Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

Spokojnie, zbliża się Wielkanoc, więc pewnie zajączek przyniesie jakiś rabat ;)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Musi być, musi być :mrgreen:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: rzaba »

wczoraj zagrałem pierwszy raz, solo, z jednym bohaterem (Mark Harrigan, soldier). Bylo epicko ;)
Set up: robilem to pierwszy raz, sprawdzalem w instrukcji itp (sporo rożnych rodzajów kart) - 40 minut
Rozgrywka: znowu z instrukcjami na rece ale raczej bez większego zastanawiania się nad każdym ruchem, raczej chciałem poznać jak to wszystko ma chodzić - ok. 100 minut

Grałem przeciw Azatothowi tak jak sugerują w instrukcji dla pierwszej gry, na poczatku raczej rozeznanie i probowanie roznych Encounters (głownie miasta), po kilku Mythos cards zaczely pojawiac sie Clue tokens wiec skupilem sie tym aby je pozyskac - potrzebowalem 2 aby rozwiazac pierwsza zagadke (Mystery). Doom track praktycznie stal w miejscu bo nie bylo otwartch bram - zaczalem sie obawiac ze w takim tempie nie skończę do rana. Zrobilem pierwsza zagadke, zrobilem druga zagadke i zaczelo mi sie wydawac ze juz jestem w ogrodku...olalem pojawiajace sie bramy i Doom tracker przyspieszył znacząco, nieudany test na Research Encounter (na zielonym Clue token) wtasowal mi rozwiazana zagadke do talii (!!!), nastepny Mythos zablokowal mi zamykanie bram (Rumor), a następną zagadka było właśnie zamkniecie bramy. To sie nie mogło dobrze skonczyc ;) Po pierwszej rozgrywce mogę powiedzieć ze było epicko, klimatycznie i po prostu przyjemnie sie grało. Mój 'background': nie grałem nigdy w Arkham Horror, nie czytałem nic Lovecrafta, a jedynie polizałem klimat Cthulhu w grze A Study in Emerald.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

rzaba pisze:Doom track praktycznie stal w miejscu bo nie bylo otwartch bram
Mimo tego, że ponad połowa kart Mitów u Azathotha jest żółta i każde przesunięcie na zielone pole Omenu powodowało dodatkowy postęp Zagłady? Masz jakieś spostrzeżenia, jakie czynniki mogły być przyczyną tak spokojnej sytuacji? :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: rzaba »

w pierwszej czesci gry nie wychodzily Mythos z symbolem przesuwania Omen track, jesli juz to zanim doszlo do zielonego to troche to trwało. Odpowiadajac na Twoje pytanie: musi być, że były to czynniki losowe ;)
Ok, powinienem napisać: Doom track powoli i dostojnie (ale nieubłaganie) przesuwał się ku końcowi ;)
Wrażenie powolnego ruchu mogło wynikać również z kontrastu z 'galopem' w drugiej czesci gry (czynnik losowy znowu ;) )
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

rzaba pisze:w pierwszej czesci gry nie wychodzily Mythos z symbolem przesuwania Omen track, jesli juz to zanim doszlo do zielonego to troche to trwało.
Zakładam, że musiało to być jednak tylko wrażenie, wynikające z kontrastu i dużego tempa w końcówce :) Mechanicznie jest to niemożliwe, u Azathotha z całej talii 16 kart Mitów tylko 2 nie przesuwają Omenu (tury 1-4: 3 karty przesuwają Omen, tury 5-10: 5 kart przesuwa Omen, tury 11-16: wszystkie 6 kart przesuwa Omen).

Co do ciśnienia w końcówce, w naszych grach mieliśmy dokładnie tak samo jak ty, Przedwieczni chyba nie lubią być lekceważeni i potrafią zrobić badaczom niezłą masakrę na finiszu :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Niby premiera wersji PL planowana jest na maj ale instrukcji PL nadal ani widu, ani słychu :?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

To akurat normalne, na pewno pojawi się tuż przed premierą jak w przypadku innych gier. Albo to wymóg FFG (liczą że część mniej cierpliwych skusi się na wersję ENG po przeczytaniu oryginalnej instrukcji) albo zabieg marketingowy (aby nagłośnić i rozbudzić zainteresowanie tuż przed premierą). Trzeba by zerknąć na inne wersje językowe i zobaczyć, czy instrukcja niemiecka i hiszpańska już są ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: vinnichi »

kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

vinnichi pisze:no to ciach:
http://galakta.pl/nadciaga-groza/
No proszę i da się podłożyć napisy do filmu - da się ;)
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

Ha! Wielkie dzięki! Gra już zamówiona w 3 Trollach ze względu na promocję Wielkanocną ;) Pozostaje czekać na wysyłkę i studiować instrukcję.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: vinnichi »

Ja jeszcze walczę...:)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Vester »

pan_satyros pisze:
vinnichi pisze:no to ciach:
http://galakta.pl/nadciaga-groza/
No proszę i da się podłożyć napisy do filmu - da się ;)
+1
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: rastula »

mafiafb pisze:Ha! Wielkie dzięki! Gra już zamówiona w 3 Trollach ze względu na promocję Wielkanocną ;) Pozostaje czekać na wysyłkę i studiować instrukcję.

o yeah! :)
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: pieprzowa »

Oczekując na polską premierę EH długo walczyłam ze sobą, aby jednak nie kupić HwA lub Posiadłości Szaleństwa bo to jeszcze tyyyle czasu do wydania, w końcu ugięłam się i skusiłam na posiadłość, a dzień później w 3trollach pojawiła się przedsprzedaż... I teraz się zastanawiam, czy jednak poprosić zajączka(czyt. swój biedny portfel) o EH czy jednak odpuścić sobie do czasu ogrania PSz, czy może nie będzie to aż takie powielenie tematu? halp... :(
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Tematyka zbliżona, rodzaj rozgrywki już nie.

