A Study in Emerald (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: pinata »

krecilapka pisze:Tych restorationistów także nie ma w języku angielskim, więc na upartego można się nawet pobawić w słowotwórstwo ;).
Jesteś pewien? Nie jestem co prawda filologiem, ale dałbym sobie jakąś nieistotną część ciała uciąć, za to, że słowo "restorationist" jest perfectly cromulent.

A za słowotwórstwo już mi się w tym wątku oberwało, więc na Twoim miejscu byłbym ostrożny ;)
Blacksad pisze:Słowa, którego szukacie to "Restauracjoniści", pojęcie "Restauracji" w kontekście historycznym jako odbudowę dawnego porządku jest przecież znane
Jenakowoż wszyscy tutaj wiemy, że dla przeciętnego Kowalskiego, który w piątkowy wieczór sięgnie po "Studium w szmaragdzie", słowo "restauracjonista" będzie kojarzyć się z przedstawicielem branży gastronomicznej.

edit: przy czym przyznaję, że w mojej opinii jest to najlepsza jak na razie propozycja.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Odi »

Zanim termin 'restauracja' skojarzył się nam z tym, z czym się skojarzył, funkcjonował właśnie jako ponowne osadzenie na tronie monarchy.

Nikt się z 'restauracją' w tym kontekście nie zetknął? No kaman 8)

Jeśli zatem nie 'restauracjoniści', to 'monarchiści' po prostu
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Tygrys69 »

Cześć!

Czy ta gra będzie dostępna jeszcze kiedyś w sprzedaży ? Czy pierwsza wersja i druga różnią się jedynie zasadami ?
Focus!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Galatolol »

Tygrys69 pisze:Czy ta gra będzie dostępna jeszcze kiedyś w sprzedaży ? Czy pierwsza wersja i druga różnią się jedynie zasadami ?
Raczej nie. Druga edycja jeszcze nie wyszła, ale ma być na tyle różna, że upgrade kit ponoć by kosztował tyle co nowa gra (tak na BGG przeczytałem).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: schizofretka »

Galatolol pisze:
Tygrys69 pisze:że downgrade kit ponoć by kosztował tyle co nowa gra
FTFY
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Tygrys69 »

:( ok dzięki za info... bez sensu... Czy już wiadomo jaka będzie różnica między wersją 2 a 1 ? Wiele osób pisze, że w 2 wersję grało, ale ponoć ona jeszcze nie wyszła. Może nie będzie tak źle, może nie okroją jej tak bardzo...
Focus!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Galatolol »

Tygrys69 pisze:Może nie będzie tak źle, może nie okroją jej tak bardzo...
Jeśli ma być do zagrania w pół godziny, to będzie.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Valarus »

Rzeczywiście na tę chwilę raczej wszystko wskazuje, że to zupełnie inna gra.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Tygrys69 »

Czy w takim razie moralnym (bo legalnym nie) byłoby wykonanie samoróbki na podstawie oryginalnych skanów ? Czy ktoś mógłby umieścić oryginalne skany całości ? Ja mogę to przetłumaczyć, wstawić w grafiki i przygotować całość do druku.
Focus!
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: A Study in Emerald

Post autor: Cyberpuncur »

Jest coś takiego na stronie wydawcy, tylko bez grafik.
http://www.treefroggames.com/a-study-in ... print-play
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Galatolol »

Tygrys69 pisze:Czy w takim razie moralnym (bo legalnym nie) byłoby wykonanie samoróbki na podstawie oryginalnych skanów ? Czy ktoś mógłby umieścić oryginalne skany całości ? Ja mogę to przetłumaczyć, wstawić w grafiki i przygotować całość do druku.
To byłaby trzecia samoróbka tej gry projektowana na tym forum w ciągu trzech miesięcy :wink:
Krecilapka robi dobrą robotę, radziłbym zaczekać aż skończy.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: krecilapka »

