock: (w dość poważnym biznesie).
nie ma zdjęcia? - to się nie wydarzyło...

Będę jak zwykłem, między 16.30 a 17.00.

Dozoba...
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Aha, wziąłem Libertalię.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: melusina »

ja również się pojawię ok. 16:30
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

Pudelek pisze:
Scarlet pisze: Pogoda ( o dziwo) wymarzona :P
czyżby woda osiągnęła już magiczne 20 stopni? :mrgreen:
Jasne, że nie! Co za dużo to niezdrowo :P
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Pudelek pisze:Swoją drogą odnośnie wyjazdów, to ostatnio w Macedonii widziałem... Pitona :shock: (w dość poważnym biznesie).
jak to był pastuch kóz/owiec, to pasi, bo taki zawód chcę obrać jak zostanę milionerem....tylko w Alpach :mrgreen:
Shantall pisze:Ja wspominałam o Fresco. Mogę jutro przynieść :)
Będę tradycyjnie koło 17. Chociaż chętnie zagrałabym w Tzolkina. Kiedyś raz miałam okazję zagrać niestety nie do końca. Ewentualnie Brassa ...
w Brassa mamy grać z Arletą, tak było umówione ;)

Ludzie tyle tego przynosimy, a przy dobrym wietrze dwa duże pudła trafią na stół... trzeba jakoś to znormalizować i faktycznie umawiać się na kilka dni wcześniej...
...i tu znowu zacytuję klasyka ( znaczy powtórzę się n-ty raz): jak było za dawnych, niesłusznie minionych, dobrych czasów Łącznika ;)
Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy grali i spotykali się w Łączniku... :lol:

ja mam ze sobą Samarkand, Citrus, Ships i małe fillerki typu fasola,suszyGo itd.


Alkes będziesz chociaż na chwilę? byśmy pogadali o kampanii wrześniowej ;)
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

piton pisze:Alkes będziesz chociaż na chwilę? byśmy pogadali o kampanii wrześniowej ;)
Powinienem dzis wreszcie byc. Miedzy 17 a 17:30.
Znajdzie sie przy ktorejs planszy miejsce dla mua?
W co grałem:
Spoiler:
rman89
Posty: 210
Rejestracja: 27 wrz 2015, 18:12
Lokalizacja: Kluczbork

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: rman89 »

Alkes pisze:
piton pisze:Alkes będziesz chociaż na chwilę? byśmy pogadali o kampanii wrześniowej ;)
Powinienem dzis wreszcie byc. Miedzy 17 a 17:30.
Znajdzie sie przy ktorejs planszy miejsce dla mua?
U mnie powinno być, w każdym razie nikt się nie deklarował konkretnie ;) z resztą z nowymi setami wydaje mi się, że rozgrywka będzie bardziej wyrównana, bo nie jestem otrzaskany z nimi (to tak na zachętę :p ).
Szukam chętnych do grania z Kluczborka i okolic!

Moja Kolekcja
Pudelek
Posty: 650
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

piton pisze:
Pudelek pisze:Swoją drogą odnośnie wyjazdów, to ostatnio w Macedonii widziałem... Pitona :shock: (w dość poważnym biznesie).
jak to był pastuch kóz/owiec, to pasi, bo taki zawód chcę obrać jak zostanę milionerem....tylko w Alpach :mrgreen:
na razie musisz się zadowolić fuchą ochroniarza :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Jakby ktoś nie umiał to transkrybuję:

Objektot wo obezweduwa PITON

No pitonu szacuna masz u mnie na dzielni

Będę otworzę może pogram

O 16.15
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Zacne :lol: jestę prezesę, chce ktoś robote :mrgreen:
oby tylko jeszcze mi coś odpalili za wykorzystanie marki "Piton"®
Sharky22
Posty: 87
Rejestracja: 01 kwie 2017, 13:42

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Sharky22 »

Ja pojawię się koło 17

Wysłane z mojego Lenovo YT3-850L przy użyciu Tapatalka
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

piton pisze:Zacne [emoji38] jestę prezesę, chce ktoś robote :mrgreen:
Robote? Mow dalej :D jak pensja starczy na nowe planszowki i bede mial wolne srody zeby otwierac sale to mow dalej xD

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka
W co grałem:
Spoiler:
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Będę trochę później, bo muszę jeszcze coś załatwić. Myślę, że za godzinę powinnam dotrzeć. Do zobaczenia

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: melusina »

a ja jednak nie zdążę :(
Alkes
Posty: 118
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Alkes »

A więc, wreszcie udało mi się przyjść ( i zagrać) po przerwie :)
Dzięki za grę przy statkach, sorry za długie tury :P ( i za czasem szczęśliwe jak ślepej kurze ziarno pokazanie innym ruchów lepszych niż ja sam robiłem u siebie :P ) Gra wydaje mi się fajna ( z perspektywy mało doświadczonego plaszówkowicza) jest parę strategii które niby można obrać, jednak dużo zależy od tego co robią przeciwnicy, wydaje mi się, że gra bardziej wymaga adaptowania swojej taktyki na nowo w każdej turze, czasem wymuszając zaciśnięcie zębów i przebolenie słabego ruchu, tak na prawdę nie dając rekompensaty, że w kolejnym na pewno będzie lepiej. A też nie ma co później mówić ( tu popełniłem błąd gdybym zrobił inaczej....- gdybym zrobił inaczej to by nie było sytuacji która jest teraz i nie ma o czym mówić :D)

Druga jeszcze szybka gra Pan tu nie stał, nie mam większej opinii o samej grze taki zjadacz paru minut luźny :)


Otwieranie sal we wrześniu.

