Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stone Age

Post autor: niuniek73 »

witam ,mam pytanie odnośnie żywienia .jeśli brakuje mi jedzenia a nie decyduję się na punkty ujemne to czy surowce dodaję do brakującej karmy ,czy kasuję całe jedzenie (odkładam do puli) a za całość muszę zapłacić surowcami ?
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Stone Age

Post autor: cezaras »

surowcami płacisz tylko w ilości, ktorej Ci brakuje
tzn. masz 7miu ludków
i 4 jedzenia
musisz dopłacić 3 surowce.
I jedzenie i surowce odkładasz do puli.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: Stone Age

Post autor: rand »

Jeżeli zabrakło Ci 2 sztuk jedzenia na wyżywienie ludzi to za tych dwóch oddajesz 2 sztuki dowolnych surowców. Czyli do puli oddajesz całe żarcie i np. 2 belki drewna.
Jeśli nie chcesz oddać surowców to chyba wtedy musisz odjąc sobie jakieś punkty ale dobrze nie pamiętam ile, niestety w pracy instrukcji nie mam ;-)
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Stone Age

Post autor: DanCo »

10 punktów
aga_76
Posty: 23
Rejestracja: 06 cze 2011, 22:24
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: aga_76 »

Witam,
mam pytanie odnośnie 1 karty:
wg. mnie trzeba dać/zapłacić za nią 4 surowce w 4 rodzajach. Ponieważ wszystkich surowców są 4 rodzaje, zatem znak "?" jest tu błędny. Oświećcie mnie, jeśli źle myślę.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: piton »

Dokładnie - grasz 4 rodzaje surowców: drzewo, cegłę/glinę, kamień, złoto - zgadza się ;)
po prostu nie podali z góry wartości punktowej, którą - jak na każdym budynku - się oblicza. Znak "?" mógłby od razu być w postaci liczby.
Chyba chodziło o zachowanie jednej formy/szaty kart. Inne karty mogą mieć różne punkty, to zostawili to w takiej samej formie.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

aga_76: masz rację - cztery surowce, każdy innego typu, czyli nie ma innej opcji niż zakupić tę chatkę za 1 drewna, 1 gliny, 1 kamień oraz 1 złota, co daje w sumie 18 punktów.

Oczywiście mogli dać zamiast "?" zwykłą "18", ale nie nazwał bym tego błędem... może chcieli zachować spójność z innymi budynkami, które wymagają więcej niż 3 materiałów? a może zostawili sobie furtkę do jakiegoś dodatku, który wprowadziłby piąty surowiec? Ciężko powiedzieć - ja jakoś szybko zapamiętałem sobie, że ta chatka to 18pkt :wink:
aga_76
Posty: 23
Rejestracja: 06 cze 2011, 22:24
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: aga_76 »

Ok. Rozumiem:)

Na marginesie, mój niespełna 7-latek uwielbia tę grę...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

Mam pytanie odnośnie roztrzygania remisów. Miałem dziś niecodzienną sytuację kiedy dwóch graczy miało taką samą liczbę punktów a także taką samą sumę produkcji żywności, narzędzi i ludzi (zgodnie z instrukcją to one rozstrzygają remisy). Przy czym jeden z graczy miał jeszcze dodatkowo zachowane 2 żetony żywności. Czy te żetony też należy traktować jako "produkcję żywności", czy produkcję żywności wskazuje jedynie tor produkcji żywności?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Stone Age

Post autor: sheva »

jedynie tor
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: Stone Age

Post autor: rand »

Pytanie odnośnie mojego ulubionego Stone Age ale nie odnośnie zasad.
Kto jest autorem gry?
Na pudełku i na rebelu napisane jest Michael Tummelhoffer, na bgg że Bernd Brunnhofer. Kto ma racje?
Nowa gra Brunnhofera, Pantheon, jest reklamowana jako twórcy Stone Age, pare elementów również wydaje mi się jakby ze Stone Age, ale sam nie wiem :-/ o co chodzi z tymi nazwiskami, kto stworzył Stone Age?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

A "Tummel" w Tummelhofer to ukłon w stronę Jaya Tummelsona, właściciela Rio Grande Games, który pomagał przy tworzeniu gry. Imię Michael to też jakaś forma podziękowania, ale już zapomniałem komu.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Wormits
Ohlers
Luebouff
Fahrenwirst

Sie wie :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Stone Age

Post autor: szafaaaa »

małe odkopanie tematu :)

