Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

No faktycznie masz rację czyli jest to graficzny błądna ilustracji rozłożenia gry.

Ale mam następną wątpliwość bo nie mogę znaleść nigdzie w instrukcji że po skończonej fazie nocy usówa się karty bestii znajdujące się na planszy przed rozpoczęciem kolejnej tury. Koleś z filmiku tak zrobił twierdząc że nie udał się na polowanie i karty przepadają. Wysaje mi się że jednak powinny zostać na planszy. ?

I jeszcze jedno. Dlaczego kiedy chcemy utworzyć pomysł np. MAPA. kładę dwa pionki na niej i jeszcze muszę rzucać kośćmi dodatkowo?
Awatar użytkownika
michacham
Posty: 129
Rejestracja: 12 sie 2012, 09:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: michacham »

wajdzik83 pisze:No faktycznie masz rację czyli jest to graficzny błądna ilustracji rozłożenia gry.

Ale mam następną wątpliwość bo nie mogę znaleść nigdzie w instrukcji że po skończonej fazie nocy usówa się karty bestii znajdujące się na planszy przed rozpoczęciem kolejnej tury. Koleś z filmiku tak zrobił twierdząc że nie udał się na polowanie i karty przepadają. Wysaje mi się że jednak powinny zostać na planszy. ?

I jeszcze jedno. Dlaczego kiedy chcemy utworzyć pomysł np. MAPA. kładę dwa pionki na niej i jeszcze muszę rzucać kośćmi dodatkowo?
Karty bestii zostawiasz, same nie uciekają z planszy po fazie nocy;)
Dwa dyski graczy wystarczają żeby wytworzyć przedmiot bez rzucania koścmi, chyba że masz na akcji budowy położony żeton z symbolem ludzika, wtedy musisz położyć dodatkowy dysk (kładziesz dwa i rzucasz kośćmi albo trzy bez rzutu).
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

No faktycznie masz rację czyli jest to graficzny błądna ilustracji rozłożenia gry.
Ach, nawet nie zauważyłem, że na ilustracji jest inaczej. No, ale według tej ilustracji jest wystawiona tylko łopata, ja bym traktował jako odnośnik gdzie co jest.
I jeszcze jedno. Dlaczego kiedy chcemy utworzyć pomysł np. MAPA. kładę dwa pionki na niej i jeszcze muszę rzucać kośćmi dodatkowo?
Tworzyłeś kiedyś mapę (w świecie rzeczywistym)? :D Skala może się popieprzyć, źle zaznaczyłeś wysokość. A tak na serio: w którym miejscu tak jest napisane?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

wajdzik83 pisze: I jeszcze jedno. Dlaczego kiedy chcemy utworzyć pomysł np. MAPA. kładę dwa pionki na niej i jeszcze muszę rzucać kośćmi dodatkowo?
Zdarza się taka sytuacja gdy:
- leży żeton ludzika z minusem na planszy,
- podczas fazy wydarzeń trzeba było położyć znak zapytania na talii budowy, wtedy niezależnie czy rzucamy kośćmi czy nie karta jest czytana.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
michacham
Posty: 129
Rejestracja: 12 sie 2012, 09:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: michacham »

Mam kilka pytań do zasad:
1. maksymalny poziom broni to 6? zdarzyło mi się że miałem broń na 6 i losowałem żeton odkrycia z naczyniem, jeśli je mam to moge podnieść poziom broni o 2. Moge z niego skorzystać jak posiadam naczynie? Oprócz tego miałem broń z jakiejś karty która tymczasowo dodaje 3 do broni. Moge wtedy podnieść tymczasowo do 11? :twisted: przydaje się tylko w piątym scenariuszu.
2. żetony determinacji zdobyte w fazie akcji lądują do przyszłych surowców i nie mogę z nich korzystać w tej samej fazie akcji?
3. dobrze rozumiem że przedmioty dają jednorazowe korzyści pokazane na stronie pomysłu w momencie ich wytworzenia, a przewracając je na strone przedmiotu od kolejnej rundy mamy stały bonus wydrukowany na tej stronie karty ( czyli np. tama jest jednorazowa )?
4. można łączyć ze sobą efekty z różnych kart? Na przykład karta skarbu Hamak dodaje żeton determinacji podczas akcji odpoczynku. Przedmiot łóżko daje żeton determinacji i +2 życia jak idziemy odpocząć. Mając oba można dostać 2 żetony i odzyskać 2 życia wysyłając jeden dysk ?
5. jeśli zużyjemy żeton odkrycia przed fazą akcji zdobyte surowce są dostępne od tej samej rundy?