Sale będę w stanie otwierać między 17:15 a 17:30 jest to uwarunkowane paroma rzeczami, głównie myślę pogodą ( transport-rower) ale chyba nie będzie jeszcze tragedii.

Wstępnie, Salę otwieram w każdą środę września. Będę się starał pisać mimo to, jeśli jednak nie ma posta. Domyślnie otworzę.
W co grałem:
Spoiler:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: piton »

Dzięki za wczoraj, pograłem sobie ;)
specjalne podziękowania dla Wojtka - WC, który zaszczycił nas swoja obecnością. Wielkie dzięki za odwiedziny i wspólną grę :)

Na tapetę poszły statki - Ships - od Marcina W. Po moim nieudolnym tłumaczeniu - sorry, instrukcję czytałem raz poprzedniego dnia, czyli nie znałem na pamięć tak jak zwykle (winni się tłumaczą) :P zaczęliśmy budować okręty.
Gra mocno taktyczna i "wyścigowa". Trzeba wyczekiwać na dobre okazje i wykorzystywać je bez litości, zatapiać przeciwników - jak to robił WC. Poza tym to jest euro i trzeba tłuc punkty, a nie budować flotę - tak robiłem ja :lol:
Graliśmy wszyscy na czuja, jedni lepiej i ja gorzej ;) No i zanim opadło mi podniecenie nową gra na stole, to już byłem na rufie... i nie mam kompletnie zdania o tym tytule.
O mechanice się nie będę rozpisywał, więc w skrócie: budujemy nasze statki, które dają nam okazję do ekspansji na świat i w ten sposób zbieramy surowce/punkty. W rzeczywistości jest jednak skomplikowana ta gra, sporo przeliczania i kombinowania (w swojej turze).
Jest kilka myków, które bym zastosował w następnych partiach, więc to dobry znak, że bym jeszcze zagrał. Kontrolować się tego całkowicie nie da, ale chciałbym się przekonać na ile to jest możliwe grając bardziej świadomie i z zaznajomionymi gra ludźmi. Tytuł wybitnie taktyczny - nie lubię takich gier - ale na tyle mnie to zaintrygowało+moja beznadziejna gra, że chętnie bym pograł. Z drugiej strony jak każda partia bezie dawała podobne odczucia to spasuję.
Wygrał WC - pierdylion pezetów, Jarek miał połowę pierdyliona, piton i Teresa również grali ;)

Na dobitkę i wcześniej na rozgrzewkę gra doktora Knizi "Money - Cinkciarz" . Szybka gra w licytację+zbieranie zestawów. Szybki filler i jak u doktora bywa twist w tym zbieraniu. Jak ktoś ma kilka minut to gra jest w sam raz :)

Dzięki raz jeszcze, jak zwykle wyluzowałem się po robocie ;)
P.S.
Następnym razem też podkładamy się WC, żeby do nas częściej przyjeżdżał :lol:
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Po dwuspotkaniowej przerwie (chciałem napisać dwutygodniowej, ale jak nie ma kogoś dwa razy to przerwa trzytygodniowa... zdziwieni, co? a to przecież tylko czysta matematyka) miałem okazję zagrać w niedocenione przeze mnie 'Pan tu nie stau - cinkciarz' (jak się nie przetrawiło zasad to wychodzi później, że gra bez jaj) i przyjemność zagrać w Tzolkin (dzięki Marcin za tłumaczenie zasad, ale trochę przegiąłeś z wynikiem, po co to tak przeć do przodu, jak głupi... kolejne 3 miejsca - już było bardzo ciasno) i Libertalię (trzy tygodnie bez wyciągania wniosków - co tydzień w prezencie komplet map dla korsarza Damiana do wzięcia i na torze punktacji pozamiatane).

W każdym razie witamy nowego zawodnika w drużynie. Damian, wpadaj regularnie.

Dzięki za wczoraj.
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Hejka
Odnośnie najbliższej środy, czy ma ktoś może Marco Polo, Pola Arle, Le Havre, lub Wiek pary i może przynieść ? Chciałabym w nie zagrać (nigdy nie grałam).

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja mam Marco Polo, Le Havre i Pola Arle.... :lol:
Możemy się umówić następnym razem...
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

No to super :) To następnym razem zaczniemy od MP i LH. Pola chyba tylko na 2 osoby, więc w czwórkę nie pogramy. Chyba, że będziesz w jakąś środę i przyniesiesz ?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Moje Pola Arle są aktualnie u Pitona (chyba), więc może przynieść w jakąś środę i weźmiesz od niego.
ODPOWIEDZ