Po kilku partiach SA (jak na razie ŚWIETNIE się gra) mam jedno, ale chyba dość kluczowe, pytanie dotyczącą rozstawiania meeplów:

o ile dobrze zrozumiałem, to osoba która posiada figurę startową (tego wodza, który migruje co turę do następnej osoby) zaczyna z rozstawianiem. I zauważyłem mały problem (przynajmniej z tego jak sam zrozumiałem z instrukcji), osoba posiadająca 'wodza' może rozmieścić, gdzie chce, swoje 6 (mówię o początku gry) meeplów (a przynajmniej musi jednego), pod warunkiem że może dać tylko 1 w wybrane miejsce (np. 1 do narzędzi, 1 do lasu, 1 do pola, 1 do kart, 1 do chatek, 1 do złota i koniec rundy dla tej osoby- bo wystawiła wszystko, lub np. daje tylko 1 do narzędzi, 1 do złota i kończy ruch, dostawiając* np potem [jak reszta wykona swój ruch] jeszcze 1 do złota i 1 np. do chatek itd). W sumie wykorzystanie wszystkich 6+ meeplów za jednym razem wydawało mi się dość głupie (przeciwnik dawał od razu 1 do narzędzi, pola i przy wariancie 2 osobowym blokował np. las, rzekę i kamieniołomy), więc na razie gramy tak, że można max postawić 2 meeple, po czym następnie 2 wystawia gracz nr 2, po czym gracz nr 1 znów wystawia 2, gracz 2 kolejne 2 i tak do końca rundy z wystawianiem

*co znowu mi średnio pasuję, bo "dostawianie" o ile się nie mylę jest zakazane w instrukcji.

Nie wiem, jesteśmy bardzo nowi w planszówkach, może czegoś nie załapaliśmy, a jako że rozstawianie meeplów jest kluczowe :D proszę o małą pomoc. Najlepiej jakby ktoś opisał przykładową 1 rundę przy wariancie 2 osobowym :) dzięki!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Zasada jest taka, że możesz za jednym razem wystawić dowolna liczbę meepli w JEDNO miejsce. Czyli np. albo stawiasz jednego meepla do narzędzi, albo wszystkie sześć do kamieniołomu itd. Potem robi to kolejny gracz, a jak kolejka dojdzie znowu do Ciebie, wystawiasz znowu dowolną liczbę meepli w JEDNO miejsce. I tak do wyczerpania wszystkich meepli.

Czyli jednak trochę inaczej i pozycja wodza wioski nie jest aż tak mocna :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Stone Age

Post autor: szafaaaa »

garg pisze:Zasada jest taka, że możesz za jednym razem wystawić dowolna liczbę meepli w JEDNO miejsce. Czyli np. albo stawiasz jednego meepla do narzędzi, albo wszystkie sześć do kamieniołomu itd. Potem robi to kolejny gracz, a jak kolejka dojdzie znowu do Ciebie, wystawiasz znowu dowolną liczbę meepli w JEDNO miejsce. I tak do wyczerpania wszystkich meepli.

Czyli jednak trochę inaczej i pozycja wodza wioski nie jest aż tak mocna :) .
O dzięki wielkie! Właśnie o takie wytłumaczenie mi chodziło :D O dziwo z zasadą z wystawianiem maksymalnie tylko 2 na ruch, w dowolnym miejscu, również grało się bardzo miodnie.

Czyli jutro od razu pogramy wedle oficjalnych zasad. Dzięki jeszcze raz za tak szybką odpowiedź! :D
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age

Post autor: gath »

Szafaaaa tak dla ścisłości zaczynasz z pięcioma a nie sześcioma ludźmi.
Polecam też ten wątek na forum dotyczący Stone Age:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=10062
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mistrz_yon »

Jedno pytanie do wyjadaczy: czy budynków można kupić nieograniczoną ilość, czy tylko tyle ile jest slotów na karcie gracza?

BTW, dałem w prezencie 7-latkowi i graliśmy wczoraj pierwszy raz. No i słaaabo to wyszło. Tam jednak trzeba liczyć i widzę że będę musiał z nim przećwiczyć pojedyncze zależności, zanim znowu będziemy grać. Zasadniczo chce tylko wydobywać złoto... ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

mistrz_yon pisze:Jedno pytanie do wyjadaczy: czy budynków można kupić nieograniczoną ilość, czy tylko tyle ile jest slotów na karcie gracza?
Wolno budować, ile wlezie na planszę, a potem się kładzie jeden budynek na drugim :) . Czyli bez ograniczeń.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: Minimaniak »

Gra dla dwóch graczy i moje pytanie
czy można zajmować w jednej rundzie więcej pól surowców, czyli no niebieski gracz zajmuje las a później czerwony zajmuje kamieniołom (las już jest zajęty)? Czy zasady na 2 osoby mówią że tylko jeden gracz w danej rundzie może wydobywac surowiec
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: wc »

Każde z pól surowców jest dostępne. Ograniczenie jest takie, że jak już Ty poszedłeś po drewno, przeciwnik tam iść nie może.
Ale po cegłę albo sztabki złota pływające w strumyczku (jeśli nie ma tam jeszcze nikogo) - może się wybrać.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: Minimaniak »

Ilu graczy tyle zdań widzę :/ ale przez to można się obłowić szybko w surowce ..
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

Minimaniak pisze:Ilu graczy tyle zdań widzę :/ ale przez to można się obłowić szybko w surowce ..
To nie jest zdanie gracza, tylko tak stanowią zasady gry.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

To ja narobiłem zamieszania, bo źle się wyraziłem w innym poście, sorry... Zasady są jednoznaczne- przy grze dwuosobowej jak nie ma jeszcze nikogo np. w lesie, to można tam iść, tak samo na każde inne pole surowców. Sorry za zamieszanie... :oops:
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Stone Age

Post autor: Minimaniak »

Wszystko zatem jasne dzięki
ODPOWIEDZ