Do scenariusza II:
6. Jeśli piętaszek sam eksploruje i odkryje kafelek z drugim totemem, to on obrywa czy pierwszy gracz? Tak samo kiedy piętaszek idzie eksplorować pierwszy totem, bo ten można. Jak wylosuje karte potwora, którą musi rozpatrzeć to obrywa on czy pierwszy gracz?
7. Kafelki terenu z totemami nr 3-6 są zakrywane znacznikami mgły przed ich rozpatrzeniem? Jeśli tak to czy usuwając w przyszłych rundach mgłe na takim kafelku można dociągnąć od razu karty bestii/żetony odkryć, które na nim są?
8. wydarzenie mówi, żeby odwrócić kafelek terenu sąsiedni do obozu graczy. Załóżmy, że na tym kafelku jest wybudowany krzyż. Odwracając go tracimy krzyż?
9. znaczniki mgły moge kłaść według uznania jeśli wylosuje kartę wydarzenia z księgą, nawet na drugim końcu wyspy albo odwróconym wcześniej kafelku terenu?

Do scenariusza V:
10. dobrze rozumiem że gracze zaczynają na plaży tam, gdzie choćby w pierwszym scenariuszu?

Do scenariusza VI:
11. Akcja specjalna Rekultywacja na karcie scenariusza: można tam posłać jeden dysk gracza oraz jako pomoc dysk psa w grze solo lub dyski dodatkowe np. te co dostajemy z wytworzonych przedmiotów?
12. w rundach 7-12 oprócz tego że przybywają nam dzieci, które trzeba karmić odrzucamy dodatkowo co runde 1/2/3 jedzenia (jeśli tak to w której fazie)?
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 148
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Zodd »

pytanie nawiązujące do wcześniejszego mojego:

- w grze solo w przypadku karty kłótnia gracz swoje żale z piętaszkiem konfrontuje. co natomiast się dzieje gdy ów nasz zacny pomocnik padł trupem wcześniej? nie rozpatrujemy karty bo nie ma z kim? dostajemy mimo że nie możemy zagrożeniu wyjść naprzeciw? a może z psem w tym przypadku w szranki stajemy?

wiem że taka sytuacja jest bardzo sporadyczna ale trafić się może
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

ukończyłem pierwszy scenariusz solo i nie sprawił większych problemów. mam nadzieję że wszystko dobrze zrobiłem (chodzi o zasady) :)
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

wajdzik83 pisze:ukończyłem pierwszy scenariusz solo i nie sprawił większych problemów. mam nadzieję że wszystko dobrze zrobiłem (chodzi o zasady) :)
To chyba zagrałeś na swoich zasadach, bo skończenie bez problemu raczej nie wchodzi w grę za pierwszym razem. :wink:
Obejrzyj filmiki tego gościa z linku wczesniej jest bardzo pomocny.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 19:35 przez Jolly_Roger, łącznie zmieniany 1 raz.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

Do:michacham

Żetony determinacji moim zdaniem trafiają do ręki gracza od razu.

Tak, przedmioty, które są jednorazowe nie mają określenia bonusów na drugiej stronie (chociaż wnyki dają w sumie efekt co rundę, ale to kładziemy znacznik "+żywność" na polu surowca, więc to już nie karta daje tylko ten bonus).

Żetony odkryć trafiają najpierw do przyszłych zasobów dlatego nie można ich wykorzystać przed fazą akcji.
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

@wajdzik83
Jakkolwiek trudno wróżyć z fusów, to jednak zaryzykowałbym stwierdzenie, że coś grałeś źle. Skończenie gry za pierwszym razem bez problemów wydaje się bardzo nieprawdopodobne. Gra ma wysoki poziom trudności.

@zodd
Tak, to piekielnie żadka sytuacja. Proponuję w takiej sytuacji po prostu zignorować tę kartę.

@michacham
1. Przy 6 są trzy kropki, broń może być wyższa (szczególnie istotne w scenariuszu o kanibalach)
2. Tak.
3. Tak.
4. Nie.
5. W jakiej sytuacji?

6. Piętaszek.
7. Mgła nie dotyczy żetonów odkyć ani bestii, lecz typu terenu.
8. Tak.
9. Tak.
10. Tak
11. Nie.
12. Nie, to co podane na kalendarzu karty scenariusza to przypomnienie o dzieciach, a nie dodatkowy koszt. Dzieci jedzą w fazie nocy.

