Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka

Post autor: Picek »

Co jeśli w wyniku dostaw i innych kart w sklepie było więcej towaru niż staczy? Na przykład jest w sklepie meblowym 4 towary a stoi tylko 2 pionki: mój jako pierwszy i spekulant jako drugi.
Do tej pory graliśmy i gramy ze znajomymi tak, że:
1. Mój pionek zabierał 1 towar
2. Spekulant zabierał 1 towar na bazar
3. Ustawiały się znów kolejki + spekulant na końcu (w sklepie "nadwyżka towaru" została)
4. Przepychanki kolejkowe, itd. normalna gra

Przy czym na jednym ze spotkań czy jakichś wydarzeń (nie pamiętam dokładnie) graliśmy w kolejkę ze starszej wersji. Pojawiła się taka sama sytuacja i wtedy:
1. Mój pionek zabierał towar
2. Spekulant zabierał cały towar na bazar, bo spekulant z automatu wracał na początek kolejki i zabierał.
3. Ustawiały się znów kolejki, a spekulant był na początku
4. Przepychanki kolejkowe, itd. normalna gra

Wersja wyższa jest dla mnie dużo bardziej logiczna i chyba Pani nas obsługująca (i z nami grająca) na tym wydarzeniu trochę przedobrzyła z zasadami, prawda?

Drugie co mówiła to sąsiedni sklep to tylko sąsiedni na mapie - u nas w instrukcji (późniejsze wydanie) dowolny jest sąsiedni. Ale to już zostało wytłumaczone powyżej :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

4 towary, 2 pionki? Wam sie chyba ustrój pomylił :)
Moim zdaniem sprzedaż jest reglamentowana, każdy, nawet spekulant bierze po jednym i idzie do domu. Nadwyżka zostaje w sklepie na następny dzień.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Kolejka

Post autor: Hipke »

FortArt pisze:4 towary, 2 pionki? Wam sie chyba ustrój pomylił :)
Moim zdaniem sprzedaż jest reglamentowana, każdy, nawet spekulant bierze po jednym i idzie do domu. Nadwyżka zostaje w sklepie na następny dzień.
x2 :)

Spekulant zabiera towar idzie z nim na bazar, a do kolejki wraca po ustawieniu sie kolejki, czyli na sam koniec. Sila rzeczy nie moze zabrac calego "wolnego towaru" chyba, ze ktos pomiesza w kolejce i spekulant zrobi to w nastepnej turze.

Reasumując, ta Pani chyba była spekulantem za "starych, dobrych czasów" ;)
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka

Post autor: Picek »

Hipke pisze:
FortArt pisze:4 towary, 2 pionki? Wam sie chyba ustrój pomylił :)
Moim zdaniem sprzedaż jest reglamentowana, każdy, nawet spekulant bierze po jednym i idzie do domu. Nadwyżka zostaje w sklepie na następny dzień.
x2 :)
(...)
Reasumując, ta Pani chyba była spekulantem za "starych, dobrych czasów" ;)
No właśnie, chyba miała rodzinę prowadzącą sklep w tamtych czasach, "przejmującą" każdą nadwyżkę :)
Dzięki za wyjaśnienia.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Kolejka

Post autor: c08mk »

Czy "Pomyłka w dostawie" działa na monopolowy z Ogonka? tzn. czy np. szynka z aktualnej dostawy może trafić do monopolowego?
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Kolejka

Post autor: Hipke »

Moim zdaniem nie, ponieważ monopolowy nie jest objęty "dostawą towarów" jako taką. Wódkę dostarcza się w określonej ilości, a odbiór odbywa się dopiero w fazie TePeZet.
Niemniej jednak, skoro nie jest to opisane w instrukcji uważam, że można to interpretować jak kto chce. I to lubię w tego typu grach- można sobie modyfikować wg upodobań, nie wpływając na mechanikę gry.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 976
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 688 times

Re: Kolejka

Post autor: Bart Henry »

Witam, mam kilka pytań na szybko po ostatniej grze. Nie wiem, czy się pojawiały, więc wybaczcie ewentualny dubel.

1. Trybuna ludu - akcja antyspekulacyjna. Gracze muszą odrzucić nadwyżkowy towar, o ile posiadają. Czy posiadana wódka może być uznana za towar nadwyżkowy?

