Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: citmod »

tomwro pisze: 20 kwie 2021, 20:42 A czy Zamki Toskanii to odświeżona wersja Zamków Burgundii?
Nie, to zupełnie inna gra.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vincencik »

Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kurdzio »

vincencik pisze: 25 maja 2021, 11:18 Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Kwestia gustu jak wszystko, zobacz fotki i oceń czy się podoba. Na pewno nie jest to szczyt designu ale gra to klasyk, jest po prostu bardzo dobra. Nowa wersja przynajmniej nie jest taka blada ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Witchma »

vincencik pisze: 25 maja 2021, 11:18 Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Jeśli nie grałeś w starą wersję, to w sumie wszystko jedno :) Przyzwyczaisz się do nowej i stara będzie Ci się wydawać straszna.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vincencik »

Witchma pisze: 25 maja 2021, 11:30
vincencik pisze: 25 maja 2021, 11:18 Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Jeśli nie grałeś w starą wersję, to w sumie wszystko jedno :) Przyzwyczaisz się do nowej i stara będzie Ci się wydawać straszna.
Uspokoiłeś /uspokoiłaś mnie :D zdjęcia oglądałem ale wiadomo że to nie to samo co na żywo. Właśnie koniec roboty nadszedł, teraz szybki i obiad i kurs do paczkomatu i będzie wieczorek z zamkami. Grałem już w wersję androidową solo i już wiem że gra jest dobra. Oby oczu nie wypaliło na starcie :D
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tapczanik420 »

vincencik pisze: 25 maja 2021, 11:18 Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Nie będzie tęsknił za smakiem mięsa ten kto go nigdy nie jadł. Jestem nowym graczem, BB to moje pierwsze zetknięcie z Zamkami i jestem zachwycony, co więcej jestem zdania, że stary design był po prostu brzydki, wyprany i nie zestarzał się ładnie.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

vincencik pisze: 25 maja 2021, 11:18 Zamówiłem nowego big boxa. Czeka w paczkomacie i dopiero teraz czytam Wasze komentarze. Nigdy nie grałem w starą wersję, ale po tym co tu zobaczyłem boję się o kwestie wizualne :( czy to przyzwyczajenie starych graczy czy jednak nowa wersja aż tak odrzuca kolorystyką?
Nic nie ogladaj rozpakuj gre i sie nia ciesz. Ziomek, ktory nie gral w stara wersje, nie wiedzial o co chodzi z narzekaniami mojej lubej na plansze. Stwierdzil, ze gra jest czytelna, moze nie najpiekniejsza jaka widzial (a to nie jest niedzielny gracz, ma duzo tytulow za soba) ale daje rade.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Atk pisze: 25 maja 2021, 20:34 Nic nie ogladaj rozpakuj gre i sie nia ciesz. Ziomek, ktory nie gral w stara wersje, nie wiedzial o co chodzi z narzekaniami mojej lubej na plansze. Stwierdzil, ze gra jest czytelna, moze nie najpiekniejsza jaka widzial (a to nie jest niedzielny gracz, ma duzo tytulow za soba) ale daje rade.
Potwierdzam. Jak chciałam ponad rok temu dokupić do kolekcji brakującą, wychwalaną przez wszystkich pozycję Zamki Burgundii to ukazała się informacja, że będzie big box. Poczekałam, nabyłam i serio nie rozumiem hejtu na nowe wydanie. Jest ok, mogłoby być ładniejsze, ale ja z czytelnością nie mam problemu. Wykonanie jest solidne, żetony grube itd. A radość z rozgrywki 10/10, ta gra ma pierwsze miejsce na mojej topce ulubionych gier :D
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Ryszard2280 »

Gra jest świetna ale do niektórych szczegółów trzeba mieć sokoli wzrok. Wczoraj grałem po raz pierwszy w życiu i było bardzo przyjemnie. Może planszetka z objaśnieniami mogłaby być nieco większa ale pewnie z czasem będzie się grało na pamięć. Nie wiem tylko czy wszystkie dodatki warto od razu wmieszać w żetony.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

To ja widzę jestem w mniejszości. :roll:
Kupiłem najpierw BB i po jednej grze mnie tak odrzuciło (plansza), że powiedziałem sobie NIGDY WIĘCEJ! Sprzedałem Big Boxa i kupiłem stare wydanie Zamków i ... jestem zachwycony! :D
Nie tylko plansza jest gorsza. Grafika na kaflach też. Jedyny plus BB to planszetki i tryb solo. W dodatki nie gram, więc nie ma to dla mnie znaczenia, że ich nie mam. A instrukcję i planszetki do solo sobie pobrałem, wydrukowałem i zalaminowałem. I jest git. :)
Dodatkowo kupiłem sobie Zamki na Androida i czesto grywam.