@wajdzik83
Karta bestii jest usuwana z planszy tylko w wyniku akcji polowanie.

@coen
Tak.

@senthe
Barbus ma rację.



Dziękuję za pytania - życzę wielu emocjonujących rozgrywek.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

Trzewik pisze:Tak, to piekielnie żadka sytuacja
Oj panie Ignacy... ortografia się kłania. :)
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

Witam!

1. Czyli teraz to już nie kumam:/ jak mam łopatę to mogę jej użyć tylko raz i później musze ponownie zbudować następną jak bedzie mi potrzebna? to samo tyczy siępozostalych narzędzi i przedmiotów.

2 Mapa też jest jednorazowa?

3 Skrót można wykorzystać jednorazowo? Moze mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie on działa?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

17. strona instrukcji pisze:Skrót - gracze otrzymują żeton Skrótu, który umieszczają na kafelku Wyspy sąsiadującym z kafelkiem, na którym znajduje się Obóz graczy. W kolejnych rundach, w fazie Produkcji, gracze otrzymują 1 surowiec dostępny na kafelku z żetonem Skrótu.
Czego tu nie rozumiesz? :D Zaznaczasz skrót na sąsiadującym kafelku z obozem, a w produkcji zbierasz jeden surowiec (jak masz więcej niż jedno źródło, to chyba dobierasz) z kafla, gdzie masz skrót.

Co do jednorazowości używania przedmiotu ci nie powiem, bo sam nie jestem pewny (miałem grać wczoraj solo, ale nie udało mi się, jutro gram ze znajomymi i pewno się dowiem. Ale do tego czasu ktoś zdąży odpowiedzieć).
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Raz wytworzony przedmiot pozostaje do końca gry (chyba, że np. jakaś karta wydarzenia odwróci go z powrotem na stronę Pomysłu - wtedy tracisz przedmiot, ale możesz go wykonać ponownie). Przedmioty dają trzy rodzaje efektów: jednorazowy (jeżeli żeton wytwarza jakiś surowiec, pozwala dołożyć żeton na planszę lub zwiększa poziom broni/palisady - np. tama lub cegły), stały, ale do wykorzystania raz na rundę (każdy inny efekt - np. paleniska możesz użyć tylko raz na rundę, zielonego żetonu mapy możesz użyć raz na rundę etc.), oraz sam efekt posiadania danego przedmiotu (np. posiadanie mapy pozwala wybudować skrót, a posiadanie łopaty pozwala wykonać niektóre akcje zagrożenia).
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: japacyk »

A ja mam również małe pytanko, wydaje mi sie ze wczesniej padaly podobne pytania ale nie widzialem odpowiedzi. Otóż, jesli podczas fazy akcji zwiekszam poziom broni, to czy podczas polowania ktore ma miejsce w tej samej fazie, moge uzywac juz tej zwiekszonej wartosci?
A tak z innej beczki, na stronie robinsona na bgg w plikach jest przetlumaczony pliczek z opisem poszczegolnych faz na jednej stronie. Bardzo przydatna sciaga. Linku niestety nie podam, bo pisze z telefonu
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Barbus »

japacyk pisze:A ja mam również małe pytanko, wydaje mi sie ze wczesniej padaly podobne pytania ale nie widzialem odpowiedzi. Otóż, jesli podczas fazy akcji zwiekszam poziom broni, to czy podczas polowania ktore ma miejsce w tej samej fazie, moge uzywac juz tej zwiekszonej wartosci?
Akcje rozgrywasz w kolejności określonej w instrukcji:
1. akcja zagrożenia,
2. polowanie,
3. budowa,
4. zbieranie surowców,
5. eksploracja,
6. sprzątanie,
7. odpoczynek.

Ta kolejność jest odpowiedzią na twoje pytanie. Najpierw polujesz z poziomem broni, który miałeś na początku fazy, a dopiero potem możesz go zwiększyć poprzez budowę.