2. Zabierając pionki z planszy po danym dniu robimy to:
a) po kolei, każdy po jednym
b) po kolei, każdy gracz ściąga wszystkie swoje pionki
c) sprytniejsi czekają, aż reszta ściągnie swoje pionki - czyli byle jak
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka

Post autor: Picek »

Ad. 1 - Tak, wódka jest nadwyżkowa - w końcu nie ma jej w ramach kart "zakupów".
Henry pisze:2. Zabierając pionki z planszy po danym dniu robimy to:
c) sprytniejsi czekają, aż reszta ściągnie swoje pionki - czyli byle jak
W sumie to tak gramy u nas - jeśli już ktoś chce (nie jest zmuszony trybuną ludu) to bierze ile chce skąd chce (kiedy chce - w fazie TPZ) :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Kolejka

Post autor: c08mk »

Henry pisze: c) sprytniejsi czekają, aż reszta ściągnie swoje pionki - czyli byle jak
To jest chyba esencja tej gry (i PRLu). Sprytniejszy dostaje towar, inny wróci do domu z niczym.
morr
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:38

Re: Kolejka

Post autor: morr »

Witam,

Znajomi zakupili jakiś czas temu Kolejkę w którą z chęcią od czasu do czasu pogrywamy. Ostatnio nabyli także dodatek w postaci Ogonka.
Wprowadzając niektóre zasady do gry (trybuna ludu, nowe karty kolejki) rozpoczęliśmy kolejną rozgrywkę. Pojawił się mały problem przy zagraniu
karty „Ta pani stała za mną” (pionek można zabrać z każdej kolejki, włącznie z bazarem i ustawić go za swoim pionkiem w kolejce) i tu pojawił się
problem gdyż jeden z graczy chciał zabrać pionek z kolejki sklepowej i postawić go w kolejce do bazaru. Ogólne zasady gry mówią że kolejka w
bazarze jest wyłączona z jakiegokolwiek przestawiania pionków. To teraz moje pytanie jak gracie – Czy Ogonek i w/w karta zmieniają zasady gry czy
robi jedynie wyjątek do zabrania pionka z kolejki bazarowej i postawienia go do kolejki sklepowej?

Pozdrawiam
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka

Post autor: Picek »

morr pisze:„Ta pani stała za mną” (pionek można zabrać z każdej kolejki, włącznie z bazarem i ustawić go za swoim pionkiem w kolejce)
Pionek można tylko zabrać z kolejki na bazar, nadal kart przepychanek nie można używać w kolejce na bazar.
Inna sprawa - na bazarze nie ma reglamentacji - czyli jeśli biały pionek jest pierwszy w kolejce, to gracz nim grający może wymienić 2, 3 czy 4 rzeczy - o ile ma na tyle towarów na wymianę. Czyli jeden pionek na bazarze spokojnie może wziąć na przykład 2 produkty spożywcze i jeden odzieżowy - stąd nie wiem, po co komuś dwa lub więcej pionków w kolejce bazarowej :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
morr
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:38

Re: Kolejka

Post autor: morr »

Dzięki za info.
Graczowi chodziło o pozostawienie pionka w kolejce na następny dzień (pierwszy pionek bierze towary a kolejny przechodzi na koniec kolejki i ma możliwość być pierwszym w kolejce na nowym dniu).

Pozdr
Ronald
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:48

"Ta pani stała za mną"

Post autor: Ronald »

A dokładniej:
(pionek można zabrać z każdej kolejki, włącznie z bazarem i ustawić go za swoim pionkiem w tej samej lub innej kolejce).

Mam dwie karty na wymianę w bazarze.
Pod babuchą jest tylko jeden produkt, który chcę uzyskać, drugi jest następnego dnia. Więc w bieżącym dniu potrzebuję 3 kart na wymianę.
Mam jeden pionek w kolejce na bazarze.

Jeśli mam do dyspozycji kartę "Ta pani stała za mną" i mógłbym wstawić pionek za swoim na bazarze. To pierwszym pionkiem wymieniam jeden za jeden dziś a następnym jeden za jeden jutro.

Karta "Ta pani stała za mną" jest częścią Ogonka, a Ogonek ma własną instrukcję do swoich kart w której jest napisane, że pionek można zabrać z planszy (z bazarem włącznie) i ustawić za swoim pionkiem w tej samej lub innej kolejce. Skoro mogę go zabrać z bazary to mogę go również tam dostawić.

W instrukcji do Kolejki jest napisane, że żadna z kart gry nie działa na bazar, co jest sprzeczne z instrukcją Ogonka w przypadku tej konkretnej karty. Jeśli więc stosujemy dla tej karty instrukcję Ogonka, to logicznym wydaje się, że możliwe jest ustawienie dodatkowego pionka na bazarze.