Jakie są Wasze najlepsze wyniki punktowe w grze dla 2 graczy?
I czy komuś udało się zapełnić wszystkie pola?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

bdm pisze: 28 maja 2021, 20:55 I czy komuś udało się zapełnić wszystkie pola?
Wszystkich pól zapełnić się nie da.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Gatzky »

MichalStajszczak pisze: 28 maja 2021, 22:17
bdm pisze: 28 maja 2021, 20:55 I czy komuś udało się zapełnić wszystkie pola?
Wszystkich pól zapełnić się nie da.
Wydaje mi się, że zakładając idealne rzuty i korzystny układ płytek (czyli tylko teoretyzując), da się.
Zacytujmy artykuł:
Spoiler:
Musimy zakupić 7 żetonów. Srebra przy wielkim szczęściu w ciągu 4 rund A-D możemy zdobyć 12 sztuk (zbudowanie dwóch banków plus dobranie kopalni z doku numer 5 i dwóch z czarnego rynku, sytuacja teoretycznie możliwa). Na postawienie 2 banków i 3 kopalni zużyjemy 8 kości (5 na budowę, 3 na zakupy). Pozostałe dwie wydajemy na zakup i budowę klasztoru numer 2 z wersji BB (na koniec każdej fazy do każdej monety otrzymujemy dodatkowo 1 robotnika). Zauważmy, że możemy traktować Bank jako "Jokera" działającego jak Targowisko/Stolarnia/Kościół na czarnym rynku, więc nie zmniejsza nam się ilość możliwych akcji do wykonania (bez srebra wydobytego z kopalni).

Tak wyśmienicie ułożona 1 faza już niemal wystarcza do osiągnięcia upragnionego celu, do zapełnienia wszystkich pól. Taki start gwarantuje nam wydobycie 12 srebrnych monet w ciągu faz A-D, a zatem możliwość zakupu 6 żetonów.
Jednak wciąż brakuje jednej akcji. Z pomocą przychodzi żeton klasztoru numer 6 pozwalający kupować żetony za 2 robotników. Ponieważ w fazie A zbudowaliśmy klasztor o numerze 2 i trzy kopalnie, na końcu każdej fazy dopieramy po 3 robotników. W sumie daje nam to 12 robotników, którzy mogą się przełożyć na nawet do 6 dodatkowych akcji w ciągu gry. Ponieważ brakowało nam jednej akcji do zapełnienia planszy, cel można uznać za możliwy.

Jak widać, mamy spory zapas pozwalający na pewne korekty. Jednak chodziło mi tylko o to, by pokazać, że teoretycznie jest to możliwe, nie zaś by wykazać na ile sposobów można by taki efekt osiągnąć. Jest jeszcze spory margines edycji. Możemy dobrać klasztor dający dwóch dodatkowych robotników za wykonanie akcji "weź 2 robotników" (żeton numer 14), w połączeniu z klasztorem numer 6 teoretycznie może on zamienić jedną akcje w dwie akcje. Podobnie, chociaż trochę słabiej zadziała klasztor numer 13, dodający srebrną monetę do akcji "weź 2 robotników". w podobnym zestawie zamienia on dwie akcje w trzy. Warto też pamiętać o tym, że mamy bonus startowy z którego w powyższych przykładach ani razu nie skorzystaliśmy.

Jako że dobieraliśmy kopalnie z czarnego rynku, taka sytuacja jest teoretycznie możliwa nawet na dwóch graczy. Natomiast, to tylko teoria. Wątpię aby ktoś kiedykolwiek mógł się pochwalić takim wyczynem. To już nie tylko szczęście kości i planszy, ale i "ślepota" współgraczy.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

bdm pisze: 28 maja 2021, 20:55 To ja widzę jestem w mniejszości. :roll:
Kupiłem najpierw BB i po jednej grze mnie tak odrzuciło (plansza), że powiedziałem sobie NIGDY WIĘCEJ! Sprzedałem Big Boxa i kupiłem stare wydanie Zamków i ... jestem zachwycony! :D
Nie tylko plansza jest gorsza. Grafika na kaflach też. Jedyny plus BB to planszetki i tryb solo. W dodatki nie gram, więc nie ma to dla mnie znaczenia, że ich nie mam. A instrukcję i planszetki do solo sobie pobrałem, wydrukowałem i zalaminowałem. I jest git. :)
Dodatkowo kupiłem sobie Zamki na Androida i czesto grywam.

Jakie są Wasze najlepsze wyniki punktowe w grze dla 2 graczy?
I czy komuś udało się zapełnić wszystkie pola?
Polecam poszukać trade rout. Bardzo dobry i nienachalny dodatek. Bardzo wszyscy go lubią. Niewiele zmienia a można przy odrobinie szczęścia i planowania można urwać trochę bonusów.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Gatzky pisze: 29 maja 2021, 00:21 Z pomocą przychodzi żeton klasztoru numer 6 pozwalający kupować żetony za 2 robotników.
Moja analiza dotyczyła podstawowej wersji Zamków Burgundii (powstała dużo wcześniej, niż wydany został Big Box). A w wersji pierwotnej żeton numer 6 nie dawał prawa kupowania za robotników zamiast za srebrniki. Dlatego zapełnienie planszy nie było możliwe nawet teoretycznie. Teraz, jak słusznie zauważył Gatzky, taka możliwość teoretycznie istnieje, choć szanse na nią są bardzo małe.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Dziś przegrałem grę 2-osobową mając 5 zapełnionych kolorów jako pierwszy! :shock: Przeciwnik załatwił mnie w zasadzie samymi zwierzętami (3 żetony (4,4,3) jednego rodzaju plus pozostałe po 1 i żeton nauki po 4 pkt za każdy rodzaj zwierząt. Do tego sprzedał dwa razy więcej towarów.
Ta gra wciąż mnie zaskakuje. Jest niesamowita. Chyba obecnie mój top1.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