Jolly_Roger pisze:
wajdzik83 pisze:ukończyłem pierwszy scenariusz solo i nie sprawił większych problemów. mam nadzieję że wszystko dobrze zrobiłem (chodzi o zasady) :)
To chyba zagrałeś na swoich zasadach, bo skończenie bez problemu raczej nie wchodzi w grę za pierwszym razem. :wink:
Obejrzyj filmiki tego gościa z linku wczesniej jest bardzo pomocny.
Też mi się wydawało, że scenariusz pierwszy nie był problemem dopóki nie okazało się, że w pierwszej grze źle korzystaliśmy z naczyń. Na karcie jest symbol jedzenie=punkt życia. Zamienialiśmy więc niekiedy kilka znaczników jedzenia na turę w celu leczenia postaci. Objaśnienie karty w instrukcji mówi jednak, że można zużyć 1 jedzenie, żeby wyleczyć jedną ranę. Polecam czytać te wyjaśnienia kart, bo symbole można źle błędnie zinterpretować.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 23:29 przez Barbus, łącznie zmieniany 1 raz.
Lir
Posty: 273
Rejestracja: 14 mar 2010, 18:45
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lir »

Może mi gdzieś umkło :) ale czy gracze na początku gry startują z jakimiś żetonami determinacji, czy startują od zera?
Chodzi o warianty 2,3,4 osobowe.
Glory: A Game of Knights - rzuć okiem na grę, którą przygotowujemy! Zagramw.to / FB
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

1. Czy jeśli zwiększam poziom Broni np. dzięki żetonowi albo karcie, muszę wydać drewno?
2. Walczę z Bestią, używając Pistoletu zwiększam tymczasowo poziom Broni o 3. Z karty Bestii wynika, że muszę obniżyć go o 1. Czy po walce obniżam poziom broni o 4 (3+1), czy o 2 (3-1)?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

japacyk pisze:A ja mam również małe pytanko, wydaje mi sie ze wczesniej padaly podobne pytania ale nie widzialem odpowiedzi. Otóż, jesli podczas fazy akcji zwiekszam poziom broni, to czy podczas polowania ktore ma miejsce w tej samej fazie, moge uzywac juz tej zwiekszonej wartosci?
A tak z innej beczki, na stronie robinsona na bgg w plikach jest przetlumaczony pliczek z opisem poszczegolnych faz na jednej stronie. Bardzo przydatna sciaga. Linku niestety nie podam, bo pisze z telefonu

Tutaj macie link dosyc przydatny do poszczególnych FAZ w gre;) http://boardgamegeek.com/filepage/84350/robinson-fazy
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Barbus »

Senthe pisze:1. Czy jeśli zwiększam poziom Broni np. dzięki żetonowi albo karcie, muszę wydać drewno?
2. Walczę z Bestią, używając Pistoletu zwiększam tymczasowo poziom Broni o 3. Z karty Bestii wynika, że muszę obniżyć go o 1. Czy po walce obniżam poziom broni o 4 (3+1), czy o 2 (3-1)?
1. Nie
2. Instrukcja, część "Karty i ich efekty". Tymczasowego zwiększenia poziomu broni nie zaznaczasz na polu broni. Czyli pamiętasz, że na tą chwilę masz +3 np. do porównania z siłą zwierzola, ale obniżasz potem broń z poziomu, który miałaś przed użyciem pistoletu.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2496
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 438 times
Been thanked: 126 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Coen »

wajdzik83 pisze:ukończyłem pierwszy scenariusz solo i nie sprawił większych problemów. mam nadzieję że wszystko dobrze zrobiłem (chodzi o zasady) :)
A ja jestem po dwóch partiach solo i poniosłem dwie porażki. Pierwsza gra - szybka śmierć w 5 rundzie, w drugiej już bardziej kontrolowałem sytuację, ale wykończyła mnie pogoda w 9 rundzie. Także wydaje mi się, że musiałeś coś uprościć ;)
wajdzik83 pisze:Tutaj macie link dosyc przydatny do poszczególnych FAZ w gre;) http://boardgamegeek.com/filepage/84350/robinson-fazy
Super pomoc, nie trzeba będzie aż tak wertować instrukcji.
Barbus pisze: Akcje rozgrywasz w kolejności określonej w instrukcji:
1. akcja zagrożenia,
2. polowanie,
3. budowa,
4. zbieranie surowców,
5. eksploracja,
6. sprzątanie,
7. odpoczynek.