Co Wy na to?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Pozwolę sobie wyrazić odmienny pogląd. Dodatkowe karty to dodatkowe karty, nie zmieniają one podstawowych zasad Kolejki. To że możesz pionka zabrać nie oznacza, że możesz go postawić - toż to falandyzacja jest. A dopisek "także stojącego przed bazarem" jest tylko przy zabieraniu!

W FAQ instrukcji podstawki czytamy:
Karty kolejki nie mają żadnego wpływu na bazar. Nie można za ich pomocą przenosić towarów z bazaru, zmieniać miejsca w kolejce przed bazarem, ani przesunąć pionka do kolejki przed bazarem
przy pomocy karty „Szczęśliwy traf”.
Skoro "Szczęśliwym trafem" nie wolno to i podobną do niego kartą „Ta pani stała za mną” też nie.

Ale może Karol przemówiłby i rozstrzygnął sprawę ostatecznie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Ronald
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:48

Re: Kolejka

Post autor: Ronald »

No i właśnie tą nieścisłość chciałbym wyjaśnić:

"Karty kolejki nie mają żadnego wpływu na bazar."
Skoro nie mają, podobnie jak karta "Szczęśliwy traf", to karta "Ta pani stała za mną" również nie powinna mieć wpływu. A jednak ma.

Nie można za ich pomocą przenosić towarów z bazaru, zmieniać miejsca w kolejce przed bazarem, ani przesunąć pionka do kolejki przed bazarem
przy pomocy karty „Szczęśliwy traf”.
Jak widać wyraźnie: "nie można przesunąć pionka do kolejki przed bazarem za pomocą karty "Szczęśliwy traf"." W zapisie jest wyraźnie mowa o jednej konkretnej karcie.

Biorąc pod uwagę fakt, że mógłbym mieć w kolejce przed bazarem dwa pionki (jeden na początku i jeden na końcu kolejki) to zgodnie z zasadą, mogę zabrać pionek z planszy (włącznie z bazarem) i dostawić go do tej samej lub innej kolejki więc wstawiam go na drugie miejsce do bazaru.
Operacja jak najbardziej możliwa zgodnie z zapisami ogonka.
Zatem skoro mogę go tam dostawić przy tej operacji to mogę również zabierając pionek z innej kolejki.

Przyznaję, trochę za dużo miałem do czynienia z zapisami pism i umów i w sądzie byście przegrali ;)
Ale to nie sąd i jestem skłonny uznać rację większości :)

Pozdrawiam.
P.S. Chylę czoło przed tym, kto wymyślił tą grę - mega dobra zabawa :D
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Ronald pisze:Mam dwie karty na wymianę w bazarze.
Pod babuchą jest tylko jeden produkt, który chcę uzyskać, drugi jest następnego dnia. Więc w bieżącym dniu potrzebuję 3 kart na wymianę.
Mam jeden pionek w kolejce na bazarze.
Na bazarze jeden pionek może kupić dowolna liczbę kart, więc nie ma potrzeby dostawiać drugiego.

Co do karty: "Ta Pani stała za mną" to Artur ma rację. Nie można jej użyć do wciśnięcia się do kolejki na bazar. Ta karta pozwala tylko wycofać się z bazaru.
Ronald
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:48

Re: Kolejka

Post autor: Ronald »

Dobra.
Przyjmuję wytłumaczenie.

Jeśli chodzi o to, że jeden pionek może wymienić kilka towarów to oczywiscie wiadomo.
Problem w tym, że w opisanej przeze mnie sytuacji gdy jeden towar jest pod babuchą a drugi kolejnego dnia to muszę mieć trzy inne towary na wymianę. W mojej opcji dokładam pionek i wymieniam jeden za jeden pierwszym pionkiem, drugi pozostawiam na kolejny dzień i tegoż dnia rownież wymieniam jeden za jeden. Tracę zatem tylko dwa towary na wymianę a nie trzy tak jak to ma miejsce przy wymianie jednego dnia przy użyciu jednego pionka na bazarze.
Kolejny plus to w innej sytuacji możliwość pozostawienia dodatkowego pionka na bazarze na kolejne dni a przez to lepsze miejsce w tej kolejce.

No ale OK. musi być tak, jak chce większość.
Dzięki i pozdrawiam.
klonik10
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2013, 16:28

Re: Kolejka ZASADY GRY POMOCY!!!