citmod pisze: 20 kwie 2021, 20:49
tomwro pisze: 20 kwie 2021, 20:42 A czy Zamki Toskanii to odświeżona wersja Zamków Burgundii?
Nie, to zupełnie inna gra.
Wcale nie ZUPEŁNIE. To inna gra tego samego autora wykorzystująca podobne pomysły.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: playerator »

PytonZCatanu pisze: 05 cze 2021, 12:44
citmod pisze: 20 kwie 2021, 20:49
tomwro pisze: 20 kwie 2021, 20:42 A czy Zamki Toskanii to odświeżona wersja Zamków Burgundii?
Nie, to zupełnie inna gra.
Wcale nie ZUPEŁNIE. To inna gra tego samego autora wykorzystująca podobne pomysły.
No i połowa tytułu jest taka sama.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Kupilem Big Boxa i gra się świetnie. Ikonografia na żółtych kaflach punktujących jest strasznie mała i to największa wada, ale same ikony są bardziej intuicyjne niż w oryginale ;). Do nowych grafik przyzwyczaja się bardzo szybko (choć stare budynki nieco łatwiej było od siebie odróżnić).
Dodatek ze szlakami handlowymi jest super! ;).
Obrazek

Raczej sprzedam starą i zostanę przy BB, nawet mimo pewnych wad ;). Nie rozumiem tak strasznej krytyki tej edycji.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kisiel365 »

Może dlatego, że taki klasyk ma potencjał na wydanie deluxe, a nie te same cienkie żetony i planszetki jak wydrukowane w domu. Może dlatego, że jak pojawiły się informację o odświeżeniu graficznym to nadzieje wielu fanów zostały rozbudzone, a potem niespełnione. Ale co ja tam wiem.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

j/w, krytyka tej edycji wynikała głównie z tego, że przez dość długi czas znana była wyłącznie okładka nowej wersji. Okładka była bardzo elegancka, więc gracze spodziewali się pójścia bardziej w stronę tak eleganckiej reedycji jak choćby Brass, na która Zamki zasługiwały, a nie napaćkanej i nieprzystającej współcześnie tworzonym grom wersji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

kisiel365 pisze: 06 cze 2021, 00:19 Może dlatego, że taki klasyk ma potencjał na wydanie deluxe, a nie te same cienkie żetony i planszetki jak wydrukowane w domu. Może dlatego, że jak pojawiły się informację o odświeżeniu graficznym to nadzieje wielu fanów zostały rozbudzone, a potem niespełnione. Ale co ja tam wiem.
Żetony są 2x grubsze niż w oryginale, jak nie porównywałeś to nie powielaj nieprawdziwych opinii jakich pełno na temat. Żetonom nic nie dolega.

Nie wiem po co tu grubsze planszetki? Mają leżeć płasko na stole i mieścić się w hurtowej liczbie w pudle. Jakby byly grube prawdopodobnie nie weszłyby do klasycznej wielkości pudełka.

A co do grafik - jasne, mogłoby być lepiej. Ale wersja deluxe jaką byś chciał kosztowałaby pewnie tyle co odświeżona Suburbia albo jakiś Lacerda, a miło dla odmiany kupić euro upakowane dodatkami za 140 a nie 440 zł.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Żetony sa grubsze ale grafiki już mniej wyraźne. Dla mnie duży minus.

Ale najgorsza w tym wszystkim jest plansza główna.

Planszetki z kolei są nawet lepsze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

W żadnym momencie gry nie mialem problemu z czytelnością planszy głównej ;).
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tapczanik420 »

Sprowokowaliście mnie do uzewnętrznienia się z przemyśleniem, że zapłaciłbym z 250 zł za Big Box Zamków w wersji premium czyli porównywalnej do Calico - planszetki dwuwarstwowe ze slotami i duże grube hexy do układania. Za każdym razem jak próbuje wypatrzyć co jest na żetonie a potem gankami je po planszy to przychodzi mi to do głowy.

To z resztą temat do szerszej dyskusji bo z jednej strony masa overproduced byle czego wychodzi (KS o których nie pamięta nikt zanim będzie dostawa a miesiąc po dostawie już w ogóle wybrzmiała melodia przeszłości) a z drugiej strony uznane gry jak właśnie Zamki, albo np. Azul czy może nawet Sagrada są underproduced.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2021, 10:54 przez tapczanik420, łącznie zmieniany 1 raz.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RUNner »

Umómy się, że grafika nie ma wielkiego znaczenia dla tej gry. Obie wersje dają te same wrażenia z rozgrywki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