Tygrys69 pisze:Czy w takim razie moralnym (bo legalnym nie) byłoby wykonanie samoróbki na podstawie oryginalnych skanów ? Czy ktoś mógłby umieścić oryginalne skany całości ? Ja mogę to przetłumaczyć, wstawić w grafiki i przygotować całość do druku.
Tak samo jak to jest niemoralne, tak samo i nielegalne. I mówię to ja, człek o wątpliwej moralności ;).
Ale cóż... trzeba mieć tego świadomość i brać grzechy na klatę.
Można się rozgrzeszać, że ja tam bardzo chętnie bym dał wydawnictwu zarobić, zamiast dłubać jakieś śmieci samemu, ale fakty są jakie są :oops:
Być może kiedyś uda się tę gierkę dorwać na rynku wtórnym, bo na żaden dodruk, praktycznie nie ma co liczyć.
Ad rem: powątpiewam by udało Ci się wygrzebać rozsądnej jakości skany. Jeszcze bardziej powątpiewam by ktokolwiek Ci zeskanował karty oraz planszę - nie zapominaj o tym dość istotnym elemencie gry ;).
Ale jeśli stworzysz dobrej jakości wersję to ja się z tego tylko ucieszę. Chociażby dlatego, że ta gra zasługuje na to by cieszyć wieeelu fanów Cthulowego kminienia nad planszą ;).
Z tego co jest powszechnie dostępne w necie można sobie coś poklecić. Jakość tego jest jaka jest np.:
https://app.box.com/s/kfi2c3iev4pl7o1pzbjf8f81wa9cvfms

W niektóre elementy graficzne kart ingerencja jest dość daleko idąca (chodzi o karty miast):

https://app.box.com/s/sg744u300uc1krgvqy7g0mqnvsdo6o8q

Co najbardziej widać na kartach agentów (jak daleko ich wizerunek różni się od oryginalnego):

https://app.box.com/s/p5njhj8t02u64bbipt6e714uu2vc5rk8

Ale powiedzmy, że tylko taką wersję PnP ASiE udało mi się w internetach znaleźć ;).

Na kartach za dużo nie ma do tłumaczenia, bo większość akcji z nich jest rozpisanych w zasadach gry. Jeśli Cię interesuje wersja PL, to mogę udostępnić coś co tłumaczyłem na kolanie dla swojej ekipy. Ale od razu zaznaczam, że niektóre fragmenty sobie pisałem po piwku, inne bawiąc się z moim synem, a resztę z nudów nad ranem, więc pod względem lingwistycznym mogą być wątpliwej jakości.
No i z tej 16 stronicowej instrukcji zostały jakoś tak jeszcze ze 4 strony z zasadami kart do przetłumaczenia bo mi się póki co więcej nie chciało. No ale jak ktoś ma chęć to mogę udostępnić i to z dość czystym sumieniem, bo jak widziałem na BGG, to i rosjanie i jakieś skośnookie nacje sobie to potłumaczyły.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: krecilapka »

Jeśli komuś się taka wersja na coś przyda, albo ma chęć wskazać palcem co w takich zasadach jest przetłumaczone źle to proszę o uwagi:

https://app.box.com/s/3enqh07h5py5gipsp1tunmcsof8g1kzw
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Valarus »

Przeczytam potem dokładnie, ale tak na szybko - na stronie 6 zrobiłeś z agenta czwarta agenta środę :P
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: ramar »

Właśnie obejrzałem recenzję tej gry u Gambita... i żałuję, że nie ma tej pozycji w sklepach, a na BGG grę oferują na poziomie 150$ + wysyłka. Dla mnie to kosmos.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: krecilapka »

Valarus pisze:Przeczytam potem dokładnie, ale tak na szybko - na stronie 6 zrobiłeś z agenta czwarta agenta środę :P
Da się zauważyć jak bardzo mi się mylą dni tygodnia no nie ;). Dzięki za uwagę.
Przynajmniej pracowity jestem :lol: - od razu poprawiłem:

https://app.box.com/s/wid9upxi796itn1yz8sfebo4wl8wrlwo

Ja również żałuję, że ta gra nie została wydana w większym nakładzie. Mimo tego, że wyglądam drugiej edycji, to w tym przypadku pierwszą też chciałoby się mieć. Ale póki co do gry przynajmniej planszę mamy zbajerowaną, z miejscem na karty efektów trwałych, dostępnymi akcjami i puntowaniem :mrgreen:

https://app.box.com/s/4y1mdp10c3pzlf5q2vxbw84hhlazg84s
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: A Study in Emerald