Post autor: klonik10 »

Witam zakupiłem grę Kolejka i jedno już wiem instrukcja bynajmniej w tej wersji jaka jest w pudełku to kropla w morzu potrzeb jeśli chodzi o zasady gry. Dlatego mam pytanie czy ktoś posiada jedną zbitą instrukcję z uwagami z forum??? Wiem mogę czytać każdy post ale dopiero zaczynam z tą grą zagraliśmy dwa razy i dobrze, że mamy znajomą która grę zna inaczej po pierwszym razie drugiego by nie było. Jeśli ktoś ma takie kompendium wiedzy zasad gry to bardzo proszę an maila klonik10@wp.pl. Z góry dziękuję.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka

Post autor: Picek »

Dziwi mnie ten wpis. Kolejka ma dość spójną i dobrą instrukcję. Większość pytań, jakie się tu przewinęły w wątku wg mnie wynikają z nie przeczytania instrukcji. Jednostkowo są to pytania o "dziwniejsze przypadki"
Ale ogólnie instrukcja jest całkowicie w porządku według mnie.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Kolejka

Post autor: Hipke »

W dodatku faq na końcu instrukcji odpowiada na sporą część wątpliwości.
Obawiam się, że nikomu nie chciało się zbierać wszystkich pytań i odpowiedzi z forum.... W sumie po to jest forum by zadawać pytania i szukać odpowiedzi... Może po prostu wypunktuj swoje wątpliwości, a my je rozwiejemy B-)
Awatar użytkownika
noir_et_blanc
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2014, 22:58

Re: Kolejka

Post autor: noir_et_blanc »

Case study z ostatniej niedzieli:
do sklepu spożywczego trafiła jedna sztuka towaru w normalnej dostawie. Potem w fazie przepychanek mebel dzięki „Pomyłce w dostawie”, a następnie jedna sztuka spożywcza dzięki „Zwiększonej dostawie”. Zatem: czy w fazie zakupów pierwszych trzech stojących w kolejce przed spożywczym pobiera towary ze sklepu w takiej kolejności jak leżą ułożone karty? Czy też, skoro przywołuje się peerelowski absurd „linek sprzęgła w mięsnym” (to z Barei – myślę, że nakręciłby świetną reklamę „Kolejki”), osoba pierwsza przy ladzie w spożywczym może wziąć mebel, bo bardziej jej pasuje do listy zakupów (albo analogicznie: pierwsza osoba wzięła spożywkę, to czy osoba druga musi koniecznie dać sobie wcisnąć mebel, a stała przed spożywczym nie dla idei i potrzebuje czegoś jadalnego, a „jadalna” karta towaru jest następna)?

Pytam, bo w wątku i instrukcjach najnowszych wyjaśnia się explicite tylko zachowanie spekulanta w takiej sytuacji (bierze towar z szyldu sklepu, a nie kolejności ułożenia na ladzie). Z góry dziękuję za refleksje w temacie.
Koshiash pisze:
un4given pisze:Pytanie: co się dzieje, gdy wymienię towar na bazarze i zostanie puste miejsce? Uzupełniam puste miejsce towarem z ciężarówki, czy zostaje ono puste? Jakoś umknęła mi ta informacja.
Towar na bazar jest dostarczany przez spekulantów, czyli żadnych uzupełnień z ciężarówek - tej wersji się trzymamy.
To poproszę jeszcze raz, dla wątpiącego: bazar może świecić pustkami, tak?

Dziękuję autorowi i wydawcy za grę, a wszystkim aktywnym w pierwszych latach tego topicu za dociekliwość, która pozwoliła wycyzelować instrukcję.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2014, 23:20 przez noir_et_blanc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Masz wybór co bierzesz.

Bazar nie może być pusty - przecież przy każdej wymiennie coś tam kładziesz w zamian. Może być puste jakieś pole na nim.
Chyba, ze grasz z Ogonkiem.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2014, 23:22 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: WRS »

Towar - jeśli pomieszany - wybiera gracz. Tylko spekulant jest ograniczony do swoistego towaru, a jeśli nie ma takiego, to losujemy.

Nie, bazar nie może być pusty!. Przecież na bazarze tylko się wymieniamy!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

WRS pisze: Nie, bazar nie może być pusty!. Przecież na bazarze tylko się wymieniamy!
W Ogonku to się da zrobić - gdy wymieniasz się wódką to ona wraca na melinę.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: WRS »

Z pytania nie wynikało, że chodzi o Ogonek ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