Ta kolejność jest odpowiedzią na twoje pytanie. Najpierw polujesz z poziomem broni, który miałeś na początku fazy, a dopiero potem możesz go zwiększyć poprzez budowę.
Ale nawet jakby było odwrotnie, budowa przed polowaniem, to wydaje mi się, że i tak zwiększonego poziomu broni nie można byłoby używać w tej rundzie.
W instrukcji jest napisane: "Wszystko to, czego gracze potrzebują, aby podjąć konkretną Akcję, gracze powinni mieć zapewnione w momencie planowania Akcji"
Czyli jeśli podczas polowania zdobywam skórę, to nie mogę jej użyć do budowy w tej samej rundzie.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
michacham
Posty: 129
Rejestracja: 12 sie 2012, 09:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: michacham »

michacham pisze: Mam kilka pytań do zasad:
5. jeśli zużyjemy żeton odkrycia przed fazą akcji zdobyte surowce są dostępne od tej samej rundy?
trzewik pisze: @michacham
5. W jakiej sytuacji?
Tym pytaniem uświadomiłeś mi o jak rzadki przypadek chodzi. W fazie wydarzeń dociągnąłem karte przygody która dodawała +1 do broni (albo więcej, nie pamiętam). Broń przeskoczyła z 0 na 1. Miałem też żeton odkrycia, który mówił że jak mam poziom broni min.1 dostaje skóre i jedzenie. Mogłem go użyć, ale czy zasoby byłyby dostępne od najbliższej fazy akcji?
To jeszcze i tak nie koniec moich wątpliwości (chyba im dłużej gram tym mam ich więcej ;) :
1. Na kafelku znajduje się znacznik, że teren jest nieodkryty. Karta Wydarzenia mówi, że jeśli to możliwe zakryj jeden kafelek. Mogę go zakryć i odrzucić znacznik na nim? Jeśli tak, to gdy wykonam akcję zagrożenia z tej karty i odwróce z powrotem kafelek, umieszczam na nim też znacznik, że teren jest nieodkryty?
2. W pierwszym scenariuszu nie jestem pewien tego stosu drewna. Mam na przykład odłożone 2 kostki drewna, więc pierwsza kolumna i 1 pole w drugiej kolumnie są zajęte. Mogę dołożyć nie więcej niż jedną kolumne drewna na runde, więc w tym przypadku :
a) kłade tylko 1 kostke i kończe drugą kolumnę, więcej nie moge
b) kłade 2 kostki bo robie drugą kolumnę więc mogę położyć dwa drewna i jedno z nich przechodzi do trzeciej kolumny?
3. Zastanawiam się czy w scenariuszu z wyspą kanibali można troche(dosyć mocno) ułatwić sobie gre i wysłać Piętaszka z psem/czerwonym dyskiem na samobójczą misję zniszczenia miasta kanibali. Nie mają dużych szans na przeżycie ale akcja będzie przecież udana?
4. Każdy gracz ma swój jeden pomysł na przedmiot, który tylko on jest w stanie zrobić. Może mu w tym pomóc inny gracz/piętaszek/ brązowy dysk?
5. Żetony znajdujące się na planszy na polach akcji i kafelkach działają zwykle do momentu ich rozpatrzenia w fazie akcji. Jeśli wykonujemy dwie lub więcej akcji danego typu za każdym razem bierzemy pod uwagę ich działanie (np. dwa razy eksplorujemy kafelki w momencie gdy na planszy jest zielony żeton ?) czy po pierwszym rozpatrzeniu druga i kolejna akcja jest wykonywana normalnie?
6.dobrze rozumiem że wspomniane żetony kładzione na planszy działają od następnej rundy ( z wyjątkiem tych co się umieszcza na polach pogody i nocy)?
7. W scenariuszu z wulkanem eksplorujemy ikony totemów rozpatrując karty tajemnic. Załóżmy że dobiorę kartę Zapadnia (chyba ta, pisze z pamięci), która mówi żeby przestać dociągać kolejne karty. Jak przez efekt tej karty nie uda mi się rozpatrzeć wymaganej liczby kart na arkuszu scenariusza to akcja eksploracji jest nieudana i trzeba ją powtórzyć?
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

A ja jeszcze jedno mam pytanko.

Głownie gram w robinsona solo i chciałem zapytać czy ktoś z Was grał również solo w arkham horror i czy te gry jakoś da sie porównać pod względem:
-klimatu
-poziomu trudności (przyswojenia regół i zasad)
-która gra wypada lepiej w grze solo