Post autor: Gambit »

ramar pisze:Właśnie obejrzałem recenzję tej gry u Gambita... i żałuję, że nie ma tej pozycji w sklepach, a na BGG grę oferują na poziomie 150$ + wysyłka. Dla mnie to kosmos.
Kiedy dorwałem tę grę z drugiej ręki, czułem się jakbym wygrał na loterii :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: krecilapka »

Zazdrość :!:
A Twoja recka jeszcze nakręciła hype na ten tytuł. No ale jest na widoku wersja druga, więc nie wszystko tak dokumentnie stracone. Może okaże się zacną pozycją :).
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Study in Emerald

Post autor: tequira »

Odnośnie torów frakcji, ja często walczę o karty do obu, bo mając kilka w talii można tym torem wygrać całą grę.
Faktycznie jest to mechanizm podciągania swoich, czasem zasugerowania, kim jestem, a czasem totalnej zmyłki.
Naprawdę myślicie, że jak podbiję kilka razy jeden tor, to jestem z tej frakcji? Lucky me! W tej grze często nie jest tak, jak nam się wydaje.
Kilka razy po zakonczeniu gry wszyscy siedzieliśmy z opuszczonymi szczękami słuchając szyderczego śmiechu jednego z graczy :)
Reguły gry mówią, że jeśli suma Twoich punktów i punktów z toru pozwala zakończyć grę, można się ujawnić, zsumować punkty i wygrać.
Moc tego toru jest ogromna tylko trzeba nauczyć się go wykorzystywać najbardziej efektywnie jak się da.
Oczywiście zdarzały mi się gry, gdzie oba tory były nabite prawie na maxa, jak i takie, gdzie nikt ich nie ruszał, to też kwestia kart jakie wyjdą.
Raczej nigdy nie zainteresuję się nowymi regułami, bo oryginalne sprawdzają się znakomicie.
Ta gra, to moim zdaniem Agenci Molocha / Avalon na planszy i sprowadzenie jej do wyścigu odbiera jej część magii i napięcia, jakie się wytwarzają podczas gry.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: Valarus »

tequira pisze: Moc tego toru jest ogromna tylko trzeba nauczyć się go wykorzystywać najbardziej efektywnie jak się da.
Zgadzam się, ale moim zdaniem optymalne jego wykorzystanie to bardziej, "ok, w pierszym ruchu z zaskoczenia podnoszę pasek i wyciągam swój team, w drugim robie zamach i liczę na trzeciego mada i koniec gry" niż "ok, to w tym ruchu podniosę sobie pasek, położe dwie kostki i graj". Ale to raczej ogólna zasada tej gry, że jak najwięcej chcesz robić z zaskoczenia i podstępem.
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Study in Emerald

Post autor: tequira »

"ok, w pierszym ruchu z zaskoczenia podnoszę pasek i wyciągam swój team, w drugim robie zamach i liczę na trzeciego mada i koniec gry"
to właśnie kryje się u mnie za słowem efektywnie, zgadzam się w pełni!
I jak sobie pomyślę, że udałoby mi się zdobyć karty miast potrzebne do tego i nie można mi tych miast / kart zabrać, to nie rozumiem tych zmian.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald

Post autor: krecilapka »

Jeśli kogoś interesuje fanowskie tłumaczenie na polski zasad gry, to tutaj wersja z kartami:

https://app.box.com/s/s38vyk9hy6n487lsk2998sltbz5s7h9c

Jak ktoś wypatrzy rażące błędy to proszę o uwagi.
Almawer
Posty: 13
Rejestracja: 27 sie 2012, 14:00

Re: A Study in Emerald

Post autor: Almawer »

Gambit pisze:
pinata pisze:
Gambit pisze:ja bym dał po prostu "Restoracjonista".
Być może to słowo funkcjonuje w języku polskim, ale dla mnie brzmi jak kalka językowa.

Proponuję "odnowiciele".
Odnowiciel jakoś mi nie pasuje. Bo "restoracjonistom" w ASIE nie chodzi o odnawianie czegoś, a o przywrócenie starego porządku.
...a czemu nie RENOWACJONISTA? Prawidlowo i w ojczystym języku :)
ODPOWIEDZ