Posiadłość Szaleństwa jest bardzo narracyjna, takie planszowe niby RPG, żeby dobrze się bawić trzeba się nastawić na to, że to planszowa przygodo-opowieść z dreszczykiem, a "zły gracz" wcielający się w Strażnika Tajemnic powinien być dobrym narratorem. Eldritch Horror również jest bardzo klimatyczna, ale narracja nie jest na pierwszym planie, w porównaniu z Posiadłością dużo mocniej skupia się na mechanice, optymalizacji i planowaniu ruchów na kilka tur do przodu.

Do Posiadłości trzeba się przygotować, rozkładanie zajmuje sporo czasu. To nie jest gra, którą wyciąga się na żywioł, jak ktoś niespodziewanie wpadnie z wizytą, to tytuł na który umawia się wcześniej. Ze względu na narracyjny charakter tempo rozgrywki nie może być pospieszne, bo to mijałoby się z celem. Eldritch pod tym względem jest inny, można sięgnąć po pudełko spontanicznie, a rozgrywkę bez problemu "sprężyć".

Tak więc o powielanie tematu tu bym się nie martwił, raczej o to, czy jest czas na ogrywanie dwóch nowych gier na raz :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: pieprzowa »

sirafin pisze:

Do Posiadłości trzeba się przygotować, rozkładanie zajmuje sporo czasu. To nie jest gra, którą wyciąga się na żywioł, jak ktoś niespodziewanie wpadnie z wizytą, to tytuł na który umawia się wcześniej. Ze względu na narracyjny charakter tempo rozgrywki nie może być pospieszne, bo to mijałoby się z celem. Eldritch pod tym względem jest inny, można sięgnąć po pudełko spontanicznie, a rozgrywkę bez problemu "sprężyć".
Chyba o ten argument najbardziej mi chodziło. Mimo że strasznie podoba mi się PSz(te figurki!!!) to jednak rozkładanie tej gry o północy po wcześniejszym ograniu innej, może nieźle zmęczyć.
I to pudełko tak pięknie wyglądałoby na mojej półce... Zaczyna kusić coraz bardziej :D
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Instrukcja wydrukowana, gra zamówiona 8) Jeszcze tylko koszulki. Dwa rozmiary ale ile których? Panowie z anglojęzycznymi wersjami, jak to wychodzi?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

Rune pisze:Instrukcja wydrukowana, gra zamówiona 8) Jeszcze tylko koszulki. Dwa rozmiary ale ile których? Panowie z anglojęzycznymi wersjami, jak to wychodzi?
Prosz: http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... 244&esem=2
zielone: std American
żółte: mini American
Paczki FFG mają 50 szt. ;)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Ha, chodziło mi przede wszystkim o liczbę sztuk poszczególnych ale dziękuję, a z instrukcji wnioskuję, że 110 szt. mniejszych i 189 większych ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Hiu »

w linku masz podane ile paczek potrzebujesz - ktorego koloru.
te same informacje sa umieszczane na pudelku i w instrukcji - FFG juz tak ma, ze podaje takie rzeczy w przypadku kazdej swojej gry.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Ale jaja! Nigdy się nie zastanawiałem, co oznaczają cyfry w tych kolorach. Kolor był dla mnie jasny, że oznacza dany rodzaj koszulek. Jedno oko, to jednak za mało :lol:

Koszulki zamówione.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Eldritch Horror

Post autor: andruty007 »

Tak sobie czytam instrukcję, oglądam filmiki i zastanawiam się czy nie jest tak, ze EH gra sie w zasadzie "samo".. pociagnij kartę, rzuć kością, następna karta..itd. Jak to jest z różnymi możliwościami w EH?

Wysłane z mojego LG-P990 przy użyciu Tapatalka
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ChlastBatem »

Mnie najbardziej smuci fakt, że jak zginie moja postać/poszukiwacz to dostaje nowego i gram ponownie. Z tego mechanizmu są same wady jak dla mnie :( Nie ma przywiązania się do postaci, nie martwisz się o swoją postać... bo przecież jak zginę to dostanę nową i ogólnie słowa "moja postać" traci na znaczeniu. Chciałbym się utożsamić z moim bohaterem jak w Robinsonie albo Talismanie itp. Fakt, że jak obudzi się przedwieczny to wtedy nie dociągamy już postaci ale to tylko końcówka gry (jeśli w ogóle się przebudzi).

Mam przez to trochę średnie odczucie do tej gry... czy ktoś podejmie się kontrargumentu i spróbuje wyprostować mój światopogląd odnośnie EH?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: vinnichi »

andruty007 pisze:Tak sobie czytam instrukcję, oglądam filmiki i zastanawiam się czy nie jest tak, ze EH gra sie w zasadzie "samo".. pociagnij kartę, rzuć kością, następna karta..itd. Jak to jest z różnymi możliwościami w EH?

Wysłane z mojego LG-P990 przy użyciu Tapatalka
No właśnie o tym samym mówił Rahdo recenzując grę ale to już muszą się wypowiedzieć osoby które grały.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