Dzieki za odpowiedź jeżeli takowa się pojawi ;)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1364
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 306 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

michacham pisze: Tym pytaniem uświadomiłeś mi o jak rzadki przypadek chodzi. W fazie wydarzeń dociągnąłem karte przygody która dodawała +1 do broni (albo więcej, nie pamiętam). Broń przeskoczyła z 0 na 1. Miałem też żeton odkrycia, który mówił że jak mam poziom broni min.1 dostaje skóre i jedzenie. Mogłem go użyć, ale czy zasoby byłyby dostępne od najbliższej fazy akcji?
Tak, jeśli użyłbyś tego żetonu przed fazą Akcji, zasoby byłyby dostępne.
michacham pisze: 1. Na kafelku znajduje się znacznik, że teren jest nieodkryty. Karta Wydarzenia mówi, że jeśli to możliwe zakryj jeden kafelek. Mogę go zakryć i odrzucić znacznik na nim? Jeśli tak, to gdy wykonam akcję zagrożenia z tej karty i odwróce z powrotem kafelek, umieszczam na nim też znacznik, że teren jest nieodkryty?
Odrzucasz znacznik, a po ponownym odkryciu kafelka teren jest znowu dostępny.
michacham pisze: 2. W pierwszym scenariuszu nie jestem pewien tego stosu drewna. Mam na przykład odłożone 2 kostki drewna, więc pierwsza kolumna i 1 pole w drugiej kolumnie są zajęte. Mogę dołożyć nie więcej niż jedną kolumne drewna na runde, więc w tym przypadku :
a) kłade tylko 1 kostke i kończe drugą kolumnę, więcej nie moge
b) kłade 2 kostki bo robie drugą kolumnę więc mogę położyć dwa drewna i jedno z nich przechodzi do trzeciej kolumny?
Wariant a) jest poprawny - kończysz 1 kolumnę na turę.
michacham pisze: 3. Zastanawiam się czy w scenariuszu z wyspą kanibali można troche (dosyć mocno) ułatwić sobie gre i wysłać Piętaszka z psem/czerwonym dyskiem na samobójczą misję zniszczenia miasta kanibali. Nie mają dużych szans na przeżycie ale akcja będzie przecież udana?
Żeby zniszczyć miasto kanibali trzeba przeżyć atak.
michacham pisze: 4. Każdy gracz ma swój jeden pomysł na przedmiot, który tylko on jest w stanie zrobić. Może mu w tym pomóc inny gracz/piętaszek/ brązowy dysk?
Tak, gracz może mieć pomoc, ale gdyby miała być rozpatrzona przygoda (w wyniki działania żetonu przygody), to rozpatruje ją dana postać, do której należy pomysł na przedmiot.
michacham pisze: 5. Żetony znajdujące się na planszy na polach akcji i kafelkach działają zwykle do momentu ich rozpatrzenia w fazie akcji. Jeśli wykonujemy dwie lub więcej akcji danego typu za każdym razem bierzemy pod uwagę ich działanie (np. dwa razy eksplorujemy kafelki w momencie gdy na planszy jest zielony żeton ?) czy po pierwszym rozpatrzeniu druga i kolejna akcja jest wykonywana normalnie?
Rozpatrywane są tylko, podczas pierwszej akcji, a potem są odrzucane.
michacham pisze: 6.dobrze rozumiem że wspomniane żetony kładzione na planszy działają od następnej rundy ( z wyjątkiem tych co się umieszcza na polach pogody i nocy)?
Tak.
michacham pisze: 7. W scenariuszu z wulkanem eksplorujemy ikony totemów rozpatrując karty tajemnic. Załóżmy że dobiorę kartę Zapadnia (chyba ta, pisze z pamięci), która mówi żeby przestać dociągać kolejne karty. Jak przez efekt tej karty nie uda mi się rozpatrzeć wymaganej liczby kart na arkuszu scenariusza to akcja eksploracji jest nieudana i trzeba ją powtórzyć?
W takiej sytuacji eksploracja jest udana.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Królik »

wajdzik83 pisze:A ja jeszcze jedno mam pytanko.

Głownie gram w robinsona solo i chciałem zapytać czy ktoś z Was grał również solo w arkham horror i czy te gry jakoś da sie porównać pod względem:
-klimatu
-poziomu trudności (przyswojenia regół i zasad)
-która gra wypada lepiej w grze solo

Dzieki za odpowiedź jeżeli takowa się pojawi ;)
Da się porównać i w obie da się dobrze grać solo, a wręcz najlepiej się w nie gra solo/w 2 osoby, szczególnie w Arkham powyżej 4 osób downtime moze być morderczy;)
Co do klimatu wszystko zależy od tego który bardziej Ci leży, czy Lovercraft czy zabawy rozbitków na wyspie obie gry mają go sporo, choć msz arkham z dodatkami jest chyba bardziej przygodówką niz robinson który jest nowocześniejszy mechanicznie i nie tak łatwo go zaszeregować.
ODPOWIEDZ